نظر مراجع در مورد اذن پدر در ازدواج موقت چیست؟

صیغه ازدواج موقت

به طور کلی در این که در ازدواج (دائم یا موقت) دختر باکره ای که به حد بلوغ رسیده و رشیده است، یعنی مصلحت خود را تشخیص می دهد، اذن پدر شرط است یا نه، چند نظر هست:

الف: اذن پدر لازم است. (آیات عظام: امام خمینی، مکارم شیرازی، سیستانی، شبیری زنجانی، تبریزی، نوری همدانی).

[البته آیت الله سیستانی در دختری که متصدی امور زندگی خویش باشد اذن پدر را بنا بر احتیاط واجب لازم می‌داند نه به فتوا]

ب: بنا براحتیاط واجب اذن پدر لازم است(آیات عظام: خامنه ای، اراکی، خوئی، گلپایگانی، فاضل لنکرانی، صافی، وحید خراسانی)[۱]

نکته: طبق استفتایی که از دفتر آیت الله وحید خراسانی شده است زنی که یک بار ازدواج کند  وبر اثر ازدواج و یا از طریق گناه (زنا و وطی به شبهه) بکارتش از بین برود، برای ازدواج بعدی نیاز به اجازه پدر نداردولی اگر ازاله بکارت بخاطر پریدن ویا حادثه ای  و یا ازطریق خودارضایی باشد، باید برای ازدواج(دائم یا موقت) اجازه ی پدر گرفته شود. [۲]

نکته: در احتیاط واجب مقلد می‌توان به مرجع تقلید دیگر رجوع نمود.

ج : تکلیفاً لازم است، یعنی اگر بدون اذن پدر عقد خوانده شود عقد صحیح است، ولی فردی که باید اجازه می‌گرفت و نگرفته، معصیت کار است(آیت الله بهجت).[۳]

د: اذن پدر لازم نیست ولی خوب است رعایت شود.[۴]

ه: به نظر آیت الله اردبیلی، اگر دختر باكره‏ اى كه به حدّ بلوغ رسيده و رشيده است ـ يعنى مصلحت خود را تشخيص مى ‏دهد ـ بتواند زندگانى خود را به نحو مستقل اداره كند و قدرت تصميم ‏گيرى صحيح در امور زندگى خود را داشته باشد و بيم آن كه فريب بخورد در ميان نباشد، چنانچه بخواهد ازدواج كند، احتياجى به اجازه پدر يا جدّ پدرى خود ندارد و در غير اين صورت، بنابر احتياط واجب بايد از پدر يا جدّ پدرى خود اجازه بگيرد و اجازه مادر و يا برادر لازم نيست. همچنين بنابر احتياط واجب دخترى كه باكره نيست نيز همين حكم را دارد.[۵]

پی نوشتها:

[۱]. توضیح المسائل مراجع، ج۲، مسئله۲۳۷۶.

[۲]. منهاج الصالحین، ج۳، کتاب النکاح-اولیاء عقد النکاح، م:۱۲۳۷

[۳]. توضیح المسائل مراجع، ج۲، مسئله۲۳۷۶؛ و رساله آیت الله وحید، مسئله ۲۴۴۰؛ و سوال تلفنی از دفتر آیت الله خامنه ای در قم و دفتر آیت الله نوری.

[۴]. آیت الله سید صادق روحانی، سوال حضوری از محضر ایشان، و آیت الله گرامی، توضیح المسائل، مسئله۲۶۰۳.

[۵]. آیت الله اردبیلی توضیح المسائل مسأله ۲۸۳۰.

دیدگاه‌ها

سلام.من مقلد آقای سیستانی هستم و بنابر فتوای ایشان، برای ازدواج موقت اذن پدر لازم میباشد. ولی در مواردی هم ایشان فتوا داده اند که اگر دختر زیر نظر پدر و مادرش زندگی می‌کند، ولی چون سنش بالا است، جز ازدواج موقت برایش میسر نیست و پدرش به آن رضایت نمی‌دهد و از طرفی ترس وقوع در حرام دارد، در این صورت نیز می‌تواند به فقیه دیگر رجوع کند.
آیا بنده میتوانم با داشتن ۳۱ سال سن و داشتن مشکلاتی همچون میسر نبودن ازدواج دائم به خاطر داشتن نوعی بیماری و همچنین رضایت نداشتن پدر و ترس از وقوع گناه به صیغه فردی دربیایم؟

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

البته آیت الله سیستانی در دختری که متصدی امور زندگی خویش ومستقل باشد اذن پدر را بنا بر احتیاط واجب لازم میداند نه به فتوا( معنی احتیاط واجب این است که در این مساله می تواند به فتوای مجتهد اعلم بعدی رجوع کند ) اما در مورد بالا بودن سن دختر چیزی نگفته اند؛ از اینرو بنابر نظر ایشان برای شما با توجه به اینکه مستقل نمی باشید ،بنا به احتیاط واجب اذن پدر لازم است . (رجوع به فتوای مجتهد دیگر )

توضیح المسائل مراجع مسئله ۲۳۷۶ وذیل آن نظر آیت الله سیستانی.

منم همين مشكل را دارم

زن اگر دختر باكره باشد، باید از پدر یا جد پدری خود اجازه بگیرد. یعنی عقد اگر بدون اذن پدر یا جد پدری خوانده شود باطل است

تصویر پاسخگو

با سلام
وقتی حکم داده میشود که اجازه پدر لازم است ، یعنی بدون آن صیغه عقد باطل است .

سلام
من وقتی سوال اون خانم رو در ابتدای صفحه دیدم به سایت معظم له رجوع کردم و سوال رو پرسیدم
سوال:
سلام علیکم
با صلوات بر محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم
اگر دختر زیر نظر پدر و مادرش زندگی می‌کند، ولی چون سنش بالا است، جز ازدواج موقت برایش میسر نیست و پدرش به آن رضایت نمی‌دهد و از طرفی ترس وقوع در حرام دارد، در این صورت چه کند؟
آیا دختری که سنش بالاست (۳۱)و شرایط ازدواج دائم را ندارد (به علت بیماری) و همچنین رضایت نداشتن پدر و ترس از وقوع گناه میتواند به صیغه مردی در بیاید؟
التماس دعا
جواب:
بسمه تعالى

اگر پدر و پدر بزرگ (پدری) در قید حیات نباشند امر ازدواج دختر با خودش است ، و اگر زیر نظر پدر و مادرش زندگی نمیکند بلکه در امور زندگانی مستقل از آنان می باشد چنانچه مقلد معظم له است می تواند در این مسأله ( ازدواج بدون اجازه پدر ) به فقیه دیگری رجوع نماید ، و همچنین اگر زیر نظر پدر و مادرش زندگی می کند ولی چون سنش بالا است جز ازدواج موقت برایش میسر نیست و پدرش به آن رضایت نمیدهد و از طرفی ترس وقوع در حرام دارد ، در این صورت نیز می تواند به فقیه دیگر رجوع کند .

موفق باشید

www.sistani.org
دفتر مرجع عالیقدر آقای سید علی سيستانى - بخش استفتائات

پس طبق این نظر میشه صیغه محرمیت موقت انجام داد ؟ درسته ؟؟؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

دختر نمی تواند بدون اجازه گرفتن از پدریاجد پدری بادیگری ازدواج(دائم یاموقت)کند وهرگونه رابطه با نامحرم نیزبدون عقد ومحرمیت حرام است.

سلام
پاسخ داده شده صحیح نیست، طبق نظر همه مراجع تقلید اگر پدر به طور کلی با ازدواج موقت دخترش مخالف باشد (نه با موردد ازدواج بلکه با اساس ازدواج) اذن وی ساقط می گردد.
همچنین برای فهم منظور معظم له از کلمه استقلال به توضیحات مفصل ارائه شده در پیوند زیر مراجعه بفرمایید.

ضمنا مطلب بالا هم از همین آدرس و بدون ذکر منبع کپی برداری شده است.
با تشکر

تصویر شهر سوال

با سلام
علاوه بر اینکه سندی برای دیدگاه خود ذکر نکردید، منظورتان برای ما دقیقا مشخص نیست؟
در مورد کپی برداری مطلب از سایتی که درج نموده بودید، علاوه بر اینکه در سایت مذکور چنین مطلب یافت نشد لازم بذکر است ما به اینگونه سایتها اعتمادی نداریم و مطالب سایت برگرفته از توضیح المسائل مراجع بوده و یا بصورت استفتاء تلفنی.

زن اگر دختر باكره باشد، باید از پدر یا جد پدری خود اجازه بگیرد. یعنی عقد اگر بدون اذن پدر یا جد پدری خوانده شود باطل است

درصورتی که پدر و جد پدری فوت کرده باشد و سن دختر بالا باشد آیا میشود صیغه محرمیت خواند

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام
اگر پدر یا جد پدریشان در قید حیات نباشند، اجازه شخص دیگری لازم نیست. و می‌شود صیغه محرمیت خواند[۱]
البته اگر سن ازدواج دختر هنوز نگذشته است توصیه می‌شود از اینکار خودداری نمایند.

[۱]. توضیح المسائل مراجع م ۲۳۷۶.

سلام اقا مگه ما میمونیم که بخوایم تقلید کنیم ؟ انسان ازاده هرکاری کنه اگه دو نفر عاشق هم باشن دلیل بر محرم هم بودن نمیشه ولی با یه جمله مشکل حل میشه ؟حتی اگر دلیل فقط و فقط نیاز جنسی باشه ؟ اگه امکانش هست جواب ایمیل بشه برام ممنون از شما

سلام
این "جمله "(صیغه ی محرمیت)که شما گفته اید،درواقع بیان و بروز و ظهور یک نیت باطنی است!!!
باعرض معذرت اگریکی برگردد وبه شما فحش رکیکی بدهد-که شامل چندکلمه است-شماباهمین تساهل وتسامح،ازکنارش ردمی سوید وهیچ به روی مبارکتان نمی آورید؟!
ثانیا حتی درفرهنگ اومانیستی غرب هم،انسان آزادنیست "هرکاری" بکند!هرمکتبی حدودی دارد.آیاماآزادیم هم نوع خود رابکشیم؟و....
ثالثاهرتقلیدی بدنیست.تقلیدداریم تاتقلید.مثلا شمااگراهل فوتبال باشید،ازتکنیکهای بازیکن موردعلاقه خودتقلیدنمی کنید؟یک دانشجوی پزشکی ازاستادپیروباتجربه اش تقلید نمی کند؟و...

سلام چطور وقتی یکی به شما چند تا فحش آبدار خواهر مادری بده بر افروخته میشید مگه اتفاقی می افته اون هم فقط چند تا لفظه ها؟

ما دو جور تقلید داریم: یک نوع تقلید کورکورانه که متاسفانه امروز جوونای ما از ماهواره ها و غرب داره اینگونه تقلید میکنه....ویه تقلید ممدوح داریم که فرد عادی از یک متخصص تقلید میکنه....مثلا شما که میرید دکتر بنا به دستور دکتر حاضرید از تلخ ترین دارو استفاده کنید ...پس چرا اونموقع نمیگید که مگه من میمونم....خب برای امور دینی هم باید از متخصص دینی پیروی کرد..........

وسوال بعدیتون که گفتید با با دو جمله مشکل حل میشه؟
شما به ظاهر این دو جمله نگاه نکنید در پشت همین دو جمله بار معنایی زیادی وجود داره...بعد از خوندن این دو جمله دو نفر نسبت به هم تعهد پیدا میکنند...برای مردم مهریه ونفقه واجب میشه....برای مثال عرض میکنم با نوشتن دو جمله در روی کاغذ یک ملک چند میلیاردی به نام یکی دیگه میشه.

استفاده از لفظ مرجع تقلید یقینا به معنای تقلید همچون حیوان نیست بلکه به معنی رجوع در سوالاتی شرعی است که ممکن است افراد را از رساندن به ماوای اصلی یعنی صراط المستقیم به دور دارد و همچنین افراد با انتخاب خود فرد مورد نظر مرجعیت خود را بر می گزینند نه با زور و اجبار ضمنا دین اسلام تنها کشتی نجات بشری در این دریای بی کران گناه و چشمه کم آب تقوا است و جامع تمام مراحل زندگی انسان است انشاالله با تلاش شما دوستان در راه تبلیغ صحیح اسلام و دعا برای پایان یافتن جدایی از حجت خدا این خوبی ها باشد که بجای بدی ها دنیا را در سیل خود غرق کند. با سپاس

ماخیلی جاها تقلیدمیکنیم ولی میمون نیستم. مثل رجوع به دکتربرای بیماری وماباقی مشکلات زندگی خودبه‌ باقی تخصص ها

ضمن عرض سلام و آرزوی توفیق روزافزون
سوالی که برای بنده پیش آمده این است که آیا میتوان به طور مثال با استناد به اینکه مقلد آیت الله العظمی روحانی هستم(ایشان برای عقد اذن پدر را لازم نمدانند) و اینکه صیغه عقد را خودمان جاری کرده ایم به طور قانونی اعلام کنیم که زن و شوهر هستیم؟آیا دادگاه چنین چیزی را قبول دارد؟

تصویر شهر سوال

سلام علیکم
قانون وثبت در دفتر خانه ثبت اسناد ازدواج ، نیاز به اذن واجازه پدر دارد.

*با سلام و خسته نباشید
من متاهل۲۶ساله هستم و میخواستم دختری را که ۲۷سالش هست ویک هفته نامزد مانده و بعد برگشته به عقد موقت یا دائم در بیاورم آیا این خانوم نیاز به اذن پدرجهت ازدواج موقت یا دائم دارد.

تصویر شهر سوال

سلام علیکم
اگر باکره است بنظر اکثر مراجع نیاز به اذن پدر دارد. نظر مراجع در مطلب ذکر شده است.

با سلام اگر در ازدواج موقت بنا بر حفظ باکره گی دختر باشد باز هم اجازه ی پدر لازم است ????

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام؛
بله در هر صورت، طبق نظر اکثر مراجع نیاز به اذن پدر است.

سلام
من چند ماه پیش با مردی صیغه کردم و بعد متوجه شدم که مرجع تقلیدم اذن پدرو برای صیغه لازم میدونه
ارتباط ما فقط برای به گناه نیفتادن بودن و ارتباط جنسی نداشتیم. فقط در حد دست دادن و بوسیدن و مالش بدن
الآن عذاب وجدان دارم
باید چیکار کنم
تکلیف من در مورد اون عقد چیه؟
و اگه بخوام دوباره برای دوری از گناه باهاش صیغه بشم اما پدرم نفهمه چیکار باید بکنم؟

تصویر شهر سوال

سلام علیکم
اگر مرجع شما اذن پدر را وضعا لازم می دانسته ؛ یعنی بدون اجازه پدر عقد را باطل می داند؛ بنابر این عقد شما باطل است ومحرم نبوده اید. در مورد آن عقد تکلیفی ندارید وفقط استغفار کنید واین عمل را تکرار نکنید.
نظر مراجع در همین مطلب ذکر شده است.

عقد شما باطل بود اما ارتباط شما حلال. چون هیچ ظن و گمانی به بطلان عقد نداشتید. ارتباطتون حلال بوده.

تصویر soalcity

دوست گرامی
حلال و حرام بودن یک چیز، بیان نظر خدای متعال در آن زمینه است. آیا شما برای نسبت دادن این مطلب به خدای متعال دلیلی دارید؟
فَجَعَلْتُمْ مِنْهُ حَراماً وَ حَلالاً قُلْ آللَّهُ أَذِنَ لَكُمْ أَمْ عَلَى اللَّهِ تَفْتَرُونَ (۵۹ یونس) بعضى از آن را حلال، و بعضى را حرام نموده‏ ايد؟! بگو: آيا خداوند به شما اجازه داده، يا بر خدا افترا مى بنديد (و از پيش خود، حلال و حرام مى‏ كنيد؟!)
مراجع تقلید حکم را با توجه به آیات و روایات بیان می کنند و کسی که شناخت و احاطه ای نسبت به آیات و روایات ندارد، بهتر است سکوت پیشه کند و به متخصصین فن مراجعه کند.
وجود ظن و گمان و عدم آن، حکم الهی را تغییر نمی دهد و حرامی را حلال نمی کند. هر چند ممکن است شخص مرتکب حرام، به دلایلی در نزد خدای متعال معذور باشد.

حلال هست! حتی اگر منجر به دخول بشه! کمی در مورد وطی به شبه تحقیق کنین و بعد نطق کنین!

تصویر soalcity

دوست گرامی
در وطی شبهه، عمل وطی حرام است. اگر چه فرزند حلال زاده باشد.
المبسوط في فقه الإمامية، ج‏۴، ص ۲۰۸ می نویسد: الوطي على ثلاثة أضرب: مباح، و محظور بلا شبهة، و وطى شبهة، و هو محظور غير أنه شبهة،
که در اینجا شیخ طوسی صریحا بیان نموده که خود عمل وطی حرام است.
همچنین مرحوم راوندی می فرماید: ليس كل وطي حرام زنا لأنه قد يطأ في الحيض و النفاس و هو حرام و لا يكون زنا و كذا لو وجد امرأة على فراشه فظنها زوجته أو أمته فوطئها لم يكن ذلك زنا لأنه شبهة (فقه القرآن، ج‏۲، ص ۳۷۳)
به قصد خیر خواهی، قسمتی از حدیث عنوان بصری را برایتان نقل می کنم که امام می فرمایند: وَ اهْرُبْ مِنَ الْفُتْيَا هَرَبَكَ مِنَ الْأَسَدِ وَ لَا تَجْعَلْ رَقَبَتَكَ لِلنَّاسِ جِسْراً (بحار الأنوار، ج‏۱، ص ۲۲۶ ) فتوا دادن بدون علم از مسائلی است که در روایات ما به شدت نسبت به آن حذر داده شده است.

رضا چقدر سواد داری که انقدر ادعا داری؟

چقدر شما ها کم اطلاع و کوتاه فکر هستید.
آیا میدانید صیغه چرا و از چه زمانی شروع شد ؟
آیا میدانستید صیغه مختص زن های بیوه که در جنگ شوهر هایشان از دست میدادند
فقط پیامبر اسلام بوذ که اجازه داشت تعداد نامحدود همسر اختیار کند که متاسفانه برخی مراجع میگویند بقیه همسران وی صیغه بوده
یک مرجع بدون اذن پدر اجازه صیغه میدهد و دیگری نه؟
مگر در قرآن از اطاعت کورکورانه نهی نشدید؟
مگر پروردگار به شما قدرت تفکر و تعقل نداده؟
هنوز هم نمیفهمید که صیغه برای زن بیوه است ؟

تصویر soalcity

سلام
ضمن احترام از همان جا که از اطاعت کورکورانه نهی شده ایم، نمی توانیم دلایل خود را کنار بگذاریم و سخنان بدون دلیل شما را بپذیریم.

با عرض سلام و خسته نباشدن خدمت شما عزیزان
من خواهش می کنم کمکم کنید و جوابم رو بهم بدید
من دختری ۲۱ ساله هستم و متاسفانه مدتی غرق در گناه بودم اما با لطف و کمک خدا کسی سر راهم قرار گرفت و من از پاکی و صداقت اون خوشم اومد و ناخودآگاه پاک پاک شدم، کسی رو که باهاش آشنا شدم کوچکترین سواستفاده ای از من نکرد و همیشه مواظبم بود،من از گناهان گذشته توبه کردم و به درگاه خدا گریه ها کردم. حالا ۶ ماه از پاکی من و ارتباط خوب و عارفانم با خدا میگذره و من و اون پسر پاک عاشق هم شدیم و قراره یک سال دیگه بعد از درسم به خواستگاریم بیاد
میخواستم بپرسم آیا تماس فیزیکی ما حرام هست یا خیر؟ و میشه صیغه بخونم بدون اذن پدر؟

تصویر شهر سوال

سلام علیکم
تا صیغه محرمیت نخوانید، نمی توانید تماس داشته باشید و طبق نظر اکثر مراجع، صیغه عقد هم باید با اجازه پدر شما باشد.
نظر مراجع محترم، در همین مطلب ذکر شده است.

با سلام
من دختری ۳۱ ساله هستم از نظر مالی هم استطاعت جدا شدن دارم ولی خب ساختمان پدرم دو طبقه هست یک طبقه در اختیار من می باشد . از نظر روحی به شدت تنهام و دچار افسردگی هستم به دلایل شرایط سنی هم شرایط ازدواج برایم مهیا نمی باشد میخاهم مدتی با کسی باشم حداقل خلا تنهاییمو برطرف کنه مرجعم اقای خامنه ای می باشد نظر به حفظ بکارت و نظر ارجاع اقای خامنه ای می توانم با نظر اقای روحانی با این اقا در ارتباط باشم ممنون میشم واضح جوابمو بدهید خانواده ام مذهبی ان اجازه دوس شدن با کسی رو بمن نمیدهن ... دوس دارم روابطم حکم شرعی داشته باشه نه الوده به گناه باشه و خانواده هم اطلاع نیابند ممنون

تصویر شهر سوال

سلام علیکم
با توجه به اینکه مرجع شما در این مورد احتیاط واجب کرده است می توانید از مرجع دیگری که در این مورد فتوا داده است مثل آیت الله روحانی تقلید کنید؛ البته اگر آقای روحانی را بعد از مرجع خود اعلم می دانید!
در مورد افسردگی مراجعه حضوری به یك روانشناس ویا روانپزشك لازم است دنبال گردد.
مراجعه به این آدرس را پیشنهاد می‌شود http://www.askdin.com/thread29887.html
و در صورتیكه قصد ازدواج موقت داشته باشید شایسته است ارتباط را در سطحی تعریف كنید كه منجر به ازاله بكارت نگردد. چون ممكن است در صورت پشیمانی به افسردگی و ...دامن بزند.

