غسل جنابت به چه صورت هست ؟درچه مواردی بایدانجام داد؟

غسل جنابت

با سلام
از دو راه جنابت حاصل می شود:
۱) نزدیکی و آمیزش جنسی و دخول، اگرچه منی بیرون نیاید.
۲) بیرون آمدن منی، (حتی بدون دخول) چه در خواب باشد یا بیداری، کم باشد یا زیاد، با شهوت باشد یا بی شهوت، با اختیار باشد یا بی اختیار. [۱]
طبق نظر اکثر فقها رطوبتی که از زنها خارج می شود، اگر همراه با شهوت (در حد ارگاسم و اوج لذت جنسی) باشد درحکم منی است و باید غسل جنابت کند. [۲]
بنا بر این واجب است بعد از هر مقاربت و نزدیکی زن و مرد غسل جنابت انجام دهند چه از آنها منی خارج شود یا نشود.

لازم به ذکر است که غسل جنابت به خودی خود واجب نیست اما برای انجام کارهایی که شرط آنها داشتن طهارت است، مانند: نماز ،داخل شدن مسجد، دست زدن به خط قرآن و...غسل جنابت واجب می شود [۳] .
غسل به دو صورت انجام مي گيرد ۱. ارتماسي ۲. ترتيبي
در غسل ارتماسي انسان بعد از پاک کردن بدن خود از نجاست نيت مي کند(غسل جنابت مي کنم قربتا الي الله ) . بعد به يک باره تمام بدن خود را به زير آب فرو مي برد. مانند پريدن در استخر.
براي انجام غسل ترتيبي انسان ابتدا نيت کرده ، بعد سر و گردن را مي شويد . بعد از آن سمت راست بدن خود را مي شود(دست راست وپاي راست و نيم تنه سمت راست). پس از آن سمت چپ بدن را مي شويد.[۴]
در صورتي که موقع شستن سر و گردن آب روي اعضاي ديگر بريزد، اشکال ندارد. همچنين موقع شستن سمت راست . هنگام غسل لازم نيست که بدن خشک باشد. بلکه با بدن خيس هم مي شود غسل کرد.
در هر غسلي نيت لازم است . انسان همين که در ذهن خود بداند که براي غسل جنابت و يا ... سر و گردن و همچنين بقيه اعضا را مي شويد ، کافي است . لازم نيست نيت را بر زبان جاري کند.
طريقه انجام همه غسل ها به همين دو صورت است و تنها در نيت متفاوت هستند.

پی نوشت ها :
[۱] توضیح المسائل مراجع، م۳۴۵؛ وحید، توضیح المسائل، م ۳۵۱؛ وحید، توضیح المسائل، م ۳۵۱؛ نوری، توضیح المسائل، م ۳۴۶ و خامنه ای، اجوبة الاستفتاءات، احکام غسل جنابت.

[۲] توضیح المسائل مراجع، ج۱، ص ۲۰۸، مسئله ی ۳۴۶.

[۳] توضیح المسائل (محشى للإمام الخمینی)، ج‏۱، ص: ۲۱۴، مسأله ۳۵۷.

۴] استفتائات ، آيه الله خامنه اي ، س ۱۹۲ .

 

کلمات کلیدی: 

دیدگاه‌ها

یه سوال؟شما گفتید اگه بدن خیس باشه اشکال نداره غسل صورت بگیره پس یعنی کسی که غسل قضا داره اگه چند بار پشت سرهم غسل کنه اشکالی نداره؟

تصویر پاسخگو

با سلام
اگر کسی چندین غسل هم به گردنش باشه می تونه همه اونا رو نیت کنه و برای همه اش یک غسل انجام بده .
نیاز به انجام چند غسل نیست .

دختری هستم ۱۵ ساله.دوستی دارم که واقعا عاشقشم و خیلی دوسش دارم.ما از دوسال پیش باهم دوستیم و حالا در یک دبیرستان هستیم.صمیمیت ما رفته رفته بیشتر شد.هر دوی ما دختران مومن و با اعتقادی هستیم.اما تقریبا مدتی است ک شیطنت هایی میکنیم.البته نمیشود اسمش را همجنس بازی گذاشت.کارهایی مثل لمس کردن جاهایی ک خوب نیست و این ها ک بعد موجب میشود مایعی از من ترشح شود.این مایع موقعی هم ک دستش را میگیرم یا بوسش میکنم یا بغل ترشح میشود و بعضی وقت ها کمی موجب خیس شدن لباس زیر من میشود.باز هم میگویم علاقه ی من و او بشدت زیاد است و نه من نه او همجنس باز نیستیم و فقد بهم دیگر این حس را داریم نه کس دیگری.
با توجه ب اینکه میگویند زن در دو صورت جنب میشود میخاستم بدانم ایا با انجام این شیطنت ها انسان جنب میشود?یعنی برای نماز باید غسل کند?
شرط دخول ک نبوده پس میماند شرط دوم.و من بعد از این شیطنت ها سست نمیشوم و انگونه ک میگویید اوج لذت جنسی نیست.
تصمیم ب ترک این کارها گرفته ام اما قبلن نمیدانستم ک مایعی ب نام منی هست و باید غسل کرد و این ها.
و مشکل من این است ک نمیدانم پاک است یا نه و ایا برای نماز باید لباسم عوض شود و نماز خواندن با ان اشکال دارد?
تکلیف نماز هایی ک خانده ام چه میشود?
ایا این مایع ناپاک است و منی محسوب میشود و باید غسل نمود?
اگر میشود لطفا زودتر جواب دهید.

تصویر سید پاسخگو

با سلام
اگر زن یا دختر بر اثر تحریک های جنسی(در خواب یابیداری)به قدری تحریک شود که به اوج لذت و شهوت جنسی برسد و در آن حال مایعی از او خارج شود جنب می شود. واگربه اوج لذت نرسد و مایع خارج شود و یا به اوج لذت برسد ولی مایعی خارج نشود و یا شک کند که مایعی خارج شد یا نه جنب نمی شود و غسل لازم نیست. بنابراین مواقعی که زن بر اثر تحریک های شهوانی مقداری لذت می برد و درآن حال رطوبتی از او خارج می شود چون به اوج شهوت نرسیده جنب نمی شود و رطوبت خارج شده هم پاک است و وضو و غسل را باطل نمی کند.همچنین اگر جنابت حاصل نشده باشد قسمتهایی از بدن و لباس که به واسطه ترشحات خیس شده پاک می باشد و نماز خواندن با آن حالت اشکالی ندارد.
موفق باشید.

بسم الله الرحمن الرحیم این کار شما حرام است و بر طبق هوای نفس است و کسی که این کار را انجام میدهد مومن نیست تعریف مومن در قران در سوره مومنون است به نظر میرسد این کار شما با وسوسه شیطان همراه است مثلا همین جملات «هر دوی ما دختران مومن و با اعتقادی هستیم.اما تقریبا مدتی است که شیطنت هایی میکنیم.البته نمیشود اسمش را همجنس بازی گذاشت»به نظر میرسد این جملات وسوسه شیطان باشد که میخواهد شما این کار انجام دهید و توبه نکنید

با سلام و تشکر از ارتباطتان با شهر سوال!

پرسشگر گرامی،
در نوشته تان به نکته خوبی اشاره کرده اید. باید از وسوسه های شیطان که درصدد توجیه مسایلی است، دوری جست. گاهی شیطان از همین سیاست گام به گام برای تزیین گناهان استفاده می کند.

به عنوان نمونه، مثال دیگری خدمتتان عرض می کنیم:

گاهی وقت‌ها آبروریزی می‌کنیم. می‌گوییم: بابا آبرویش رفت. می‌گوید: نه! ما باید شفاف سازی کنیم. ما باید اطلاع رسانی کنیم. ببین این تزیین است. یعنی آبروی مردم را می‌ریزد، افشاگری می‌کند، بعد هم اسم افشاگری‌اش را چه می‌گذارد، می‌گوید: اطلاع‌رسانی، شفاف‌سازی.
حالا می‌فهمیم این قرآن چه می‌گوید. قرآن راجع به شیطان می‌گوید: «زَیَّنَ لَهُمُ الشَّیْطان» یعنی شیطان زینت می‌دهد، «زَیَّنَ لَهُمُ الشَّیْطانُ أَعْمالَهُمْ» (انفال/۴۸) شیطان برای مردم عملشان را زینت می‌دهد. یعنی کار غلطشان را مثل یک پتوی کثیفی که در ملحفه سفید می‌پیچد.
به اسم دین، خرافه می‌آورد مثلاً می‌بیند مردم علاقه‌مند به امام زمان هستند، مثلاً علاقه‌مند به مقام معظم رهبری هستند، برمی‌دارند یک سی‌دی درست می‌کنند، سی‌دی ظهور نزدیک است. چهار تا هم غلط در این سی‌دی می‌چپانند. هرچه حق بود قلابی‌اش را هم درست می‌کنند. مثلاً طلا حق است، یک طلای قلابی... طلای بدلی... هر چیزی که حق است مشابه‌اش را هم درست می‌کنند. به اسم دین!
به اسم ازدواج، دوستی‌های قبل از ازدواج، حالا ما می‌خواهیم در آینده ان‌شاءالله با هم ازدواج کنیم. دوستی پسر و دختر، بسم الله الرحمن الرحیم حرام است. دوستی پسر و دختر حرام است. یا لحظه‌ی اول حرام است، یا به مرور به حرام کشیده می‌شود. به اسم دوستی قبل از ازدواج.

موفق باشید.

با سلام. یه سوال داشتم میخواستم ببینم اگر دختری بر اثر دیدن تصویر هایی و یا تصوراتی مایع زیاد از فرد خارج بشه که در حد ارگاسم باشه ولی به ارگاسم نرسیده باشه حکم اون چیه ؟ ایا جنب ؟ و باید غسل کرد یا خیر ؟

تصویر شهر سوال

با سلام
برای پاسخ دقیقتر لطفا مرجع تقلیدتان را بفرمائید.

زمانی که نامزد دختری او را میبوسد ومایعی از دختر خارج میشود حکم این مایع چیست ایا منی است؟
مرجع تقلید:آیت الله مکارم شیرازی

تصویر پاسخگو

با سلام
این مایع منی نیست .
نه نجس هست و نه نیاز به غسل جنابت دارد .

سلام، خسته نباشین.
من دختر هستم. چند سال خودارضایی داشتم، بدون اینکه به آن اشنایی داشته باشم و برام عادت شده بود. میخواستم بدونم حکم نماز و روزه های من چیه? ایا درصورت بیرون امدن و نیامدن منی حکم فرق میکند?
مقلد اقای خامنه ای هستم.
ممنون

تصویر پاسخگو

با سلام
در زمانهایی که خودارضایی داشتید و منی بیرون آمده ، تکلیف شما غسل جنابت بوده و نمارهایی که در حال جنابت خوانده اید را باید دوباره بخوانید . اما این غسل جنابت تا زمانی بر عهده شما بوده که غسل واجب دیگری را انجام نداده باشید . مثلا اگر غسل حیض انجام داده باشید ، خود بخود غسل جنابت هم از عهده شما برداشته شده است .
در جاهایی هم که منی بیرون نیامده باشد ، نیاز به غسل نبوده و نمارهایتان درست بوده .
در جاهایی هم که شک داشتید منی بیرون آمده یا نه ، نیاز به غسل جنابت نیست .

باسلام و احترام، آیا برای انجام غسل، لازم است حتما تمام بدن، از موها و سر و صورت و داخل گوشها و دیگر جاهای بدن، حتما قبل از غسل، شستشوی کامل شود؟ به این معنی که با مواد شوینده مثل صابون، تمام قسمتهای فوق، شستشو شود؟ بعنوان مثال چنانچه وقتی صبح از خواب بیدار میشویم و متوجه میشویم که نیاز به غسل داریم، ابتدا باید یک حمام کامل انجام داد و بعد غسل کرد یا میتوان فقط به زیر دوش رفت و غسل را انجام داد؟
با تشکر

تصویر پاسخگو

سلام
نیازی به شستشوی سر و بدن قبل از غسل نیست .
فقط اگر جایی از مو یا بدن آنقدر چرب باشد که احتمال می دهید آب به سطح پوست نرسد با صابون شسته شود .

سلام. اگر تصوراتی که هیچ ربطی به مسائل جنسی نداره باعث خروج مایعی از بدن بشه, باید غسل انحام داد؟ مقلد آیت الله خامنه ای هستم.

تصویر پاسخگو

با سلام
بنا بر فرضی که می گویید ، مایع خارج شده اصلا منی نیست و پاک است و نیاز به غسل هم ندارد .

برای دختر مجرد هم غسل جنابت واجب است یان

تصویر سید پاسخگو

با سلام
اگر زن یا دختر بر اثر تحریک های جنسی(در خواب یا بیداری)به قدری تحریک شود که به اوج لذت و شهوت جنسی برسد و در آن حال مایعی از او خارج شود جنب می شود و باید برای نماز غسل کند. و اگر به اوج لذت نرسد و مایع خارج شود و یابه اوج لذت برسد ولی مایعی خارج نشود و یا شک کند که مایعی خارج شد یا نه جنب نمی شود و غسل لازم نیست. بنابراین مواقعی که زن بر اثر تحریک های شهوانی مقداری لذت می برد و در آن حال رطوبتی از او خارج می شود چون به اوج شهوت نرسیده جنب نمی شود و رطوبت خارج شده هم پاک است و وضو و غسل را باطل نمی کند.
موفق باشید.

بله واجب هست

سلام ، میخواستم بدونم من که توخونه ولی محلی ندارم که یکباره کل بدنم بره زیر اب و نمیتونم استخر هم برم زیر دوش میشه غسل ارتماسی رو انجام داد ؟ ن و اگر نه چطوری میتونم اآن رو انجام بدم و تکلیف نماز هایی که قبلا خوندم و فک میکردم درست بوده چی میشه ممنون

تصویر سید پاسخگو

با سلام
۱- زیر دوش نمی شود غسل ارتماسی انجام داد.(در غسل ارتماسی باید تمام بدن را یکدفعه آب فرا بگیرد)
۲- باید در جایی مانند حوض یا استخر وارد آب شوید به صورتی که یکدفعه تمام بدن را آب بگیرد.
۳- برای تعیین تکلیف نمازهایی که قبلا با این حالت خوانده شده نام مرجع تقلید خود را همراه سوال ارسال نمایید.
موفق باشید.

سلام غسل من درسته ؟
اول نیت کردم ک غسل میدم غسل جنابت سروگردن قربتا الي الله الله اکبر وهمزمان با نیت سروگردنمو دست کشیدمو شستم
بعد سمت راست با کمی از سمت چپ و نیتش
سمت چپم مثل راست
درسته؟؟؟؟

تصویر سید پاسخگو

با سلام
غسل شما صحیح است.
موفق باشید.

با عرض سلام و خسته نباشید
من تازه به سن تکلیف رسیدم میخوام بدونم آیا بیرون آمدن منی از بدن از چند سالگی به بعد هستش؟
شرمنده که وارد این مسایل شدم شاید هنوز به سنم نخوره این سوالات اما میخوام آگاه باشم تا در چنین مشکلاتی گیر نیفتم مرجع تقلیدم رو مقام معظم رهبری برگزیدم

لطفا اگه میشه تا ظهر فردا بهم جوابو بگین آخه باید به یک سفر برم با خانوادم و دیگه به اینترنت دسترسی ندارم تا مدت زیادی

تصویر سید پاسخگو

با سلام
بیرون آمدن منی سن خاصی ندارد لذا در بعضی از افراد قبل از ۱۵ سالگی و در برخی دیگر بعد از ۱۵ سالگی می آید و اگر قبل از ۱۵ سالگی بیاید نشانه بلوغ است.
موفق باشید.

ببخشید قبل از غسل ترتیبی باید ابتدا نجاست روی بدن را پاک کنیم سپس غسل یا برعکس ؟

تصویر سید پاسخگو

با سلام
در غسل ترتیبی می توانید قبل از غسل یا در حین انجام غسل نجاست را برطرف کنید.
در غسل ترتیبی شخص می تواند اعضای غسل را بشوید و بعد از اینکه به موضع نجس رسید، آن موضع را آبکشی نماید و غسل را ادامه دهد.
موفق باشید.

سلام
ممنون از سایت جالب وخوبتون واخبار بسیار عالیتون موفق باشید.

من پسری ۱۵ ساله هستم موقعی که از خواب بیدار شدم و به wcرفتم یک مایعی که غلیظ و بسیار شفاف بود از من خارج میشود که نمیدونم منی است یا نه اگه منی باشد من چیجوری میتونم قبل از غسل خود را از منی پاک کنم فقط پاسخما سریع بدید

تصویر سید پاسخگو

با سلام
اگر یقین دارید که مایع خارج شده منی است باید برای عباداتی مانند ماز غسل جنابت انجام دهید همچنین مستحب است که انسان قبل از غسل جنابت استبراء از منی(ادرار کند تا مجرا خالی از منی شود) و بعد از آن استبراء از بول کند.
موفق باشید.

