وسواس

براي بيماري وسواس زياد بايد چه کار کرد؟

مهمترين و كلي ترين راه درمان وسواس، بي توجهي به پيام هاي آن و عدم پاسخ دهي عملي به آن است . اين بيماري در صورتي ادامه مي يابد و تشديد مي شود كه به نداهاي دروني آن كه مبتني بر تكرار عمل ، يا دقت بي مورد و يا قضاوت غير منطقي و افراطي نسبت به امور است، پاسخ دهي عملي شود. براي مقابله با اين حالت بهترين راه بي اعتنايي به اين پيامها و ترتيب اثر ندادن به آنها است. اگر مدتي اين روش عملي شود، به طور قطع از شدت ابتلا به آن كاسته خواهد شد.

راه خلاصی از تلقین منفی و اوهام و افکار مزاحم چیست؟

از تلقین منفی و نمی توانم خودداری کنید. این کار ممکن است دشواری هایی داشته باشد اما شدنی است، انچنانکه بسیاری از افراد توانسته اند، و شما هم کافی است خود و توانایی هایتان را باور کنید. برای این کار لازم است لیستی از توانایی هایتان را تهیه کنید. سپس خواهید دید که شما توانا هستید و قادرید مدیریت فکر و غریزه داشته باشید.

دائم فکر می کنم که انگشت نمای مردم هستم و دیگران نسبت به من نظر منفی دارند. چطور خودم را از شر این وسواس فکری خلاص کنم؟

وسواس فکری

یکی از زمینه های نفوذ افکار وسواسی در انسان بروز افکار منفی و قضاوت در مورد شخصیت خود است. در واقع شما دائما نگرانید که دیگران در مورد شما چگونه قضاوت می کنند یا چه می گویند؟ یا اینکه نگرش اجتماعی دیگران نسبت به شما چگونه است؟ در حالی که اگر این افکار را تحت کنترل درآورید کمتر شما را آزار می دهند و خود به خود بدون فراخوان وارد ذهن شما نمی شوند.

چگونه با افکار منفی مبارزه کنم؟

مبارزه با افکار منفی

شهر سوال ـ وضعیتی که شما در آن قرار دارید یک نوع وسواس فکری از انواع مختلف و متفاوت وسواس فکری است که ممکن است نشانه های آن یا انواع دیگر آن در دوران بسیار دور شما در دروه های مختلف زندگی در وجود شما بوده است...

من وسواس شستشو دارم همیشه احساس میکنم ادرارم می‌ریزد لطفا راهنماییم کنید؟

وسواس

شهر سوال ـ هر موضوعی که مورد حساسیت و دقت بیش از اندازه در طول دوران زندگی قرار بگیرد و یا از طرف اطرافیان و مراقبان تأکید بیش از اندازه قرار بگیرد، باعث می شود قضاوت و ارزیابی غیر منطقی روی آن صورت بگیرد.

برای درمان وسواس پدرم چه کنیم؟

وسواس

شهر سوال ـ پدر من انسانی مذهبی وبسیارمحترم هستند و۳۰ سال معلمی کردند، ازسه سال پیش شدیدا به فکر خواندن نمازهای قضا وگرفتن روزه افتادند طوری که تقریبا ۱۰ روز از ماه را روزه میگرفتند وهر چند هفته ای یک ختم قران داشتند. به مرور افکار شیطانی وارد ذهنشان شده وهمه‌ش افکاری دررابطه با توهین به ذات اقدس الهی هست. پدرم داغون شده وقبلا درجمع میتوانست فکرش را کنترل کند ولی حالا در جمع هم برای کنترل افکارش خیلی دست وسرش را تکان میدهد وحرکاتی غیر عادی داره وهمه‌اش خودش را سرزنش میکند هرچی هم بهش میگیم که اجازه ورود این افکار و نده تا چند ساعت خوبه اما دوباره به هم میریزد. پیش انواع دکترا هم رفتیم و بادارو تاثیری نداشت. به خدا کارمان گریه شده ودعا، ولی انگارفعلا قسمت ما اجابت نیست. شماروبه امام حسین(ع) بگوئید چیکارکنیم؟

هرچی فکر میکنم نمی توانم بفهمم چه کار بدی کردم؟

قرآن

شهر سوال ـ دانشجوی رشته پزشکی هستم و ترم قبل شاگرد دوم بودم این ترم زمان امتحانات وقتی گفتم خدایا کمکم کن و شروع کردم به درس خواندن، وقتی قرآن را باز کردم آیه‌ای که حضرت موسی(ع) میگوید غذای چاشته ما را بیاور و من حواسم پرت شد وماهی بریان به سمت دریا رفت و راه رو اشتباه آمدیم! یا آیه‌ای که آنان که قرآن را جزء جزء و پاره پاره کردند! و جالب اینکه با همه تلاشم و خوب جواب دادن سر امتحان نمراتم به طرز غیر قابل باور کردنی کم شد. نمی دانم فقط میدانم خدا از دستم ناراحته چی کار کنم؟ من همان موقع که پزشکی قبول شدم گفتم خدایا درس میخوانم تا دکتر خوبی باشم ولی حالا وقتی میخواهم کمک کند میگوید آخرت بهتر از مال و فرزند و زینت دنیاست! هرچی فکر میکنم نمی توانم بفهمم چه کار بدی کردم؟

چه کنم با دیدن همجنس و غیرهمجنس تحریک نشوم؟

وسواس

شهر سوال ـ پسری ۱۷ ساله ام. و انسانی کاملا مقید و مذهبی. مدتی است که از وسواس های فکری رنج می برم. از وقتی که به بعضی از احکام از جمله اینکه نگاه کردن به همجنس با لذت حرام است اطلاع یافته ام، باعث مشغول شدن فکرم و تحریک جنسی من در مواجهه با پسرها شده است اما این را باید بگویم که تا قبل از آن اینطور نبودم.

راه مقابله با وسواس فکری چیست؟

وسواس

شهر سوال ـ هنگام هجوم افکار وسواس گونه و نگران کننده سعی کنید با تغییر مکانی و یا تمرکز یابی و توجه گردانی از موضوع وسواس گونه به موضوع دیگر از ماندن و احساس درماندگی واجبار جلوگیری کنید. همچنین با قطع ناگهانی افکار و فرمان بس کن به افکار می توانید از شر این افکار خلاص شوید. شمارش معکوس هنگام هجوم این افکار مثلا از ۵۴۶۸۷ سه تا سه تا شمردن یکی از تکنیک های مدیریت فکر است که در بعضی موارد کاریی بالایی دارد.