سلام
خانمی ۲۳ ساله علاقه زیادی بهم داره
منو کچل کرده
با این که جواب رد شنیده اما هر چند وقت یکبار به بهانه دلتنگی و دوست داشتن تماس میگیره
اما بنده حسی بهش ندارم.اما بدمم نمیاد (خنثی)
بعد از امتحانا درسش تموم میشه میره خونشون(حدود ۱ ماه دیگه)
دیروز در حد ۲ ساعت منو کشونده بیرون
تو اون۲ساعت مجبورش کردم صیغه بخونیم اما میدونم درست نبوده
اما الان به خاطر دیروز خیلی ناراحتم که چرا این اشتباه رو انجام دادم و عذاب وجدان دارم
میخواستم ببینم راهی هست که صیغه رو بخونیم که صحیح باشه و این ۱ ماه رو اینطور بگذرونیم؟؟؟؟؟؟؟
یا امکانش هس از آقای روحانی تو این مورد تقلید کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
شرایط من : ۲۵ ساله ، دانشجوی ترم دوم ارشد ، مقلد آقای خامنه ای
خانم : ۲۳ ساله ، ترم ۸ ، مقلد کسی نیست ، پدر دارد ، باکره نیز هست ، مجرد ، تاکنون ازدواج نکرده

بی زحمت جوابش را به ایمیلم هم ارسال نمایید
تشکر

تصویر سید پاسخگو

با سلام
در مورد خودتان باید عرض کنم با توجه به اینکه مرجع شما در این مورد احتیاط واجب کرده است می توانید از مرجع دیگری که در این مورد فتوا داده است مثل آیت الله روحانی تقلید کنید؛ البته اگر آقای روحانی با تحقیق از دو نفر عالم عادل، بعد از مرجع خود اعلم می دانید!
اما در مورد دختر خانم باید گفت ایشان ابتدا باید یک مرجع تقلید برای خودشان انتخاب کنند تا اعمال و رفتار دینی شان را مطابق فتوای ایشان قرار بدهند. تا زمانی که مرجع تقلید نداشته باشند نمی توان گفت ازدواج موقت برای ایشان صحیح هست یا نه.

آیا احتمال این هست آن صیغه ای که دیروز خوندیم و مدتش هم ۲ ساعت بوده ، باطل نبوده باشه؟؟حداقل برای بنده؟

تصویر سید پاسخگو

با سلام
طبق فتوای امام خامنه ای، ازدواج موقت دختر باکره بدون اجازه پدر باطل می باشد، لذا عقدی را که جاری کرده بودید باطل بوده و مرتکب کار حرامی شده و باید استغفار نمایید.

سلام میخام با دختری ک باکره نیست و خودم باعثه از بین رفتنه پرده ی بکارت شدم ازدواج موقت کنم ایا نیاز ب اجازه ی پدر هست؟؟؟

تصویر شهرسوال

سلام با توجه به سؤال لطفا نام مرجع تقليد زنده خود را به همراه سؤال ارسال کنيد.

/۴۰۴۶۸۳/

تقوای الهی پیشه کنید و منتظر برکات الهی باشید و خودتان را در هلاکت دوستی و تنها نشینی نیندازید براستی که خداوند از رگ گردن به ما نزدیکتر است.

ممنون

سلام
من مدتها پیش با دختری اشنا شدم و باهم هیچگونه تماس فیزیکی نداشته ایم...بعداز مدتها این دختر بامن تماس گرفته و خواهان رابطه فیزیکی از من بوده که البته من قبول نکردم ولی با این حال ایشون رو صیغه (محرمیت) به مدت یک هفته کرده ام...به دلیل عدم رضایت بنده از این موضوع بنده بصورت فارسی به ایشون گفته ام که مدت زمان باقی مانده رو به او بخشیدم
مرجع تقلید من ایت اله بهجت بوده و مرجعه تقلید او ایت له روحانی
درضمن ما بدون اجازه پدر صیغه محرمیت رو خوانده ایم، ایا صیغه صحیح است؟ایا بعد از حلال کردن مدت زمان توسط من باز هم صیغه صحیح است(چون اون دختر به من گفته که باید ذکر خاصی رو بگم و من هم اطلاعی ندارم از این موضوع و به همین دلیل رابطه ما ادامه داشته)؟

درضمن فرق صیغه محرمیت یا عقد در چیست؟؟؟

سوال اخر:
راستش من هیچ علاقه ای به ادامه رابطه با این دختر ندارم و فقط به دلیل اینکه بسیار پافشاری داشتن و ... درواقع از روی دلسوزی رابطه رو ادامه میدهم...نظر شما چیست؟چیکار کنم؟؟؟بخدا تو دودلی هستم...دلم بسوزه براش یا نه؟یهو کات کنم گناهی نکرده ام؟منو تهدید به خودکشی و حتی هرزگی کرده
گفته اگر بامن نباشی هرزگی میکنم و منم صرفا به همین دلیل رابطه ام باهاش ادامه داره

تروخدا این قسمت رو نمایش ندید فقط بهم جواب رو ایمیل کنید خیلی ممنون

تصویر شهر سوال

باعرض سلام و تشکر
عقد شما صحیح بوده است وهمچنین بخشش شما هم صحیح بوده واکنون باهم هیچ نسبتی ندارید. صیغه محرمیت همان صیغه عقد است.

اینکه شما فکر می کنید در ابتدای شروع گفت و گو و رابطه شما مجبور به رابطه بوده اید و هیچ گونه علاقه نداشته اید شاید خودتان را گول می زنید و قصد دارید با قبولاندن این موضوع که من مجبور شدم نمی توانید احساسات وابستگی ایشان را نادیده بگیرید پس از طرف شما هم سیگنال های مثبت و چراغ سبز بوده که ایشان به شما وابسته شده اند پس شما ضامن و مسؤول احساسات طرف مقابل هستید و در صورت نادیده گرفتن حق الناس معنوی ممکن است در مورد شما صحت داشته باشد اما آیا اینکه ما می گوییم شما مسوول احساسات ایشان هستید به دین معناست که ایشان هیچ اراده ای از خودشان نداشته اند و ندارند نه این طور نیست ایشان هم ممکن به دلایل مختلف دچار اختلال وابستگی در شخصیت شان شده باشند. پس شما ضامن هرزه شدن یا خودکشی ایشان نیستید و از نظر شرعی و حقوقی شما هیچ تکلیفی ندارید از طرفی مسؤول بودن شما بدین معنا نیست که رابطه ای را که هیچ آینده و نتیجه و هدف منطقی ندارد، برخلاف میل و انگیزه خودتان که این هم جای تحقیق و بررسی دارد، ر ا ادامه دهید بلکه برای جدا شدن تدریجی تشویق و ارجاع به مشاور و تکنیک های کاهش وابستگی از طرف شما در مورد طرف مقابل بهترین اقدام خواهد بود. موفق باشید.

باسلام خانمی هستم(مرجع تقلیدم آقای لنکرانی) مدتی قبل از ازدواج باتوجه به این که دوست برادرم خیلی آدم مذهبی بود به کمک خانم برادرم من را اغفال کرده وباتوجه به اینکه با این نیت رضای خدا است وشناخت دینی که ازآن آقا داشتم مراصیغه موقت کرد و طی چندبار بامن تماس بدنی داشته ومن باتوجه به این که نمی دانستم اذن پدر لازم است تکلیف من چیست آیا من مرتکب گناه شدم وحالا بعدازچندسال که ازدواج کردم وبچه دار شدم شوهرم موضوع رافهمیده وظیفه شوهرم چیست

تصویر شهر سوال

سلام علیکم
اگر شما از این حکم مطلع نبودید، مرتکب گناه نشده اید؛ اما برای دست یافتن به راه حل وچاره در مورد اطلاع همسرتان از این قضیه، نیاز به مشاوره و کسب اطلاع از راهکارهای لازم در این زمینه دارید؛ این مسئله را با کارشناس مشاوره بصورت تلفنی ۰۹۶۴۰۰ میان بگذارید.

دختري اصرار دارد كه با پسري رابطه تلفني داشته باشددختر قبلا شوهر نكرده ولي ميگويد كه قبلا با پسرديگري بدون اذن ولي صيغه محرميت خوانده بوديم . تكليف چيست؟ دختر مقلد ايت الله بهجت و پسر مقلد ايت الله مكارم شيرازي ميباشد.

تصویر شهر سوال

با سلام
اگر این دختر باکره باشد برای عقد کردنش نیاز به اجازه پدردارد.

توضیح المسائل مراجع، ج۲، مسئله۲۳۷۶

سلام مگه دختر خانم مقلد اقای بهجت نبودن؟اقای بهجت مگه فتوی ندادن که اذن لازم نیس ولی دختر به واسطه اجازه نگرفتن گناهکاره؟
چرا عقدشون باطله؟

تصویر شهرسوال

باسلام
مرحوم آیت الله بهجت (ره) نیز به اذن تکلیفی اذن پدر را برای دختر باکره لازم می دانستند. یعنی بدون اذن کارشان گناه بوده است گرچه عقد باطل نیست. ضمن اینکه در این ازدواج چون طرف دیگر (داماد) مقلد مرجع تقلیدی است که اذن را هم تکلیفاً و هم وضعا! برای صحیح بودن عقد لازم می داند، لذا حتی دختر خانم نیز نمی تواند به اذن مرجع خودش به این عقد وارد شود. زیرا طبق نظر مرجع تقلید همسرش، این عقد نیاز به اذن پدر دارد

باسلام من ۲۰ساله که پدرم روندیدم اصلأازهم خبرنداریم خرج زندگیم رو هم خودم تأمین میکنم باز هم برای عقدموقت اجازه لازم است مرجع تقلیدم آیت الله خامنه ای هستن لطفأراهنماییم کنید

تصویر شهر سوال

سلام علیکم
اگر جد پدری شما زنده است باید از او اجازه بگیرید.

آیت الله خامنه ­ای پاسخ به سوال های مورد ابتلا س ۵۰

سلام
من مدتي هستتش عاشق دختر خالم شدم ولي حالا به دليل نداشتن كار نمي تونم به پدرم بگم كه بريم خواستگاري
دختر خالم پدر و جد پدريش در قيد حيات نيستند
حالا مي تونم باهاش ازدواج كنم{موقت}
مرچع من آقا خامنه اي
جوابش رو برام ايميل كنيد

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام
اگر پدر و جد پدریش در قید حیات نباشند، شرعا اشکالی ندارد. اما پیشنهاد میشود قبل از اقدام، مشاوره بگیرید که میتوانید با شماره ۰۹۶۴۰۰ تماس بگیرید.

دختری ۳۳ساله هستم بایکی از همکارانم که همسر داردعقد موقت کردم بدون اجازه پدر البته ایشان شرط کردند که به بکارتم کاری نداشته باشند .خواستم حکم ارتباطمان را درزمینه جنسی بدانم .ایشان مقلد امام ومنم مقلد مکارم شیرازی هستم .

تصویر شهر سوال

با سلام
طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی، از سن سی سال به بالا به شرط اینکه دختر، فرد هوشیاری باشد و بتواند تصمیم بگیرد و مصلحت خود را تشخیص دهد، اجازه پدر لازم نیست.۱

رابطه جنسی اشکال ندارد ؛ ولی اکیدا توصیه می شود بکارت خود را حفظ کنید.

۱. استفتائات،آیت الله مکام، ازدواج وزناشویی بخش عقد موقت واذن پدر سوال۶.

من تماس گرفتم دفتر ایشون.جواب دادن اگر پدر مخالفت و یا اشکال تراشی میکنه و فرد مورد نظر مورد تاییده فقط میشه بی اذن پدر.من سی ساله هستم و خواستگار من خونمون رفت و آمد داره تا سال برادرش بگذره و شرایط مالیش بهتر شه.منهم روم نمیشه به خانواده بگم ما محرم شیم تا بعد مشکلات و خودم مقلد آیت الله بهجت هستم.خواستم از استفتائات آقای مکارم کمک بگیرم که اونجا هم جواب سر بالا دادن.واقعا" اگر حفظ بکارت بشه دختر سی ساله که البته شاغل و مشمول شرایط جدا شدن از خانواده نیست نمیتونه صیغه محرمیت انجام بده؟

تصویر شهر سوال

به نظر آیت الله بهجت، اذن پدر تکلیفاً لازم است، یعنی اگر بدون اذن پدر عقد خوانده شود عقد صحیح است، ولی فردی که باید اجازه میگرفت و نگرفته، معصیت کار است.

وبه نظر آیت الله مکارم دختری که سنش ۳۰ سال به بالا است و مصلحت خودش را تشخیص می دهد، می تواند بدون اذن پدر عقد کند.

توضیح المسائل مراجع، ج۲، مسئله۲۳۷۶ وذیل آن نظر آیت الله بهجت.

با سلام
اگه دختر پسری خودشان صیغه محرمیت را بخانند.در صورت مواجه با پلیس و در خواست مدارک عقد موقت چه باید بگویند؟

تصویر soalcity

سلام
اگر قصد ثبت صیغه را ندارید، بهتر است به یکی از روحانیون سرشناس شهر مراجعه کرده، تا علاوه بر خواندن صیغه، برگه ای نیز برای شما بنویسند، تا در مواقع احتمالی، با مشکل مواجه نشوید.

سلام من یه دختر ۲۰ ساله هستم که به مردی علاقه مند شدم.بین ما رابطه هایی هم تا کنون وجود داشته.اما الان به خاطر علاقه قلبی که به خدا دارم ترس از گناه کردن میخوام صیغه بشم تا حس گناه نکشه منو.پدرم در جریان نیس.مرجع من هم ایت ا... روحانی هستند.میخوام بدونم همینکه اون یا من این صیغه رو بخونیم و دیگری بگه قبلت درسته ؟؟آیا اگه یه روز کسی متوجه رابطه ما بشه میشه آرامش خاطر داشت و گفت که ما محرم هستیم ؟؟نیازی به اثبات نداره ؟؟؟

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

به نظر آیت الله سید صادق روحانی اذن پدر لازم نیست ولی خوب است رعایت شود.۱

اگر خود زن و مرد بخواهند صیغه عقد غیر دائم را بخوانند، بعد از آن كه مدت و مهر را معین كردند، چنانچه زن بگوید : زوجتك نفسى فى المدة المعلومة على المهر المعلوم (من خودم را به همسری تو در مدت معین با مهر معین در آوردم) بعد بدون فاصله مرد بگوید: قبلت صحیح است.

عقد ازدواج باید به احتیاط واجب به عربى صحیح خوانده شود، واگر خود مرد و زن نتوانند صیغه را به عربى صحیح بخوانند، به هر لفظى كه صیغه را بخوانند صحیح است و لازم هم نیست كه وكیل بگیرند اما باید لفظى بگویند كه معنى " زوجت و قبلت " را بفهماند.۲

البته اگر بخواهید مدرک داشته باشید باید به دفترخانه مراجعه کنید تا گواهی به شما بدهد.

توضیحات بیشتر: http://www.soalcity.ir/node/1117

۱. آیت الله سید صادق روحانی، سوال حضوری از محضر ایشان
۲. امام خمینى، توضیح المسائل، مسئله ۲۳۷۰.

اگر اجازه پدر لازم است پس تکلیف دختری که نیاز جنسی دارد، شرایط ازدواج ندارد و پدرش اجازه صیغه هم نمیدهد چیست؟ اگر نخواهد به گناه بیفتد باید چکار کند؟ خود ارضایی هم که حرام است! مراجع برای پنین فردی چاره ای اندیشیده اند؟ لظفا پاسخ دهید.

تصویر soalcity

با عرض سلام
کمی در این آیه بیندیشیم:
أَمْ حَسِبْتُمْ أَنْ تَدْخُلُوا الْجَنَّةَ وَ لَمَّا يَأْتِكُمْ مَثَلُ الَّذينَ خَلَوْا مِنْ قَبْلِكُمْ مَسَّتْهُمُ الْبَأْساءُ وَ الضَّرَّاءُ وَ زُلْزِلُوا (۲۱۴ بقره) مى‏ پنداريد كه به بهشت خواهيد رفت؟ و هنوز آنچه بر سر پيشينيان شما آمده، بر سر شما نيامده؟ به ايشان سختى و رنج رسيد و متزلزل شدند.
آیا بناست که ما در مسیر ایمان همیشه جاده ای پهن و هموار در پیش روی داشته باشیم و هیچ مشقتی تحمل نکنیم؟
آیا سزاوار است که کسانی با مجاهدت و فداکردن جانشان، بهشتی شوند و ما نیز بدون هیچ گونه زحمتی، طالب بهشت باشیم؟
چاره چنین فردی در قرآن بیان شده است:
وَ لْيَسْتَعْفِفِ الَّذينَ لا يَجِدُونَ نِكاحاً حَتَّى يُغْنِيَهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ (۳۳ نور) و كسانى كه امكانى براى ازدواج نمى‏ يابند، بايد پاكدامنى پيشه كنند تا خداوند از فضل خود آنان را بى‏ نياز گرداند.

حالا اگه توانش در حدی نباشه که بتونه پاکدامنی پیشه کنه چی؟
مگه یه آدم معمولی چقدر میتونه تحمل کنه؟
سخته بخدا سخته... اصلا نیاز جنسی هیچی... نیاز عاطفی آدمو داغون میکنه. شما نشستید اونجا یه چی واسه خودتون میگید. اما مگه یه جوون چقدر تحمل تنهایی رو داره. بخدا خود خدام این روشش نیست. خدا خودت بیا پایین قضاوت کن. خسته شدم از تحمل ...من الان هرچی بگم شما نمیتونید درک کنید. چون شرایط منو ندارید. بخدا من خودم همین حرفا رو تحویل سایرین میدم .همین حرفای شما رو... اما تو دلم به خودم میخندم. میگم آخه خدا ....شکرت!

تصویر soalcity

سلام
خدا بیش از توانمان بر ما تکلیفی نکرده است. و این شیطان است که توجیهات مختلف را برای ارتکاب گناه به ما القاء می کند.
آیا شرایط شما سخت تر از امثال امیر است؟ مطالعه فرمایید:
http://www.irdc.ir/fa/content/9150/default.aspx

با خوندن این مطلب حرفمو ÷س گرفتم اقا امیر می دانم شاهدی و زنده ای و صدای منو می شنوی خواهشا از خدا برام بخواه کمکم کنه که مثل تو نفسم را در دست بگیرم من لااقل مادر دارم ان هم سید ومومن اما تو با اون وضعیت خودت را حفظ کردی تورو خدا برام دعا برا همه دعا کن من هم قبل از این که خاسگاریم بیاد و اتفاقات بیفتد داشتم خودم را برا شهادت اماده می کردم اما خیلی دور شدم تو جای برادرم کمکم کن خواهش می کنم اقا امیر برام دعا کن خدایا خودت عاقبت بخیرم کن

براستی بعضی ها از کاه کوهستان میسازند و نیاز جنسی را با خطر بمب اتمی که بشریت را تهدید میکند مقایسه میکنند و داد و فریاد میکنند بیچاره شدیم و ای داد جوانیمان حرام شد بدانید این وسوسه شیطان است بخدا قسم و خداوند را بر گفتار خودم شاهد میگیرم نیاز جنسی بر خلاف تبلیغات موجود است و خطر حاد ندارد نیاز هست ولی مانند نیاز به اب و هوا و غذا نیست البته منکر حق ازدواج نیستم و انسان حق دارد بعد از انجام حداقل مقدمات نظیر کار و رفتن به سربازی ازدواج کند و الا دانش اموز اول دبیرستان که میخواهد ازدواج کند بعد از چند هفته ماه عسل چگونه میخواهد با درس و مشق و بچه داری کنار بیایید؟

تصویر soalcity

سلام
ضمن موافقت اجمالی با مطلب شما
باید عرض کنم که همین نیاز جنسی اگر درست مدیریت نشود، از بمب اتم هم خطرناک تر است. چون بمب اتم جسم انسان را نابود می کند. و حیوانیتی که ثمره عدم مدیریت غریزه جنسی است، روح انسان را نابود می کند.