سلام ببخشید من به عادت زشت خ.ا مبتلام دوماه ترک کردم اما دوباره تحریک شدم چکار کنم ؟
بنظرتون چجوری ترکم رو دایمی کنم ؟
خدا منو میبخشه من همش گناه میکنم هزاربار توبه؟
الان نماز خوندن توی این حالت حرامه ن؟؟؟؟باید غسل کنم ؟لطفا راهنمایی کنید چجوری پاک شم ونمازام رو بخونم؟

پیشاپیش ممنون ازپاسختون .اجرتون باخدا

با سلام و تشکر از ارتباطتان با شهر سوال!

حقيقت توبه، پشيماني از گناه گذشته و عزم و تصميم برعدم ارتكاب آن در آينده است.
اگر اين حالت براي كسي پيش آمد، اين نشانه توبه واقعي است و پذيرفته شدن توبه واقعي حتمي مي باشد. ليكن خيلي مهم است كه انسان استغفار و طلب بخشش از خداوند نيز بكند.
در مورد توبه از خودارضايي گفتني است: توبه از خودارضايي چيزي جز پشيمان شدن و ترك گناه و استغفار نيست، بنابراين از اين جهت نگراني خاصي وجود ندارد.

در هر صورت اگر توبه کرده ايد و مسير خود را تغيير دهيد و ديگر مرتکب اين عمل نشويد خداوند وعده مغفرت داده و ترديدي وجود ندارد که توبه شما پذيرفته مي شود. گفتني است هر گناهي قابل توبه است و خداوند خود فرموده است : ان الله يغفر الذنوب جميعا ; خداوند همه گناهان را مي آمرزد و بلكه فرموده ان الله يحب التوابين و يحب المتطهرين. خداوند توبه و تطهير كنندگان را دوست دارد.
در برخى موارد مانند غيبت و تهمت طلب رضايت از غيبت شونده نيز در صورت امكان لازم است، ولى در مورد گناهانى همچون زنا و...، پشيمانى واقعي، تصميم بر عدم تكرار و طلب مغفرت از خداوند براى توبه كافى است.

شرايط پذيرش توبه:
ابو حامد غزالى در كتاب احياء چنين مى‏گويد : اگر معنى قبول را فهميده باشى شك نخواهى داشت كه هر توبه صحيحى پذيرفته و مقبول است. كسانى كه به نور بصيرت مى‏بينند، و از انوار قرآن مدد مى‏گيرند، مى‏دانند كه هر قلب سليمى مقبول خدا و در آخرت در جوار او بهره‏مند از نعمت اوست، و آمادگى دارد كه با چشم خود به وجه اللّه بنگرد. و مى‏دانند كه قلب در اصل، سليم آفريده شده است زيرا هر نوزادى با فطرت خدا پرستى آفريده مى‏شود امّا آن سلامت توسط كدورتى كه گرد و غبار گناهان بر آن ايجاد مى‏كنند از دست مى‏رود . و مى‏دانند كه آتش ندامت اين كدورت و غبار را از بين مى‏برد و نور حسنه ظلمت سيئة را از بين مي برد .

ظلمت معاصى طاقت مقابله با نور حسنات را ندارد، همچنان كه ظلمت شب در مقابل نور روز، و همچنانكه كدورت چرك در مقابل سفيدى صابون .
همانطور كه اگر انسان با لباسى كه در تن دارد دست به كارهاى پست بزند لباسش كثيف مى‏شود، و چون آن را با آب گرم و صابون بشويد پاكيزه مى‏شود، بكار بردن قلب در شهوات، آن را كثيف مى‏كند و چون آن را با آب اشك و آتش ندامت بشويد پاكيزه و طاهر خواهد شد، و هر قلبى پاكيزه و طاهر شد مقبول است، مگر آن كه چرك، چنان در طول زمان متراكم شود كه در متن لباس نفوذ كند. كه در اين صورت صابون قادر به دفع و ازاله آن نيست. گناهان نيز اين چنينند كه چون بر قلب متراكم شوند، و لايه‏اى از پليدى تشكيل دهند، ديگر راه بازگشت و توبه وجود ندارد .
گاهى انسان با زبان مى‏گويد توبه كردم ولى به لباسشويى مى‏ماند كه با زبان بگويد لباس را شستم و وارد عمل نشود، همانطور كه اين كلام لباس را تميز نمى‏كند و نمى‏تواند صفت موجود در آن را عوض كند، مگر ضد آن صفت را در آن ايجاد نمايد، آن كلام هم باعث سفيدى قلب نمى‏شود.
قرآن مجيد مى‏فرمايد: «و هُو الّذِى يقْبل التّوبه عن عِبادِه» او كسي است كه توبه را از بندگان خود مي پذيرد.(۴۲: ۲۵).
و مى‏فرمايد: «غافِرِ الذّنْبِ وَ قابِلِ التَّوبِ» خداي متعال بخشنده گناهان و توبه پذير است(۴۰: ۳).

امام باقر عليه السلام به محمد بن مسلم چنين مى‏فرمايد: وقتى كه مؤمن توبه مى‏كند، گناهان قبل از توبه‏اش بخشيده مى‏شود، پس او بايد براى بعد از توبه عمل كند. ولى آگاه باشيد بخدا قسم اين مزيت فقط براى اهل ايمان است .
راوى مى‏گويد: عرض كردم اگر بعد از توبه و استغفار گناه كرد و آنگاه دوباره توبه نمود چه؟ فرمود: آيا گمان مى‏كنى اگر بنده مؤمن از گناه خود پشيمان شود و استغفار و توبه كند خدا توبه‏اش را نمى‏پذيرد؟ عرض كردم: او چندين بار اين كار را كرده، گناه مى‏كند سپس توبه و استغفار مى‏نمايد .
فرمود: هر گاه بنده با توبه و استغفار برگردد خدا با مغفرت و بخشش بر مى‏گردد، خدا بخشنده و مهربان است، توبه را مى‏پذيرد، و سيئات را مى‏بخشد .
امام صادق عليه السلام فرمود: گاهى انسان گناهى مى‏كند و خدا به خاطر آن گناه او را به بهشت مى‏برد .
عرض شد: آيا خدا به خاطر گناه او را به بهشت مى‏برد؟
بله او گناهى مى‏كند ولى هميشه از آن گناه بيمناك، و بر نفس خود غضبناك است، خدا هم او را مى‏بخشد و داخل بهشت مى‏كند . البته بايد دانست توبه براى كسانى نيست كه تمام عمر بدى مى‏كنند تا زمانى كه يكى از آنها را مرگ فرا مى‏گيرد، در آن حال مى‏گويد: الان توبه كردم (نساء، آيه ۱۸).

موفق باشید.

سلام ایا در هنگام غسل ذکر هم باید گفت

تصویر پاسخگو

با سلام
در هنگام غسل هیچ ذکری نیاز نیست گفته شود .

سلام قبل از اینکه به حمام برویم باید وضو گرفته و سپس حمام وغسل کرد؟

تصویر پاسخگو

سلام
قبل از انجام غسل نیاز به وضو گرفتن نیست .
اگر غسل جنابت انجام بدهید ، بعد از آن برای نماز هم نیاز به غسل نیست .

سلام،من از یه جایی فهمیدم که وقتی جنب میشیم،قبل از غسل حتما باید یکبار ادرار از بدن خارج بشه تا مسیر منی تمیز بشه،ایا این موضوع صحت داره؟

تصویر سید پاسخگو

با سلام
مستحب است که انسان قبل از غسل جنابت استبراء از منی(ادرار کند تا مجرا خالی از منی شود) و بعد از آن استبراء از بول کند.
موفق باشید.

سلام.
من. اول سر و گردن رو میشورم و بعد طرف راست بدن و بعد طرف چپ بدن.
و وقتی دارم بدنم رو میشورم گردنم رو هم باید دوباره بشورم؟؟

تصویر سید پاسخگو

با سلام
۱- غسلی که انجام می دهید صحیح است.
۲- نیازی نیست که در شستن طرفین بدن دوباره گردن را بشویید.
موفق باشید.

با سلام
اگه وسط غسل کردن احساس کنیم یک نفر داره صدامون میکنه و دو سه ثانیه مکث کنیم غسل درست است؟

تصویر پاسخگو

سلام علیکم
با توجه به این که بین اجزای غسل موالات و پشت سر هم بودن شرط نیست ، فاصله افتادن به این شکل غسل را باطل نمی کند .

ممنونم از سایت خوبی که دارید

سلام. من چند سال هست که خودارضایی می کردم و نمی دانستم که باید بعد از آن غسل جنابت بگیرم و فقط محل نجاست را پاک می کردم. حکم نمازم چه گونه است؟
مقلد آیت‌الله گلپایگانی

با سلام
من هنگام غسل کردن به این صورت نیت می کنم: غسل جنابت ترتیبی به جا می اورم از برای خشنودی رضای خدا قربتا الی الله.
ایا نیت من درست است ؟ یا اینکه باید الله اکبر هم در ادامه گفته شود
با سپاس

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

برای غسل لازم نیست که چیزی به زبان بگویید و همین که بدانید که چه غسلی را می خواهید انجام دهید کفایت می کند و گفتن الله اکبر هم اشکالی ندارد.

سلام.من پسری هستم ۱۹ساله و در خواب و بیداری هر گاه هرگاه از من مایعی خارج میشود،بدون هیچ تحریکی اما با حالت مستی و غیر ارادی و من نمیدانم این مایع منی هست یانه ولی مایع غلیظ و کشداری است،لطفا راهنمایی کنید
مرجع:ایت الله مکارم شیرازی

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

صرف خواب دیدن سبب جنب شدن نمی شود اگرآقایی بعد ازبیدارشدن ازخواب علائم جنابت را داشت یعنی مایعی خارج شده بودکه با جهش و شهوت وسست شدن بدن همراه بود یا اینکه از طریقی دیگر(مانند رنگ یابو) یقین به خروج منی پیدا کردانجام دادن غسل براو واجب است ودرصورت شک داشتن غسل براو واجب نیست.

واگر ترشحی که خارج می شود شرائط منی (با جهش و شهوت خارج شده باشدوبدن نیز سست شود) را ندارد غسلی برشما واجب نمی گردد.واگر رطوبتی که خارج شده شرائط منی را داشته باشد غسل واجب می گردد.

باسلام

اگرآدم با فکر کردن به چیز های بد مقدار خیلی کم از او آبی بدون رنگ وبدون بو و بدون سستی بدن (البته مایعی چسبناک)خارج شود غسل واجب است یا خیر

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

اگر ترشحی که خارج می شود شرائط منی (با جهش و شهوت خارج شده باشدوبدن نیز سست شود) را ندارد غسلی برشما واجب نمی گردد.واگر رطوبتی که خارج شده شرائط منی را داشته باشد غسل واجب می گردد.

با سلام من ۱۷سالمه و میخوام نماز خواندنم را شروع کنم من سابقه خودارضایی داشتم و در خواب هم خیلی جنب شدم اما غسل جنابت را انجام نمیدادم یا یکی در میان انجام میدادم الان با انجام یک غسل میتوانم خودم را پاک کنم یا چند بار باید غسل کنم تکلیف چیست که نمازم قبول باشد خواهشا کمکم کنید

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

شما یک غسل به نیت غسل جنابت انجام دهید و نمازهایتان را بخوانید و نمازهایی را هم که نخوانده اید قضا کنید و به خاطر این گناهان بزرگ(نخواندن نماز و خودارضایی) توبه و استغفار کنید.

سلام
اولا ممنون بابت این سایت خوبتون
میخاستم بدونم توی غسل کردن شستن آلت تناسلی هم نیازه
هیچ جا توضیحی ندیدم که بگن بشورین یا نشورین

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

با تشکر از ارتباط شما

برای غسل باید آلت تناسلی هم شسته شود و اگر در غسل جایی از ظاهر بدن شسته نشود غسل باطل است.

من چند باری میشود که رابطه جنسی بر قرار کردم ولی غسل نکردم.
آیا اگر من یک مرتبه غسل کنم دفعه های پیش جبران میشود

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما با این سایت

بله اگر یک غسل جنابت انجام دهید از همه غسلهای واجبی که بر عهده شماست کفایت می کند.

موفق باشید.

سلام ایا غسل ترتیبی فقط رسید اب به بدن و در اصطلاح اب کشی بدن کافی است ممنون

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

در غسل ترتیبی دست کشیدن ملاک نیست و همین که به ترتیب بدن را زیر آب بگیردکافی است.

سلام ممنون از سایت غنی شما
در مردان هنگام غسل جنابت چگونه الت تناسلی بشورن جزو قسمت راست بدن حساب کنیم یا چپ

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

در غسل نصف ناف و نصف عورت را بايد با طرف راست بدن و نصف ديگر را بايد با طرف چپ بشويد، بلكه بهتر است تمام ناف و عورت با هر دو طرف شسته شود.

با سلام اگر هنگام غسل جنابت وقتی داریم طرف راست و چپ بدن را میشوییم ندانسته آب به صورت و طرف دیگر برود آیا غسل باطل میشود

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

اگر هنگام غسل وقتی دارید طرف راست و چپ بدن را میشویید ندانسته آب به صورت و طرف دیگر برود غسل باطل نمی شود.

سلام
من دوسوال دارم

سوال اول اینکه شستن کمر درغسل جناب واجب است

سوال دوم دراخر غسل باید الات تناسلی راشست

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

برای غسل باید همه بدن شسته شود و برای آلت تناسلی و...: نصف ناف و نصف عورت را بايد با طرف راست بدن و نصف ديگر را بايد با طرف چپ بشويد، بلكه بهتر است تمام ناف و عورت با هر دو طرف شسته شود.

سلام

ایا امکانش هست که بعضی قسمت های بدن مثل کمر که دست کشیدن روی ان درغسل مشکل است ایا میتوان بدون دست کشید به ان فقط روی ان اب ریخت

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

کلا دست کشیدن در غسل واجب نیست و همین که آب به عضو برسد کفایت می کندو غسل صحیح است.

سلام

ایا باید هرسمت بدن را با دست مخالف ان شست یعنی سمت راست بدن را بادست چپ وسمت چپ را بادست رست

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

خیر لازم نیست که در غسل هر قسمت بدن را با دست مخالف آن بشویید و به طور کلی در غسل همه بدن را با هر دو دست می توان شست.

اگر کسی جنب باشد و امکان غسل کردن نداشته باشد،،آیا میتواند روزه گرفته و در طول روزه داری غسل کند؟؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

فردی که امکان غسل کردن ندارد باید در تنگی وقت قبل از اذان صبح تیمم انجام دهد و اگربه خاطر ندانستن مساله درتنگی وقت تيمم نکرده باشدروزه باطل وفقط قضا داردوباید در روز از انجام دادن كارى كه روزه را باطل مى‏ كند،خوددارى نمايد.

سلام خب اگه واقعا نمیدونسته که باید قبله اذان صبح تیمم کرد ، روزه اش حتما باطله؟؟

تصویر شهرسوال

سلام
روزه باطل شده وبايد قضاي روزه را به جا آوردوهمان گونه که گفته شدآن روز را بايد از مبطلات روزه خودداري کند.

/۴۳۳۵۸۲/

سلام.ببخشید من میخواستم بدانم اگر بعد از خواب ومایع ای چسبناک از بدن خارج شود در صورتی ک با شهوت و سستی بدن همراه نباشد حکم منی را دارد؟
و اینکه چند وقتی است با تحریکات خیلی کمی مایعی از من ترشح میشود به طوری ک در این باره یه جور تلقین و وسواس در من به وجود آمده است. حکم این مایع چیست و اگر میشود منظور دقیق از با جهش بودن و سستی بدن را توضیح دهید.

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

صرف خواب دیدن سبب جنب شدن نمی شود اگرآقایی بعد ازبیدارشدن ازخواب علائم جنابت را داشت یعنی مایعی خارج شده بودکه با جهش و شهوت وسست شدن بدن همراه بود یا اینکه از طریقی دیگر(مانند رنگ یابو) یقین به خروج منی پیدا کردانجام دادن غسل براو واجب است ودرصورت شک داشتن غسل براو واجب نیست.

اگر ترشحی که خارج می شود شرائط منی (با جهش و شهوت خارج شده باشدوبدن نیز سست شود) را ندارد غسلی برشما واجب نمی گردد.واگر رطوبتی که خارج شده شرائط منی را داشته باشد غسل واجب می گردد.

با سلام.
میخواستم بدونم آیا خودارضایی که فقط با دست باشه و به مدت ۱یا ۲دقیقه باشه نیاز به غسل دارد؟
و هیچ‌چیزی داخل مجرا نرفته باشه

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

این کار هم قطعا حرام است و اگر منجر به ارضا شدن شود غسل جنابت دارد.

یه سوال می توانید اموزش غسل را هنگامی که اب منی از بدن خارج شده است را توضیح دهید

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

به نظر مشهور مراجع: همه غسل ها به این شکل انجام می شوندکه بعدازنیت کردن:ابتدا سروگردن و بعداز آن سمت راست وسپس سمت چپ بدن به نیت غسل شسته می شود والبته برای اینکه یقین کند که مقدار واجب را شسته است هنگام شستن سمت راست باید مقداری از سمت چپ وهنگام شستن سمت چپ بایدمقداری ازسمت راست را نیز بشوید.

