امام شناسی

میلاد باسعادت امام علی علیه السلام

علامه مجلسی در جلد ۳۵ ، کتاب شریف بحارالانوار روایات مربوط به تولد امام علی (علیه السلام) را بنقل از منابع متعدد قبل از خویش بیان کرده است ، ولی از آنجا که خواسته بودید متن گزارشات را برایتان بنویسیم برخی از این گزارشات را به نقل از منابع دیگر برایتان می‌نویسم و شرح کامل این گزارشات را به مطالعه خودتان واگذار می‌کنیم . شیخ مفید در کتاب الارشاد بیان می‌کند امام علی در سیزدهم رجب روز جمعه سال سی‌ام عام الفیل در خانه خدا بدنیا آمدند . ( ۱ )

امام جواد بابرکت‌ترین مولود اسلام

در خانواده امام رضا (علیه‌السلام) و در محافل شیعه، از حضرت جواد (علیه‌السلام) به عنوان مولودی پرخیر و برکت یاد می‌شد. چنانکه «ابو یحیای صَنعانی» می‌گوید: روزی در محضر امام رضا (علیه‌السلام) بودم، فرزندش ابو جعفر را که خردسال بود، آوردند. امام فرمود: «این مولودی است که برای شیعیان ما، با برکت‌تر از او زاده نشده است».(۱)

فضیلت زیارت امام رضا علیه السلام در ماه رجب

از سفارش پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) است که در حدیثی فرمودند: «سَتُدْفَنُ بَضْعَةٌ مِنِّی بِخُرَاسَانَ مَا زَارَهَا مَكْرُوبٌ إِلَّا نَفَّسَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ كَرْبَهُ وَ لَا مُذْنِبٌ إِلَّا غَفَرَ اللَّهُ لَهُ ذُنُوبَه‌؛ پاره‌ای از تن من در خراسان دفن خواهد شد که هیچ گرفتاری نیست مگر آنکه با زیارت او خداوند مشکلش را حل کرده و هیچ گناهکاری نیست مگر آنکه خدا گناهش را می‌بخشد.»[۱] پس گرفتن حاجات پشت پنجره فولاد و احساس پاکی در صحن و سرای رضوی نباید عجیب باشد. این همان وعده رسول خداست که ما به آن رسیدیم.