سلام.به خدا خجالت می کشم وقتی حرفهای بعضی خانمها رو می خونم. مردها چه فکری خواهند کرد در مورد ما؟! چرا انقدر خودتون رو ذلیل می کنید؟ کی گفته میل جنسی پدر آدمو درمیاره و اورژانسی باید بهش رسیدگی کرد؟ بله اگه در مسیر ازدواج درست و حسابی و دائمی باشه آره اما در غیر اینصورت فقط نفس و وسوسه است. زن انسان سازه، انقدر با این التماسهای زشت، شخصیت زن رو له نکنید با این حرفهای شما مردها هم در جامعه نگاه درستی به ما نخواهند کرد. وقتی اینهمه دختر دارای مرجع تقلید خواستار رابطه جنسی هست دیگه معلومه که من دختر مذهبی هم در جامعه از شر نیات برخی مردان به ظاهر مذهبی در امان نخواهم بود. تورخدا کرامت و شرافت انسانیتون رو له نکنید به الگوها و ارزشها فکر کنید به شهدا بیندیشید به زندگی هاشون به عروج به ارزش ..... خجالت می کشم از حرفهاتون. من خودم ۳۷ سالمه تا دلتون بخواد کمالات دارم، بدلایلی نشد که ازدواج کنم به خدا نمردم به خدا من هم آدمم به خدا سالم و درست زندگی میکنم به خدا به بهانه شرعی بودن لحظه ای هم به ازدواج موقت و میل جنسی فکر نمی کنم و نخواهم کرد .....نه افسرده شدم نه فلان و بیسار ..... یه کم به انسان بودن و ارزشهای انسانی فکر کنید این دنیا تموم میشه .... تا دلت بخواد کمالات دارم و تا دلت بخواد هم مشکلات. کمالاتی که در کمتر کسی هست و مشکلاتی که اگر خیلی از شماها داشتید به بهانه اونها هزار و یک خودکشی و گناه و ..می کردید اما من سرزنده ام و فعال. مفید به حال خلق الله و هرگز هم مرداب گونه زندگی نمی کنم. استاد دانشگاهم و تمام تلاشم انجام تکلیفهای انسانی در این دو روز دنیا هست برای توشه آخرت. برای دین چه کردیم؟ برای انقلاب چه کردیم؟ برای شهدا چه کردیم؟ برای انسانها چه کردیم؟ خبر از جانبازان داریم؟ خبر از فقرا داریم؟ به این تکالیف اگر می اندیشیدید انقدر له له برای میل جنسی نمی زدید!!! طبق تمایلات فطری بنده هم دوست داشتم مثل هر انسانی ازدواج کنم اما مقدر نبود تسلیم شرایط نشدم و راضیم به رضای خدا با تمام مشکلاتش. از حدقه درمیارم چشمی رو که به نیت صیغه به من نگاه کنه زنده نمیذارمش چون ارزش انسانیمو میدونم. صیغه درسته چون حکم خداست اما برای اهلش نه برای هر قشری .... کمی به انسان بودنهاتون فکر کنید مگه هر چیزی که اجازه شو دادن باید استفاده کنید؟ خجالت داره به خدا ، میگه متاهلم همکارمو صیغه کردم. این چیزها باب بشه دیگه محیط کار هم برای مذهبی ها هم امن نیست چون همه به هم نظر دارن و لعاب دینی بهش میدن. به خدا دین خدا بالاتر از اینهاست.....

من توی سایت چند تا از سایت های مراجع خوندم که اگر دختر از پدر اذن بخواد ولی پدر بگن که من کلا با ازدواج موقت مخالفم و قبول ندارم یا برخوردی مشابه این یعنی مشکلشون با اون فرد خاص نباش با ذات ازدواج یا ازدواج موقت باشه، اون وقت اذن پدر ساقطه و نیازی به اجازه پدر نیست.
نکته مهمی که وجود داره اینه که ازدواج یک نوع قرارداد کاملا قانونیه و دختر باید مراقب باشه و با دید باز قرارداد رو بخونه، مثلا اگه شما سه سال ازدواج موقت رو بخونین حتی جایی هم ثبت نکنین، شما تا پایان سه سال نمی تونین با کس دیگه ای ازدواج بکنین و اگه بدون بخشیده شدن مدت از طرف شوهر موقتی، با کس دیگه ازدواج بکنین حتی اگه قانون به شما کاری نداشته باشه شما مرتکب زنا شده اید و همچنین تا ابد به اون مرد زنا کننده که شما باهاش ازدواج قانونی کردین از نظر شرعی حرام میشین و حتی فرزندهای آتی شما از نظر شرعی زنازاده می باشند حتی اگه قانون غیر این رو بگه چون مسلما قانون از کاری که شما در خفا کرده بودین اطلاعی نداره، بنابراین با دقت بخونین و شرط ضمن عقد حق فسخ یا همون بخشیدن متعه توسط دختر رو حتما منظور کنین تا همچین مشکلاتی پیش نیاد. اگه بدرد کسی خورد برام دعا کنه.
موفق باشین

راستی آیا میشود صیغه فقط برای صحبت و دیدن عکس، نه به منظور تماس فیزیکی یا ارتباط جنسی به صورت نوشتاری انجام شود؟ مثلا در چت!

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام؛
طبق نظر اکثر مراجع محترم در ازدواج موقت، اذن پدر لازم است. فرقی نمی‌کند تماسی باشد یا نباشد. و قبل از عقد می توان شرط کرد که رابطه در حد خاصی محدود شود. و اگر شرط نشود، زن طبق تکالیفی که عقد برایش ثابت کرده است، باید به درخواست مرد، تمکین کند.

با سلام
با دختری اشنا شدم که مرجع تقلیدش ایت الله روحانی است و مرجع تقلید بنده ایت الله سیستانی میباشد
با توجه به شرط مرجع تقلید بنده برای مستقل بودن در امور زندگانی , میخواستم معنی دقیق مستقل بودن را بپرسم
و سوال دوم اینکه اگر او ادعا کند که مستقل میباشد , ایا کفایت میکند و عقد صحیح است؟
با تشکر

تصویر شهر سوال

سلام علیکم
دختری که متصدی امور زندگی خویش باشد؛ مخارج وهزینه های خود رااعم از خورد وخوراک و پوشاک و مسکن و... را خودش تهیه کند و محتاج و متکی به خانواده و پدرش نباشد.
اگر ادعایش مطابق با وصف فوق است، قابل قبول است.

اما آره راست میگید دنیا مال آقایونه اونا نباید سختی بکشن همه جور سختی مال ما خانوماس. بهشت همینطوری ما آقایون. ولی با سختی شاید واسه ما. قربونت برم خدا. باشه اینم بمونه دنیا و آخرت مال آقایون نخواستیم. فقط اون دنیا خودتو از ما دریغ نکن. من نه دنیا میخوام نه آخرت. من خودتو میخوام

تصویر soalcity

با عرض سلام
تفاوت ها بر خواسته از حکمت ها و برای به سامان رساندن جامعه بشری است و ارتباطی به برتری یکی بر دیگری ندارد. تنها ملاک برتری در نزد خدا، تقوی است. و اگر کسی تفاوت ها برایش مهم شده است، باید به مجموعه آنها بنگرد! مثلا مردان وظیفه دفاع و جهاد را دارند و زنان در این خصوص وظیفه ای ندارند. مردان وظیفه تامین معیشت خانوار را دارند، و زنان در این باره مسئولیتی ندارند و ... و گذشته از همه این ها، صیغه یا ازدواج، برای زنان نیز مفید است و اگر زنی احساس می کند که برایش مفید نیست، هیچ کس نمی تواند او را مجبور به انجام این کار کند.

سلام
من سوم دبستان در مدرسه چون میگفتن باید مرجع انتخاب کنیم به صورت لفظی مرجع انتخاب کردم یعنی با خودم گفتم مکارم شیرازی خوبه بدون اینکه رسالشو بخونم
تا الانم هیچ مسئله ای رو ازرساله ی ایشون یا شخص دیگه نخوندم یعنی پیش نیومده سوالی برام.
حالا میخوام ببینم الان که حدود ۱۹ سالم هست میتونم کس دیگری رو انتخاب کنم با اگاهی کامل خودم؟

تصویر شهر سوال

سلام علیکم
اگر بعد از تحقیق بفهمید مرجع دیگری از ایشان اعلم است، می توانید مرجع خود را به شخص اعلم تغییر دهید.

سلام من با دختری آشنا شده ام که با فردی عقد کرده به طور رسمی و با اجازه پدر و بعد از گذشت مدتی طلاق گرفتن.و در شناسنامه ثبت شده است که طلاق گرفتن.ولی هنوز باکره هستن. آیا میشه صیغه محرمیت رو خودمون بخونیم.
( در انتخاب مرجع هنوز به شک هستم...)
میشه راهنماییم کنید

تصویر شهر سوال

سلام علیکم
اکثر مراجع اذن پدر را لازم می دانند.

با سلام

پسری هستم که می خوام برای دوری از گناه صیغه کنم اما هیچ موردی نیست واقعا باید چیکار کرد.... لطفا راهنمایی و کمک کنید.

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام؛
یک مدتی از طریق دوستان و افراد مطمئن پیگیری کنید اگر موفق شدید که هیچ و الا لازمه فکر خودتان را از این موضوع رها کنید.
معمولا بیشترین فشار از ناحیه فکر و ساخت فکری متوجه افراد میشود، اگر با جابجایی انرزی خودتان را روی سایر فعالیتها مترکز کنید مثل ورزش، کار و... قدری ذهنتان رها میشود.
البته خوب است که افکار جنسی را حداقل پرورش ندهید و وقتی موضوع جنسی به ذهنتان خطور کرد، با تغییر موقعیت مکانی و مشغول شدن به سایر فعالیتها از ادامه دادن این افکار جلوگیری کنید.

کمتر با افراد متاهل و موضوعات مرتبط با قضیه جنسی مثل فیلم، عکس؛ گفتگو و...ارتباط داشته باشید. چون گاهی یک سریال تلویزیونی با موضوع خانواده و زن و شوهر میتواند شما را بهم بریزد.

با سلام آیا برای ادن پدر نظر مرجع تقلید دختر مهم است یا پسر؟

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام؛
برای هردو مطرح است.

با سلام و ادب
به نظر میاد نیاز به نظر فتوای مرجع تقلید مرد نیست چون این خانمه که نیاز به اذن پدر داره نه آقا

تصویر سید پاسخگو

با سلام
برای ازدواج باید هر کدام از دختر و پسر طبق فتوای مرجع خودش عمل کند و در صورتی که مرجع یکی از آنها ازدواج بدون اذن پدر را صحیح نداند برای او ازدواج باطل است و افعال او زنا است،
و برای طرف دیگر که مرجعش اجازه پدر را شرط صحیح بودن ازدواج نمی داند عقد صحیح است و تمام کارها حلال است.
موفق باشید.

من مقلد آیت الله بهجت هستم و در رابطه ی آشنایی و ازدواج با آقایی هستم که مرجع تقلید نداره.چون مشکلات مالی زیادی سد راهمون هست علیرغم اطلاع خانواده هامون از ارتباط ما و حتی رفت و آمد ایشون به جمع خانوادگیه ما امکان عقد فعلا میسر نیست.من دیماه سی سالم تموم میشه.آیا آیت الله مکارم که شرط اذن پدر رو برای دختر بالای سی سال لازم نمیدونن در استفائاتشون اعلم هستن بعد از آیت الله بهجت از ایشون تقلید کنم برای صیغه؟ البته پدرم متشرع نیستن ولی بهیچ وجه روی مطرح کردن و اذن گرفتن از پدرم رو ندارم.لطفا کامل راهنمایی بفرمایید.نمیخوام ذره ای گناه در ارتباطمون باشه.ممنونم.

تصویر شهر سوال

سلام علیکم
در خصوص اعلمیت آقایان، ما اظهار نظری نمی کنیم.

با سلام.خانمی با سن بیست و نه سال و نه ماه خواستگاری دارد که راه دور است.و با اطلاع والدین در تماس تلفنی و گاهی رفت و آمد هستند.برای مطرح شدن مسائل زناشویی و غیره که اجبارا" از طریق مکالمات تلفنی انجام می شود خانم برای جلوگیری از گناه آیا میتواند صیغه محرمیت بخواند تا خدای نکرده بگناه آلوده نشوند در تماسهای تلفنی. اگر خانم مقلد آیت الله بهجت باشد و بخواهد از آقای مکارم استفتاء کند حتما" باید سن خانم سی سال تمام باشد و این دوماه مشکل ساز است؟

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام و پوزش از تاخیر بوجود آمده
هر کس باید طبق فتوای مرجع تقلید خود عمل کند و طبق فتوای معظم له ازدواج دختر باکره بدون اذن پدر جایز نیست ولی از سن سی سال به بالا به شرط اینکه دختر فرد هوشیاری باشد و بتواند تصمیم بگیرد و مصلحت خود را تشخیص دهد اجازه پدر لازم نیست.[۱]

[۱]. استفتاء از دفتر آیت الله العظمی مکارم شیرازی / کد رهگیری: ۳۰_۲۳_۰۷_۹۲

سلام
<<نکته :در احتیاط واجب مقلد می‌توان به مرجع تقلید دیگر رجوع نمود.>>
مگر رجوع نباید به فالاعلم باشد؟

تصویر soalcity

سلام
در احتیاط واجب (جایی که مرجع تقلید فتوا نداده است) مقلد می تواند به همان احتیاط عمل کند یا به فتوای مجتهد دیگری که پس از آن مجتهد از دیگران اعلم است مراجعه کند. (مساله ۷ توضیح المسائل)
در واقع مواردی که مجتهد شما فتوا نداده، شما می توانید به مجتهدی که علمش از او کمتر است، اما فتوا داده مراجعه کنید.

اگر انتقاد پذیر هستید من کامل اگاه هستم واز مسایل دینی کاملا وارد هستم صیغه موقت گناه کبیره هست و حیله شرعی بهش میگن پس خودتان رو تو گناه وارد نکنید که عذاب بیش ازحد سخت می باشد خداحافظ

تصویر soalcity

سلام
برای پذیرش مطلب شما، انتقاد پذیری لازم نیست. بلکه مقلد بودن لازم است. چرا که هیچ دلیلی برای ادعایتان ذکر نکرده اید.

شمایی که انتقاد میکنید پیشنهادی دارید که به مشکل جوانانی که شیطان رهایشان نمیکند ارائه کنید بنده تمام مطالب را ریز به ریز مطالعه کردم و چنان مستدل و محکم بر اساس قران عقل و .... بوده اند که دیگر جای هیچ گونه سوالی باقی نمیماند.لطفا از روی خیال حرف نزنید...ظاهر قضیه صیغه کردن از حیای دوران کودکی تا به حال ما نشات میگیرد که تعصب و کمی خود شیرینی در ان به چشم میخورد .برادر بزرگترم در سن ۲۶ سالگی هنوز به خاطر حیای شدید ازدواج نکرده است ولی من خودم با اجازه و با احترام به ایشان ازدواج کردم.کلا اکثر ما جوانان بعد عقد هم به خاطر حیای فراوان کمی طول میکشد تا با هم راحت باشیم چه برسد به ازدواج چند ماهه یا چند ساعته پس نگاه از بالا به صیغه به خاطر حیای شدید موجب چنین حرف هایی میشود

بهتره به سنت پیامبر و زندگانی پیامبر عزیزمون رچوع کنی دوست عزیز.

با سلام
بنده میخواهم با یک دختر باکره محرم شوم و فقط برای اینکه با هم صحبت میکنیم مشکل شرعی نداشته باشد آیا اذن پدر نیاز هست؟؟؟ممنون از اینکه پاسخ منو میدید

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام؛
طبق نظر اکثر مراجع اذن پدر لازم است. فرقی نمی‌کند برای صحبت کردن باشد یا غیره. نظر مراجع محترم درهمین مطلب ذکر شده است.
همچنین در مورد آسیب‌های اینگونه روابط اگر جستجویی در سایت داشته باشید مطالب زیادی است.

خودتتون برای خودتون دلیل میتراشید و حدیث میزنید بیرون شما اگه راست میگویی خواهرتو برای یه هفته صیغه بده اگه غیرت داشتی که بهت برمیخوره اگه غیرت نداشتی هرچیزی برات عیب وعار نیست و انجامش میدی.خداوند صبر رو برای ادمیان ناسپاس وپست قرار داده که صبر پیشه کنند و ادمای صابر وعجول رو ازهم تشخیص بده .دنیا برای ازمایش قرار داده شده ودرست شده نه برای شهوت رانی ونیازهای جنسیت .بنده ۲۴ سال دارم افتخار میکنم که خدای رحمان رو ازخودم ناراحت نکردم.اززنا دوری کنید .
تویه جا حدیثی هست هم که یادم رفته ولی تا جای که یادم باشه فرموده خداوند به هرکس بخواهد قفل بردلش می نهاند وهرچی راه باطل رو ازنظرخودش صحیح قرار میده برای خودش وتا طرف سعی وتلاش نکنه برای بازگشت به سوی خدا وتوبه هدایتش نمیکنه.
درضمن بنده هم میتوانم اینقدر صیغه بکنم که دنیا برام به کام بره ولی هرکس در دلش به دنبال تخلیه شهوتش باشه بدون مریضه بهش میگن مریض جنسی
تواگرپاک بودی جز مسایل جنسی خیلی چیزای دیگه هست چرا نمیری اونا رو رعایت کنی وفقط نشستی واسه صیغه برام کتاب باز کردی
خداحافظ

تصویر soalcity

با عرض سلام
اشاره شما به آیه قرآن (که تصور کرده اید حدیث است) مبنی بر قفل نهاده شدن بر بعضی از دل ها، نکته جالبی است که باید دقت همه ما را در پی داشته باشد. که مبادا تصلب ما در یک اندیشه ای مصداق همین آیه باشد. حال موافق صیغه باشیم یا مخالف آن! پس بهتر است به جای طرح اتهام و نگاه خصومت آمیز به ادله توجه کنیم!
شما برای نفی صیغه چند دلیل آورده اید که به آن ها می پردازم:
۱-آیا با صیغه شدن خواهرم موافق هستم یا خیر؟ جواب این سوال بسیار روشن است و نیازی نیست که حتما یکی از دو گزینه مطرح شده توسط جنابعالی انتخاب شود. فرض کنید بنده بگویم نانوا برای جامعه لازم است. شما می گویید اگر راست می گی، خودت باید نانوا شوی؟
اصل صحیح بودن یک مساله، با اینکه در هر جایی مصداق داشته باشد، فرق می کند. طبیعتا ازدواج دائم مزیت دارد و هیچ کس در شرایطی صیغه را داشته باشد و برایش مصلحت باشد، نباید از آن شرم کند.
۲-فرموده اید، دنیا برای نیاز های جنسی قرار داده نشده!! در این جا نیز خلط فرموده اید. اینکه غرض اصلی دنیا شهوات نیستند، مساله ای است و اینکه هیچ شهوتی در دنیا جایز نیست، مساله دیگری است. طبیعتا اگر شهوت این قدر پست و پلید بود، باید بشر را به قطع نسل و منقرض شدن، هدایت کنیم. چرا که تولد بنده و شما، ثمره یک فعل شهوانی بوده است!
و شهوت در تمام زندگی مان جریان دارد. خوابیدن، خوردن، استراحت کردن و ... این ها همه شهوات هستند. که مهم رعایت حد اعتدال در آن است.

ضمنا نباید احادیث را با امیال خود، بسنجیم و هر جایی که خوشمان نیامد، آنها را انکار کنیم.

باسلام
من مقلد آقای خامنه ای هستم وضمن اینکه میدانستم برای عقد موقت بانامزدم باید از مرجع دیگری مانند آقای روحانی تقلید کنم و ایشان را بعد از آقای خامنه ای اعلم بدانم .این موضوع همیشه درذهنم بود ولی دیروز هنگام خواندن صیغه این مطلب را بزبان نیاوردم و چند ساعت بعد یادم آمد.
آیا عقد ما باطل است واز دیروز مرتکب گناه شده ایم.لطفا زود راهنمایی کنید تا تکلیف خود را بدانیم

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام؛
برای عدول کردن در احتیاط واجب مرجعی به فتوای مرجع دیگر، به زبان آوردن لازم نیست بلکه نیت کافی است. یعنی همین که توجه داشته باشد که در این مسئله می خواهد از مرجع دیگری تقلید کند ، کافی است.

سلام اقای مکارم مرجع منند ازدواج موقت بدون اجازه پدر درسته؟

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام؛
طبق نظر ایشان، از سن سی سال به بالا به شرط اینکه دختر، فرد هوشیاری باشد و بتواند تصمیم بگیرد و مصلحت خود را تشخیص دهد، اجازه پدر لازم نیست.

با این کارا فقط راه گناه رو توجیه میکنید جامعه ما چه تفاوتی میکنه اونوقت با جامعه غربی به واسطه چند کلمه و صیغه؟
واقعا واسه خودم متاسفم که اینجا زندگی میکنم

تصویر soalcity

با عرض سلام
لطفا مراجعه بفرمایید:
http://www.soalcity.ir/node/1090
http://www.soalcity.ir/node/2176

سلام دوست عزیز.به نظر خودت دوست داشتی کجا زندگی کنی؟!!غرب رو که قبول نداری اینجارو هم که قبول نداری!پس دیگر جایی نمانده جز کرات دیگر!!!لطفا بدون دلایل منطقی افراط و تفریط نفرمایید.

سلام من مرجع تقلید ندارم میشه اقای اردبیلی رو انتخاب کنم بعد بدون اجازه پدر ضیغه ی موقت کنم؟

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

به نظر آیت الله اردبیلی،اگر دختر باكره ‏اى كه به حدّ بلوغ رسیده و رشیده است ـ یعنى مصلحت خود را تشخیص مى‏دهد ـ بتواند زندگانى خود را به نحو مستقل اداره كند و قدرت تصمیم ‏گیرى صحیح در امور زندگى خود را داشته باشد و بیم آن كه فریب بخورد در میان نباشد، چنانچه بخواهد ازدواج كند، احتیاجى به اجازه پدر یا جدّ پدرى خود ندارد و در غیر این صورت، بنابر احتیاط واجب باید از پدر یا جدّ پدرى خود اجازه بگیرد.۱

چنانچه آیت الله اردبیلی را اعلم می دانید، می توانید از ایشان تقلید کنید.