مرجع تقلیدتان کیست؟

سلام

اگر فردی نا بالغ درخواب بدون هیچ دخالتی از او اب بسیار کمی خارجشود غسل واجب است

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

صرف خواب دیدن سبب جنب شدن نمی شود اگرآقایی بعد ازبیدارشدن ازخواب علائم جنابت را داشت یعنی مایعی خارج شده بودکه با جهش و شهوت وسست شدن بدن همراه بود یا اینکه از طریقی دیگر(مانند رنگ یابو) یقین به خروج منی پیدا کردانجام دادن غسل براو واجب است ودرصورت شک داشتن غسل براو واجب نیست.

سلام

ازکجا بفهمیم غسلمان درست است

تصویر پاسخگو

با سلام
اگر به ترتیبی که در بالای صفحه گفته شده غسلتان را انجام داده باشید ، صحیح است .

سلام
هنگام انجام غسل میتوان از دست استفاده کرد یعنی میتوان سرو گرد را بادست وطرف راست بدن با دست راست وطرف چپ هم همینطور شست یا فقط اب را رو اندام بگیریم؟باتشکر

تصویر شهر سوال

با سلام
اشکالی ندارد. مهم رسیدن اب است حال چه با دست چه بی دست.

باسلام
اگر کسی هنگام دیدن فیلم .... رطوبتی از او خارج شود غسل بر او واجب است؟

تصویر پاسخگو

با سلام
اگر یقین دارید که مایعی که خارج شده منی است ، غسل جنابت واجب است .
اما اگر شک دارید مایع خارج شده منی است یا خیر ، غسل جنابت واجب نمی شود .

با سلام من الات جنب شدم اگر غسل نکنم تا چند روز چون مشکل دارم و فعلا نمیتوانم غسل کنم ایا ذودر این چند روز گناهی بر گردنم هست یا نه
ممنون

تصویر پاسخگو

با سلام
اگر بخاطر عذری نمی توانید غسل کنید برای خواندن نماز باید تیمم بدل از غسل جنابت داشته باشید.
شما در این مدت هیچ گناهی مرتکب نشده اید .

با سلام
اگر مایع خارج شده ار آلت تناسلس بول باشد نیاز به غسل جنابت می باشد

تصویر پاسخگو

با سلام
خروج بول نیاز به غسل جنابت ندارد .

اگر یک هفته ی قبل جنب شده باشیم و در طول یک هفته به حمام رفته باشیم ولی غسل نکرده باشیم میشود به این ترتیب غسل را بعد از یک هفته این جوری انجام داد و پاک شد : سر و صورت و گردن را شسته بعد سمت راست بدن و بعد سمت چپ بدن را میشوییم (بدون شستن بدن با صابون و بدون استبرا از یول یا منی یا ادرار کردن)

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

بله می توانید به شکلی که گفته اید غسل را انجام دهید.

ايا خود ارضايى ان هم با دست به مدت يك دقيقه و بدون خارج شدن ماده اى از بدن غسل رو واجب مى كند؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

بله این کار هم خودارضایی و حرام است.

سلام
من يه سوال داشتم
من هر از چند كاهي تحريك مى شم و خود ارضايي مى كنم
البته الان مى خوام ترك كنم
من اگه غسل حيض كنم هم زمان هم نيت جنابت كنم
درسته

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

می توانید دو غسل حیض و جنابت را با هم انجام دهید یعنی هر دو را نیت کنید و یک غسل برای هر دو انجام دهید.

سلام

اگر شخصی دستش در گچ باشد ونباید اب انجا برسد ایا مشکلی درغسل ایجاد میکند یا نه

اگر میشه هرچه سریع تر پاسخ بدید با تشکر

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما با این سایت
مرجع تقلیدتان کیست؟
اگر عجله دارید با ۰۹۶۴۰۰ قسمت احکام تماس بگیرید.

در هنگام رابطه جنسی شوهرم کاندوم استفاده می کند.ایا غسل جنابت در دوحالت ذیل برمن واجب میشود: ۱-اگر درهنگام دخول منی خارج شودو به واسطه کاندوم با بدن من تماس نگیرد ۲-در خارج از بدن من منی از وی خارج شود

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

مهم داخل شدن آلت است و فرقی ندارد که با کاندوم باشد یا نباشد و در هر دو صورتیکه شما در سوال گفته اید هر دو طرف جنب شده اند و باید غسل جنابت انجام دهند.

سلام من دختری هستم۲۵ساله.یبار با پسری رو لباس خودشو به من ماللوند. اونجاش با اونجای من. بعد من لباس زیر من کاملا خیس شد من باید غسل جنابت کنم؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

۱: هرگونه ارتباط (حضوري، تلفني، پيامکي) با نامحرم حرام وگناه است توبه واستغفارکنيدوازخداوند طلب بخشش کنيد.فورأ رابطه را قطع کنيد اين رابطه زمينه ساز گناهان بزرگي خواهد بود که آينده و دنيا وآخرت شما را به تباهي مي کشاند.

۲: اگر مرجعتان آیت الله سیستانی نیست در صورتی که با این کار به اوج لذت نرسیده اید جنب نشده اید.

سلام ببخشید اگه کسی غسل حیض و استحاضه و جنابت بر گردنش باشه ،چه جوری باید غسل کنه؟

تصویر پاسخگو

با سلام
چنین شخصی می تواند هر سه این غسل ها را نیت کرده و بک بار غسل انجام دهد .
مثلا نیت می کند غسل حیض و استحاضه و جنابت انجام می دهم قربة الی الله .
بعد یک بار غسل کند .

با سلام
پسری هستم که بعضی اوقات در هفته ۲ یا سه بار پشت سر هم توی خواب جنب میشم و ازبس غسل کردم خسته شدم.سوالم اینه آیا غسل جنابت فقط درمورد خواندن نماز و قرآن و رفتن به مسجد واجب ؟یا درحالت معمولی بدون انجام این اعمال میشه غسل نکرد.؟!

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

بله انجام غسل جنابت برای واجباتی مانند نماز و روزه یا برای رفتن به مسجد واجب می شود.

سلام.من چند روز پیش رفتم حموم و غسل کردم بعد یک روز دیدم ک روی انگشت پام ی لکه خیلی کوچیک لاک هست حالا غسل من باطله یا نع؟؟نمازا و دعاهایی ک خوندم چی ؟ مرجع تقلیدم اقای خامنه ای

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

اگر یقین دارید که لاک روی انگشت برای قبل از غسل می باشد باید غسل را مجددا انجام دهید و نماز ها را مجددا بخوانید.

با عرض سلام خسته نباشید میخواستم بدانم برای غسل ترتیبی چه باید بگویم و تفاوت غسل ترتیبی با غسل ارتماسی در چیست؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

برای انجام غسل لازم نیست که چیزی بر زبان جاری کنید و همین که می دانید چه کاری را می خواهید برای رضای خداوند انجام دهید کافی است .
غسل بر دو نوع است:
۱- ترتیبی: در غسل ترتیبی باید به نیت غسل، اول سرو گردن، بعد طرف راست و بعد طرف چپ بدن را بشوید.
۲- ارتماسی: در غسل ارتماسی اگر به نیت غسل ارتماسی بتدریج در آب فرو رود تا تمام بدن زیر آب رود، غسل او صحیح است و احتیاط آن است که یک دفعه زیر آب رود.

سلام من دیشب در اثر تحریک منی از من خارج شد و بعد در لباس زیرم خشک شد و بعد به خوابیدم آیا اشک من نجس است من صبح به دستشویی رفتم و ادرار کردم مهم نیست قبل از غسل چقد ادرار کنیم .لباسی را که با منی نجس شده را چگونه تتحیر کنیم .اگر یک با غسل کنی و منی از بول خارج نشود میتوان برای همیشه بدون غسل نماز خواند.استرار بول چیست ؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

۱: اشکتان پاک است.

۲: مردان بهتر است قبل از غسل جنابت استبرا از منی کنند( استبراء از منى آن است كه بعد از خروج منى ادراركنند تا ذرّات باقى مانده خارج شود.) فائده استبرا از منى این است که اگر رطوبت مشکوکى بعد از غسل کردن از او خارج شود و نداند منى است یا نه، غسل ندارد اما اگر استبراء نکرده باشد و احتمال دهد ذرات منى در مجرا باقى بوده و همراه بول یا رطوبت دیگرى خارج شده، باید دوباره غسل کند و محل را نیز باید بشوید.

۳: «استبراء»عمل مستحبّى است که مردها بعدازبیرون آمدن ادرا انجام مى‏دهند وداراى اقسامى است که بهترین آنها این است که بعداز قطع شدن ادرار،اگرمخرج مدفوع نجس شده،اول آن راتطهیر کنند،بعد سه دفعه با انگشت میانه دست چپ ازمخرج مدفوع تابیخ آلت بکشندوبعد شست را روى آلت وانگشت پهلوى شست را زیرآن بگذارندوسه مرتبه تا ختنه‏گاه بکشندوپس از آن سه مرتبه سرآلت رافشار دهند.فائده استبرا از بول این است که اگر آب مشکوکى بعد از ادرار کردن و طهارت گرفتن خارج شود، پاک است و وضو را هم باطل نمى‏کند؛ اما اگر استبرا نکرده باشد ترشح مشکوک نجس است و باید وضو را تکرار کند و محل را نیز بشوید.

۴: لباس آلوده به منی را همین که خود منی را از لباس برطرف کنید و لباس را یک بار زیر آب بگیرید و بعد از آن فشار دهید پاک می شود.

با سلام ببخشیدموقع غسل ترتیبی آیا فقط بدن را اب کشی بکنیم کافی است ؟ یا باید باصابون بشوییم ؟من خیلی به غسل هام شک میکنم .من داخل گوشمو خوب با صابون نشستم و الان شک دارم

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

صابون زدن به بدن برای غسل لازم نیست و همین که آب به بدنتان برسد کافی است و کیفیت غسل ترتیبی بسیارآسان وساده است: اول سروگردن را به نیت غسل بشوید، سپس سمت راست بعدسمت چپ ولازم نیست حتماروی تمام مواضع بدن دست بکشید،بلکه اگرآب به بدن برسدکفایت می کند.درضمن ازهرگونه وسواس درشستن بدن اجتناب نماییداین روایت پیامبراسلام(ص) رابه خاطر داشته باشیدکه فرمود: اندازه آب برای وضویک کیلو وبرای غسل سه کیلو است؛شماسعی نماییدبااین مقدار آب غسل نمایید،ومطمئن باشیدبااین مقدارآب به تمام مواضع بدن انسان می رسد،برای این که اطمینان شماکاملا جلب شودخوب است یک باربچه ای راهمراه تان حمام ببرید ودوش حمام رابازکنیدبعدازخیس کردن بدن او،خواهیددید درظرف چند ثانیه آب به تمام مواضع بدن می رسد، این باعث می شود که خود نیزدرغسل کردن آب کمتری رامصرف نمایید. برای راهنمایی بیشتر با ۰۹۶۴۰۰ قسمت مشاوره تماس بگیرید.

سلام و ارز ادب .ممنون از سایت خوبتان. من پسری ۱۴ساله هستم و تا به حال با کسی رابطه جنسی برقرار نکردم . فقط گاهی اوقات خود ارضایی میکنم .من سعی کردم این عادت بدعاقبت را کنار گذارم اما تلاشم بیهوده بود .من به غسلی که میگیرم شک دارم فشار دوش آب حمام مان هم کم است .آیا در غسل باید زیر بغل و پشت پا و ران ها شسته شود.و درمورد لباس زیر اگر منی روی آن بریزد ابتدا باید در حمام عین نجاست را پاک کرد و بعد آن را در لباس شویی انداخت ؟؟؟؟من وقتی خواب بودم منی از من بیرون آمد صبح به روی شکم خوابیده بودم و بلند شدم دیدم روی شلوارم لکه ای بزرگ است فهمیدم منی است.آیا من باید تشک را بشوییم راستش او را تازه شسته بودم .اگر خشک باشد و خیسی به تشک نخورد حلال است.من میتوانم روی آن تشک بخوابم . و در مسجد نماز بخوانم منظورم این است که بدن من حرام نميشود؟ اگر بعد از خود ارضایی بر روی دست خود بریزد بعد از شست و شو دست اگر دستمان را به اشیایی بزنیم آن شی نجس میشود؟ممنون از شما خواهش میکنم اگر پیام منو خواندید زودتر جواب بدهید.

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

خودارضايي حرام وگناه کبيره است وضررهاي زيادی برجسم و روح انسان واردمی کند.براي درمان استمناءچندراه حل توصيه شده است:
۱-روزه گرفتن۳-پرهيزکردن ازمحرك هاي جنسي(فيلم،سي دي وهرمحرک جنسي ديگري)۴-پركردن اوقات فراغت بابرنامه هاي مفيد۵-پيدا کردن دوستان خوب۶-اجرا کردن دستورات طبي مانند:(حمام باآب سرد،انجام تمرينات ورزشي،مصرف نکردن زياد گوشت وغذا هاي مقوي،نخوابيدن برشكم ياپشت)۷-ترس ازخداداشتن.

برای انجام دادن غسل وسواس نداشته باشید و همین که آب بر بدن جاری شود کافی است و دست کشیدن هم نمی خواهد.
و در مورد تشک هم اگر یقین به نجس شدن آن ندارید پاک است و در مورد دست هم بعد از اینکه آن را شستید به جایی بزنید نجس نمی شود.
و در مورد ماشین لباسشویی هم بله ابتدا منی را برطرف کنید و بعد در ماشین بیندازید.

سلام من نمیدانستم که باید غسل جنابت انجام بدهیم برای همین من الان یکسال است که بدون غسل جنابت نماز میخوانم حال من باید چه کار کنم .یعنی باید یک سال نماز قضا بخوانم

سلام .اگر رختخواب خود نجس شده باشد اگر نجاست خشک شده باشد اگر روی آن بخوابیم بدنمان نجس نميشود و میتوان نماز را خواند

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

اگر بدنتان و آنجا خشک باشد جایی نجس نمی شود و با این بدن و لباس هم می توانید نماز بخوانید.

سلام ببخشید دوباره مزاحم شدم ایا اگر این تشک با پتوی دیگری یا فرش یا در جا رختوابی با چند پنو برخورد کند پتو ها نجس نمیشود؟؟ممنون از جواب هایی که دادید واقا عصابم خورد بود خدا خیرتان بدهد .ممنون

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

اگر یقین به سرایت نجاست نداشته باشید هیچ جا را نجس نمی کند.

سلام
در غسل کردن باید تمام اجزای سمت چپ یا راست بدن مثلا پشت کمر و ران کاملا شسته شود؟؟؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

بله باید برای غسل تمام ظاهر بدن شسته شود.

درود بر شما
من یک مشکل رواتی و یا روان پریشی دارم که نمیتونم کنترلش کنم حداقل ۷ سال هست که این گونه هستم و از دوسال پیش این روان پریشی با مشکل دیگه مواجه شد و بدترش کرده الان من باید چه کنم هر کاری میکنم نمی تونم مانع خودم بشم چرا برای یک روز یا ۳۲ ساعت میتونم ولی بعد از دو روز به همون شکل قبلی بر میگردم چه کنم؟

تصویر مشاور شهر سوال

ضمن عرض سلام و خوش آمدگویی به شما دوست عزیز، سوال شما به دلیل نقص و ابهام قابل بررسی نیست.
موفق باشید.

سلام.اگرچندغسل جنابت به گردن ادم باشه میتونه بایک غسل پاک بشه

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

بله با انجام دادن یک غسل جنابت غسلهای دگیری که بر عهده دارید برداشته می شوند.

سلام و خسته نباشید. من دیگه استمنا رو ترک کردم ولی آخرین باری که متاسفانه این کار رو انجام دادم چند هفته قبل، فقط من بلافاصله غسل انجام ندادم و چند روز بعد غسل کردم. آیا الان توی مدت اون چند روز نجس بوده ام؟ و به هرجا که دست میزدم یا می خوابیدم و... نجس شده است؟ البته بعد از استمنا استمنا کاملا خودم را با آب شسته بودم و اثری از اون نمونده بود

تصویر پاسخگو

با سلام
خیلی خوشحالیم از این که این عادت ناپسند رو ترک کرده اید .
دوست عزیز ، کسی که غسل جنابت به عهده او هست ، بخاطر غسل نکردن بدنش نجس نیست . مگر این که بخاطر تماس با نجاستی مثل بول یا منی بدنش نجس شده باشد که شما می فرمایید اثری از نجاست در بدنتان نبوده است .
بنابر این به هر جا هم که دست زده اید پاک بوده و نجس نشده است .

دوست من خود ارضایی می کند. او می خواهد بداند باید چه غسلی انجام بدهد؟

تصویر پاسخگو

با سلام
ضمن این که شما به عنوان یک دوست می بایست ایشان را از عواقب معنوی و دنیوی این عادت ناپسند آگاه کنید ، به ایشان بفرمایید که بعد از خودارضایی و خروج منی می بایست برای نماز غسل جنابت انجام دهند .

سلام . من خودارضایی کردم .اگه شلوار و لباس زیر با مایع منی نجس شود باید همان لحظه غسل کرد یا اگر چند روز دیگر به حمام برویم اشکال ندارد؟ مثلا اگر من در رختخواب خود با این لباس های نجس که منی در آنها خشک شده بخوابم رختخواب من نجس میشود؟ ويا اگر با همان لباس زیر لباس فرم مدرسه را بپوشم لباس فرم نجس میشود؟ آیا بعد از خودارضایی یک بار غسل کافی است؟ واگر دست خود به منی نجس شود بعد از آب کشیدن پاک است؟ خواهش میکنم راهنمایی کنید این عادت را کنار بگذارم. ۳هفته خودارضایی نکرده بودم ولی...... خواهش میکنم جواب من را سریع تر بدهید.

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

در مورد غسل کردن برای خودارضایی : اگر با خودارضایی منی خارج شود و ارضا شوید باید برای خواندن نماز غسل جنابت انجام دهید و یک بار انجام دادن غسل هم کافی است و در مورد لباس ها هم اگر خشک باشند و بدن شما هم خشک باشد بدنتان نجس نمی شود .

********در مورد خودارضايي و ترك آن توجه شما را به نكات ذيل جلب مي كنيم:
۱- اضطراب نقش مؤثري در تشديد قواي جنسي دارد . در توليد نياز جنسي کاذب سهم به سزايي دارد. ارضاي جنسي تا حدودي براي کاهش اضطراب مفيد است. اگر ارضاي جنسي از طريق حرام (مانند استمنا) صورت گيرد، با اين که به صورت موقت از اضطراب مي‌کاهد، ولي پس از مدت کوتاهي به خاطر تشديد احساس گناه سطح اضطراب را دو چندان مي‌کند. با اين وصف اضطراب هم علت و هم معلول استمنا محسوب مي‌گردد.
۲ـ همان طور که اضطراب در گرايش به خودارضايي مؤثر است، کاهش اضطراب از طريق ورزش سنگين منظم، تنفس عميق ۲۵ تا ۳۰ بار در روز، تن‌آرامي (ريلکسيشن) و داروهاي گياهي و شيميايي سهم بسزايي در کاهش ميل به خودارضايي دارد.
۳ـ به هيچ وجه خود را ناپاک ندانيد. فردمؤمني هستيد که به هر دليلي دچار يک كژ رفتاري گشته‌ايد. هيچ‌گاه خودتان مساوي با رفتار ناشايست خود ندانيد. بنده خدا هستيد و خداوند بنده اي را كه به سويش آيد ،طرد نمي كند. براي جبران گناهان ريز و درشت راه روي همه بندگان باز است؛ زيرا رحمت و بخشايش الهي بسيار بزرگ و گسترده تر از هر گناهي است.
۴ـ احساس گناه اگر چه به معناي بيداري وجدان و نفس سرزنشگر انسان و مطلوب است، اما احساس افراطي به هيچ وجه مطلوب خدا و دين نيست، بلکه احساس گناه فزاينده در راستاي وساوس شيطاني است. احساس گناه يکي از بزرگ‌ترين منابع اضطراب‌زاست. مي‌توان دريافت که احساس گناه بيش از حد زمينه‌اي براي خودارضايي بيش تر فراهم مي‌آورد، پس با بالا بردن سطح عزت نفس و اعتماد به نفس و اميد به لطف و بخشش بيکران الهي به تعديل احساس گناه بپردازيد.
۵ـ مانند يک محقق دست به تحقيق در زمينه افکار، احساسات و رفتارهاي انگيزاننده ميل به خودارضايي در خود بزنيد. در طي مدت يک ماه مراحل آغاز تا پايان يک وهله خودارضايي را در برگه‌اي ياد داشت نماييد . اين کار را براي وهله‌هاي ديگري که اتفاق مي‌افتد، تکرار کنيد. زمان و مکان و شرايط جسمي و روحي در قبل و بعد از خودارضايي را ثبت نماييد. در طي يک ماه ببينيد يک وهله خودارضايي با چه فکري آغاز مي‌گردد، سپس اين فکر مزاحم چه احساس در شما برمي‌انگيزد و اين احساس چگونه به رفتار خودارضايي در شما مي‌انجامد، همچنين معمولاً در چه زماني‌هايي و در چه مکان‌هايي و در چه شرايط جسمي ـ روحي ميل به خودارضايي در شما تشديد مي‌گردد.
پس از پايش و رصد رواني يک ماهه به تجزيه و تحليل و جمع‌بندي نتايج بپردازيد . از نتايج اين تحقيق مي‌توانيد راهکارهاي کارآمد ترک يا لااقل تعديل خودارضايي را استخراج نماييد، مثلاً وقتي که اعصاب تان خرد است، وقتي که دوستان متأهل خود را مي‌بينيد، وقتي که با مادرتان جر و بحث مي‌کنيد، وقتي که اضطراب امتحان داريد، يا وقتي که به فيلم يا تصوير خاصي مي‌انديشيد.
عيناً همين قضيه در زمينه مکان‌هاي تحريک‌زا تکرار مي‌گردد. وقتي در اتاق خواب هستم، وقتي تنها در خانه هستم، وقتي دستشويي مي‌روم و...
از سوي ديگر نگاهي موشکافانه به پرونده گذشته خودارضايي خويش بيفکنيد، ببينيد در چه شرايطي توانسته‌ايد بر خودارضايي فايق آييد. با چه تکنيک‌هاي فاصله بين وهله‌هاي خودارضايي را افزايش داده‌ايد، چه زماني براي ترک کوتاه مدت يا دراز مدت خودارضايي موفق بوده‌ايد.
در اين مرحله نيز تحقيق نيز به تجزيه و تحليل و جمع‌بندي نتايج بپردازيد. پايش رواني دست شما را براي اتخاذ يک راهکار مناسب باز مي‌کند.
۶ ـ خودارضايي نوعي اعتياد رواني محسوب مي‌گردد . در برخي جهات شباهات زيادي با انواع ديگر اعتياد (مانند مواد مخدر و الکل و...) دارد.
همه متخصصان درمان اعتياد در اين موضوع هم‌عقيده اند که بازگشت ناخواسته به شرايط قبل امري طبيعي و يکي از مراحل درمان محسوب مي‌گردند. بسياري از معتاداني که اقدام به ترک کرده‌اند ، در طول فرايند درمان ناخواسته دچار لغزش‌هاي رفتاري مي‌گردند . لغزش‌هاي رفتاري به هيچ وجه به معناي شکست درمان نيست. يكي از علت هايي غلطيدن دوباره به اعتياد قبلي، قرار گرفتن در محيطي است كه در آن جا اعتياد زياد اتفاق افتاده بود.، مثلاً ياد‌آوري يك صحنه خاص، يا قرار گرفتن در مثلاً حمام و هنگام شستن آلت و... به همين خاطر بسيار توصيه مي شود كه در آن شرايط خاص قرار نگيرند.
در هر حال لغزش‌هاي غير اختياري طبيعي است . نبايد به بزرگ‌نمايي آن پرداخت. متأسفانه در افرادي که به خود درماني اعتياد مي‌پردازند و از نعمت هدايت درمانگر محرومند، هر گونه بازگشت را به منزله شکست قطعي در درمان تلقي مي‌کنند. اين باعث توهم عدم کنترل و بي‌ارادگي فرد مي گردد. اين تصور آسيب‌زا، فرد را از ادامه درمان مأيوس مي‌سازد ، در حالي که درصد پيشرفت درمان فرد بسيار بالاست.
اگر نيک بنگريد، با کمي واقع‌نگري مي‌توانستيد لغزش‌هاي هر از گاهي خود را با ديدي مثبت‌تر مديريت نماييد.
۷ ـ منصف باشيد . همان طور که به تنبيه ذهني ـ عملي خودارضايي خويش مي‌پردازيد، به تشويق ذهني ـ عملي موفقيت‌هايي هرچند اندک خود در ترک خودارضايي بپردازيد.
اگر حتى يک روز هم در ترک موفق بوديد، با کمال سخاوت به تشويق خود بپردازيد. خود تشويقي مي‌تواند علاوه بر ارتقاي سطح اعتماد به نفس و عزت‌نفس به کاهش اضطراب شما کمک شاياني کند. خود تشويقي مي‌تواند به صورت کلامي يا غير کلامي (مانند خريد يک بستي يا ديدن يک فيلم جذاب يا سجده شکر و ...) باشد.
۸ـ با پرهيز از هر گونه خودسرزنشي و خود ملامت‌گري به يادداشت نکات مثبت خود بپردازيد. هزاران نکته مثبت داريد که نبايد با بزرگ نمايي نکات منفي‌تان به بوته فراموشي سپرده شود. ارزشمندي تان نسبت به خود كمك موثري در ترك اين گناه فراهم مي آورد.
۹ـ براي ۲۴ ساعت خود برنامه‌ريزي سبک و سهل الوصول انجام دهيد. با اشتغال ذهني به امور مثبت از هر گونه اشتغال فکري به تفکرات تحريک‌زا پرهيز نماييد. وقت فراغت براي خود قرار ندهيد و بي خود در جاهاي تحريك كننده مانند اينترنت پرسه نزنيد. با وجود آماده بودن شرايط محيطي و...ترك گناه بسيار مشكل و حتي نامقدور است.
۱۰ـ سعي نماييد از تکنيک‌هاي انزجار درماني و شرطي‌زدايي استفاده کنيد. لذت کاذب خود ارضايي را با يک امر منزجر کننده ذهني مانند تصور صحنه تهوع‌آور يا خوردن داروي تلخ پيوند بزنيد و با آن تداعي نماييد يا آن که فرايند شرطي شده (اضطراب - خودارضايي) را به (اضطراب - ورزش يا تفريح سالم، تنفس عميق، رفتن به سر يخچال و آب خوردن و...) تبديل نماييد.
۱۱ـ به هيچ وجه خود را دست و پا بسته فرض نکنيد. بدانيد صدها هزار توانسته‌اند که ترک کنند و شما از آنان مستثنا نيستيد.
در ادامه توجه شما را به مقاله اي در زمينه خود ارضايي جلب مي نمايم:
خودارضايي يكي از انحرافات جنسي است كه داراي عوارض روحي و جسمي فراواني دارد از جمله؛ افسردگي و بي حالي و ضعف بينايي ، ضعف قواي جسماني ، آسيب دستگاه تناسلى و ناتوانى‏هاى جنسى و توليد مثل، بيماري هاى مقاربتى‏،عقيم شدن‏،كم خونى، كم اشتهايى و مشكلات گوارشى؛كم خوابى و اختلال در خواب؛ تنگى نفس؛ سر درد و سرگيجه؛پيدايش تغييرات در نخاع و ستون فقرات، ضعف حافظه، حواس پرتى و ناتوانى در تمركز فكرى‏،اضطراب ،افسردگى‏، پرخاشگرى و بداخلاقى‏، يأس از زندگى‏،از بين رفتن خلاقيت‏ها، توانايى‏ها و سركوب شدن استعدادها، عدم ميل به تحصيل، مطالعه، تحقيقات علمى و فعاليت‏هاى فكرى، هوس باز و بى‏بند و بار شدن ،افت تحصيلى‏، بزهكارى و ...
مهم ترين عوامل ترك عبارتند از؛
۱- از بين بردن زمينه هاي اين عمل مانند؛ ديدن و خواندن تثاوير و مطالب تحريك زا، دوستان ناباب، استفاده نادرست از اينترنت و ...
۲- آگاهي از عوارض و آسيب هاي ناگوار آن.
۳- تقويت اراده.
عواملي در تقويت اراده مؤثر است مانند:
۱ـ تمركز بخشيدن به فعاليت هاي گوناگون.
۲ـ توجه به عبادات به ويژه نماز كه تمرين تمركز فكر است.
۳ـ پايان رسانيدن كارهاي نيمه تمام.
۴ـ تلقين مثبت:
همواره به خود اين گونه تلقين كنيد كه ارادة انجام اين كار را داريد و شكست مفهومي ندارد. تلقين در ترك عادات نامطلوب و غلبه بر خودارضايي مؤثر است.
پل ژاگو مي گويد: "وقتي بخواهيم با عادت زشتي ستيزه كنيم، ابتدا بايد نتايج نامطلوب آن را در نظر مجسّم سازيم، بعد منافعي را كه در نتيجة ترك آن عايد مي شود، در روح خود تصور كنيم، در نتيجة اين عمل، هر بار كه چنين نمايشي در روح خود مي دهيم، بر آن تحريك يا وسوسه چيرگي يافته و لذت ترك آن را در خود احساس مي كنيم. اگر تلقين به نفس را بلافاصه پيش از خواب اجرا كنيم، مؤثرتر از مواقع ديگر خواهد بود.
به طور كلي، متمركز ساختن فكر در كاري كه مي خواهيم براي اجراي آن فردا صبح در فلان ساعت بيدار شويم كافي است".
بنابراين بايد خود را باور كنيد و ترس و شكست را به خود راه ندهيد. بدانيد كه اگر بخواهيد مي توانيد. اين جمله شعار نيست، بلكه در عمل نيز افراد براي ايجاد و تقويت هر چه بيش تر اراده، به فوايد و آثار آن و نتيجه اي كه به دست خواهيد آورد، نيز اهميت آن و آينده روشني كه داريد، همچنين نجات از مشكل و سختي كه با آن روبرو هستيد، به شما كمك خواهد كرد. به پاداش عظيم اخروي و رضايت حضرت دوست (به جهت سختي و مشكل بودن ترك عمل) توجه نماييد. به خاطر داشته باشيد هر چه گناه و ترك عمل سنگين تر باشد و تلاش بيش تري لازم داشته باشد، در صورت تحقّق، انسان را به كمالات بالاتري مي رساند كه براي ديگران شايد حتي قابل تصوّر نباشد..
از اين رو هرگز يأس به خود راه ندهيد و براي آن برنامه ريزي كنيد. به راهکار هايي كه مطرح مي كنيم، توجه نماييد و آن را به كار ببنديد، قطعاً اثر آن را خواهيد يافت.
راهکارهاي ترک خود ارضايي:
۱- سعي كنيد هميشه پيش از خواب مثانه خود را تخليه كنيد . شب‏ها به خصوص غذايي سبك ميل كنيد.
۲- هرگز شكم خود را بيش از حد معمول پر نكنيد بلكه اگر تا چند لقمه ديگر جاي داريد، از غذا دست بكشيد.
۳- از پوشيدن لباس‏هاي تنگ و چسبان (به خصوص لباس زير ) اجتناب ورزيد.
۴-هرگز در حمام به طور کامل لخت نشويد.مثلا در حالي که هنوز زير شلوار به پا داريد ،قسمت فوقاني بدن خود را بشوييد. از ليف و صابون زدن به اندام جنسي خود که باعث تحريک آن مي شود بپرهيزيد.مطمئن باشيد صرف تماس آب وصابون با اندام جنسي بدون دست ورزي براي بهداشت آن کفايت مي کند.
۵- هرگز فكر گناه را به ذهن خود راه ندهيد . از تصور و تخيل امور جنسي و شهواني سخت پرهيز كنيد.
۶- از خواندن، شنيدن، نگاه كردن به امور و تصاوير شهوت زا دوري كنيد.
۷- از خوردن مواد غذايي محرك مانند: خرما،پياز، فلفل، تخم‏مرغ و غذاهاي چرب اجتناب و يا به حداقل اكتفا نماييد.
۸- از نگاه كردن و دست‏ورزي به اندام جنسي خود پرهيز كنيد.
۹- هرگز به رو نخوابيد.
۱۰- هيچ‏گاه تنها در يك مكان نباشيد تا فرصت و زمينه گناه از بين برود.
۱۱- براي تخليه انرژي زايد بدن به طور منظم و زياد ورزش كنيد.
۱۲- هيچ‏گاه بيكار نباشيد . هميشه براي مشغول ساختن خود به فعاليتي مطلوب و مثبت برنامه داشته باشيد.
۱۳- روزه بگيريد . حتي اگر روزه واجب به عهده نداريد ، روزه مستحبي بگيريد . اگر قادر نيستيد، روزه تربيتي بگيريد، يعني به كم ترين مقدار غذا و كم‏حجم‏ترين نوع غذاها اكتفا كنيد . وعده غذايي خود را كم كنيد.
۱۴- هرگز به نامحرم نگاه نكنيد، حتي اگر به ارتباط كلامي با آن ها مجبور باشيد.
۱۵- با جنس مخالف رفتار متكبرانه داشته باشيد، هرگز با روي باز و نرمي با آن ها برخورد نكنيد.
۱۶- هرگاه افكار جنسي به ذهن شما حمله ور شد ، ذهن خود را مثلاً با بستن يك كش به مچ دست خود و كشيدن و رها كردن آن از آن افکار منصرف کنيد. به خود هشدار دهيد.
۱۷- به بدي اين گناه و عواقب آن بيانديشيد ، ولي احساس گناه شما از اين کار نبايد به حدي باشد که در شما ايجاد اضطراب مخل به سلامت روان کند .
۱۸- به محض لغزش فوراً توبه كنيد. هرگز از رحمت خدا مأيوس نباشيد و بدانيد رحمت خدا از گناه شما بزرگ تر است.
۱۹- قرآن زياد بخوانيد و در معاني آيات آن تفكر كنيد.
۲۰-در مجالس مذهبي، دعا و توسل و موعظه زياد شركت كنيد.
۲۱- از كتبي كه جنبه موعظه و بيدارگري قلبي دارد بهره بگيريد . مقيد باشيد در روز چند ساعت به مطالعه اين‏گونه كتب بپردازيد . براي مثال مجموعه كتاب‏هاي شهيد دستغيب توصيه مي‏شود به خصوص كتاب گناهان كبيره، قلب قرآن، ايمان، قلب سليم و معاد و….
۲۲- اوقات فراغت خود را با مطالعه، ورزش، زيارت، عبادت و عيادت از نزديكان و... پر كنيد.
۲۳-به معاد و قيامت فكر كنيد.
۲۴- ذكر لاحول ولا قوة الا باللَّه را زياد بر زبان جاري سازيد.
۲۵- اگر دوباره وسوسه شديد، با غسل و تيمم حتما سعي کنيد .عبادت‏هاي خود مانند نماز و روزه و... انجام دهيد . اين کار به نوبه خود تاثير به سزايي در ترک اين عمل دارد .
۲۶- از محيط هاي آلوده، سخت دوري كنيد . بيش تر وقت خود را در كتابخانه بگذرانيد . بي‏علت در خيابان‏هاي آلوده پرسه نزنيد .
۲۷- بعد از موفقيت در ترک ، حتي به طور موقت ، خود را تشويق نماييد . مثلا اگر يک روز توانستيد استمنا نکنيد ، جايزه اي به خود بدهيد ( مثلا يک بستني يا هر چه که دوست داريد ) . اگر اين مدت بيش تر شد ، اين روند را ادامه دهيد .
اين راهکارها وقتي نتيجه مي‏بخشد كه هر چه دقيق‏تر به آن عمل شود .زمان نتيجه آن بستگي به شرايط و خصوصيات افراد دارد، ازاين‏رو فقط انرژي شما صرف عمل به دستورات شود.
استمنا مانند شراب اگر داراي منافع بسيار اندک دنيوي باشد ،داراي مضرات بسيار زياد دنيوي و اخروي مي باشد .
http://www.pasokhgoo.ir/node/18716

سلام اگر یقین داشته باشیم که تشک ما با منی نجس شده اگر منی خشک شود و تشک را روی فرش اندازیم فرش نجس نمیشود؟واگریقین داشته باشیم تشک نجس است بعد از خوابیدن بر آن میتوان نماز خواند؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

اگر تشک و فرش خشک باشند فرش نجس نمی شود و بعد از خوابیدن روی آن هم می توان نماز خواند.