۱. آیت الله اردبیلی توضیح المسائل مسأله ۲۸۳۰.

با عرض سلام و خسته نباشید
میخواستم بدونم یه دختر ۲۵ ساله که به بلوغ فکری رسیده و مصلحت خودش میدونه و شرایط ازدواج هم نداره میتونه با پسری صیغه موقت انجام بده؟
یه سوال واسم پیش اومده تو رساله خوندم اگر در عقد یکی از طرفین راضی نباشه اون عقد باطله . میخوام بدونم چرا یه دختر باکره و یه پسر که هم واقعا دوست دارن و با رضایت کامل کامل تو آغوش هم میخوابن نمیتونن صیغه موقت کنند؟؟اصلا اذن پدر این وسط چه معنا داره؟چرا پدر باید اجازه بده؟
میشه با دلیل و آیه از قرآن بهم ثابت کنید که دختر باکره نمیتونه صیغه موقت کنه ؟ کجای قرآن خدا دقیق همین که فقها میگن نوشته ؟؟؟
خواهش میکنم جوابم بدید و مثل خیلیهای دیگه به طرف دیگه پاسم ندید.
در ضمن تکلیف یه دختر باکره ۲۵ ساله که خانوادش اجازه ازدواج به اون نمیدن چیه ؟؟؟؟ خودارضایی؟؟زنا ؟؟ بازم میگید اذن پدر؟؟ اونا تقاص گناهی که اون دختر به خاطر بیتوجهیه اونها داره انجام میدرو پس میدن؟؟؟ پسر نیستم که راحت با یه بیوه صیغه کنم و خودم تخلیه کنم پس چه کنم؟؟ فقهای محترمه هم که یا حرام کردن ،یا ناجایز.. واقعا خدا این شرایط سخت گذاشته . مگه پرده بکارت چیه که بودنش انقدر عذاب آوره؟
آقا من و دوستم با رضایت کامل کامل دوطرفه با هم رابطه داریم .صیغه هم یعنی همین رضایت کامل زن و مرد .. یعنی یه جمله عربی باعث محرم شدنه؟؟؟
منتظر آیه ای از قرآن هستم ... مرسی

تصویر soalcity

با عرض سلام
لطفا برای پاسخ خود مراجعه فرمایید:
http://www.soalcity.ir/node/1090
http://www.soalcity.ir/node/2255
ضمن اینکه در نظر داشته باشید، گرسنگی مجوز دزدی نیست! و اگر انسان ها صبر کردن را کنار بگذارند، هر کسی به خود مجوز هر خلافی را می دهد.

اصل فتوا اینه : اگر دختر نياز به ازدواج دارد و خواستگار هم، كفو شرعى و عرفى او مى‌باشد و در حال حاضر، خواستگار ديگرى كه واجد شرايط باشد وجود ندارد، اذن پدر ساقط است.

یعنی به دادگاه مراجعه و تقاضای اجازه ازدواج میکنند دادگاه هم تشخیص می دهد که اذن پدر ساقط شده یا نه و اقدام لازم را انجام خواهد داد. اگر بنا باشد هر کسی خود سرانه اذن پدر که در حقیقت نص قرانی دارد ساقط کند باید منتظر عواقب وخیمی در جامعه بود همه باید توجه کنند و چشم و گوش بسته به دنبال عاشق کور شده از فشار شهوت شیطانی نباشند و فراموش نکنند که والدین حق بزرگی به گردن فرزندان دارند و بخاطر اقای تازه از راه رسیده حقوق الهی انان را ضایع نکنند

حقا حقا حقا..... سخن از زبان ما می گویید... ارزش و احترام و حقوق والدین که اینهمه در دین بهش سفارش شده، جاش کجاست؟ همه فدای میل جنسی؟ میل جنسی که کنترلش به راحتی دست خود آدمه. خانواده خانواده خانواده .... ارزش خانواده ......مسلمانان یه کم فکر کنید به خانواده.... شما اینطوری کنید بچه هاتون با شما چه خواهند کرد..... ؟ به خدا ظلم بزرگی در حق پدر و مادره ....

تازه. به نظر من این اصلا عاقلانه نیست که بگی دختر برو بمیر تا شوهر واست پیدا شه. خب شاید یکی خیلی آدم گرم مزاجی باشه. یکی گرمه یکی سرده و یکی سخته واسش تحمل این وضعیت یکی راحتتر میتونه تحمل کنه. گاهی انقدر سخت میشه تحملش که می خوای سرتو بکوبی به دیوار بمیری. خود من گاهی انقد بهم فشار میاد تیک عصبی می گیرم. احمقانست که بگی مطلقا دختر باکره باید باباش اجازه بده! واللا دختر باکره هم آدمه! پسر میتونه بره خودشو راحت کنه ولی دختر باید به گناه بیفته حتما؟! خب بابای من صراحتا به من گفته من اجازه نمیدم! ای بابا من از کار و زندگی بیفتم چون دختر بدنیا اومدم؟!!! واقعا گاهی انقد فشار روم زیاده از کار و زندگی میفتم. باورتون میشه حتی دیگه موسیقی های معمولی و فیلم و سریالای تلویزیونم نگاه نمی کنم بلکه فکرم منحرف نشه. روزی ۲۰۰ آیه قرآن می خونم. کار می کنم بلکه خسته شم. کمتر خونه می مونم. با دوستام می رم بیرون تنها نباشم. شبا خسته می رم تو رختخواب که فکر و خیال نکنم. تو خیابون و محل کار سرمو میندازم رو زمین و هوا که چشمم به نامحرم نیفته. دیگه باید چکار کنم؟ مگه اومدم به دنیا که انقد روم بخاطر این قضیه فشار باشه پیشرفت دیگه ای نکنم؟؟؟تا کی باید صبر کنم که همسر دلخواهم پیدا شه بعد ازدواج کنم؟ من الان نیازم شدیده و طاقت فرسا. معلوم نیست چند سال دیگه به همین اندازه نیاز داشته باشم! ای کاش مراجع به این چیزا هم فکر کنن و بعد فتوا بدن. خدا برای گرفتن وضو هم هزار تا راه گذاشته گفته اگه اینطوری نتونستی از اون راه بگیر. اونوقت این موضوع رو رها کرده باشه به امان خودش؟ مطمئنا خدای علیم و حکیم راهی برای ما گذاشته...

تصویر soalcity

با عرض سلام
همان گونه که دقت در نوشته اصلی نشان می دهد، نظر مراجع آن گونه که شما می فرمایید، مطلق نیست. و بهتر است شما با توصیف وضعیت خود، نظر مرجع تقلیدتان را نسبت به وضعیت تان کسب کنید.

خجالت می کشم از این حرفهایی که میزنی به خدا شرم داره. اینها همش بهانه است. نفس و وسوسه. گرمترین مردهای دنیا هم اینطور نیستند که تو نوشتی!

حالا شاید یه مردی یا یه زنی اینطوری بود.. خوب پزشک رو گذاشتن برای اینجور مواقع. فقط که برای افزایش میل نیست دکتر رفتن ...درسته؟

من هم مرجع تقلید دارم و هم مسلمان هستم ولی بعضی اوقات این برایم سوال میشود : چطور یک آیه یکی را حلال میکند یا یکی را حرام ؟
به نظر شما اگر کسی نیتش حلال باشد و حرام کند ، حلال است؟
در ازدواج موقت با یک آیه حرام به حلال تبدیل میشود درست است ؟
خب ولی اگر کسی واقعا نیتش ازدواج است ولی موقعیتش را ندارد و صیغه ای هم نخواند و با جنس مونث عین یک همسر واقعی رفتار بکند و واقعاً نیتش مخلصانه برای ازدواج باشد شرعاً کاره حرام کرده و خدای متعال برایش آتش دوزخ در نظر میگیرد ؟
مگر خدای متعال از نیت ما باخبر نیست ؟
مگر خدای متعال از ته قلب ما باخبر نیست که نیتمان شوم است یا راستی؟
من همیشه فکر میکنم خدای متعال مهربانترین مهربان هاست ( اگر نیت شوم داشته باشیم جزایمان جهنم است ولی اگر نیتمان پاکی باشد الله اعلم ) والسلام
ممنون میشم جواب سوال را بدهید .

تصویر soalcity

با عرض سلام
ظاهرا منظور شما از آیه، همان جملات صیغه است. که برای توضیح می توانید مراجعه بفرمایید:
http://www.soalcity.ir/node/1090
علاوه بر آنکه بحث نوامیس و روابط جنسی از مسائلی است که باید در آنها احتیاط جدی به کار برده شود و تنها در جایی که مطمئن هستیم، خدای متعال مجاز دانسته وارد شویم. از همین رو عده ای از علما، حتی عربی بودن آن جملات را شرط دانسته اند تا قطعا به آنچه خدا خواسته عمل کنیم.

سلام,من با یه پسری از راه مقعد رابطه داشتم,آیا امکان تشخیص توسط همسر وجود دارد? آیا میتواند ادعا کند که عقد را باطل کند? لطفا جواب دهیددددد????

تصویر شهر سوال

سلام
سوال شما مبهم است. تشخیص این ارتباط از نظر فیزیولوزیکی وطبی با پزشک است. امکان ادعا ویا عدم آن ویا طرح دعوی امری قضایی می باشد.

سلام
دختری هستم ۲۲ساله. شدیدا نیاز به ازدواج دارم و از بابت زجر میکشم. به دلیل اینکه خاهر بزرگتر دارم من رو حالا شوهر نمیدن. با پسری ۴ساله ک آشنام ولی بخاطره ترس از گناه حتی دستم تاحالا بهش نخورده. ولی دیگ واسم سخته. دوسش دارم. .. ولی من دارم عذاب میکشم از شدت نیاز شدید تشنم. اونقدر عاقل هستم که تونستم خودمو کنترل کنم. حتی ۱بارم جایز نیست صیغه بخونیم؟؟؟ همین! بفهمید چی میگم! تحمل ندارم دیگ! تا کی صبر کنم خاهرم شوهر کنه! حیای دخترم جوریه ک نمیتونه بگه منو شوهر بدین! مرجعم بهجت بودن. فوت کردن کتاب آقای مکارم شیرازی رو خریدم!

تصویر شهر سوال

سلام علیکم
نظر آیت الله بهجت این است که شما اگر بدون اجازه پدر عقد بخوانید معصیت کرده اید؛ ولی عقد شما صحیح است واگر بعد از عقد همدیگر را لمس کنید مرتکب حرام نشده اید. ولی اکیدا توصیه می شود بکارت خود را حفظ کنید.
البته نباید انتظار داشتید که ایشان در آینده از شما خواستگاری نمایند.

توضیح المسائل مراجع، ج۲، مسئله۲۳۷۶ وذیل آن نظر آیت الله بهجت.

آره دیگه آدم وقتی دوست پسر داشته باشه عاقبتش همین میشه که له له بزنه اما اگه به حرف خدا گوش بده و به رضایت امام زمانش توجه کنه دنبال این کارا نمیره که به له له کردن بیفته مثل دخترای نجیبی که آرام و رها از وسوسه ها هستند.

دختری هستم ۳۷ ساله که مدتی است نامزد کرده ام.آیا میوان صیغه محرمیت بین خود و نامزدم بدون اجازه پدر جاری کرد یا خیر؟
مرجع تقلید مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای می باشد.

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام
طبق نظر ایشان نمی توانید.

آیت الله خامنه ­ای پاسخ به سوال های مورد ابتلا ء ،س ۵۰.

چرا نمیتونند؟
اقای خامنه ای احتیاط واجب گفتن.
پس میتونن از یه مرجع اعلم بد ایشون که فتوی دادن تو این مورو تقلید کنن.درسته؟
مثلا اگر اقای بهجت رو اعلم بدونن میتونن از ایشون تبعیت کنن.اشتباه میگم؟

تصویر شهرسوال

باسلام
رجوع به مرجع تقلید میت جایز نیست. مگر برای کسی که قبلا از آن مرجع تقلید میت تقلید کرده باشد که در آن صورت می تواند با اجازه مرجع تقلید زنده اش به همه یا برخی از احکامی که قبلا طبق فتاوای آن مرجع تقلید عمل کرده، باقی بماند.

سلام ببخشید مگه نمیگن کسی که همسر داره نمی تونه صیغه کنه مگر اینکه از همسرش دور باشه بس این افراد چطور میتونن این کارو بکنن؟

تصویر soalcity

با عرض سلام
کسانی که همسر دارند، صیغه برایشان حرام نیست. اما پسندیده نیست آنان که همسر دارند و همسرشان نیز نزدشان است، به سراغ صیغه بروند.

به نظر شما یک پدر با افکار و عقاید قدیمی و البته مذهبی چطور میتونه اجازه بده دختر باکره اش صیغه موقت مردی بشه؟!!!
واقعا تکلیف دختربالای ۳۰ سال که قدرت تشخیص مصلحت خودش رو داره و مخصوصا نیاز جنسی داشته باشه و نمیخواد به گناه آلوده بشه و از طرفی شرایط ازدواج هنوز فراهم نشده چیه؟

تصویر soalcity

با عرض سلام
همان گونه که در متن بیان شده است، دختری با این شرایط، طبق نظر بعضی از مراجع محترم تقلید، نیازی به اذن پدر برای ازدواج موقت ندارد.

فردی بعد از امام از اقای بهجت و سپس ایت الله فاضل وبعد از ایشان از ایت الله مکارم تقلید میکند ایا در ما نحن فیه میتواند به ایت الله بهجت رجوع نماید

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام
اگر این فرد سابقه ازدواج ندارد، نمی تواند در مسئله ازدواج به فتوای آیت الله بهجت عمل کند.

۱. توضیح المسائل مراجع، مسئله ۹ وذیل آن نظر آیت الله مکارم.

باسلام سابقه ازدواج داشته ولی نه این ازدواجی که مورد سوال است حال تکلیف او چیست؟

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام
این شخص زن است یامرد؟ اگر زن است وباکره وتابحال سابقه ازدواج موقت نداشته است که نمی تواندبه آیت الله بهجت رجوع کند و اگر باکره نیست که مشکلی برای اذن پدر ندارد.
چنانچه مرد است وقبلا در مسئله ازدواج موقت به نظر آیت الله بهجت عمل نکرده نمی تواند با دختر باکره ای که اذن پدر ندارد، ازدواج موقت کند.

معیار رشیده بودن را بطور مشخص وواضح توضیح بدین

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام
رشیده؛ یعنی دختری که منفعت و مصلحت خودش را تشخیص می دهد.

سلام من همون دختر۲۲ساله هستم پست : ارسال شده توسط ناشناس در چهارشنبه, ۱۱/۱۳/۲۰۱۳ - ۲۳:۵۳

خدا خیرتون بده نمیدونید چقدر خوشحال شدم جوابم رو دادید واقعا ممنون. شما نظر آقای بهجت رو گفتین واسم . آقای مکارم شیرازی چی؟؟؟؟؟ایشون نظرشون چیه؟؟؟ تحمل دیگ واسم عذاب آور شده در حدی ک گریم میگیره

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام
طبق نظر آیت الله مکارم، اذن پدر لازم است مگر اینکه فردی بیشتر از ۳۰ سال داشته باشد. درباره مدیریت غریزه جنسی مطالب زیادی در سایت درج شده که با جستجو میتوانید مطالعه نمائید.

همون ناشناسم پست : چهارشنبه, ۱۱/۱۳/۲۰۱۳ - ۲۳:۵۳
من اون مطلب شهید امیر رو خوندم. خدا رحمتش کنه.
گریم گرفت! تحسیناتونو قبول ندارم! اصلا قبول ندارم! منم ۱۸سالم بود ک با پسری آشنا شدم. دنیا اصرار واسه رابطه داشت ولی قبول نکردم. با این ک دوسش داشتم! همش میگفتم گناهه گناه کبیرس! حرفشو نزن! بذار تا قبل ازدواج پاک بمونیم.... یکی دوبار با ایشون تو خونه تنها نبودم ولی حتی اجازه ندادم انگشتش بهم بخوره تحمل کردم همش اسمشو میذاشتم ترس از خدا و تقوا....
ولی حالا .... حالا ک ۲۲سالمه دارم زجررر میکشم. حالا ک ۴سال از اون دوستی میگذره و هنوز پاکم...حالا میفهمم نیاز چیه حالا دارم از درون داغون میشم حالا دیگ از تشنیگی دارم دیوونه میشم حالاس ک تموم زندگیم شده دعا واسه اینکه اگه گناهه فکر سیقه موقت از ذهنم بره بیرون.... حالا حالا که ۲۲سالمه!
امیر۱۷ ساله خیلی هنر نکرده بود ... شاید تو اون سن میل جنسیش زیاد نبوده تازه اون دخترخالشو یه شیطان صفت میدید نه کسی ک عاشقش باشه....
خداااا من عاشقم دوسش دارم تشنننم اونقدر ک هرشب از نیاز کارم گریه کردنه...
من چی؟؟؟ من اندازه اون امیر ارزش ندارم؟؟!!
دعا کنید زودتر شوهر کنم خیلی داغونم

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و تحیت محضر شما خواهر گرامی.

از اعتماد مجدد شما سپاسگزاریم و از اینکه شاهد عفت و خویشتنداری حضرتعالی هستیم شاکر.

خواهر محترم!

کار شما از آن جهت سخت و دشوارتر می شود که خود را در معرض موقعیتهای وسوسه انگیز قرار می دهید. طبعا ارتباط شما با نامحرم و اندیشه کردن پیرامون چنین موضوعاتی، آستانه تحمل شما را پایین آورده و کار را برای شما سخت می کند.

هرچند نبرد و جهاد شما را در این کارزار ارج می نهیم، اما توجه داشته باشید که زمانی در این مسیر موفقیت کامل نصیب شما خواهد شد که با توکل و استعانت از خدای متعال خود را در معرض چنین موقعیتهای وسوسه انگیزی قرار ندهید.

لازم است از اندیشه و دامن زدن به چنین موضوعی خودداری کنید. طبعا با اراده محکم و قابل تحسینی که شما دارید (که البته نباید از نصرت و امداد الهی درباره حضرتعالی غفلت کرد) و توانسته اید در موقعیت گناه، دامن خود را پاک نگه دارید و حریم عفت و خداباوری را پاسداری کنید، این توانایی را هم دارید که فکر و اندیشه خود را کنترل کنید و اجازه جولان تفکرات منفی را ندهید.

در صورتیکه شما بتوانید با توکل به خدا بر موقعیتهای معصیت و گناه غلبه کنید و نفس خود را مهار کنید، اجری مضاعف خواهید داشت و تلاش شما در این مسیر مصداق بارزی از جهاد در راه خداست و نه تنها شما اجر یک مجاهد را دارید که اجر شهید نیز برای شما منظور خواهد شد انشاء الله .

به این روایت نورانی در این رابطه توجه بفرمایید:

از پیامبر اکرم (ص) نقل شده که فرمود: «من عشق فعفّ ثم مات، مات شهیدا؛ هر کس عاشق شود و عفت بورزد (به گناه آلوده نشود) و آن گاه بمیرد، شهید مرده است.»(کنز العمال،حدیث۶۹۹۹).

برای شما خواهر گرامی سعادت و خوشبختی را مسئلت دارم.

سلام عزیزم. تو که خوبه هنوز وقت داری واسه ازدواج. من ۲۷ سالمه و ۱۰ سال از اون روزی که عاشق شدم گذشته و نیازم همیشه داشته منو می کشته. این مراجع و آقایونی که جواب سوال میدن همشون آقا هستن و هیچ اطلاعی از نیاز شدید ما دخترا ندارن. اینایی هم که میگن بیشتر از سر عرف غلطه نه دین. چون همیشه توی دین یه راهی گذاشته شده. توی دین اسلام هیچ جا بن بستی نذاشتن. برو بگرد راه صحیحو پیدا کن.

تصویر soalcity

با عرض سلام
آنچه روشن است اینکه هیچ کس مدعی عصمت مراجع تقلید نیست و امکان اشتباه آنها وجود دارد. اما اشتباه بودن نظر آنها باید با بحث تخصصی و فنی اثبات شود. نه آنکه هر کس ، هر امری را نپسندید، مراجع را متهم به اشتباه کند. که در این صورت، تقلید از آنها از باب رجوع به متخصص بی معناست.
البته امروزه در بین پاسخگوها، زنان فراوانی وجود دارند. از جمله آنکه در مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی، معمولا بانوان به سوالات تخصصی بانوان پاسخ می دهند. و زنانی که بحث های اجتهادی را تا سطوح عالی تعقیب کرده اند، نیز وجود دارند.
و عدم وجود بن بست در دین؛ به این معنا نیست که دین تمام سدها را در مقابل هر نوع خواسته ای از پیش پا بردارد.