سلام آبی که از آلت خارج میشود و بی رنگ و بی بو است و کمی غلیز است چیست؟آیا نجس است.بعضی وقت ها که به چیزهای........فکر میکنم از من خارج میشود.آیا نجسه و نیاز به غسل دارد.اگر روی چیزی بریزد آن چیز نجس میشود.ممنون از سایت خوبتان.

تصویر شهر سوال

با سلام
غیر از منی و بول، سه آبی است که از انسان خارج میشود:
۱. مذی: ابی است که گاه بعد از ملاعبه و بازی کردن و یا تخیل از انسان بیرون می اید.
۲. وذی: ابی که گاهی بعد از منی بیرون میاید.
۳. ودی: ابی است که گاه بعد از بول بیرون می اید و کمی سفید و چسبنده است.

همه این آبها در صورتی که مجرا آلوده به بول و منی نباشد، پاک بوده و نجس نیست و غسل هم ندارد.

خروج منی مستلزم تجربه اوج لذت جنسی است، لذا ترشحات دیگری نیز مانند وذی و مذی وجود دارند که نه تنها مستلزم غسل نیستند بلکه نجس نیز نیستند. وجوب غسل در صورتی است که یقین حاصل شود ترشح خارج شده منی است لذا در غیر اینصورت حتی اگر احتمال بدهیم که منی خارج نشده است، غسل بر ما واجب نیست. و در مورد نجس بودنش اگر مجرا آلوده به بول نباشد نجس نیست.

با سلام
من با دختری به ملاعبه ی جنسی پرداختم و به وسیله ی او مایع منی از من خارج شده است. البته دخول انجام نشد و صرفا الت من با بدن او تماس داشت و این کار باعث تحریک و ارضایه من و خارج شدن منی از من شد. ایا در این حال غسل جنابت بر ان دختر که مایعی از او خارج نشده هم واجب است؟

تصویر شهر سوال

با سلام
همانگونه که در متن اشاره شده، اگر رطوبتی از دختر خارج شود و همراه با شهوت (در حد ارگاسم و اوج لذت جنسی) باشد درحکم منی است و باید غسل جنابت کند. فرقی نمیکند دخول صورت گرفته باشد یا نه.
در غیر اینصورت، غسل برای دختر واجب نیست.

سلام ممنون از سایت خوبتان.من خیلی وقت پیش استما کردم و نمیدانستم که غسل میخواهد و فقط به حمام میرفتم .آیا جاهای که نشستم یا لباس هایی که پوشیم نجس شده .آیا اگر بعد از استما غسل نکنیم چه میشود یعنی فقط مشل اینه که نماز ما باطل میشه؟؟؟اگر بعد ار استما غسل نکنیم و من در لباس زیر ما خشک شود لباس هایی که میپوشیم نجس میشود؟؟؟

تصویر شهر سوال

سلام وقت بخیر
لطفا مرجعه تقلیدتان را بفرمائید.

سلام.من تا الان فکر میکردم که بعد از عادت ماهانه باید غسل جنابت کنم..
تو ذهنم این بود که غسل کنم برای پاکیزگی از عادت ماهانه.
ولی میگفتم نیت میکنم هسل جنابت میکنم قربتاالله
اشتباه غسل میکردم؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

غسلهایی که انجام داده اید صحیح هستند.

سلام،من یک پسر هستم که یک هفته است به سن تکلیف رسیده ام و توی این یک هفته خودارضایی هم کرده ام،و نمازم را هم خوانده ام،البته غسل جنابت نکرده ام ولی نجس هم نبوده ام،ایا نماز هایی ک خوانده ام صحیح است؟!
مرجع تقلید من هم ایت الله سیستانی است.

تصویر شهر سوال

با سلام
باید غسل کنید و نمازتان را قضا کنید.

اگر دو غسل حیض و جنابت بر گردن باشه ولی غسل حیض انجام نشه ، ایا نماز ها باید قضا بشه؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما
انجام دادن غسل جنابت از هر غسلی که بر عهده انسان است کفایت می کند.

سلام جواب سوال من رو ندادید چرا؟

تصویر شهرسوال

باسلام و احترام. پرسش شما را پیدا نکردم. کجا مطرح کردید؟ لطفا مجددا بفرمایید تا کارشناس مربوطه پاسخگو باشند.

سلام
ببخشید بیرو اومدن رطوبتی که نه شهوانی ای دارد و نه جستنی ولی با سستی عضله همراه باشد حکم منی را دارد؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

خیر این رطوبت حکم منی را ندارد و پاک است مگر اینکه خود فرد از راه دیگری مانند بو یا رنگ یا شکل آن یقین پیدا کند که منی است.

اگر خود ارضایی کرده باشیم و تعدادش از دستمان در رفته باشد با یک غسل جنابت پاک میشود یا نه

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

اولا باید توبه و استغفار کنیدو دوما اگر یک غسل جنابت انجام دهید کفایت از همه جنابت هایتان می کند.

سلام وعرض خسته نباشیدمن مرجع تقلیدم رهبرایت الله خامنه ای است میخواستم بدانم اگه بادختری نزدیکی کنی وپرده پکارت ان رااز بین ببری میشود بدون اذن پدرش بااو ازدواج کردچون دربعضی ازسوالات گفتید دختری که زنا کند نیاز به اجازه پدرنداردممنون میشم اگرپاسخم رابدهید

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

به نظر رهبری ازدواج کردن با این دختر بدون اجازه پدرش صحیح است.

سلام من یه زمانی مایع ای چسبنده و تقریبا سفید و دارای بوی بود از من خارج شد تکلیف من چی هستش...لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

اگر این ترشح شرائط منی را نداشته است(یعنی با شهوت نبوده و با جهش و سستی بدن همراه نبوده) منی نبوده است و شما هم جنب نشده اید.
البته دادن پاسخ دقیق به این سوال نیاز به نام مرجعتان و بیان جنسیتتان داشت که متاسفانه شما در این مورد در سوالتان چیزی نیاورده اید.

سلام خسته نباشید، دوتا سوال پاشتم.
۱-اگر برای غسل لاک ناخن و پاک کنیم و یه قسمت از لاک هیچ جوره پاک نشه (لاک به خورد ناخن رفته باشه) باید چکار کرد؟ غسلی که میکنیم صحیح است یا حتما باید پاک بشه؟
۲-اینکه آیا عرق فرد جنب نجس است؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

۱: اگر مقلد مراجعی غیر از آیت الله مکارم هستید باید حتما قبل از غسل آن مانع را برطرف کنید واگر واقعا تا پایان وقت نتوانید آن را برطرف کنید باید با وضویا غسل جبیره ای نمازتان را بخوانید. ولی اگر مقلد آیت الله مکارم هستید در صورتی که مانع کمتر از نصف عدس است غسل را باطل نمی کند.
۲: عرق فرد جنب نجس نیست.

سلام آیا بعد از دیدن خواب بعد چشممان باز شود ومنی خروج نشود غسل دارد ؟
و آیا بعد از استبراع کردن ماده مثل منی خارج شود غسل دارد ؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

۱: خیر غسل ندارد .
۲: اگر بعد از استبرا می باشد پاک است و غسل هم ندارد .

سلام.من تغریبا یک سال است که خود ارضایی میکنم و چند با ترک آن را ک ده ام ولی موفق نشدم.استبرا منی وبول چیست اگر یک بار ادرار کنیم کافی است؟ود باره غسل با یک بارغسل بدنمان پاک میشود.من همیشه دوبار غسل میکنم.من همیشه تو حموم فکر میکنم آب به بعضی از قسمت بدنم نرسیده و بدن را جابه جا میکنم تا آب به قسمت های بدن برسد.آیا غسل من صحیح است?

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

«استبراء»عمل مستحبّى است که مردها بعدازبیرون آمدن ادرا انجام مى‏دهند وداراى اقسامى است که بهترین آنها این است که بعداز قطع شدن ادرار،اگرمخرج مدفوع نجس شده،اول آن راتطهیر کنند،بعد سه دفعه با انگشت میانه دست چپ ازمخرج مدفوع تابیخ آلت بکشندوبعد شست را روى آلت وانگشت پهلوى شست را زیرآن بگذارندوسه مرتبه تا ختنه‏گاه بکشندوپس از آن سه مرتبه سرآلت رافشار دهند.
استبراء از منى آن است كه بعد از خروج منى ادراركنند تا ذرّات باقى مانده خارج شود.

فایده استبراء
فائده استبرا از بول این است که اگر آب مشکوکى بعد از ادرار کردن و طهارت گرفتن خارج شود، پاک است و وضو را هم باطل نمى‏کند؛ اما اگر استبرا نکرده باشد ترشح مشکوک نجس است و باید وضو را تکرار کند و محل را نیز بشوید.
فائده استبرا از منى این است که اگر رطوبت مشکوکى بعد از غسل کردن از او خارج شود و نداند منى است یا نه، غسل ندارد اما اگر استبراء نکرده باشد و احتمال دهد ذرات منى در مجرا باقى بوده و همراه بول یا رطوبت دیگرى خارج شده، باید دوباره غسل کند و محل را نیز باید بشوید.

من از خواب بیدار شدم و مایعی قرمز رنگ شبیه خون از من خارج شد آیا الان من باید غسل جنابت انجام بدم لطفا پاسخ بدید با تشکر

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

اگر یقین به خارج شدن منی ندارید تکلیفی برای انجام دادن غسل ندارید.

با سلام و خسته نباشید من پسر هستم ۱۵ ساله
خواستم بدونم در صورتی که منی با اختیار از بدن خارج شود جنب میشود یا فقط در صورت بی اختیار آمدن منی انسان جنب میشود
مقلد آیت الله سیستانی هستم

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

فرقی ندارد و در هر صورت اگر یقین به خارج شدن منی داشته باشید باید غسل جنابت انجام دهید.

سلام.نصف ضب از من منی با کمی ادرار خارج شد و روی تشک یخت من به دستشویی رفتم و وقتی آمدم یاد تشکم افتادم تشکم رو تا کردم یه کم نم داده بود اونورش من دیدم که نم داده ولی ندیدم فرش خیس شده حکم فرش ویه و اگه نجس باس با چیز خیس برخورد نکنه چیزی نجس نمیشه و میشه روی فرش نشست خواهش میکنم اگه میخونید سریع تر جواب بدید.بعد من از کمر به پایینم تو دستشویی آب کشیدم آیا من پاکم.؟؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

اگر یقین به سرایت نجاست به فرش ندارید فرش پاک است و به شک ها هم اعتنا نکنید و در مورد بدن خودتان هم با این آبکشی پاک شده است.

با عرض سلام و خسته نباشید
ممنون میشم به سوالم جواب بدهید
دختری که اکثر اوقات ترشح دارد بدون تحریک و شهوت ، بعد این فرد مثلا ناخواسته عکس نامحرمی رو میبیند و خوشش میاد بعد یک حالت میل جنسی درونش ایجلاد میشه و بعد ترشح ازش خارج میشه و بعد از ترشح دیگه میل جنسی ندارد ( یا به خاطر گذر زمان یا به علت خروج ترشح ) البته به اوج لذت نرسیده حالا حکم این ترشح چی میشه منی هست ؟ نجس هست و باید غسل جنابت کند یا خیر ؟
سوال بعدی اینکه اگر شخصی غسل جنابت بر او واجبه بعد شرایط غسل رو نداره و با تیمم میخواد نماز بخونه و شستشو و تعویض لباس رو انجام میده و با تیمم بدل از غسل نمازش رو میخونه و بعد دوباره بدون هیچ علتی ترشح ازش بیاد اون ترشح که به لباس رسیده دوباره نجسه و لباس رو نجس کرده ؟ ( مرجع تقلید رهبر )

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

چون دخترها وخانم هامعمولا ترشحات پاک دارند لذاتنهادرصورتی که دراوج لذت جنسی وهمزمان با ارضا شدن(یعنی زمانی که احساس کنند دیگرنیازی به ادامه کارندارندوشهوتشان تخلیه شده است)ترشحی خارج شودجنب می شوندواین ترشح هم حکم منی را دارد ونجس است.واگربه ارضا شدن یاخارج شدن ترشح درهمان حال شک کنندتکلیفی ندارند.

سوال دومتان واضح نیست ولی این ترشحی که بعدا خارج می شود اگر شرائط ذکر شده در متن بالا را ندارد پاک است و جایی را نجس نمی کند.

سلام اگر بعد از خودارزایی منی روی لباس زیر نریزد وآن را با دستمال پاک کنیم یا اگه بریزه وخشک بشه بدن ما حلال و فقط نماز خواندن باطل هست
واگر دررختخواب بخوابیم رختخواب مان نجس میشود؟؟وـــــــ

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

منی نجس است و حتی اگر خشک شده باشد یا با دستمال هم آن را خشک کرده باشید باز هم جای آن نجس است. و اگر به رخت خواب سرایت نکند آن را نجس نمی کند.

با سلام
میخواستم بدونم بعد از غسل که تمام شد اگر از آلت تناسلی مایع چسبنده ای بیاد بیرون غسل باطل است و دوباره باید غسل کرد
مرجع تقلید:آیت الله خامنه ای

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

اگر بعد از جنب شدن ادرار کرده باشید این ترحشی که خارج می شود غسل را باطل نمی کند منتهی اگر بعد از ادرار استبرا کرده باشید این ترشح پاک است و جایی را هم نجس نمی کند.

سلام.گاهی اوقات مایعی بی رنگ،رنگ آب‌،لیز،چسبنده،بی بو،بدون جهش......از من خارج میشه.آیا نجس،نیاز به غسل داره؟
اگر هنگام غسل جنابت بگوییم برای خوشندی خدا غسل جنابت میگویم.والله اکبر نگوییم قبول است.؟؟
ممنون از سایت خوبتان.

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

اگر ترشحی که خارج می شود شرائط منی (با جهش و شهوت خارج شده باشدوبدن نیز سست شود) را ندارد غسلی برشما واجب نمی گردد.

برای غسل الله اکبر گفتن لازم نیست.

ممنون ازپاسوخگویی شما.
اگر لباس زیر وشلوار خودبا منی نجس شود اول باید عین نجاست راپاک کرد؟
برای این کار اگر لگن حمام راآب کنیم و لباس زیر،شلواررا درآن فرو ببریم به طوری که آب به همه جای قسمت نجس شده برسد نجاست برطرف میشود؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

برای تطهیر این لباس ابتدا عین نجاست را برطرف کنید و بعد از این همین که لباس را زیر شیر آب بگیرید و مقداری فشار بدهید پاک می شود.

با سلام
پسری ۱۳ ساله ام و مشکل خود ارضایی رو دارم (هر موقع پای کامپیوتر میشینم برای هر کاری یهو از جاهای بدی سر در میارمو خود ارضایی رو انجام میدم و بعضی اوقات هم اصن از وسط کار دیگه ای به سمت این کار میام).چجوری میتونم ترک کنم؟

من الان سه چار ماهیه عادت به این کار کردم و قبل از اون هنوز به بلوغ نرسیده بودم و الان تکلیف نماز ها و ..... های من چیه؟نماز هایی که نخوندمو باید چیکار کنم؟

بسیار متشکرم از سایت خوبتون

با سلام و تشکر از ارتباطتان با شهر سوال!

خدمت شما روشهایی برای غلبه بر عادت خودارضایی را عرض می کنیم:
خود ارضایی عادتی است که به سرعت ایجاد می شود و می تواند تاثیر نامطلوبی بر مردان و زنان تمامی سنین داشته باشد. بر اساس مطالعات انجام شده خودارضایی اثرات منفی جسمی و روانی متعددی بر افراد می گذارد. اگر شما در تلاش هستید تا بر این عادت غلبه کنید، مطمئن باشید که ممکن است (اگرچه مثل هر عادتی نیاز به تلاش و زمان دارد).

تصمیم گیری اولین قدم است. شما باید تصمیم بگیرید این کار را کنار بگذارید. زمانی که این تصمیم را گرفتید، مشکل تا حد زیادی حل شده است.این تصمیم گیری باید فراتر از یک امید یا آرزو باشد. باید واقعا یک تصمیم باشد.
به یاد داشته باشید شما انسان هستید . انسان دچار اشتباه می شود و دارای تمایلات جنسی است. هیچ یک از این چیزها شما را به یک آدم بد تبدیل نمی کند. خودتان را ببخشید و به خاطر داشته باشید که شما بزرگتر از مشکلتان هستید.
در ادامه راهکارهایی ارائه شده است که به شما کمک می کند کنترل بیشتری بر تمایلات و عادات خود به دست آورید:

۱- تنبیه و سرزنش خود را متوقف کنید:
اگر شما مدام در حال تنبیه و سرزنش کردن خود برای انجام خودارضایی هستید، هم چنان در حال فکر کردن به این مسئله به صورت تمام وقت هستید. به جای سرزنش کردن، به این فکر کنید که این موضوع یک مسئله است و شما تصمیم دارید که برای آن راه حلی پیدا کنید.

۲- هر چیزی که شما را برای خودارضایی وسوسه می کند ، حذف کنید.
برخی از این عوامل عبارتند از:
- دسترسی به مضامین پرونوگرافی: اگر شما عکس ها یا فیلم های تحریک کننده دارید باید آنها را دور بریزید. اگر در کامپیوتر خود تصاویر، فیلم ها یا آدرس سایت های پرونوگرافی دارید ، آنها را حذف کنید.

- وسایل جنسی: اگر بازیچه ها و وسایل تحریک کننده در دسترس دارید، آنها را دور بریزید.
- زمان های خاصی از شبانه روز: اگر در زمان های خاصی بیشتر وسوسه به خود ارضایی می شوید، برای آن زمان برنامه ای را تنظیم کنید . مثلا اگر در پایان شب بیشتر وسوسه می شوید، تا زمانی که به شدت خواب آلوده نشده اید به اتاق خواب و تخت خواب خود نروید. سعی کنید با دیدن تلویزیون، کتاب یا مجله خواندن یا انجام کارهای مورد علاقه ، خودتان را سرگرم کنید.

- کسالت: اگر کارهای کمی برای انجلم دادن دارید و این باعث می شود ذهنتان مدام به افکار جنسی مشغول شود، برای خودتان برنامه پرکاری تنظیم کنید. تعیین کردن هدف های روشن برای آینده تاثیر فراوانی دارد.شما خواهید دید که در صورت مشغول بودن به کارهای مختلف، کمتر دچار وسوسه برای خودارضایی خواهید شد.
- تنهایی : اگر شما به دلیل زیاد تنها بودن دچار خودارضایی می شوید به دنبال راه هایی برای پرکردن تنهایی تان باشید. افزایش ارتباطات با دوستان و خویشاوندان، شرکت در دوره ها و جلسات عمومی، رفتن به پارک برای پیاده روی از راه های پرکردن تنهایی است.

۳- فعالیت های دیگری برای صرف زمان و انرژی تان پیدا کنید:
زندگی تان را با فعالیت های مختلف پر کنید. هیجان کارهای مختلف می تواند جایگزین تمایل به خودارضایی شود و باعث شود دفعه بعدی که دچار وسوسه خود ارضایی می شوید، روشی برای پرت کردن حواس خود داشته باشید. برخی از گزینه های زیر را امتحان کنید:
- خلاق باشید : فعالیت های هنری مثل نقاشی، موسیقی و نمایش تا حد زیادی به تغییر مسیر تمایلات جنسی و قرار گرفتن در مسیر خلاقیت و سازندگی کمک می کند.
- ورزش کردن: ورزش مورد علاقه خود را پیدا کنید و آن را پیگیری کنید.
- تغذیه سالم: استفاده از میوه ها و سبزیجات و غذاهای طبیعی قدرت کنترل شما را افزایش می دهد.

- یک سرگرمی جدید پیدا کنید یا مهارت جدیدی را فرا بگیرید: یاد گرفتن چیزی که نیازمند تلاش و وقت گذاشتن است تمرکز ذهن شما را به جای لذت زودهنگام حاصل از خودارضایی بر لذت تاخیر یافته ی حاصل از دستیابی به اهداف قرار می دهد. مهارت هایی مثل آشپزی، باغبانی، نجاری،موسیقی ،سخنرانی و ... را امتحان کنید.

- کارهای داوطلبانه و خیریه انجام دهید: انرژی خود را به کمک به مردمی اختصاص دهید که نیاز به کمک شما دارند. عضویت و فعالیت در گروه ها و انجمن های مردم نهاد و خیریه علاوه بر اینکه در شما حس مفید بودن ایجاد می کند ، باعث می شود در محیط اجتماعی قرار بگیرید و دوستان زیادی پیدا کنید.

۴- صبور و مقاوم باشید:
متوقف کردن اعتیاد به خودارضایی به آسانی خاموش کردن یک چراغ نیست. بلکه یک فرایندی است که نیازمند تعهد است و ممکن است شما در مراحل مختلف دچار برگشت یا اشتباه بشوید. مهم این است که بر تصمیم و تعهد خود باقی بمانید و در هر نقطه دوباره آغاز کنید.
۵- یک سیستم پاداش قرار دهید:
با خودتان قرارداد ببندید که به ازای هر روز که خود ارضایی نکنید هزار تومان در یک صندوق بیندازید و در پایان هفته با پول آن چیزی را که دوست دارید برای خود بخرید.

راهکارهای زیر هم به شما کمک خواهد کرد:
- اگر با دوستانی ارتباط دارید که آنها هم عادت به خودارضایی دارند ارتباطتان را کمتر کنید.
- زیاد در آینه خود را نگاه نکنید و دیدن خودتان را فقط محدود به نظافت و مرتب کردن در حد معمول بکنید.
- زمانی که به تخت خواب می روید لباس هایی بپوشید که درآوردن آنها دشوار باشد.

- ذهن خود را به مطالب مفید و آموزنده مشغول کنید. فهرستی از کتاب ها، مجلات و سایت های مورد علاقه خود تهیه کنید و آنها را در دسترس خود قرار دهید. هر روز زمانی را به مطالعه کتاب ها، مجلات و رمان های موردعلاقه تان اختصاص دهید. رمان به شما کمک می کند در طول روز به داستان آن فکر کنید.

- دعا و عبادت کنید: البته در دعاهایتان زیاد با مشکلتان مشغله ذهنی نداشته باشید. چون می خواهید کمتر به آن فکر کنید. بلکه از خدا بخواهید به شما کمک کند حقایق زندگی را بهتر درک کنید و رفتار و گفتار نیک را پیشه کنید.

- یک لیست از کارهای لذت بخش تهیه کنید (مثلا تماس تلفنی به یک دوست، رفتن کنار پنجره و نوشیدن یک لیوان چای یا قهوه، قدم زدن تا پارک نزدیک خانه ، گوش دادن به یک موسیقی) و آن را درجایی از اتاقتان نصب کنید. زمانی که دچار وسوسه خود ارضایی می شوید دستهایتان را به هم بزنید و با صدای بلند یک کلمه یا عبارت را بگویید ( مثلا: پاشو، بسه ، استوپ و ...) و به لیست کارهای مورد علاقه تان نگاهی بیندازید و یکی از آنها را انتخاب کنید.

- به رشد شخصی خود بپردازید: شناخت ویژگی های خود و تلاش در جهت بهبود آنها تاثیر ویژه ای در کاهش عادات و رفتارهای منفی می گذارد.

- در ذهن خود، خود ارضایی را با یک تصویر یا کار ناخوشایند تجسم کنید . یعنی خودتان را در حالت خود ارضایی تجسم کنید در حالی که در یک جوی آب کثیف و پر از لجن خوابیده اید و لجن ها روی صورت شما را پر کرده است. این صحنه را بارها و بارها تجسم کنید. خواهید دید که به تدریج لذت خودارضایی در شما از بین خواهد رفت.

موفق باشید.

سلام .خسته نباشید .ممنون از سایت خوبتان. ....ببخشید اگر دختر .... آیا غسل بر دختر واجب است؟
سوال دوم من خواب دیدم که آشفته هستم و ... یادم نماید که این کار با من شد یا نه اما در خواب دیدم که منی از من خارج شد اما وقتی از خواب بیدار شدم لباسم خیس نبود آیا در این صورت غسل واجب است؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

۱: خیر در این صورت غسلی بر شما واجب نشده است.
۲: صرف خواب دیدن سبب جنب شدن نمی شود اگرخانمی خواب شهوانی ببیند در صورتی که بعد از بیدار شدن یقین داشته باشد که منی خارج شده است، باید غسل کند.در صورتی که شک در محتلم شدن داشته باشد ،غسل لازم نیست. نشانه جنابت در خانم ها و یا دختران، آن است که در اثر تحریک جنسی به اوج شهوت جنسی برسند و دراین حالت مایعی خارج شود. فرق نمی کند در خواب یا در بیداری باشد.

ببخشد وقتی منی از ما خارج شود و توی خواب نباشد بهتر است کدام غسل را انجام دهیم؟؟؟ترتیبی یا ارتماسی؟؟؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

همان غسل ترتیبی که انجام می دهید صحیح است.

سلام ببخشید میخواستم بدونم وقتی میخوام غسل جنابت انجام بدم به قسمت سر و گردن میشم ینی شامل گردیه صورتم میشه باید به گردیه صورتم اب برسه لطفا راهنماییم کنید باسپاس

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

منظور از سر و گردن همه سرو گردن است و شامل صورت هم می شود.

با عرض سلام و خسته نباشید من یه پسر ۱۶ ساله هستم و مشکلی دارم که مرتبط با متن شما است ممنون میشم راهنماییم کنین
من که صبح ها برای رفتن به مدرسه از خواب بیدار میشم متوجه میشم که لباسم خیس هست حتی بعضی مواقع ام بعدا متوجه میشم در ضمن باید بگم که در طول خواب هم متوجه این موضوع نمیشم یا هیچ لذتی رو احساس نمیکنم با این تفاسیر آیا مایع خارج شده از بدنم منی هست یا نه؟ و غسل بر من واجب هست یا نه؟ممنون

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

اگر ترشحی که خارج می شود شرائط منی (با جهش و شهوت خارج شده باشدوبدن نیز سست شود) را ندارد غسلی برشما واجب نمی گردد.

سلام.ممنون ازپاسخگویی خوبتان.
اگربعدازاستمالباس بامنی نجس شود آن رایک بار درلگن آب قراردهیم تاآب به تمام قسمت های نجس شده برسد وآن رافشرده کنیم تاآب آن خارج شود لباس پاک میشود.
دربالا درباره استبرارتوضیح داده بودید من متوجه نشدم بعدازخروج منی اگریک بارادرارکنیم میتوان غسل گرفت؟
اگربعدازاستما درحمام غسل نگیریم فقط نماز ماباطل است وجایی یابدن مانجس نیست؟
اگردرجایی ازبدن زخمی چال شدن بایاخراش باشد که ازآن خون نمی آید غسل قبول است؟
به نظرمن بهترین شرایط برای ترک خودارضایی برای بازدید کنندگان که من بااین روش ها واقعا دیگه استمنا نمی کنم:
۱:نماز،۲ورزش،۳تنها نماندن،۴خواندن اثرات وگناهان استمنا.

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

۱: اگر با آب لوله کشی این کار را انجام دهید پاک می شود.
۲: استبراء از منى آن است كه بعد از خروج منى ادراركنند تا ذرّات باقى مانده خارج شود. فائده استبرا از منى این است که اگر رطوبت مشکوکى بعد از غسل کردن از او خارج شود و نداند منى است یا نه، غسل ندارد اما اگر استبراء نکرده باشد و احتمال دهد ذرات منى در مجرا باقى بوده و همراه بول یا رطوبت دیگرى خارج شده، باید دوباره غسل کند و محل را نیز باید بشوید.
۳: بله نمازتان باطل است ولی بدنتان با از بین رفتن نجاست ها پاک می شود.
۴: بله غسل صحیح است.
۵: براي درمان استمناءچندراه حل توصيه شده است:
۱-زودازدواج كردن۲-روزه گرفتن۳-پرهيزکردن ازمحرك هاي جنسي(فيلم،سي دي وهرمحرک جنسي ديگري)۴-پركردن اوقات فراغت بابرنامه هاي مفيد۵-پيدا کردن دوستان خوب۶-اجرا کردن دستورات طبي مانند:(حمام باآب سرد،انجام تمرينات ورزشي،مصرف نکردن زياد گوشت وغذا هاي مقوي،نخوابيدن برشكم ياپشت)۷-ترس ازخداداشتن.

سلام.ببخشید یه سوال میکنم خواهشا اگه میخونید زودجواب بدید فکرمودرگیرکرده
من تشک نجس شد بعد بیدار شدم چندلحظه بعد برگردوندمش وقتی اونوریش کردم خیس بود.حالا یعنی فرش نجس شده.ولی یکم مطما نجس شده؟حکمش چیه.
حالااگه نجس شده باش مثلا بایه پتو برخورد کنه که هردوتاش خشک باش نجس نمیشه ومیشه نمازخوند روفرش؟
ممنون ازسایت وپشتیبانی

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از تماس شما

اگر یقین به سرایت رطوبت به فرش ندارید فرش پاک است وبه شک ها و احتمالات توجه نکنید.
در مورد نماز خواندن هم اگر فرش خشک باشد و لباس و بدن هم خشک باشد می شود روی همان قسمت نجس شده هم نماز خواند.

سلام
اگراستمنا کنیم ومنی راتمیزکنیم که به لباس نریزد(من بعد ازبرون آمدن منی آن رابادستمال باک کردم وادار کردم ولی بعدش چندقطر ریخت روی لباس؟پاک است
واگرترشحات خشک شده باشد اگرروی رختواب بخوابیم رختواب نجس نمیشود؟ویالباس دیگری بپوشیم؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما .

اولا سعی کنید این گناه بزرگ را ترک کنید.
ثانیا اگر بعد از ادرار کردن استبرا کرده و خود را آبکشی کرده اید چند قطره ای که بعدش خارج شده پاک است .
و در مورد رخت خواب هم اگر خشک باشد جایی را نجس نمی کند.

سلام،اگر دختری خود ارضایی کرده باشد،بعد از آن باید غسل جنابت کند؟بعد از غسل جنابت باید وضو بگیرد یا میتواند بدون وضو نماز بخواند؟مرجع مقام معظم رهبری

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

باید توبه کند و اگر با این کار ارضا شده باشد باید غسل جنابت انجام دهد و با این غسل می تواند بدون گرفتن وضو نماز هم بخواند.

با سلام
من پسر هستم؛قبل از غسل لازم به ادرار هست یا نه ؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

بله این کار مستحب است و فائده استبرا از منى با بول این است که اگر رطوبت مشکوکى بعد از غسل کردن از او خارج شود و نداند منى است یا نه، غسل ندارد اما اگر استبراء نکرده باشد و احتمال دهد ذرات منى در مجرا باقى بوده و همراه بول یا رطوبت دیگرى خارج شده، باید دوباره غسل کند و محل را نیز باید بشوید.

سلام من میخواستم بگم که من چند روزی است که خود ارضایی میکنم و متاسفانه از این عملم هیچ راضی نیستم و همیشه توبه میکنم اما پایدار نمی ماند و همچنین در این عمل مایعی از من خارج میشود ک غلیظ و کمی چسبناک میباشد اما کدر نمیباشد... من چگونه این عمل را ترک کنم و میخواهم کار هایی ک قبلا انجام دادم(خود ارضایی) را خداوند گناه مرا بیامورزد و چه کنم ک خداوند این گناه من را بیامورزد

با سلام و تشکر از ارتباطتان با شهر سوال

پرسشگر گرامی،
قسمتی از پاسخ شما در لینک زیر موجود است:
http://www.pasokhgoo.ir/node/39201

چند نکته:
۱. اما در مورد مایعی که از بدنتان خارج می شود عرض کنیم که:
با مشخصاتی که نوشتید، احتمال بسیار منی است که برای شما غسل را واجب می کند.
۲. عادات سالم را در خود تقویت کنید: از تصاویر محرک جنسی اجتناب کنید، به جوک های مبتذل گوش ندهید، دوستان سالم برای خود انتخاب کنید و از پوشیدن زیر پوش های تنگ و چسبان خودداری نمایید.