بترس از خدا با وجودی که دوست پسر داری و گناه می کنی خودتو با شهید مقایسه میکنی و حتی برتر از اون می دونی! پناه برخدا... عاقبت دوستی با نامحرم باید هم به چنین باریکه هایی بکشه تا حدی که برای میل جنسی به التماس بیفتی. هیچ فکر میکنی چقدر داری خودتو بی ارزش میکنی؟ خدایا چرا بعضی ها انقدر بچه و کوته نگرند؟ وای بر خانواده هایی که هرگز متوجه فعالیتها و ارتباطات بچه هاشون نمیشن ...

سلام دوست عزیزم . خدا رو سپاسگزار باشید یه خاطر هدایت شما . شما بسیار جوان هستید و انشاالله آینده ی روشنی دارید . خداوند بهتر از این ها را برای شما آماده کرده است به شرطی که از صبر و نماز کمک بگیرید و با تقوا بمانید .

باسلام
من ۳۰ ساله هستم با پدری با افکار و عقاید قدیمی و مذهبی و قبلا هم از شما سوال پرسیدم ممنون که جواب منو دادین
من مقلد آیت الله صانعی هستم آیا جایز هست که فقط به خاطر نظر آیت الله مکارم درباره اذن پدر ایشون رو مرجع تقلید خودم قرار بدم؟
هرچند ازنظر مسایل شرعی دیگر در حد اطلاعات ناقص خودم فرقی بین این دو مرجع نمی بینم

تصویر شهر سوال

سلام علیکم
چنانچه این دومرجع را مساوی می دانید، می توانید در مسائل ازدواج از آیت الله مکارم تقلید کنید.

توضیح المسائل آیت الله مکارم ، مسئله ۱۹ وسوال تلفنی از دفتر آیت الله صانعی.

درضمن زنانی هم که پاسخگویی می کنن از همین مراجع تقلید می کنن و پاسخشون کلا همون پاسخیه که مراجع مرد دادن. چیزی به نام تقلید از زنانم که نداریم تو اسلام! چرا اون احادیثی رو نمی گید که ائمه به دختر اجازه دادن بی اذن پدر ازدواج کنن وقتی خیلی نیاز داشتن؟؟!!! من تعجب می کنم گاهی برخی احادیثو آدم می خونه می بینه چقدر مراجع ما سخت گفتن. درحالیکه زندگی زمان ائمه انقدر سخت نبوده!!!!

تصویر soalcity

با عرض سلام
اگر دقت بفرمایید سخن شما این بود، آنان که اصل زنانگی را نمی فهمند، این گونه پاسخ می دهند و روشن است زنان، زنانگی را می فهمند و بنده به همین دلیل آن کلام را ذکر کردم.
و تقلید از زنان در مسائل تخصصی زنان نیز، کاملا مردود نیست. و درباره احادیثی که به آن اشاره کرده اید، لطفا مراجعه بفرمایید:
http://www.soalcity.ir/node/2255

ناشناسم همون پست های بالایی
نازنین جون واقعا تصورشم نمیتونم بکنم تا۲۷سالگی مجرد بمونم! دق میکنم!
در پاسخ به جوابم . حرفتونو کامل قبول دارم . این نیاز وقتی پاسخ داده بشه آدم میگه همش همین بود؟!! ولی نیازه. غریزس. تو سرشت آدمه! چیکارش کنم! مگه دست منه؟! کنترل نیاز خیلی ییی سخته! بخدا سخته! چرا واسه پسر اذن پدر لازم نیست ولی دختر.........
من ک خاهر بزرگتر دارمو حالا شوهرم نمیدن؟! الهی بحق قرآن تو گناه نیفتم! بخدا خیلی با خودم حرف میزم ک دختر حتی اگ سیقه حلالم باشه ارزشت به اینه ک کنترل کنی! خدا این نیازو تو وجود همه گذاشته نه فقط من.... پس کنترل کن...

نمیدونم واقعا نمیدونم........
چی بگم؟! چی درسته؟! چی غلطه؟! از یه طرف عقل میگه آره غیره ممکنه خدا واسه نیازه دختر راهی نذاشته باشه! تازه سرکوب هوس خودش نوعی گناهه! همه میگن! ازطرفیم احادیث هست! زمان ما بد شده! زمان واقعا داره خرابمون میکنه! ما ک نصف راهو رفتیم! خدا بداد نوجوونای ۱۶ ۱۷ساله برسه ک با این فیلمای واقعا شیطانی غرب دارن نابود میشن! خدا کمک هممون باشه ایشالا!
راستی اینو واسه بقیه بگم بخدا پسرایی ک به هر نحوی وارد زندگی ماها میشنو دوسشون داریم و از سر دوس داشتن ممکنه حاضر ب رابطه باهاشون بشیم پاک بودن دختر واسشون خیلی مهمه!
همون عشق من ک هنوزم تو حسرت رابطه باهاشم و هیچوقت حاضر نشدم ب رابطه بعد ۴سال ازم خاستگاری کرد ! دلیلشم فقط پاک بودنم بود خودش گفت! اگ کسیو واسه زندگی میخاین هیچوقت باهاش رابطه نداشته باشین.

تصویر soalcity

با عرض سلام
چگونه از منظر دین سرکوب هوس گناه است، در حالی که دین دشمن ترین، دشمن انسان را نفس اماره (=هوس) او می داند و بزرگترین فضیلت را در جهاد با نفس بر می شمارد و همگان را به جهاد اکبر دعوت می کند.
بله صحیح است که اسلام در مقابل سیل بنیان شکن، قائل به باز کردن راه است. و پاسخ معقول به غریزه را جایز می داند. اما نه آنکه به هر هوسی پاسخ مثبت بدهیم و راه را باز کنیم تا هوس ها، چون غولی خود را به ما تحمیل کنند.
و آنان که از خدا کمک می خواهند، باید عملشان نیز مطابق خواسته شان باشد. کسی که وقت و حواسش را مصروف فیلم های شیطانی غربی کرده، نمی تواند مدعی صادقی برای کسب کمک خدای متعال باشد! همان گونه که اگر شاگرد طالب نمره خوب است، باید این خواسته را در درس خواندن نشان دهد.

من نگفتم میبینم! قضاوت سطحی نکنین! من به هیچ عنوان این فیلمارو نمیبینم و از خدام کمک میخوام و میدونمم کمکم میکنه! و به اینم یقین دارم ک دینمون تحریف شده! من بر اساس عقل خودم پیش میرم! عقلمم میگه سیقه موقت به هر نحوی باطله! هیچ ربطیم ب اذن پدر نداره! اینا همش فرمالیتس! غلطه چون اگ باشه پس تشکیل زندگی چی میشه! ازدواج خانواده.... مشخصه اگ نیاز به این نحو پاسخ داده بشه بنیان خانواده ها سست میشه! حتی واسه پسرم حرومه! حالا هرچی میخاید بگید

تصویر soalcity

با عرض سلام
اگر لطف بفرمایید و با دقت مطلب نوشته شده را دوباره مطالعه بفرمایید، متوجه خواهید شد که قضاوت شما اشتباه و تا حدی شتاب زده بوده است. به هیچ عنوان خدمت شما جسارتی نشده و شما متهم به دیدن این فیلم ها نشده اید. بلکه یک بیان کلی آمده است و با توجه به اینکه شما این کمک را معطوف به جوانان ۱۶ ساله و .. خواسته اید، که با این فیلم ها نابود می شوند و ... به هیچ عنوان عبارت به شما بر نمی گردد! تا آن را قضاوت درباره خود بدانید.
و درباره سایر مطالبی که نوشته اید، دقت کنید که فهم و یقین عقل، زمانی معتبر است که اطلاعات او صحیح بوده باشد، تا سنجش هایش دقیق باشد. و ظاهرا اطلاعات شما چندان دقیق نیست. یک نمونه آن اینکه شما تصور می کنید، با صیغه تشکیل خانواده مخدوش می شود.
در حالی که امروز صیغه باشد یا نباشد، سن ازدواج به تاخیر افتاده و اگر در این مدت صیغه نباشد، فحشا زیاد می شود و رابطه ها بدون هیچ ضابطه ای می شود. در حالی که صیغه رابطه ای ضابطه دار است، مثل همان اذن پدر که شما به راحتی و بدون شناخت صحیح همه را غلط معرفی می کنید.
و نکته جالب آنکه شما که دین را کلا کنار گذاشته و آن را یکسره محکوم کرده اید، با چه مبنایی حلال و حرام تعیین می کنید؟

سلام
۱-ایا نوشتن صیغه به این صورت اشکال داره مثلا در چت یا باید حتما به زبان گفته بشه ؟
۲- ایا اینگونه نوشتن یا خواندن به صورت زیر صحیح است :
من ...(اسم پسر).... (اسم دختر)را صیغه میکنم به مدت ... ساعت و صداق .... قبلت و دختر هم بگوید قبلت
اگر اینه را به صورت فینگلیش بنویسن عقد اشکال داشته ؟

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

خیر بصورت نوشتاری در چت جایز نیست.

اگر خود زن و مرد بخواهند صیغه عقد غیر دائم را بخوانند، بعد از آن كه مدّت و مهر را معیّن كردند، زن بگوید: «زَوَّجْتُكَ نَفْسىِ فِى الْمُدَّةِ الْمَعْلُومَةِ عَلَى الْمَهْرِ الْمَعْلُوم» یعنی خودم را به همسر غیر دائمی شما در آوردم به مدت و مهر معلوم بعد بدون فاصله مرد بگوید: «قَبِلْتُ»، یعنی قبول کردم ، عقد موقت صحیح است.
از شرایط عقد ازدواج آنست كه به عربى صحیح خوانده شود. و اگر خود مرد و زن می توانند صیغه را به عربى صحیح بخوانند بنابر احتیاط واجب باید به عربی صحیح بخوانند و اگر نمی توانند چنانچه عقد را به فارسی یا با هر زبان دیگری بخوانند باید لفظى بگویند كه معناى زَوَّجْتُ و قَبِلْتُ را بفهماند.

اگر در عقد یک حرف اشتباه خوانده شود که معنا را عوض کند عقد باطل می شود.

توضیح المسائل مراجع ج۲ مسئله۲۳۶۹

سلام
من بیشتر سوالو و جوابو رو خوندم و متوجه شدم و نمیخوام سوال تکراری بپرسم ولی شرایط من یکم خاص بود!
پدر و مادر من نزدیکه دوساله از هم جدا زندگی میکنند و طلاقم نگرفتند! من پیش مامانم زندگی میکنم و خرجم با مادرمه بدون نفقه از پدر! پدرم هم نمیبینمش ولی ازش تا حدودی خبر دارم! جد پدری ام هم فوت کرده! الان برای ازدواج موقت بازم احتیاج به اذن پدر هست؟

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

به نظر بیشتر مراجع معظم تقلید دختر باکره برای ازدواج (دائم یا موقت) خود باید از پدر یا جد پدری خود اجازه بگیرد و اگر اجازه نگیرد عقدش باطل است و رابطه آنان همراه با گناه است .

شرایط خاص شما سبب از بین رفتن اذن پدر نیست.

توضیح المسائل مراجع، ج۲، مسئله ۲۳۷۶.

سلام من با پسری خطبه صیغه موقت خوندیم نمیدونستم اذن پدر لازم است چون باکره بودم.مرجع من ایت الله خامنه ای است وایشان احتیاط واجب گفته اند اکر بخواهم از فتوای مرجع دیکری پیروی کنم دوباره باید صیغه جاری شود؟ دراین مدت باهم رابطه جنسی نداشته ایم ولی تماس بدنی داشته ایم حکم ان چیست؟

بله . طبق نظر مراجع اگر بدون اطلاع از مساله بر خلاف احتیاط عمل شود بعد از عمل به مجتهد فالاعلم رجوع شود موجب برائت ذمه میشود. بنابراین اگر الان شما به مرجعی رجوع کنید که عقد را درست میداند عقد شما صحیح است و نیاز به جاری کردن دوباره عقد نیست.میتوانید استفتا کنید

سلام
دختری ۲۴ ساله هستم که مدت ده سال است از پدرم خبری ندارم (پدر و مادرم از هم جدا شده اند)
مدتی ست با آقایی در ارتباط هستم که به دلیل مخالفت های خانواده اش فعلاً امکان ازدواج نداریم
آیا با رضایت مادرم می توانم به عقد موقت وی در بیایم؟
تا زمانی که خانواده اش اعلام رضایت نکرده اند نمی توانم از بزرگترهای فامیل کسب اجازه کنم
در ضمن جد پدری ام هم فوت شده اند
مرجع تقلید بنده آیت الله مکارم شیرازی هستند

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سوال شما بعد از استفتاء خدمتتان عرض می‌شود:
در صورتی که به تصدیق بزرگترهای فامیل خواستگار مورد نظر کفو و مناسب دختر باشد و دسترسی به پدر دختر نباشد می توانند با هم ازدواج کنند.
همیشه موفق باشید.

دفتر آیت الله العظمی مکارم شیرازی / بخش استفتائات

واسم جالب بود یه جا خوندم اگه ب گناه بیفتین باید صیغه خونده بشه حالا شما بگین تکلیف جیه
صیغه؟گناه؟چی؟

تصویر soalcity

سلام واضح است که باید گناه را رها کنیم و به سراغ حلال باشیم. اما این به معنای آن نیست که حلال هیچ شرطی نداشته باشد. و اصلا اگر حرام و حلال با یکدیگر فرق ندارند، چرا از یکی به سراغ دیگری برویم؟

شما متوجه منظور من نشدید من رابطه جنسی دارم اما گاهی درونم ولم نمیکنه که از فکزش بیام بیرون چرا گناه میکنم میدونم خنده داره اما من همه کارام درسته اهل غیبت نیستم اهل نماز و مسجد و اینام گاهی ب خودم میام و توبه گاهی نه دوباره گناه حتی دنبال اینم که خدا گناه کبیره رو چه جوری میبخشم بودم اما به خودم که میام فایده نداره حالا واسم روشن بگین منظور از گناه و رها کنیم و به دنبال حلال باشیم چیست ؟

تصویر soalcity

سلام
روشن است؛ رابطه جنسی می تواند به صورت حلال باشد. و آن در زمانی است که عقد ازدواج بین شما و طرف مقابلتان باشد. (دائم یا موقت) و برای اطلاع از شرایط عقد موقت می توانید مراجعه کنید: http://www.soalcity.ir/node/1117

اگه این اقایونن که میگن دختر باکره گناه کنه بهتر از اینه که بی اذن پدر ازدواج موقت کنه! والا!

تصویر soalcity

سلام
انسان ناگزیر به گناه نیست که تنها یکی از این دو راه را انتخاب کند.

خوب همین شرایط واسم بگین من خودم که هیچی اما خانمی که باهامه دختره باکره است دوستم داره شایدم بخواهم بعدا ازدواج دایم یکنم اما الان نمی تونم حالا تکلیف چیست؟

تصویر soalcity

با عرض سلام
برای اطلاع از شرایط، لینکی برایتان قرار داده بودم، کافیست بر روی آن کلیک کنید:
http://www.soalcity.ir/node/1117

انسان ناگزیر باید از تنهایی و شهوت دق کنه بمیره چون باباش نمیذاره عقد موقت کنه؟! دختر میگه من ۳۵ سالمه می تونم میگی مراجع گفتن نه! به یه بچم بگی میدونه وقتی کسی تشنه و گرسنست یه وقتی کارش به جایی میرسه که گوشت خوکم تا رفع نیازش بخوره حلالشه! من با دین مشکلی ندارما. اگه مذهبی نبودم انقد این مساله گرون واسم تموم نمیشد. موقع بدحجابی دخترا که میشه میان شهوتو با تشنگی مقایسه می کنن. میپرسن جلوی تشنه آب بذاری بگی نخور ؟ اگه قبول دارید این حسم مثه تشنگیه چرا واسش علاجی قائل نیستید؟!والا بخدا روزه هم افطاری و سحری داره! من از این فتواهای بی شرط شما عصبانی و ناراحتم. فتوای آقایون به این صراحت نمیگه نه! شرایط گذاشته واسه فتواش! من تو کتم نمیره انقد آدمای بی فکری باشن!

تصویر soalcity

ضمن عرض سلام
شهوت جنسی اگر چه شباهت هایی با سایر نیازهای غریزی انسان دارد، اما دقیقا مثل آنها نیست و تفاوت هایی نیز وجود دارد. از همین رو، مقایسه نیاز به ازدواج، با کسی که در حال مرگ در اثر گرسنگی است، صحیح نمی باشد.
با این حال، همان گونه که بیان شده است، بعضی از مراجع برای کسانی مثل دختر ۳۵ ساله، اجازه داده اند بدون اذن پدر ازدواج موقت کند. و نظر سایر مراجع نیز، برای شرایط خاص (مثل کسی که نیاز شدید به ازدواج دارد و پدرش بر خلاف مصلحت او رفتار می کند.) نیاز به استفتاء دارد و شما می توانید با ذکر شرایط خود از مرجع تقلیدتان استفتاء کنید.

سلام من پسری هستم ۲۳ ساله و خیلی خیلی مذهبی.که میخام ازدواج موقت کنم .ولی بخاطر عقایدی که دارم حتی نمیتونم به یک جنس مخالف سلام کنم.از یک طرف در اتیش شهوت دارم میسوزم.از نظر روحی هم که خرابم .میشه منو راهنمایی کنید که چیکار کنم .چطور میتونم شخص خوبی رو پیدا کنم .ایاشما سایتی رو میتونین به من معرفی کنین.لطفا به سوالم پاسخ دهید ممنونم. فقط با دعا کردن کار من درست نشده .چی کنم.چطور یک نفر و پیدا کنک که حفظ ابرو بشه

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و تحیت
به چند نکته توجه بفرمائید؛
۱- لازم است در همه مسائل زندگی اعتدال را رعایت کنید و از افراط بپرهیزید. آنچه که شرع از شما انتظار دارد مراعات حریمها است و نه اجتناب و دوری از سلام با نامحرم.
۲- درخواست ازدواج موقت را منافی با آبروی خود ندانید، شما این اقدام را در جهت حفظ دین خود انجام می دهید چرا باید خجالت بکشید؟ آیا اقدام شما خجالت اور است و یا رابطه های آزاد برخی
۳- علی الرغم اینکه این ارتباط خجالت اور نیست اما از انجا که ممکن است برای شما تبدیل به یک عادت شود و پس از ازدواج دائم نیز تداوم بیابد لازم است احتیاط کنید
۴- در این خصوص از برخی دوستان و واسطه ها کمک بگیرید
۵- برخی سایتها در این خصوص فعالیت می کنند اما برای ما ناشناس هستند. ضمن اینکه جستجو در این سایتها وقت و انرژی فراوانی از شما را هدر می دهد
۶-شرایط جامعه به گونه ای نیست که شما به راحتی بتوانید فردی را برای ازدواج موقت اختیار کنید، لذا سعی کنید با مدیریت وقت و پر کردن آن با کارهای جسمی و فیزیکی از تمرکز و پیگیری ازدواج موقت صرفنظر کنید و در مجموع اگر بتوانید سرمایه خود را بر ازدواج دائم متمرکز کنید بهتر است

در پناه خدای متعال موفق باشید

برادر شما باید اندکی فکر کنید.
چطور ممکن است کسی مومن باشد و خداوند را ناظر اعمال خود بداند و به قول شما شهوتی باشد و حالش خراب باشد؟ اینطور نمیشود مومن بود مومن دارای حالت ارام و خاصی است و با یاد خداوند دلش ارام میشود و اگر نتواند ازدواج کند پاکدامنی پیشه کرده تا خداوند از فضلش او را بی نیاز سازد

احست بر شما. مثل من که در ۳۷ سالگی آرام و سالمم و خواهم بود تا ابد ... خدا نخواست که ازدواج کنم. مسیر زندگیم به گونه ای دیگر است ..... از اظهارات بعضی ها هم شرم میکنم در اینحا

باسلام به همه شما جوونای مومن
منم مثل شما جوونم و یه سری مشکلات داشتم که با راهنمایی مشاور هر روز مقداری از قرآن را بعد نماز تلاوت می کنم و از خدا خواستم این میل را تا ازدواج در من کاهش دهد و لذت عشق به خودش را در دلم بیشتر کند وخود را تنها محبوب دلم کند که شکر خدا الان نتیجه گرفتم شماهم امتحان کنید البته با یکی دو روز نه.... و از دیدن فیلم های مبتذل و افکار دوری کنید که در کاهش میل جنسی خیلی تاثیر گذاره.برای همتون دعا می کنم

بنده مقلد ایت اله مکارم شیرازی هستم.ایا میتوانم احتیاط واجب را بر حکم ایت اله روحانی گرفته و عقد موقت را بدون اذن پدر دختر انجام دهم!؟

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام
ایشان فتوا دادند. لذا نمی‌توانید به فرد دیگری رجوع نمائید.

سلام
من ۱۹سال سن دارم و ۴-۵ سال که دچار بیماری استمنا هستم
خواست خدا خیلی شانسی که فقط میتونم بگم کاره خدا میتونست باشه ۱ساله پیش با دختری آشنا شدم که در استان ما نیست
به شرط زمان به قولی به هم علاقه مند شدیم
کم کم متوجه شدم که او هم به این اعتیاد و این معصین دچارست و آن زمان بود که برای هزارمین بار به بزرگی خدا شکرالله گفتم
حالا سوال من اینه که آیا میتوان ما که مرجع تقلیدی نداریم مرجع تقلیدی انتخاب کنیم که ازدواج موقت بدون اذن پدر را تکلیف نداند؟یعنی واجب نداند؟
ما هردو آرزومونه که بتونیم ترک کنیم حتی من میتونستم چندین بار نزدیکی کنم باهاش ولی ترس از خشم خداوند نگذاشته
نمیدونم چه طور بگم من دارم نابود میشوم
نمره چیشام شدن ۴ روی هم یعنی ۸
موهام هم دارن میریزن و بقیه عوارض که اساتید آگاهند
درس و خانواده که کلا از من فراری هستن
من پدر و مادری معتاد دارم برای همین به هیچ وجه نمیتونم ازدواج کنم حداقل حالا حالاها
میخواییم نمازمونو شروع کنیم و بتونیم ترک کنیم به امید خدا ولی این سوال واسمون پیش اومده
من میخوام با توصیه های خودتون :
http://www.pasokhgoo.ir/taxonomy/term/175?page=1
اینکارو انجام بدم
تو رو خدا جواب منو بدین

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و تحیت خدمت شما برادر گرامی
دغدغه شما به منظور رعایت حریمهای شرعی ستودنی است امید آنکه با اتکائ به خدای بزرگ بتوانید نفس سرکش را مهار کنید و بر رفتار زننده خودارضایی غلبه نمایید.
در رابطه با انتخاب مرجع تقلید لازم است از مرجعی تقلید کنید که اعلم باشد. و راجع به شرایط ازدواج موقت بعد از انتخاب مرجع تقلید نظرشان رو جویا شوید.
اما از لحاظ ارتباطی اگر چنین ارتباطی به نفه شما باشد به نفع این خانم نیست چرا که ممکن است سرمایه خود یعنی دوشیزگی را ازدست بدهند و در آینده برای ازدواج با موانع جدی روبرو شوند.
ضمن اینکه این ارتباط می تواند به وابستگی شما به یکدیگر دامن بزند و در نتیجه تبعاتی را به دنبال داشته باشد به نحویکه بعد از جدا شدن شما و ایشان آسیب جدی ببنید. پس بهتر است از این اقدام صرفنظر کنید و به وابستگی دامن نزنید
مطلوب این است که با توکل به خدا و بکار بستن نیروی اراده راههای ترک خودارضایی را بکار گیرید و از خدای متعال نیز استعانت بجویید. ذهن خود را درگیر این موضوع نسازید و با مشغول شدن به فعالیتهای متنوع و مختلف انرژی و ذهن خود را مدیریت کنید.
به هر حال در صورتی که اصرار به ازدواج موقت دارید بهتر است با فردی این ازدواج را تجربه کنید که مطلقه و یا بیوه باشد.

ای بابا چرا انقدر گیر دادید به مطلقه و بیوه. مگه بدبخت بیوه و مطلقه خودش کم بدبختی داره که مرتب این نگاهها هم بهش بشه؟

من مقلد اقاي سيستاني ام و اطلاعي از حكم ايشان در رابطه با متعه ندارم (فقط ميدانم كه اذن پدر را بنا بر احتياط واجب لازم دانسته اند ولي نميدانم تكليفي يا وضعي).الان اگه بخوام با يه دختر باكره يا غير باكره ازدواج موقت كنم ميتونم يا نه؟ضمنا من ۲۳ ساله ام و ادم مذهبي بوده ام ولي به دليل فشار جنسي زياد كه بهم وارد شد ،اعتقادات و افكار گذشته را ندارم

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام
طبق نظر آیت الله سیستانی، اگر دختر باکره باشد اذن پدر لازم است. [البته آیت الله سیستانی در دختری که متصدی امور زندگی خویش باشد اذن پدر را بنا بر احتیاط واجب لازم می‌داند نه به فتوا].

ولی اگر دختر باکره نباشد و ازاله بکارت با عقد شرعی بوده، در اینصورت اذن پدر لازم نیست.

ما به شما ازدواج دائم رو توصیه میکنیم.

موفق باشید

سلام ببخشید من با دوس پسرم که عاشق هم هستیم چن ماه پیش صیغه موقت خوندیم.البته بدون اجازه پدر.یعنی من اون موقع نمی دونستم که این جور صیغه صحیح نیست.و چندین بار با دوس پسرم دعوا کردیم و گفته تموم میکنم این رابطه رو. ولی بعد چن ساعت یا چن روز که آشتی کردیم .اون میگفت اینطوری باطل نمیشه.وقتی باطل میشد که واقعا رابطمونو تموم میکردیم.و بعد اون هم رابطه هایی داشتیم.الان حکم کار ما چیه؟آیا از اول باطل بود؟آیا الان به هم محرم نیستیم؟؟من داغون شدم خواهش میکنم جوابمو صریح بدین.خدا میبخشه؟؟

تصویر شهر سوال

با سلام و اجترام
همانگونه که میدانید طبق نظر اکثر مراجع اذن پدر لازم است. و اگر شما مقلد یکی از این مراجع باشید عقد شما باطل بوده و به همدیگر محرم نبوده و نیستید.
موفق باشید

سلام من دختر مجردی هستم ۲۴سالمه شدید دارم به گناه می افتم شرایط ازدواج که اصلا ندارم مرجعم آقای خامنه ای هستن برای جلوگیری از گناه میخواستم از صیغه موقت استفاده کنم.اجازه پدر لازمه؟اجازه که نمیده , هر آن هم امکان لغزش دارم.کار از استحکام ایمان هم گذشته.چیکار کتم صیغم شرعی شه؟؟؟؟برای نزدیکی نه فقط لذت

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام
همانگونه که در متن ذکر شده طبق نظر مقام معظم رهبری بنابر احتیاط واجب، اذن پدر لازم است. گرچه در احتیاط واجب میتوانید به نظر مرجعی که جایز میدانند اما اعلم هستند رجوع کنید.( باز تاکید میشود باید اعلم باشند)
اما با توجه به پایین بودن سن شما ما اینکار رو به شما توصیه نمیکنیم.
چرا که هنوز فرصت برای ازدواج دائم از شما سلب نشده و خدای ناکرده ممکن است بخاطر یک اشتباه این موقعیت رو تا آخر از دست بدهید. و در صورت ناچاری و در وصورتی که مشکل شرعی از بابت اذن پدر نداشتید و اقدام کردید، حتما سرمایه دوشیزگی خودتان را حفظ نمائید.
موفق باشید

با سلام من دختری ۱۷ساله هستم ومیخواهم باپسری صیغه محرمیت بخوانم وازتصمیمم مطمئن هستم ولی نمیتوانم اذنپدررا بگیرم...من چیکارمیتونم بکنم آیا کارم درسته؟؟

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام
علاوه بر اینکه شرعا جایز نیست، اینکار برای شما عواقب بدی را بدنبال دارد. اکیدا توصیه میکنیم از اینکار خودداری فرمائید.

با سلام
بنابه فرموده آیت الله مکارم اگر شرط ضمن عقد، برای ازدواج موقت، نداشتن هیچ گونه نزدیکی (همانطور که در توضیح المسائل ایشان آمده نداشتن نزدیکی می تواند از شرائط ضمن عقد در عقد موقت باشد) تا پایان اتمام زمان عقد باشد (یعنی دختر دوشیزگی خود را از دست ندهد) باز هم نیاز است که اذن پدر داده شود؟
لطفا در صورت امکان دلیل را هم ذکر بفرمایید.
باتشکر

تصویر soalcity

سلام
نیاز به اذن پدر برای خود صیغه است و شرط ضمن عقد نمی تواند آن را تغییر دهد. و دلیل آن نیز زبان ادله (احادیث) بیان کننده این شرط می باشد.

دختری ۲۸ساله ام که مرجع تقلیدم آقای مکارم هستند و مدت ۱سال است با پسری ۲۵ ساله به درخواست ایشان عقد موقت خواندیم بدون اجازه ی والدین و به درخواست خودم و رعایت موازین اخلاقی هیچ دخولی صورت نگرفته و بیشتر ارتباط ما معاشقه بوده البته پدر من و پدر بزرگ هایم نیز در قید حیات نیستند و از لحاظ مالی هم شخص مستقلی هستم و می توانم زندگی شخصی خود را بچرخانم. با این آقا که قصد ازدواج داریم مدتی است که از لحاظ خانوادگی و کاری ایشان به مشکل برخوردیم و بنده صیغه ی عقد رو باطل اعلام کردم و اجازه حرف یا عمل غیر مشروعی با توجه به اصرار زیاد ایشان به عقد مجدد به ایشان نمی دهم.حکم صیغه ی گذشته ی من با این آقا چه بوده و اجازه باطل کردن آن را داشته ام؟با توجه به اینکه بر خلاف میل ایشان اون آقا اکنون متقاعد شده که صیغه نیستیم و اصرار به خواندن مجددش دارد و بنده دیگر قبول نکرده ام.باتشکرو خواهش پاسخ را بدهید تا به گناه نیفتم.

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام
در صورتی که در زمان ازدواج موقت پدر و جد پدری تان در قید حیات نبودند عقد شما صحیح بوده است.
در رابطه با باطل کردن عقد، لازم بذکر است جدایی در ازدواج موقت به یکی از دو طریق زیر امکان پذیر است:
۱- تمام شدن مدت ازدواج موقت که در هنگام عقد تعیین شده است.
۲- بخشیده شدن مدت باقی مانده از طرف مرد.

با سلام
من با دختری اشنا شده ام و قصد ازدواج داریم ولی ب دلایلی فعلا امکان ازدواج دائم نداریم و میدانیم اگر بخواهد از پدر اجازه بگیرد مخالفت میکند
همچنین باهرخواستگار دیگر مخالفت میکند
باتوجه ب اینکه اصلا نزدیکی صورت نمیگیرد و مشکلی برای دختر بوجود نمی اید
ایا میتوانیم تا زمان حصول شرایط ازدواج دائم ، ازدواج موقت بکنیم؟؟
مرجع من ایت الله خامنه ای

تصویر شهر سوال

با سلام
همانگونه که در متن نیز ذکر شده طبق نظر رهبری بنابر احتیاز واجب جایز نیست.

پس این استفتا چ میشود!!!!؟ :
" اگر دختر نیاز به ازدواج دارد و خواستگار هم کفو شرعی و عرفی او می باشد و در حال حاضر خواستگار دیگری که واجد شرایط باشد وجود ندارد اذن پدر ساقط است. "

تصویر شهر سوال

با سلام
این پاسخ ساقط شدن اذن پدر درباره ازدواج دائم است.

با سلام و عرض ادب و احترام
سوال اول : آیا ازدواج موقت نیازی به شاهد دارد . ؟
سوال دوم : منظور آیه شریفه " و ان خفتم ان لا تعدلوا فواحده او ما ملکت ایمانکم " آیا ملک الیمین همان زنان صیغه ای است ؟
سپاس فراوان

تصویر شهر سوال

با سلام
۱. خیر نیاز به شاهد نیست.
۲. منظور کنیز بوده است.
توضیح بیشتر
http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=18395&AyeID=496

سلام
من با پسری به قصد ازدواج اشنا شدم
اما درحال حاضر امکان ازدواج نداریم
ما باهم تفاهم داریم و هم کفو هستیم
من خواستگار دیگری هم ندارم
من نیاز شدیدی ب ازدواج دارم ایا میتوانم بدون اجازه پدرم ازدواج موقت کنم!؟؟
مرج من ایت الله مکارمه
ایشان بنابر احتیاط جایز نمیدانند؟؟؟
یعنی میشود در این مسئله از مرجع دیگری تقلید کرد؟؟

تصویر شهر سوال

با سلام
ایشان جایز نمیدانند.
البته طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی، از سن سی سال به بالا به شرط اینکه دختر، فرد هوشیاری باشد و بتواند تصمیم بگیرد و مصلحت خود را تشخیص دهد، اجازه پدر لازم نیست.۱

خیر ایشان فتوا دادند و اگر کمتر از ۳۰ سال داشته باشید نمیتوانید به مرجع دیگر رجوع کنید.

۱. استفتائات،آیت الله مکام، ازدواج وزناشویی بخش عقد موقت واذن پدر سوال۶.

ایا پسر میتواند وکیل دختر شود؟؟
اگر میشود صیغه چگونه باید جاری گردد؟؟

تصویر شهر سوال

با سلام
اگر پسر وکیل دختر در عقد موقت شود ، صیغه عربی این گونه خوانده می شود
زَوَّجْتُ مُوَكِّلَتى لنَفْسي فِي الْمدَّةِ الْمَعْلُومَةِ عَلى المَهْرِ المَعْلُوم.
یا به فارسی بخواند:
خانم موکل خودم را به زوجیت خود در می آورم در مدت مشخص و بر مهریه معلوم.

البته طبق نظر ایت الله روحانی مرد نمیتواند از طرف زن وکیل شود.

اگر مرجع یکی از انها اذن پدر لازم بداند و مرجع طرف دیگر نه
تکلیف چیست!!؟
باید ب فتوای مرجع کدام عمل کرد!!؟

تصویر شهر سوال

با سلام
هر کدام به فتوای مرجع خود عمل می کند بنابر این شخصی که مرجعش فتوا به وجوب اذن داده نمی تواند بدون اذن ولی دختر ازدواج کند.

سلام
ببخشید شاید سوالم زیاد مربوط نباشد
طبق چه شرایطی میتوان مرجع تقلید را تغییر داد!!؟

تصویر شهر سوال

با سلام لطفا مطالب زیر را مطلعه فرمائید
http://islamquest.net/fa/ahkam/category/593

سلام خسته نباشید.دختری که از نظر عقلی و جسمی و فکری ب بلوغ رسیده باشه بنا به دستور ایت الله خامنه ای باید اجازه پدر باشد موقع صیغه خواندن؟؟

تصویر شهر سوال

با سلام
بله طبق نظر ایشان بنابراحتیاط واجب لازم است.

سلام
در ازدواج موقت با بخشیدن مهریه توسط دختر ، دیگر دینی ب عهده پسر نیست؟؟ یا حتما باید مهریه را بپردازد!؟

تصویر شهر سوال

سلام
بله پس از عقد دختر میتواند مهریه را ببخشد.

با توجه ب اینکه زمانی ک حکم مرجع احتیاط باشد میتونا ب مرجع دیگری رجوع کرد
ایا ان مرجع حتما باید اعلم باشد یا مساوی بودن کافیست؟؟؟

تصویر شهر سوال

با سلام
اگر حکم مرجع تقلید کسی احتیاط واجب بوده در مسئله ای فتوا نداشته باشد، جایز است که در این مسئله به مرجع دیگری که از اعلم در مرتبه پایین تر واز سایرین بالاتر است، رجوع شود.۱

امام خمینی (ره)،تحریر الوسیله ،ج۱،فی فروع التقلید ،م۱۱

۱. ایا میتوان ب صورت نوشتاری (مثلا چت) یا تلفنی صیغه را جاری کرد یا حتما باید حضوری باشد!!!؟
۲. وقتی پسر وکیل دختر میشود ودختر وکالت خود را ب پسر میدهد برای خواندن صیغه حضور دختر الزامی است یا همین ک وکالت داده است کافیست؟؟

تصویر شهر سوال

با سلام
۱. اینترنتی بصورت نوشتاری جایز نیست.۱ اما اگر بصورت شنیداری باشد اشکالی ندارد همچنین تلفنی هم جایز است.۲

۲. خیر حضورش الزامی نیست.

[۱] آیت الله نورى، امام خمینى و آیت الله فاضل، التعلیقات على العروه، باب العقد و احکامه، م ۲ آیت الله سیستانى، توضیح المسائل مراجع، م ۲۳۶۳ آیت الله صافى، هدایة العباد، ج ۲، باب العقد و احکامه و دفتر: آیات عظام وحید، تبریزى، بهجت، خامنه‏اى و مکارم. آیت الله هادوی تهرانی بر این عقیده اند که: "عقد کتبی حتی در نکاح جایز و نافذ است هر چند احتیاط اجراء عقد لفظی است"، بر اساس اعلام نظر کتبی.
[۲] امام خمینى، آیت الله نورى و آیت الله فاضل، تعلیقات على العروه، باب العقد و احکامه، م ۱۰ آیت الله مکارم، استفتاءات، ج ۲، س ۸۹۸ آیت الله تبریزى، صراط النجاة، ج ۱، س ۸۴۴ آیت الله خامنه‏اى، استفتاء، س ۳۰ آیت الله صافى، جامع الاحکام، ج ۲، م ۱۲۵۸ آیت الله سیستانى، سایت، ازدواج، س ۴۵ دفتر: آیت الله وحید و آیت الله بهجت. (به نقل از نرم افزار پرسما ن)

سلام
ایا خواندن صیغه ب همان شکل ک در رساله هست کافیست یا حتما باید اسم دختر گفته شود!!؟

تصویر شهر سوال

با سلام خیر لازم نیست حتما اسمی برده شود. اما باید کاملا مشخص باشد.

با سلام بنده مقلد آیت الله خامنه ای می باشم و ایشان اذن پدر را برای عقد موقت بنابر احتیاط واجب لازم می دانند. حال اینکه پدر و مادر بنده متارکه کرده و حزانت اینجانب با مادرم است. حال باید چه کنم؟

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام
در هر حال اجازه پدر لازم است

سلام.من با دختری ۵ سال پیس رابطه داشتم که از رو ندونم کاری والبته رضایت خودش بکارش رو از دست داد.بعد که سر یه سری اشباهات اون خانوم که غیرقابل بخشش بود وافقی جدا شدیم.حالا الان بعد از دو سال همدیگرو دیدیم.هر دومون نیاز جنسی داریم.میشه صیغه کرد یا نه ؟

تصویر شهر سوال

با سلام لطفا مرجع تقلید و نیز سنتان را بفرمائید

صیغه جاداره الکی نیست که هرکی ازراه برسه بگه میخوام صیغه بشم به گناه نیفتم مگه قرآن نمیگه اگه شرایط ازدواج نداشتید یستعفف عفت وتقوا پیشه کنید.به نظرم دختر ریحانه است ونباید خودشو با صیغه کردن پژمرده کنه ..همه این احساس نیازها بخاطرعدم رعایت کردن مسائل شرعی درمحیط ها ی اجتماعی است قرآن بخوانیم وبا دل پاک ازخداتقاضای همسر کنیم ذکر یالطیف۱۲۹بار سوره یس با۷۲بارسلام قولامن رب الرحیم خواندن آیه رب لاتذرنی فردا وانت خیرالوارثین۱۰۰بارشبها خواندن آیه یرجون تجاره لن تبور۴۰بار بعدازهرنماز خواندن سوره طه تا۴۰روز......
من خودم فردیی مذهبی مقیدمومن هستم درخانواده مذهبی باپدرم صحبت کردم اجازه صیغه وازدواج داد البته ایشون میدونست من عاقلم وخطا نمی روم فقط ۲بار صیغه کردم وحالا پشیمانم چون مرد روهوسباز دیدم.......۱بار بایک عالم سالک سرشناس متاهل معتبر یکبارهم با یکی از اقوام
اما متاسفانه مرد دینداردلسوز حقیقی پیدا نمیشه !!!!!!!بااینکه دختر زیبایی هستم اما به صراحت میتونم بگم مرد امروز فقط دنبال تنوع هست ..پس خودتونوبیچاره نکنید عزیزان...........

با سلام و خسته نباشید
اینجانبه دختری ۲۴ ساله بالغ و رشیده و مجرد هستم-با مردی برای اشنایی میخواستم صیغه موقت بخوانم-مرجع تقلید من اقای خامنه ای است و پسر اقای موسوی-در رساله اقای خامنه ای خواندم بنابر احتیاط واجب (در احتیاط واجب مقلد می‌تواند به مرجع تقلید دیگر رجوع نماید) میشه عقد را جاری کرد بدون اذن پدر-من از اقای سید محمد صادق روحانی اجازه کتبی گرفتم-
۱--آیا این عقد بدون اجازه پدرم صحیح است؟با حفظ بکارت و جلوگیری از گناه.
۲--آیا ان پسر هم باید مرجع تقلیدش مثل من گفته باشد ؟یا این که مهم مرجع من هست؟
ممنون میشم دقیق توضیح بفرمایید و ابهامات رفع بشود.
با تشکر

تصویر شهر سوال

با سلام
۱. اگر تحقیق کردید و به این نتیجه رسیدید که که آیت الله روحانی، از نظر اعلمیت مساوی با مقام معظم رهبری هستند و یا بعد از مقام معظم رهبری، آیت الله روحانی از بقیه مراجع اعلم تر بوده در اینصورت اذن پدر لازم نیست.
۲. در مورد پسر که مقلد آیت الله موسوی اردبیلی هستند ایشان میفرمایند در صورتی اذن پدر لازم نیست که دختر به حدّ بلوغ رسيده و رشيده است ـ يعنى مصلحت خود را تشخيص مى ‏دهد ـ بتواند زندگانى خود را به نحو مستقل اداره كند و قدرت تصميم ‏گيرى صحيح در امور زندگى خود را داشته باشد و بيم آن كه فريب بخورد در ميان نباشد.

حال اگر واقعا طبق معیارهایی که ذکر شد رشیده هستید، و رجوعتان به آیت الله روحانی صحیح بوده، در اینصورت عقدتان صحیح است.