موفق باشید.

با عرض سلام وخسته نباشید من در هنگام کار در فضای مجاز تصاویری وفیلم های تحریک کننده ی میبینم ایا این کار نماز من را باطل من کن ویا در هنگام خواند نماز اهنگی در حال پخش باشید ایا باطل است وبعد من یک هکر هستم وبعضی اوقاتی کار های مانند هک کردن سایت های دیگر وبدست اوردن این سایت ها می کنم این کار ایا به عنوان دزدی حساب می شود وبه نماز من اسیبی می رساند لطفا جواب من را سریع بدهید باتشکر از سایت خوبتون

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

دیدن فیلم‌ها یا تصاویر مستهجن وحاوى منکرات،موجب تقویت هواهاى شیطانى نفس،تضعیف اراده وایمان و زمینه‌سازترتّب مفاسدوگناهان بوده وحرام است.. اگر با دیدن این فیلمها جنب نشوید نمازتان صحیح است.
بله هک کردن سایت ها جایز نیست و مدیون می شوید. منتهی اگر مثلا سایت های اسرائیلی را هک کنید اشکالی ندارد.
در مورد موسیقی برای نماز هم نام مرجعتان را بفرستید.

سلام
پس از جنب شدن چه کارها و فعالیت هایی را نباید قبل از غسل آن انجام داد؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

مرجع تقلیدتان کیست؟

من تازه به سن تکلیف (۱۵سال) رسیدم

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

باید ابتدا مرجع تقلید انتخاب کنید .

مجتهداعلم راازسه‌راه مى توان شناخت۱-آن که خودانسان دارای شرائط،یقین کندفلان شخص اعلم است۲-آن که دونفرعالم عادل دارای شرائط تشخیص دهند۳-عده ای ازاهل علم که مى توانند مجتهداعلم راتشخیص دهندودر صورتی که ازاین راه به مرجع تقلیدنرسیدیدباتماس گرفتن از جامعه مدرسین حوزه علمیه قم کمک گرفته ومرجع خودرا مشخص کنید.۰۲۵۳۷۷۴۳۳۱۰

سلام خسته نباشید ...سوال اولم ... وقتی که میخوام غسل کنم توی نیت کردن لازمه که بگم چ نوعی هست مثلا غسل جنابت میکنم بصورت ترتیبی قربتا الی ا... یا فقط غسل جنابت رو بگم کافیه ... سوال دومم اینه که بعد از شستن سر و گردن سمت راست و سمت چپ همه این ها که تموم شد آخر غسل باید کار خاصی انجام داد ینی اگر تموم شد باید چیکار کنیم .... میشه رفت زیر آب یا نه ...

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

۱: گفتن هم لازم نیست و همین که در ذهنتان این است که می خواهید غسل جنابت انجام دهید کافی است.
۲: کار خاصی لازم نیست انجام دهید و بعد از اتمام غسل می توانید زیر آب بروید.

ببخشید من می خواستم بدونم چه طور بفهمیم ترشح بیرون آمده منی اس یا نه

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

خروج منى در مرد داراى سه نشانه است: ۱. همراه با شهوت باشد. ۲. با جستن بیرون آید. ۳. بدن سست شود. اگر هیچ یک از نشانه‏هاى سه گانه و یا یکى از آنها را نداشت، حکم به منى نمى‏شود؛ مگر آنکه از راه دیگرى یقین کند که منى است.

با سلام
درباره غسلی که داشته ام سوال دارم
اول اینکه من پرده ی گوشم پاره شده و دکتر گفته بود که نباید به آن اب برسد که چرک کند برای همین من قبل از غسل تکه ای پنبه ی چرب داخل گوشم گذاشتم هنگام غسل برای شستن گوش پنبه برنداشتم من فقط دور ان را با دستم شستم و سعی کردم تا جایی که میتوانم گوشم را بدون داخل شدن اب به گوشم بشوییم
ایا این غسل باطل شده یا مورد قبول است؟؟؟؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

اگر قسمت ظاهر گوش را شسته باشید غسلتان صحیح است.

سلام . من از بچگی بدون علم خودارضایی داشتم ، بعدها رهاش کردم . یمدت باز گرفتار بودم و باز رها کردم الان با دیدن یک تصویر یا تصور احساس میکنم ابی از من خارج میشه ایا حکم جنابت داره ?
سوال دوم اینکه با توجه ب سابقه ای ک داشتم زودتر از دیگران ارضا میشم و ناخواسته زیر دوش حمام برای پاک شدن از استحاضه متاسفانه تحریک شدم و با جستن ابی خارج شد ، همونجا غسل کردم اما بعد از حمام رطوبتی از من خارج میشه ک نمیدونم ایا حکم منی دارد یا نه ?

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

۱: ترشحات معمولی زنانه ورطوبت هایی که بدون لذت یابالذت کم اززن خارج می شوندپاک هستندونیازی به غسل ندارندونماز و روزه نیز صحیح است.
۲: اگر ارضا شده اید و این ترشحات در ادامه همان ترشحات ارضا شدن است با خارج شدنشان باید غسل جنابت را مجددا انجام دهید.

ممنون

با سلام
با دیدن فیلم یا افکار و یا ناخود آگاه اگر آبی از بدن خارج شود به غسل نیاز دارد از کجا بفهمیم این آب منی است؟؟
واسه غسل، نجاست باید پاک شود از کجا بفهمیم کاملا پاک شدیم و نجاست وجود نداره؟؟؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

ترشحات معمولی زنانه ورطوبت هایی که بدون لذت یابالذت کم از زن خارج می شوندپاک هستندونیازی به غسل ندارندونماز و روزه نیز صحیح است.چون دخترها وخانم هامعمولا ترشحات پاک دارند لذاتنهادرصورتی که دراوج لذت جنسی وهمزمان با ارضا شدن(یعنی زمانی که احساس کنند دیگرنیازی به ادامه کارندارندوشهوتشان تخلیه شده است)ترشحی خارج شودجنب می شوندواین ترشح هم حکم منی را دارد ونجس است.واگربه ارضا شدن یاخارج شدن ترشح درهمان حال شک کنندتکلیفی ندارند.

و برای انجام دادن غسل باید قسمتی که میخواهید غسلش دهید پاک باشد و تشخیص این موضوع با خود شماست.

با سلام
من تقریلا ۳ ماهه ک خود ارضایی داشتم،توی اینترنت در مورد عوارض جسمی اش برای دختران چیزایی مثل چاق شدن،از دست دادن برق چشم ها،ریزش مو و...)چیزایی ک دخترا خیلی روشون حساسن رو نوشته،میخوام بدونم درسته یا نه؟
سوال دومم من فکر کنم پرده بکارتمو طی همین خودارضایی ها از دست دادم،میخوام بدونم این روی رابطه ی اینده ام با همسرم تاثیر میذاره؟
ممنون از پاسختون

تصویر مشاور شهر سوال

با سلام خدمت شما خواهر گرامی،
خودارضایی میتواند دارای عوارض گوناگون (که شما مطالعه کرده اید) باشد که شما به یکی یا چند عارضه آن دچار شوید، یا حتی ممکن است شما به هیچکدام از این عوارض دچار نشوید. این عوارض در افراد مختلف میتواند متفاوت باشد. اما قطعا عمل نادرستی بوده و خوشبختانه شما در حال حاضر مبتلا به چنین مشکلی نیستید. در خصوص رابطه آینده با همسر، همین که پرده بکارت از بین رفته باشد میتواند ایجاد مشکلاتی برای شما در خانواده و ازدواج ایجاد نماید، اما در خصوص رابطه جنسی با همسر ،خود ارضایی شما و هر گونه تجربه جنسی قبلی، جدای از حکم حرمت شرعی ، میتواند در نوع رفتار جنسی به لحاظ افزایش یا کاهش میل شما و یا واکنش های طبیعی یا غیر طبیعی در لحظات با هم بودن تان، (به ویژه در اوایل زندگی) اثراتی داشته باشد. بنابراین بهتر است در صورت ابتلا، این کار را ترک کنید.
موفق باشید.

سلام ببخشید من خود ارضایی کردم ومی دانسنتم گناه گبیره است مایعی که از بدنم خارج شده است جهشی نداشته است نمی خواستم این طوری شد حالا چی کار کنم

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

اگر ارضا شده اید و یقین به خروج منی دارید باید غسل جنابت انجام دهید و توبه کنید. ولی اگر در خارج شدن منی شک داشته باشید تکلیفی برای انجام دادن غسل ندارید.

سلام ببخشید چرا وقتی با خودارضایی ارگاسم میشیم ازدواج کنیم؟؟؟ دخترم

تصویر مشاور شهر سوال

با سلام خدمت شما کاربر محترم شهر سوال. خوش آمدید.
به شما پیشنهاد میکنیم برای رسیدن به پاسخ سوال خود، به دو سوال مهم بیاندیشید و پاسخ دهید:
اول این که هدف نوع بشر (انسانها) از ازدواج چیست؟
دوم، این که هدف شما (شخص شما) از ازدواج چه چیزی میتواند باشد؟
قطعا با پاسخ به این دو سوال، جواب سوال شما هم روشن خواهد شد. در انتظار حضور مجدد شما هستیم.
موفق باشید.

سلام,ببخشید من اول کامل حمام میکنم و بعد میرم زیردوش و غسل میکنم.یعنی بدنم کاملا خیسه که غسل میکنم.آیا غسلم اشتباهه؟؟؟ واگر اشتباهه,باید بخاطراین چندسالی که اینطوری غسل کردم,دوباره تک تک غسل کنم یا فقط یه بار غسل کردن کافیه؟؟ لطفا بگید غسلم اشتباه بوده یا نه؟؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

برای غسل خیس بودن بدن اشکالی ندارد و غسل هایی که انجام داده اید صحیح است.

سلام من پسری ۱۴ ساله هستم و دو سالی هست که خود ارضایی می کنم و بار اول که خودارضایی کردم غسل کردم ولی برای دفعات بعد این کاررا انجام ندادم.آیا هر بار باید غسل کنم؟اگر هربار باید غسل می کردم. با توجه به اینکه من نمی دونستم آیا نماز و روزه هایم باطل است؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

این کار حرام و از گناهان بزرگ است و ضرر های جسمی و روحی زیادی دارد . توبه کنیدو دیگر این کار را انجام ندهید تا خداوند شما را ببخشد.
اگر با این کار ارضا می شده اید و منی خارج می شده است باید برای هر باری که اینگونه می شده اید غسل جنابت انجام بدهید و اگر نمازی را با حالت جنابت خوانده باشید باید قضا کنید و برای روزه ها با دفتر مرجعتان تماس بگیرید.

سلام ایا در هنگام نیت غسل یا بعد از این الت را بشوریم (البته نه به عنوان غسل فقط بخاطر پاک شدنش) و بعد غسل را انجام دهیم؟ ایا غسل درست است؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

در هر صورت اگر در هنگام غسل آن قسمت را با نیت غسل کردن شسته اید غسل صحیح است و اگر اصلا آن قسمت را به نیت غسل نشسته باشید غسل باطل است.

سلام من هنگام یابعد از نیت غسل الت رو نه به عنوان بخشی از غسل بلکه فقط برای طهارتش شستم وبعد غسل کردم ایا غسل اشتباهه؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

در هر صورت اگر در هنگام غسل آن قسمت را با نیت غسل کردن شسته اید غسل صحیح است و اگر اصلا آن قسمت را به نیت غسل نشسته باشید غسل باطل است.

سلام . من دختری هستم که حدود ۳ ساله به پسری علاقه دارم البته فکرنکنم عادی باشه این علاقه چون تو این سه سال روزی نشده بهش فکر نکنم درطول روز هروقت که از کاری فارغ میشم همش تصویرش جلو چشممه و ما هیچوقت باهم حرف نزدیم فقط بانگاهاش و از طریق یکی از دوستان فهمیدم اون هم واقعا به من علاقه داره ولی به دلیل مشکلات من جواب رد غیر مستقیم حتی بدون این که باهاش حرف بزنم یکبار ردش کردم .اما دراین ۳ سال روزی نبوده بهش فکرنکنم شبی نبوده چهره اش جلو چشمم نباشه صبحی نبوده بدون تصور اون تو بغلم بیدار بشم مشکل من درد من اینه همش جلو چشممه و با فکر بهش بدنم سست میشه و مشکل اینه تصوراتی هم باهاش دارم یعنی کامل تجسمش میکنم با خودم حتی تجسم بصورت رابطه جنسی .این باعث میشه گاهی اوقات مایعی ازم خارج بشه که بدون جهش هم هست اولش ولی بعدا درطی دوروز مطمعنا باعث میشه بهش بیشتر فکرکنم و باعث ارضا بشه میدونم کارم اشتباهه ولی به هیچ وجه نمیتونم فراموشش کنم درنتیجه خودارضایی با فکرش میاد سراغم شما بگید من چکارکنم ؟؟؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

اولا: فکرکردن ودوست داشتن نامحرم اگرموجب تحریک شهوانی باشد،یا به قصد لذت بردن باشدویا اینکه فردترس این را داشته باشد که با این فکر و خیال هادرآینده به گناه(رابطه داشتن با نامحرم) بیفتد،حرام وگناه است.اما اگر در این حدنباشدوصرفاً یک نامحرم به ذهن فرد بیایداشکال شرعی ندارد .

دوما: چون دخترها وخانم هامعمولا ترشحات پاک دارند لذاتنهادرصورتی که دراوج لذت جنسی وهمزمان با ارضا شدن(یعنی زمانی که احساس کنند دیگرنیازی به ادامه کارندارندوشهوتشان تخلیه شده است)ترشحی خارج شودجنب می شوندواین ترشح هم حکم منی را دارد ونجس است.واگربه ارضا شدن یاخارج شدن ترشح درهمان حال شک کنندتکلیفی ندارند.

سوما: اگر می دانید که ازدواج درست نمی شود و سر نمی گیرد در مورد این موضوع فکر نکنید .
برای راهنمایی بیشتر با ۰۹۶۴۰۰ قسمت مشاوره یا اخلاق تماس بگیرید.

سلام، ببخشید اگر خانمی در خواب حالت روانی ارضا شدن به او دست بدهد ولی اصلا خیس شدن و خروج هیچ مایعی حس نشود حکم به چه صورت هست،ایا غسل واجب است؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

با تشکر از ارتباط شما

صرف خواب دیدن سبب جنب شدن نمی شود اگرخانمی خواب شهوانی ببیند در صورتی که بعد از بیدار شدن یقین داشته باشد که منی خارج شده است، باید غسل کند.در صورتی که شک در محتلم شدن داشته باشد ،غسل لازم نیست. نشانه جنابت در خانم ها و یا دختران، آن است که در اثر تحریک جنسی به اوج شهوت جنسی برسند و دراین حالت مایعی خارج شود. فرق نمی کند در خواب یا در بیداری باشد.

سلام . . اگر قبل از حیض یا در دوران حیض، جنب باشیم و صبر کنیم تا وقتی از حیض پاک شدیم، هر دو غسل واجب را انجام دهیم درست است؟
یعنی بعد از پاک شدن از حیض، هر دو غسل جنابت و حیض را با یک نیت و با هم انجام دهیم . ...
من تا الان این کار رو انجام می دادم ولی کسی از کتاب احکام گفت که اگر دو غسل واجب به عهده ی ما باشه اول باید از جنابت پاک بشیم بعد حیض رو انجام بدیم ..
کدام روش درسته ؟
مرجع اقای سیستانی .

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

با تشکر از ارتباط شما

بله این کارتان اشکالی ندارد .

کسی که می خواهد دویا چند غسل انجام دهد می تواندیک غسل به نیت همه انجام دهد ونیازی نیست که برای هرکدام یک غسل جداگانه انجام دهد.(مثلا فردی که هم غسل جنابت وهم غسل حیض براو واجب است ومی خواهد غسل زیارت وجمعه نیز انجام دهد می تواندیک غسل با نیت همه انجام دهد.)

درود
من پسری ۱۵ ساله تقریبا چند شب هست که در خواب ارضا میشوم و ناراحت میشوم و قبلا از روی جهل خود ارضایی میکردم ولی الان خود ارضایی رو ترک کردم اما ارضا در خواب دیت از سرم بر نمیدارد من باید چه کنم لطفا اگه میشه راهنماییم کنید.