اما اگر رشیده نباشید و یا رجوعتان به آیت الله روحانی صحیح نبوده باشد، باید ارتباطتتون رو سریعا قطع کرده و پسر بقیه مدت را بخشیده و در مورد مهریه هم مصالحه کنید.۱

۱. استفتاء تلفنی از دفتر آیت الله اردبیلی

واسم واقعا سواله ! زماني كه شما اگر صيغه محرميت موقت خونديد و بريد بيرون و پليس شما رو بگیره يا اينكه هيچ مهظر خونه اي ازدواج يا عقد شما رو رسمي نمي دونه چه اهميتي داره كه فلان مرجع چي گفته !؟
يه چيز ديگه من چهار روزه دارم تحقيق مي كنم تا فهميدم كه منظورتان از باكره ، قبلا ازدواج نكرده است ! گفتن اين جمله اينقدر سخته ؟؟ يا رشيده همون بالاي سي ساله !ماجرا لقمه ي پيچيده اس. .
بنده رساله ي اقاي مكارم رو خوندم و نياز به مطالعه ي هزاران صفحه از ديكشنري عربي پيدا كردم !!!! تا اينكه نهايتا از ادامه خوندن يك كتاب غير فارسي منصرف شدم ، يا شايد من اشتباها ورژن كشور ديگه اي رو خريده بوده ! هدف من آگاهي بود نه مكتب زباني كه بلدش نيستم ! بحث زبان عربي نيست ها ، مثلا شما مي خواهييد راجبع به شيراز بدونيد ، كتاب شيراز شهر عرفان رو بخريد ، بازش كه كنيد ببينيد توش كره اي نوشته !!!
حالا سوال ميليون دلاري !
خانمي باكره و زير سي سال ، خانواده مخالف ازدواجش با منن ، منم چون خانواده ام در جريان نيستن و نمي خوام باشن نمي تونم ماجرا رو به دادگاه ببرم ،چه طور عقدم دايمي رو جاري كنم كه رسميت داشته باشه و داخل شناسنامه وارد شه ( يعني عقد واقعي نه اونجوري كه دوستان فكر مي كنن مشكلشون حل مي شه ! ) ، چطور ؟!

تصویر soalcity

سلام
دوست عزیز ، بحث ما در اینجا در باره شرعی بودن یک عمل است . قوانین و قواعد اجتماعی و راهکارهای مربوط به آن فعلا مورد بحث ما نیست .

درباره ادبیات رساله ها نیز حس می کنم اولا بیان شما اغراق آمیز است
ثانیا شاید مقداری از مساله به میزان مطالعات مذهبی شما باز می گردد . کما اینکه محضر را به شکل مهظر نوشته اید.
ثالثا کتاب هایی با ادبیات ساده تر نوشته شده است که احکام را بیان می کند که می توانید از آنها استفاده کنید. (مثلا کتابی به نام احکام جوانان که مطابق نظرات آقای مکارم نوشته شده است )
با این حال انتقاد شما را تا حدی وارد می دانم که باز هم باید در ساده سازی این نوشته ها تلاش شود.

درباره سوال آخرتان هم باید توجه کنید که همیشه شرایط زندگی دلخواه انسان نیست. و شما یا باید خانواده اش را راضی کنید یا آنکه از راههای دیگر برای اثبات رشیده بودن دختر و سلب حق پدر اقدام کنید. (رشیده بودن لزوما به معنای سی ساله بودن نیست. و ممکن است خانمی بدون این سن نیز رشیده محسوب شود. مثلا بعضی گفته اند که اگر دختر واقعا می تواند زندگی خود را به طور مستقل اداره کند، رشیده است. )

خب از نظر شما بهتر نیست مدرک داشته باشن اومدیم تو عقد موقت خانم باردار شد ومرد فبول نکرد باید مدرکی باشه

تصویر پاسخگو

با سلام
داشتن مدرک کار بسیار خوبی هست . حتی اگر دفاتر رسمی هم از ثبت برخی ازدواج های موقت محذور قانونی داشته باشند ، خوب است زن و مرد بین خودشان نوشته ای داشته باشند .

سلام من یه دختر ۲۰ ساله هستم که به مردی علاقه مند شدم.بین ما رابطه هایی هم تا کنون وجود داشته.اما الان به خاطر علاقه قلبی که به خدا دارم ترس از گناه کردن میخوام صیغه بشم .پدرم در جریان نیس.تاکنون مرجعی برای خودم انتخاب نکردم.میخوام بدونم همینکه اون یا من این صیغه رو بخونیم و دیگری بگه قبلت درسته ؟آیا میتونم مرجعی برای خودم انتخاب کنم متلا آیت الله روحانی؟

تصویر پاسخگو

با سلام حضور شما خواهر گرامی
این که اصل رابطه و علاقمندی ای که بین شما و مرد دیگه ای برقرار شده ، با چه هدفی است و چقدر به صلاح شما و زندگی و آینده شماست فعلا کاری ندارم ، اما از شما خواهش می کنم حتما در این باره با مشاور امین و دلسوز مشورت کنید .
اما از نظر شرعی و این که می خواهید رابطه خود را جنبه شرعی بدهید باید عرض کنم شما قبل از این که دستور شرع در این مورد را بدانید ، حتما باید مرجع تقلیدی را از میان مراجع فعلی انتخاب کنید و اعمال شرعی خود را بر طبق فتاوای ایشان انجام دهید .
انتخاب مرجع تقلید هم راههای خودش را دارد که یا باید خودتان به اعلم بودن ایشان علم پیدا کنید ( خبره باشید ) و یا باید از دو نفر انسان خبره و عادل اعلم بودن مرجع تقلیدی را احراز نمایید .

سلام
ببخشید
من مقلد مقام معظم رهبری هستم
ایشون اذن پدر رو میگن احتیاط واجب...یعنی من میتونم از نظر مرجع دیگری استفاده کنم
حالا سوالم اینه
من میتونم از مرجعی که این مسئله رو میگه بدون اذن پدر درسته تقلید کنم یا باید اون مرجعی تقلیدم اعلم تر یا اعلم پس از مقام معظم رهبری باشه؟
سوال دومم اینه که آیا صیغه محرمیت با عقد فرق داره ؟ اگه فرق نداره چطوریه و چه شرایطی داره ؟ اذن پدر میخواد؟

تصویر پاسخگو

با سلام حضور شما خواهر گرامی

۱- در بحث احتیاط واجب و مراجعه به فتوای مجتهد دیگر ، حتما باید به مجتهدی که در مرتبه بعدی از نظر اعلمیت هست رجوع شود نه هر مجتهدی .

۲- در عرف مردم صیغه محرمیت همان عقد شرعی موقت هست تا زمانی که بین دختر و پسر عقد دائم خوانده شود . شرایط آن هم مانند شرایط ازدواج موقت هست .

سلام من دختری باکره هستم که با پسری آشناشدم..مرجع تقلیدم هم آیت الله خامنه ای هستن.میخواستم بدونم میتونم چندسال برای آشنایی بااین پسر صیغه ی محرمیت تلفنی بخونم...پدرم مطمئنا مخالفت میکنه اجازه نمیده .میشه برام ایمیل کنیدپاسختون رو

تصویر شهر سوال

با سلام
طبق نظر ایشان جایز نیست.

سلام
میخواسم ببینم مرجع تقلید اعلم از بین مراجعع کدومشون هستند
من بی تحقیق انتخاب کردم
و شمارو یک مرجع عادل میدونم که ازتون سوال میکنم
خواهش میکنم جواب بدید
چون از هر کسی پرسیدم میگه برو خودت تحقیق کن
منتظرم

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام
تشخیص اینکه چه کسی اعلم تر است دشوار است. شما میتوانید از یکی مراجع تقلید معرفی شده از سوی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تقلید نمائید. لذا همه مراجع معرفی شده ذیل جایز التقلید هستند.
مراجع مورد تائید جامعه مدرسین حوزه علمیه قم:
حضرات‌ آيات‌ آقاياني‌ كه‌ ذيلاً نامشان‌ ياد مي‌شود واجد شرايط‌ مرجعيت‌ مي‌باشند و تقليد از هر كدام‌ آنان‌ جايز است‌. والله‌ العالم‌.
۱ـ حضرت‌ آيت‌الله‌ حاج‌ سيدعلي‌ خامنه‌اي‌ (مقام‌ معظم‌ رهبري‌)
۲ـ حضرت‌ آيت‌الله‌ حاج‌ شيخ‌ حسين‌ وحيد خراساني‌
۳ـ حضرت‌ آيت‌الله‌ حاج‌ سيد موسي‌ شبيري‌ زنجاني‌
۴ـ حضرت‌ آيت‌الله‌ حاج‌ شيخ‌ ناصر مكارم‌ شيرازي‌
۵- حضرت آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی
۶- حضرت آیت الله علی سیستانی
دامت‌ بركاتهم‌.

سلام
ببخشید یه سوال داشتم
آیا دختر و پسری که هیچ صیغه ای و عقدی بینشان جاری نشده ولی خانواده ها کلا صد در صد موافق هستند و قرار عقد و عروسی و همه چی گذاشته شده همه رضایت دادند و مهریه تعیین شده و کلا دیگه همه چیز حل شده دختر و پسر میتوانند دست همدیگر رو بگیرند؟ یعنی محرم میشن؟؟
آخه من شنیدم میشن..اما اعتقاد ندارم که محرم میشن
اصن یه همچین چیزایی وجود داره؟ یا چیزی شبیه این.آخه شاید من شرایطو بد فهمیدم
یعنی میشه قبل عقد دخترو پسر محرم بشن؟

تصویر soalcity

سلام
تا زمانی که عقد خوانده نشود، از نظر شرعی هیچ فرقی با سایر نامحرمها ندارند. و البته در چنین مواقعی می توانند تا زمان عقد رسمی، صیغه موقتی بین پسر و دختر بخوانند. که رفت و آمدهایشان راحت تر باشد و بتوانند مقدمات ازدواج را انجام دهند.

با سلام من خيلي تحقيق كردم ولي مورد سوالم رو نيافتم.
آيا دختري كه قبلا زنا كرده ( بارها ) و ٢٧ سال سن دارد فوق ليسانس بوده و در شهري غير از شهر پدر و مادرش زندگي مستقل دارد در صورتي كه ميگويد بكارتش به علت حلقوي بودن از بين نميرود را ميتوان بدون إذن پدر صيغه كرد ؟
لطفا نظر كل مراجع را بفرماييد ممنون .

تصویر شهر سوال

با سلام نظر مراجع در مورد دختری که بر اثر زنا بکارتش را از دست داده باشد بدین شرح است:

آیت الله خامنه ای: اگر با جماع کردن بکارت از بین رفته باشد هرچند با زنا باشد یا وطی به شبهه اذن پدر لازم نیست، واگر با غیر جماع مانند پرش از بین رفته باشد بنابراحتیاط اذن پدر لازم است.
آیت الله سیستانی: اذن پدر لازم است.

آیت الله مکارم شیرازی: در مورد ازدواج دختر باکره، این کار بدون کسب اجازه ولىّ دختر جایز نیست. و منظور از باکره دختری است که قبلا شوهر نکرده است، خواه عضو بکارت موجود باشد، یا نه. ( بنابراین در سوال مذکور اذن پدر لازم است)

آیت الله صافی گلپایگانی: احتیاط واجب اینست که عقد او با اذن ولی شرعی او باشد.

آیت الله نوری همدانی: لذن پدر لازم است.
آیت الله وحید خراسانی: طبق استفتایی که از دفتر آیت الله وحید خراسانی شده است زنی که یک بار ازدواج کند وبر اثر ازدواج و یا از طریق گناه (زنا و وطی به شبهه) بکارتش از بین برود، برای ازدواج بعدی نیاز به اجازه پدر نداردولی اگر ازاله بکارت بخاطر پریدن ویا حادثه ای و یا ازطریق خودارضایی باشد، باید برای ازدواج(دائم یا موقت) اجازه ی پدر گرفته شود.
البته به این نکته توجه کنید طبق نظر آیت الله العظمی وحید. اگر بکارتش به واسطه ازدواج یا وطی به شبهه و یا نعوذبالله به واسطه زنا از بین رفته باشد نیازی به اذن پدر ندارد ودر موارد دیگر باید با اجازه پدر ازدواج کند.
موفق باشید.

[۱]. استفتا از دفاتر آیات عظام: خامنه‌ای، سیستانی، مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی، نوری همدانی (مد ظلهم العالی)، آیت الله وحید: منهاج الصالحین، ج۳، کتاب النکاح-اولیاء عقدالنکاح، مساله ۱۲۳۷.

منم به چنین مساله ای برخوردم
واز دفترآیت الله وحیدخراسانی مد ظله استفتا کردم
این دختردیگه باکره نیست وادن پدربرای ازدواج نیازنیست

تصویر سید پاسخگو

با سلام
طبق استفتایی که از دفتر آیت الله وحید خراسانی شده است زنی که یک بار ازدواج کند وبر اثر ازدواج و یا از طریق گناه (زنا و وطی به شبهه) بکارتش از بین برود، برای ازدواج بعدی نیاز به اجازه پدر نداردولی اگر ازاله بکارت بخاطر پریدن ویا حادثه ای و یا ازطریق خودارضایی باشد، باید برای ازدواج(دائم یا موقت) اجازه ی پدر گرفته شود.
البته به این نکته توجه کنید طبق نظر آیت الله العظمی وحید. اگر بکارتش به واسطه ازدواج یا وطی به شبهه و یا نعوذبالله به واسطه زنا از بین رفته باشد نیازی به اذن پدر ندارد ودر موارد دیگر باید با اجازه پدر ازدواج کند.
موفق باشید.

من دختر با کره ای هستم
ولی واقعا نیاز دارم صیغه کنم
و تو این صیغه ۱۰۰ درصد باکریتمو از دست نمیدم
من مرجع تقلیدم ایت لله همدانی هست
میخوام بخاطر همین مسعله مرجع تقلیدمو عوض کنم
شما یه مرجع تقلیدو معرفی کنید ک اذن پدر رو نخواد
متشکرم

تصویر شهر سوال

با سلام
خیر طبق نظر ایشان اذن پدر لازم است و شما صرفا بخاطر این مسئله نمیتوانید مرجع تقلیدتان رو تغییر دهید. مگر اینکه فردی را اعلم تر از ایشان بدانید.
در مورد مدیریت غریزه جنسی این مطالب را مطالعه فرمائید
http://www.soalcity.ir/taxonomy/term/89

با سلام
پدرم بیماری اعصاب دارن ( پارانویید) به زمین و زمان مشکوکند در حال حاضر رو به وخامنتد. بر همبن اساس در ابتدا در جواب خاستگاری که داشتم نظر مساعد داشتند و چون دو خانواده مقید و در دو کشور دور از هم هستیم قرار شد برای راحت بودن من و آقا صیغه محرمیت خوانده شود. ولی متاسفانه دقیقا در زمانی که ارتباط تلفنی برقرار بودو آنها منتظر اذن پدرم ، ایشان مخالفت کردند که نه تمام اینها ساختگی است و شما قبلا عقد کرده اید و....
بنا به بیماری که عرض کردم و ما مجبور شدیم به خاطر جلوگیری از آبرو ریزی برادر بزرگترم که ۲۰ ساله هستند و کاملا در جریان رو وسط بکشیم و آخوندی که عقد می کردند گفتند مانعی نیست.
حالا واقعا اشکالی نداشت؟ و عقد صحیح است؟ ما می توانیم بر همین اساس عقد دایم را جاری کنیم ؟ چون بیماری پدرم بیش از حد پیشرفت داشته و اصلا امکان منطقی صحبت کردن باهاشون نیست.
خواهش می کنم راهنماییمون کنید

تصویر شهر سوال

با سلام لطفا مرجع تقلیدتان را بفرمائید تا نظر ایشان خدمتتان عرض شود. همچنین دقیقا متوجه این بخش سوال نشدیم:
« بنا به بیماری که عرض کردم و ما مجبور شدیم به خاطر جلوگیری از آبرو ریزی برادر بزرگترم که ۲۰ ساله هستند و کاملا در جریان رو وسط بکشیم و آخوندی که عقد می کردند گفتند مانعی نیست.»

با عرض سلام مجدد
ببخشید که سوالم کامل و واضح نبود. موقع فرستادن فرصت مرور مجدد نداشتم.
من مقلد آیت الله مکارم هستم.
منظورم از اون قسمت نامفهوم این بود که موقعی که پدرم باید اجازه میدادنند اینکار رو نکردند یک دفعه پشیمان شدند و شروع به گفتن حرفهای نامربوط کردند « نه من این خاستگاری و ازدواج رو قبول ندارم. اینها همش ساختگیه و قبلا وصلت بدون من صورت گرفته و ...» که تمام حرف ها و حرکاتشون ناشی از بیماری اعصابشونه (پارانویید یا شکاکی و سوظن) ...ما هم چاره ای نداشتیم و سوال کردیم همون موقع از آخوندی که صیغه رو جاری میکردند که پدرم حالشون خوب نیست و نمی تونن صحبت کنند . تایید برادرم صحیحه؟ گفتن اشکالی نداره.
این شد که برادرم اذن رو دادند. حالا سوالم اینه که آیا صیغه صحیح است؟ و اینکه پدرم همچنان سر موضع خودشون هستن وبا اینکه تحت درمانند ولی روز به روز هم بدتر میشن. باز هم ما می تونیم با اذن برادرم عقد دایم کنیم؟
خانواده نامزدم و فامیل از بیماری پدرم اطلاع ندارند یعنی ما نخواستیم که بگیم و دلیل اصلی تاخیر در ازدواجمون هم همینه. حالا چیکار کنیم؟ خواهش میکنم کامل راهنمایی کنین.

تصویر شهر سوال

با سلام و پوزش از تاخیر بوجود آمده
ما سوال شما رو بصورت تلفنی پرسیدیم از دفترشون گفتند بصورت کتبی نامه ای بنویسید تا خود آیت الله مکارم شیرازی پاسخ رو ذکر فرمایند. تا دریافت پاسخ بهتر است احتیاط نمائید.
جهت اطلاع بیشتر با شماره ۰۲۵۳۷۸۴۰۰۰۳ تماس بگیرید.

سلام خسته نباشید.من چند ماهه رفتم خاستگاری یکی از فامیلامون بعد چون یه داداش بزرگ تر از خودم دارم که هنوز مجرده تو خاستگاری قرار گذاشتیم فقط یه انگشتر بدیم به دختره و عقد و صیقه موقت هم نخوندیم تا بعد داداش بزرگترم عقد کنیم.الان چند ماهه گذشته ما به هم دست میدیم ولی دوس ندارم این دست دادنمون باعث ناراحتی خدا بشه از طرفی ام نمیتونیم به خانواده بگیم که مارو صیغه کنند.ما با در نظرگرفتن اینکه پدر دختر اجازه انگشتر دادن رو داده و ما در آینده صد در صد قصد عقد رو داریم میتونیم خودمون بدون اجازه گرفتن از پدرش صیغه موقت بخونیم

تصویر شهر سوال

با سلام اگر مقلد مرجعی باشید که اذن پدر رو لازم میدانند نمیتوانید. فکر نکنم عرفا ازدواج شما زودتر از برادرتان مشکلی ایجاد کند. سعی کنید این موضوع را بنحوی با واسطه یا بی واسطه به والدین خود گوشزد کنید.

من مقلد آقای مکارم ههستم و با پسری صیغه خواندم اما الان متوجه شدم اجازه ی پدرم لازم بوده آیا میتونم مرجع تقلیدم را تغییر دهم؟

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام
خیر ایشان فتوا دادند و نمیتوانید بدین خاطر مرجع تقلیدیتان را تغییر دهید و همچنین عقد شما صحیح نبوده است. و احتیاطا بقیه مدت رو هم پسر ببخشد.

البته طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی، از سن سی سال به بالا به شرط اینکه دختر، فرد هوشیاری باشد و بتواند تصمیم بگیرد و مصلحت خود را تشخیص دهد، اجازه پدر لازم نیست.۱

۱. استفتائات،آیت الله مکام، ازدواج وزناشویی بخش عقد موقت واذن پدر سوال۶.

تصویر فاطمه19

سلام
مقلد من ايت ا...مكارم شيرازيه
من رساله ايشون رو توي گوشيم دارم
ووقتي ميخواستم باپسري عقد موقت بكنم رساله ايشون رو مطالعه كردم و ديدم ك براي ازدواج دائم اذن پدررو لازم دونستن وبراي ازدواج موقت بشرط باكره بدون بدون اذن پدررو جائز ميدونن
من و پسره هم عقد كرديم من عقد رو خوندم ايشون قبول كردن
البته ماباهم هيچ رابطه فيزيكي نداريم فقط باتلفن درتماسيم و بعضي وقتا براي هم عكس ميفرستيم
من عكساي مو باز و بي حجابم رو هم براش فرستادم
چون تو شرايطي نيسيم ك پسره بياد خواستگاري ك البته اگه الان بياد جواب رد از پدرمو ميشنوه منتظريم تا چندسال ديگه ك موقعيت جور شد
آياصيغه ما باطله؟
بايد پدرم اجازه بده؟
ماصيغه كرديم تا وقتي باهم حرف ميزنيم ياعكساي همو ميبينيم گناهي توش نباشه

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام
طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی، از سن سی سال به بالا به شرط اینکه دختر، فرد هوشیاری باشد و بتواند تصمیم بگیرد و مصلحت خود را تشخیص دهد، اجازه پدر لازم نیست.۱

اگر شرط مذکور رو ندارید عقد شما صحیح نبوده و احتیاطا پسر بقیه مدت رو هم ببخشد.

۱. استفتائات،آیت الله مکام، ازدواج وزناشویی بخش عقد موقت واذن پدر سوال۶.

تصویر فاطمه19

يعني صيغه ماباطل بوده؟
يعني عكساي بي حجاب منو يه نامحرم ديده؟
خب حالامن چيكاركنم؟
توبه رو ميدونم توبه كنم استغفار كنم
وقتي منو پسره همو براازدواج انتخاب كرديم معيارامون معياراي خدابوده نه مردم وقتي منتظر هميم اگرم الان بيادخواستگاري چون كارنداره سربازي نرفته خودش محصله بابام جواب رد ميده مجبوريم باهم درارتباط باشيم و منتظر هم
خب حالا چيكاركنيم شما بگين؟
بهم بزنيم؟اونوقت اگه هركدوممون بايكي ديگه ازدواج كنه
خيانت ب همسراي آيندمون نميشه؟
وقتي مامطمئن بوديم باهم ازدواج ميكنيم باهم مثل نامزدابوديم البته باصيغه حالا ميگين صيغه باطله راه حلش رو هم بگين ديگه

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام
ممکن است هزار و یک اتفاق بیافتد که شما نتوانید بصورت داپمی ازدواج کنید و اگر چنین چیزی اتفاق بیافتد شما بیشتز ار ایشان متضرر میشوید.
صلاح شما و ایشان در این است که ارتباطتان را هر چه سریعتر قطع کرده واگر بشما علاقه دارند خواستگاری نمایند. انشاءالله والدین شما هم جواب مثبت میدهند.
خلاصه صیغه شما صحیح نبوده و احتیاطا ایشان بقیه مدت را ببخشد و تمام ارتباطات خودتان را قطع کنید. جهت راهنمایی در مورد ازدواج با شماره ۰۹۶۴۰ صبح یا عصر تماس بگیرید. هزینه تلفن هم داخل شهری محاسبه میشود.

سلام .
من یک دختر ۲۴ هستم که مدتی ست در دانشگاه با کسی آشنا شدم.شرایط ایشون خوبه.ایشون قبلا ازدواج کردن و حاصل ازدواجشون یک پسر ۸ ساله ست.ایشون ۵ سال پیش از همسرشون جدا شدن.(خودم به شخصه با این مساله مشکلی ندارم)
میخواستم بدونم اگر من به خانواده م تا بعداز عقد نگم که ایشون بچه داره,شرعا عقد ما درسته؟
مرجع من آیت الله سیستانی هستند.
ممنون میشم زودتر جواب بدین.
ممنون

تصویر شهر سوال

با سلام
طبق استفتائی که از دفتر ایشان در قم شد فرمودند شرعا اشکالی ندارد. اما
اکیدا توصیه میکنیم قبل از اقدام مشاوره نمائید. میتوانید با شماره ۰۹۶۴۰ بخش مشاوره در ارتباط باشید.

سلام.
من شیعه هستم و خاستگاری دارم که درویش هستند.
ازدواج ما از نظر ایلام اشکالی نداره؟
ایشون با دین و اعتقادات بنده مشکلی ندارند.

تصویر شهر سوال

با سلام بهتر بود منظورتان از دراویش رو واضحتر بیان میکردید.
به هر حال اگر علی اللهی باشند جایز نیست.

تصویر فاطمه19

اگه شما بودين دخترتونو ب يه پسر ۱۹ساله محصل بدون كارو سربازيو... ميدادين؟
خونوادم صددرصدمحالفت ميكنن
جواب ندادين اگه رابطمونو قطع كنيم اگه باعث سردي شه يامن حواستگارداشته باشمو برم
خيانن ب همسر ايندم نميشه؟
بهتر نيس منتظر همين پسره بمونم؟
اگه باكس ديگه ازدواج كنم بايد همه چيزرو درباره گذشتم بهش بگم؟چرا؟
اگه نه چرا؟
ممنون

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و تحیت
پاسخ دقیق سوال حضرتعالی مستلزم این است که به اندازه کافی از ویژگیهای اخلاقی و بویژه شخصیتی این پسر و شما اطلاع داشته باشیم که متاسفانه چنین شناختی برای ما مقدور نیست.
اما به پاسخی کلی که می توان به این سوال داد به دلائل زیر منفی است؛
_ در سن ۱۹ سالگی هنوز هویت و شخصیت فرد، شکل کامل و ثابتی به خود نگرفته، لذا این امکام وجود دارد که فرد از انتخاب خود پشیمان شود
_ موافقت خانواده تاثیر بسزایی در موفقیت ازدواج دارد در حالی که شما از حمایت و موافقت خانواده برخوردار نیستید.
_ فقدان شغل و عدم سربازی نیز از جمله اموری هستند که نمی توان استعداد منفی آنها برای بروز مشکلات را نادیده گرفت
بنابراین اقدام منطقی و به دور از احساسات اقتضا می کند که تا زمان فراهم شدن شرایط ازدواج، از ادامه این ارتباط حتی اگر منجر به دلسردی شود، به شدت خودداری کنید تا آسیبهای بعدی متوجه شما نشود.

در مورد ازدواج و همسر آینده، چون ارتباط شما پیش از ازدواج بوده خیانتی مرتکب نمی شوید مگر اینکه خدای ناخواسته، بعد از ازدواج رفتاری مشابه از شما سر بزند!! پس سعی کنید با توبه خود را به همسر خود متعهد بدانید تا هم زندگی شیرینی را تجربه کنید و هم به کار اشتباهی که در گذشته مرتکب شده اید سرپوش بگذارید.
منتظر این فرد ماندن نیز یک ریسک است! لذا اگر دل کندن از ایشان برای شما مقدور است، بهتر است به دیگر خواستگارانی که معیارهای لازم را از نگاه شما دارند، پاسخ مثبت دهید.
در صورتی که با فرد دیگری ازدواج کنید، نه تنها لازم نیست که جایز هم نیست گذشته خود را افشاء کنید. افشاء گذشته هم از لحاظ شرعی ایراد دارد و هم اینکه سبب سوء ظن و به هم ریختگی روابط میان شما خواهد شد.
در پناه خدای متعال

تصویر فاطمه19

سلام
خب من چطور پسررو قانع كنم؟
هرموقه ميگم كه اين رابطه ب صلاح نيس بايد رابرو قط كنيم تنها حرفش اينه ك دوست دارمو بين مااتفاقايي افتاده ك نميتونيم ازهم جداشيم ميگه فقط باتو ميتونم ازدواج كنم اگه تو نباشي ازدواج نميكنم مجرد ميمونم تااخر عمر
ميشه راهنماييم كنين لطفا؟

تصویر شهر سوال

با سلام و تحیت
شاید تلخ و دشوار باشد اما باید بپذیرید شما مسئول قانع کردن ایشان نیستید! چون طبیعی است که ایشان به اقتضای جنسیت و نیازشان به شما علاقه نشان می دهند و قانع نخواهند شد. بنابراین آینده خود را به احساسات گره نزنید و شرط قطع ارتباط را قانع شدن ایشان ندانید چون با وجود چنین شرطی، قطع ارتباطی رخ نخواهد داد و فردی که در این رابطه دچار آسیب می شود شما هستید و نه ایشان.

من جوان هستم که نیاز به ازدواج موقت دارم اما زود است باید چکار کنم که بتونم با دختر باکره ازدواج موقت کنم من اکثر نظرات رو خوندم باید اجازه پدر باشه. ولی شنیدم که دختر وقتی نیاز زیادی داره و پدر نمیزاره. بتونه ازدواج موقت بکنه مقلد اقای سیستانی هستم چنوع پیشنهادی دارین که بتونم ازدواج موقت بادختر باکره انجام بدم

تصویر شهر سوال

با سلام
همانگونه که میدانید طبق نظر آیت الله سیستانی اگر دختر باکره باشد اذن پدر لازم است(البته آیت الله سیستانی در دختری که متصدی امور زندگی خویش باشد اذن پدر را بنا بر احتیاط واجب لازم می‌داند نه به فتوا).
و با توجه به اینکه سن خودتان را مطرح نکردید نمیتوانیم پاسخ مناسبی رو ارائه کنیم.

سلام. من دختری هستم که بکارت خود را در اثر زنا با مردی از دست داده ام. هم اکنون هم با این فرد ارتباط جنسی دارم. منتها مدتیه به شدت دچار عذاب وجدان شدم. میخواستم بدونم آیا میتونیم خودمون صیغه محرمیت بخونیم تا ادامه ارتباطمون حرام نباشد؟ من مقلد آقای خامنه ای هستم. اکثر جوابایی که خوندم گیج کننده بود و پاسخ قاطعی ندادین, یا میگین رجوع کنید یا با احتیاط واجب و... لطفا یه پاسخ روشن بدین.
جوابو برام ایمیل کنید.
ممنونم

تصویر پاسخگو

با سلام
ضمن تذکر این نکته که روابط خارج از چارچوب خانواده هیچ عاقبت خوشی نداشته و چیزی جز حسرت و ناراحتی و عذاب وجدان برای آدمی نمی گذارد ،
اما درباره سؤالتون باید عرض کنم بنا بر نظر مقام معظم رهبری با توجه به این که شما بکارت خود را بر اثر زنا از دست داده اید ، می توانید به صلاحدید خود ازدواج موقت نمایید .

سلام هنوز جواب سوالمو نگرفتم که من دختر ۲۴ساله میتونم با پسری که خانوادش هنوز راضی نشدند آیا میتونم صیغه دائم بخونیم که همه چیز درست بشه با اینکه من مقلد آقای سیستانی هستم و ایشون فرمودند بنابر احتیاط واجب یعنی اینکه اگر اجازه پدر باشه خوبه ولی اگه نباشه یعنی عقد باطل نیست..د رسته
چون آقا پسر نمیخواند که گناهی بینمون باشه و رابطه دوست دختر و پسری رو نمیپسندند...
ما خودمون میتونیم محرمیت واسه خودمون جاری کنیم ...

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام
آیت الله سیستانی فتوا دادند که اذن پدر لازم است و تنها در مورد دختری که متصدی امور زندگی خویش باشد اذن پدر را بنا بر احتیاط واجب لازم می‌داند نه به فتوا.
در احتیاط واجب هم اگر عقدی جاری شود صحیح نیست.
اگر شما متصدی امور زندگی خودتان باشید در اینصورت فقط میتوانید به مرجعی که اذن پدر رو واجب نمیدونند رجوع کنید. البته این مرجع هم باید از بقیه مراجع از نظر اعلمیت در مرتبه بعدی باشد.

سوای بحث شرعی ما ازدواج بدون رضایت والدین پسر را بشما توصیه نمیکنیم. جهت اطلاع بیشتر میتوانید با شماره ۰۹۶۴۰ تماس گرفته و با مشاورین مرکز مکالمه نمائید.

دختری۲۸ ساله هستم و فردی از طرف آشنایی خانوادگی و معتمد به همراه خانواده به خواستگاری آمدن، ایشان بسیار خواهان بودن و هستن، خانواده ی هر دوی ما مذهبی هستن و منم طی چند ماهی که با ایشان صحبت داشتم و به دلیل اطلاع از سابقه ی زندگیشان، ایشان را به خوبی شناختم و اعتماد دارم، و ازدواجمان قطعی هست، فقط به دلیل یه مشکل تا زمان ازدواج ممکنه یک سال طول بکشه، و ایشان برای اینکه تو حرف زدنمون دچار گناه نشیم و بتونیم به عنوان همسر آینده راحت صحبت کنیم و ابراز احساسات و گناهی هم نباشه، اصرار دارن که حتما صیغه محرمیت بخونیم. و منم میدونم پدرم قبول نمیکنن و گفتنش هم فایده ای نداره جز تغییر نگاه پدرم، و ایشون میگن شما رشیده هستید و نیازی به اذن ندارید، و در ثانی ما قصدمون ازدواجه نه هوا و هوس، ایشون مرجع تقلیدشون اذن رو لازم نمیدونن و مرجع تقلید بنده آیت الله مکارم شیرازی هستن که فرمودن بنا بر احتیاط واجب لازم است، پس من میتونم در این مورد خاص به مرجع دیگری رجوع کنم و صحیح هست؟ یا کلا مرجع تقلیدم رو عوض کنم؟ خواهش میکنم جواب بدید چون نمیخوام گناهی مرتکب بشم. ممنون از پاسخگوییتون.

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و تحیت خدمت حضرتعالی

در احتیاط واجب با رعایت قاعده "الاعلم فالاعلم" ( یعنی رعایت سلسله مراتب اعلمیت مراجع) می توانید از مرجع دیگری تقلید کنید.
اما قطع نظر از حکم شرعی، ضرورت دارد در این خصوص احتیاط بیشتری کنید و دوراندیشی را فراموش نکنید. چه تضمینی وجود دارد که بعد از یکسال شما به صورت رسمی عقد شوید؟ یا نظر خواستگار از شما به دیگری منصرف نشود؟ فراموش نکنید که روابط پیشرونده است و ممکن است شما در این رابطه از جهات روانی و...آسیب ببینید. پس منطقی این است که محرمیت شما با اطلاع و همفکری بزرگترها باشد تا در مشکلات احتمالی از حمایت آنها برخوردار باشید. ضمن اینکه محرمیت یکساله به قصد شناخت یکدیگر توجیه قابل قبولی ندارد. اگر شرایط مهیا نیست شاید بهتر باشد تا فراهم شدن شرایط صبر کنید.

در پناه خدای متعال خوشبخت باشید

با سلام . با دختري که اعتقادي به مرجع تقليد نداره ميشه صيغه موقت خواند؟

تصویر پاسخگو

سلام علیکم
اگر مرجع تقلید پسر ، ازدواج با دختر باکره بدون اذن پدر را جایز بداند ، می تواند با او ازدواج موقت کند و گرنه نمی تواند .

سلام.
من مقلد آیت اا.. وحید خراسانی هستم.ایشون گفتن که صیغه رو بدون اجازه پدر هم میشه خواند.و همچنین گفتن میشه لفظ صیغه رو فارسی هم خوند.من و همسر آینده م خودمون صیغه رو خوندیم.این آیه رو من خوندم"زوّجتُکَ نفسی فی المّدت المعلومۀِ علی المهرِ المعلوم" و ایشون به جای لفظ" قَبِلتُ" , گفتن "قبلتم". ایشون شرایط و مدت صیغه رو به فارسی قبول کردند.
میخواستم بدونم صیغه ی ما درسته؟(ما دیروز محرم شدیم.)

تصویر شهر سوال

با سلام
تا جایی که ما اطلاع داریم ایشان فرمودند بنابر احتیاط واجب، اذن پدر لازم است. لذا اگر مقلد ایشان هستید این عقد صحیح نیست. در مورد احتیاط واجب هم بارها توضیح دادیم

باسلام
من دانشجو هستم و به همکلاسی خود علاقه مند شده ام ولی ایشون همسر وفرزند دارند ایا میشود بدون اذن پدر صیغه محرمیت جاری کرده و محرم شویم با توجه به اینکه من باکره هستم.

تصویر پاسخگو

با سلام حضور شما خواهر گرامی
از نظر شرعی شما برای ازدواج موقت با هر کسی باید بر اساس فتوای مرجع تقلید خودتون عمل کنید .
اما از نظر اخلاقی وقتی می گویید وقتی فرد مورد نظر شما متاهل هست و زن و فرزند دارد ، دیگر دلیلی برای ایجاد رابطه و علاقمندی وجود ندارد ! مگر این که قصد داشته باشید زندگی و خانواده ایشان را دچار تزلزل و از هم پاشیدگی کنید .

طبق مساله ی ۲۴۴۱ رساله ی آیت اا.. وحید خراسانی اجازه ی پدر لازم نیست.من سوالم اینه که آیا لفظی که ایشون به کار بردن درسته یا نه؟ البته ما دوباره فارسی شو هم خواندیم.ترجمه ی همان صیغه.طبق رساله ی ایشون.

تصویر شهر سوال

با سلام
لطفا متن مسئله ۲۴۴۱ رو بفرمائید که در آن ذکر شده اذن پدر لازم نیست؟

من پسر دانشجویی ۱۹ ساله هستم به خدا دوست دارم پاک و بدون گناه زندگی کنم اما نمیتونم داخل باتلاق گناه گیر کردم خواهش میکنم نجاتم دهید

تصویر soalcity

سلام
اگر شما توان نداشته باشید، که خدا از شما توقعی ندارد. پس بهتر است به تلقینات شیطان بی اعتنایی کنید و با همت بلند، ببینید که ترک گناه واقعا شدنی است. و چه بسا بسیار آسان است.

سلام دختری ۲۸ ساله هستم، مرجع تقلیدم آقای مکارم است. مدتی است با آقایی آشنا شدم و به ایشان علاقمند شدم. مرجع تقلید ایشان آقای بهجت هست. با توجه به اینکه من باکره هستم و به اجازه ی پدر نیاز دارم آیا میتوان به آقای بجهت ( با توجه به اینکه ایشان فوت کردن) یا آقای روحانی رجوع کرد؟ چون ایشان اجازه ی پدر را برای ازدواج موقت لازم نمیدانند
با تشکر

تصویر پاسخگو

با سلام
اگر در متن پاسخ دقت می کردید ،مشخص بود که آیت الله مکارم ، در باره اذن پدر برای ازدواج دختر باکره ، فتوا داده اند .
بنابر این در این مورد نمی توانید به نظر مجتهد دیگری رجوع فرمایید .
رجوع به فتوای مجتهددیگر در جایی است که مرجع تقلیدتان فتوا نداده باشند و به اصطلاح احتیاط واجب داشته باشند .

با سلام.دختری هستم باکره،مدتی پیش با پسری صیغه محرمیت خواندیم.اما به دلایلی رابطه ما تمام شد.الان با کسی هستم و صیغه ۹۹ ساله خواندیم.به زودی قرار است که ازدواج کتیم.متاسفانه تا یه حال من مرجه تقلیدی نداشتم و از احکام با خبر نبودم.تازه متوجه شدم که باید مدت را پسر می بخشید اما هرچقدر فکر میکنم مدت صیغه را به خاطر نمیارم.به اون پسر هم دسترسی ندارم و میترسم در صورتی که باهاش تماس بگیرم مرا اذیت کند و رابطه الانم در خطر باشد.باید چکار کنم که صیغه ای که الان هستم صحیح باشد؟

تصویر شهر سوال

با سلام
برای پاسخ دقیق به این سوال، بهتر است مرجع تقلیدی برای خود انتخاب کنید و بفرمائید تا نظر ایشان خدمتتان عرض شود.

با سلام دوباره
لازمه که بگم من ۲۰ سالمه و نمیدونم که بین آیة الله نوری همدانی و آیت الله سید صادق روحانی از کدام بزرگوار تقلید کنم.

تصویر شهر سوال

با سلام
مرجع اعلم را از سه را می توان شناخت:
۱- آن که خود انسان یقین کند؛ مثل انکه از اهل علم باشد و بتواند مجتهد و اعلم را بشناسد.
۲- آن که دو عالم وعادل که می توانند مجتهد و اعلم را تشخیص را تشخیص دهند، مجتهد یا اعلم بودن کسی را تصدیق کنند؛ به شرط ان که دو نفر عالم عادل دیگر با گفته ی انان مخالفت نکنند.
(برای این منظور، می توانید از علما و روحانیون محل زندگیتان ویا از ائمه جمعه شهرستانتان راهنمایی بخواهید )

۳- آن که عده ای از اهل علم که می توانند مجتهد و اعلم را تشخیص دهند و از گفته ی انان اطمینان پیدا می شود، مجتهد یا اعلم بودن کسی را تصدیق کنند.

توضیح المسائل مراجع، م ۲۰

با سلام
با توجه به سوالم و مشکلاتی که بوجود آمده از چه کسی تقلید کنم تا مشکلم حل شود؟
نمیخواهم که لذت جنسی داشته باشم فقط برای اینکه بتوانیم صحبت کنیم میخواهم که صیغه بشوم

تصویر شهر سوال

با سلام مجدد
متاسفانه ما نمیتوانیم در انتخاب فرد خاصی به شما کمک کنیم. همچنین انتخاب مرجع تقلید باید بر اساس اعلمیت باشد نه بر اساس اینکه کدام را اگر انتخاب کنم مشکلم حل خواهد شد.
مشکل شما در هر صورت قابل حل است. اگر توانستید با ۰۹۶۴۰ تماس بگیرید شاید همکاران ما راهنمایی بیشتری کردند.

سلام
لطفا راجع به رجوع به مرجع تقلید دیگر بیشتر توضیح دهید

تصویر پاسخگو

با سلام
رجوع به مرجع تقلید دیگر در یک حکم ، جایی است که مرجع تقلید شما در یک مساله ، به احتیاط واجب حکم داده اند .
در این گونه موارد شما می توانید به فتوای مجتهد دیگری که اولا در این مساله فتوا داده باشند ( نه احتیاط واجب ) ، ثانیا از نظر اعلمیت در مرحله بعد از مرجع تقلید خودتان باشد ، رجوع کنید و بر اساس فتوای آن مرجع تقلید عمل کنید .

نظرات