پرسشگر گرامی؛
از اینکه موفق به ترک گناه شده اید خوشحالیم و برای شما آرزوی موفقیت های بیشتر می کنیم .
هر مایعی که در خواب از بدن انسان خارج می شود منی نیست اگر یقین نداشته باشید که مایع یاد شده منی است و همچنین نشانه های منی (خروج با شهوت و جهش و سست شدن بدن بعد از خروج) را نداشته باشد یا شما شک داشته باشید ، منی محسوب نشده و موجب غسل نمی گردد و پاک است .
اما اگر منی باشد یا نشانه های آن را داشته باشد باز هم مشکل خاصی نیست این مسئله روال طبیعی بدن خصوصا مردان است و البته نیاز به تطهیر و غسل دارد.
برای جلوگیری از احتلام، دعای زیر را ۷ بار قبل خواب بخوانید. البته این نشانه سلامت شماست نه بیماری!
بسم الله الرحمن الرحیم
اللّهُمَّ اِنّی اَعُوذُ بِکَ مِنَ الاِحْتِلامِ وَ مِنْ سُوءِ الاَحْلامِ وَ مِنْ اَنْ یَتَلاعَبَ بِیَ الشَّیطانُ فِی الْیقْظَةِ وَ الْمَنام
برای جلوگیری از احتلام، موارد زیر نیز توصیه میشود:
۱- شب‏ها دو سه ساعت قبل از خواب چیزی نخورید، حتی مایعات.
۲- سعی کنید محل خواب شما گرم نباشد و از رو انداز سنگین استفاده نکنید.
۳- به ورزش و کارهایی از قبیل استحمام با آب سرد (در فصول مناسب) که موجب تقویت اراده و اعصاب میشود مداومت کنید.
۴- از پوشیدن لباس‏های تنگ و چسبنده پرهیز نمایید.
۵- از دیدن صحنه‏ های محرک و … خودداری کنید.
۶- سعی کنید با طهارت بخوابید و این دعایی که برای قبل از خواب و برای جلوگیری از احتلام ذکر شده نیز استفاده کنید. دعا این است:
اَللَّهُمَّ اِنّى اَعُوذُ بِکَ مِنَ الْأِحْتِلامِ وَ مِنْ شَرِّ الْأَحْلامِ وَ مِنْ اَنْ یَتَلاعَبَ بِىَ الشَّیْطانُ فِى الیَقْظَةِ وَالْمَنامِ. (خدایا به تو پناه برم از احتلام و از شر خوابهاى آشفته و از اینکه شیطان با من بازى کند چه در بیدارى و چه در خواب)
۷ـ سعی کنید به شکم نخوابید(به بغل یا به پشت بخوابید)
۸ـ قبل خواب آلت خود را با آب سرد بشویید(بیضه ها را) این کار بسیار بسیار اثر بخش است
۹- از نظر تغذیه هم نوشابه-آجیل-پیاز-ادویه جات و فلفل و… کمتر مصرف کنید مخصوصا شبها!
۱۰- کسانی که زیاد به این مشکل دچار میشوند میتوانند با یک پلاستیک و یک کش قیتونی آلت خود را تا صبح پوشیده نگه دارند.
شهوت زیاد بروز احتلام را بیشتر میکند. بطور کلی مصرف سردیجات هم در مردان و هم در زنان میل جنسی(شهوت) را کاهش میدهدو برعکس گرمی جات میل جنسی را افزایش میدهد.
برای کاهش میل جنسی: میتوانید سردیجات مثل لیمو،ماست،و… مصرف کنید. و افزایش دهنده های میل جنسی را هم که در زیر گفته شده را کمتر مصرف کنید مخصوصا پیاز،ادویه جات(زردچوبه،دارچین)،زنجبیل ،زعفران،موز،آجیل مخصوصا تخم کدو و بادام زمینی!
یا اینکه همراه با این موارد سردی هم مصرف کنید مثلا پیاز و سیر با ماست بخورید یعنی گرمی و سردی با هم!
افزایش دهنده میل جنسی : زعفران، پیاز ، عسل، موز، مارچوبه، سیب، هویج، زیتون، گوجه فرنگی، کدو حلوائی، ذرت بو داده با کره، انجیر، خرما، زنجبیل، فلفلو انواع ادویه های تند(ادویه کاری)، شکلات، میگو و انواع غذاهای دریائی و ..
تنها راه حل کامل احتلام، ازدواج هست و بعد ازدواج به انجام این دستورات و رژیم غذایی و… نیازی نخواهید داشت!

موفق باشید.

سلام. ببخشید اگه بعد از غسل متوجه بشم که یکی از ناخن های دست لاک داشته، آیا غسل اشتباهه و باید دوباره غسل کرد؟
مرجع تقلید آقای مکارم

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

اگر اندازه لاک مانده بر ناخن کمتر از نصف عدس باشد غسل صحیح است و الا غسل باطل است.

سلام .کمی مایع علیط همراه با ادرار از من خارج شد بدون شهوت و سستی بدن حکم ان چیست ممنون

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

این مایع منی نبوده است و غسل هم نمی خواهد.

سلام پسر هستم

در ماه مبارك رمضان خود ارضايي كردم و نميدونستم اين كار روزه رو باطل ميكنه

حكمش چيه
مقلد اقاي سيستاني هستم

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

اگر در یادگیری مسأله کوتاهی نکرده اید و احتمال هم نمی دادید که این کار روزه را باطل کند کفاره بر شما واجب نیست ولی باید روزه را قضا کنید.

سلام خسته نباشید ایا در هنگام غسل کردن میشود روی جاهایی که دست نمیرسد دست کشید و اگر دست کشید باید مثل وضو کردن باید از بالا به پایین کشید؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

دست کشیدن در غسل واجب نیست و چیزی که مهم است این است که به عضو آب برسد.

سلام من یک پسر ۱۴ ساله هستم و چند بار منی در شب از من خارج شده و خیلی هم ناراحتم چرا که تو همه ی غسل هام به جای انکه بگم غسل جنابت انجام میدهم میگفتم غسل نجابت انجام میدهم قربت الله حکم این چیه ؟ و میخواستم بدونم اگه چند غسل به گردنت باشه چند بار باید غسل کنم؟ خیلی ممنون خواهش میکنم جواب بدین به آینده یه من بستگی داره

تصویر شهرسوال

سلام بر شما دوست گرامی
پاسخ سوال شما در چند نکته عرض می شود:
- نکته اول: منی چند نشانه دارد. یعنی اگر رطوبتی از انسان خارج شود و نداند منی است یا ادرار یا غیر این ها، اگر: ۱ ـ با شهوت بیرون آید، ۲ ـ با جهش و فشار بیرون آید و ۳ ـ بعد از بیرون آمدن بدن سست شود، آن رطوبت حکم منی را دارد. اگر هیچ یک از این سه نشانه یا بعضی از اینها را نداشته باشد حکم منی را ندارد.
در نتیجه با توجه به سؤال شما، باید گفت مایع خارج شده بعید است منی باشد. زیرا بسیار بعید است در یک شب پسر ۱۴ ساله ای چند بار محتلم شده و از او منی خارج شود. چه بسا رطوبت های دیگری باشد که اصلا حکم منی ندارد.
- نکته دوم: منظور از نیت اعمال واجب، قصد بر انجام آن است. لذا اگر در جایی غسل جنابت به عهده ما واجب بود ولی فرضا اسم آن را اشتباه تلفظ کردیم، چون قصد درونی ما انجام غسل جنابت بوده است، در صورتیکه خود غسل را درست بجا بیاوریم، صحیح است.
- نکته سوم: اگر چند غسل به عهده ما باشد می توانیم همه را با هم نیت کرده و یک غسل انجام دهیم.
موفق باشید.

سلام،آیا در هنگام غسل واجب ،زمانی که سمت راست و چپ بدن را می شوییم لازم است که همواره آب از بالا به پایین گرفته شود تا بدن شسته شود و یا می توان از پایین به بالا هم گرفت و بدن را شست ؟
بنده هنگام شستن زیر بغل ها و اطراف کمر آب را از پایین به سمت بالا می آورم آیا غسل من باطل است در حالی که ترتیب را رعایت کردم؟

تصویر شهرسوال

سلام بر شما
نظر همه مراجع معظم تقلید این است که: در غسل لازم نیست بدن را از بالا به پایین بشوید. بله تنها از مراجع معاصر آیت العظمی بهجت، شستن از بالا به پائین را در غسل ترتیبی به احتیاط وجوبی لازم می دانستند که آن احتیاط هم قابل رجوع به دیگر مراجع بود.

سلام‌،ممنون از سایت خوبتان،من چندتا سوال دارم،اگر میخوانید لطفا سریع تر جواب دهید.:
مایع منی روی تشک من ریخته.من تشک را باپنبه های داخلش شستم و چند بار آب کشیدم و با لگد کردن...آب کشی کردم،آیا تشک پاک شده؟؟؟
مایع منی داخل لباس زیر منوریخته، لباس زیر را در حمام شستم(داخل لگن آب کشی کردم و با فشرده شدن آب لباس را خارج کردم،بعد داخل لباس شویی گذاشتم؟؟پاک شده؟؟
اگه منی روی فرش بریزه و ندانیم کجا ریخته فرش پاک است؟؟؟و چگونه میشه روی فرشی که منی ریخته،پاک،و حلال کرد؟؟؟اگر مایع خشک شود و با شی خیس برخورد نکند چیزی را نجس میکند؟؟
من از خدا طلب بخشش کردم و چند وقته این،عمل زشت رو انجام،نمیدم(ان شاالله که دیگه تکرار نکنم)لطفا سوالا جواب بدین بدجور مغزم درگیر کرده.

تصویر شهرسوال

سلام بر شما
اگر بعد از برطرف شدن عین نجاست که در سوال شما همان مایع منی است، بعد از آبکشی، پاک است. در مورد لباس هم همینطور. مهم این است که عین نجاست از برود. اگر فرش نجس شود و ندانیم کجای فرش دقیقا نجس است، لازم است از تمام قسمت هایی که احتمال می دهیم، اجتناب کنیم. مایع منی خشک شده نیز نجس است و اگر به شیء خیسی برخورد کند، آن را هم نجس می کند. ان شاءالله که همه ی ما بتوانیم در ترک محرمات موفق باشیم و در این مسیر از خداوند متعال نیز توفیق عمل به واجبات و ترک محرمات را درخواست کنیم.

سلام ببخشید نمیشه چند روش معرفی کنید تا هر چ زودتر خودارضایی رو ترک کنم چون من سعیمو میکنم اما دوباره وسوسه میشم و اینکارو میکنم بهضی مواقع فیلم میبینم و بدون هیچ کاری اب خارج میشه لیز هم هستش میخواستم ببینم ک ایا وقتی من کاری نکردم و فقط فیام دیدم و ابی خارج شده اب غسل میخواد؟

پرسشگر گرامی؛
آن آبی که از مجرای شما خارج می شود، اگر خصوصیات منی را ندارد، موجب غسل نمی شود.
در مرحلۀ ابتدایی باید دیدن فیلم را کنسل کنید تا بقیه مسائل را راحت تر مدیریت کنید.

اگر این ایمان را داشته باشید که واقعا می‌توانید راهی برای ترک اعتیاد به خودارضایی پیدا کنید، قادر به انجام این‌کار خواهید بود. شاید هدف شما توقف کامل خودارضایی نباشد، اما قصدتان این باشد که ان را محدود به اندازه مشخصی کنید مثلا یک یا دو بار در هفته. این هم بسیار خوب است. اگر باور داشته باشید که می‌توانید در این نبرد پیروز شوید، احتمال موفقیت‌تان بسیار بیشتر خواهد بود تا این‌که خودتان را دست کم بگیرید.

با این‌حال، شاید روزهایی باشد که پسرفت داشته باشید. اگر دیدید روزی که قرار نبوده است خودارضایی کنید این‌کار را کردید، فکر نکنید که “اوه، خب، من که به هر حال این روز را از دست داده‌ام” و سپس بقیه روز را با میل و رغبت شدید به خود ارضایی ادامه دهید و روز بعد از نو شروع کنید. این به همان اندازه غیرمنطقی است که فکر کنید باید تمام شیرینی پای را بخورید فقط چون یک کلوچه خوردید و رژیم تمام آن روز را خراب کنید.

اگر همه راه‌ها را امتحان کردید و نتوانستید این اعتیاد را تحت کنترل بگیرید، شاید زمان آن باشد که موضوع را به کس دیگری بگویید و از او کمک بخواهید. خجالت نکشید، و به یاد داشته باشید که خیلی از مردم مشکل مشابه شما را دارند. کمک خواستن یک حرکت شجاعانه است و خیلی از افراد همین فکر را می‌کنند.

از پیشوای مذهبی‌تان راهنمایی بخواهید. از روحانی محلی‌تان کمک بخواهید. سه چیز را به‌خاطر داشته باشید: اول، این افراد بخشی از روحانیت شده‌اند چون خودشان را به اجتماع‌شان اختصاص داده‌اند. دوم، مطمئنا به کسی که قبلا به خودارضایی معتاد بوده کمک کرده‌اند. و در آخر، آنها متعهد به رازداری و حفظ اسرار هستند.

با یک پزشک هم می‌توانید ملاقات کنید. مشاوران، روانشاسان و روانپزشکان همه برای کمک به افراد با میزان اعتیادهای گوناگون آموزش دیده‌اند. اول با یک درمانگر در زمینه مشکل خودتان دیداری داشته باشید. راه‌های درمانی متعددی وجود دارند، از درمان رفتار ادراکی گرفته تا درمان دارویی.

موفق باشید.

سلام من پسری۲۰ساله هسم خواستم بپرسم من با پسری نزدیکی داشتم ولی از من هیچ مایع منی نیومد بیرون میخاستم ببینم آیا باید غسل کنم یا نه اخه یه جا خوندم اگرم مایع منی ازت هم نیومده باشه بیرون باید غسل کنی و بعد وضو بگیری خواستم ببینم درسته یا نه به غسل نیاز دارم یا نه

تصویر شهرسوال

سلام بر شما
اگر این نزدیکی منجر به دخول شده است، بله، غسل جنابت بر هر دو طرف واجب است حتی اگر منی خارج نشده باشد.

و صرف نظر از سوال شما، گناهی که از آن نام بردید از بزرگترین گناهان کبیره است که انسان را از رحمت خدا دور کرده و موجب عذاب می شود. مگر اینکه توبه حقیقی کنید که دیگر به این گناه برنگردید تا بلکه ان شاالله مشمول رحمت خداوند شوید.
توبه ی حقیقی هم به طور خلاصه به این معناست که واقعا و حقیقتا از ارتکاب گناه پشیمان و نادم باشیم. و سعی و تلاش هم داشته باشیم دیگر مرتکب آن گناه نشویم و از زمینه های ایجاد آن گناه نیز دوری کنیم.

موفق باشید.

سلام
ایا باید برای غسل زیر بغل و کف پا را با دست کشید ؟

تصویر شهرسوال

سلام بر شما
همین مقدار که آب به سطح پوست برسد کافی است و دست کشیدن لازم نیست. بله، اگر فرضا به دلیل مانعی در سطح پوست نیاز به دست کشیدن باشد، نیاز است.

با سلام و عرض خسته نباشید .
بعضی مواقع بعد از ادرار کردن مایع سفیدی از من خارج میشود حکم آن چیست غسل واجب است یا نه و آن مایع چیست؟

تصویر شهرسوال

سلام بر شما و وقت بخیر
خیر، این مایع منی نیست و باعث جنابت هم نمی شود.
به این مایع «وذی» می گویند.
وذی یعنی آبی که گاهی بعد از خارج شدن منی از انسان خارج می شود و اگر با منی یا ادرار آلوده نشده باشد پاک است.

با سلام سوال من اینه ک بعد از دیدن فیلم یا عکس های بد مایعی کمی از بدن خارج بشه ولی با جستن نباشه...همراه باش شهوت نباشه‌...بدن هم سست نشه...حکم منی داره؟

تصویر شهرسوال

سلام بر شما و وقت بخیر
خیر، این مایع منی نیست و باعث جنابت هم نمی شود.
به این مایع «مذی» می گویند.
«مذی»: عبارت است از آبی که معمولا هنگام بازى كردن با همسر و یا دیدن صحنه های تحریک کنند و یا تخیل صحنه های شهوت انگیز بدون جهش و بدون پرش بیرون می آید. مقدارش خیلی کمتر از منی است. و اگر با منی یا ادرار آلوده نشده باشد پاک است و غسل ندارد و وضو را هم باطل نمی کند.

سلام میخواستم درباره غسل کردن بپرسم حمام خونمون دوش نداره ومن برای غسل کردن مجورم با کاسه اب بریزم میخواستم بدونم غسل کردن به این روش درسته یانه اول با کاسه رو سرم اب میریزم نیت مبکنم ودست میزنم به تمام سرم تا اب به همه جا برسه بعد سمت راست رو با کاسه اب میریزم بعد سمت چپ ایا درسته؟چون چاره دیگه ای ندارم.شرایطتشو ندارم تا در آب فرو برم یذکه جور دیگه غسل کنم

تصویر شهرسوال

سلام بر شما و وقت بخیر
مشکلی نداره و غسل شما صحیح است. همانطور که می دانید غسل بر دو نوع ارتماسی و ترتیبی قابل انجام است. در غسل ارتماسی لازم است بعد از نیت، تمام بدن یکباره در آب فرو رود. اما در غسل ترتیبی لازم است ابتدا سر و گردن، سپس سمت راست، و بعد از آن سمت چپ بدن شسته شود. و در غسل ترتیبی نیاز نیست حتما زیر دوش آب غسل انجام شود و آب جاری بشه، بلکه همین که آب به تمام بخش های موردنظر برسه کافی هست. و لذا غسل شما به همین شکل که توضیح دادید درسته و مشکلی نداره.
موفق و سلامت باشید.

با سلام و تشکر از مطالب خوب و سایت عالی شما
من در دوران عقد هستم
بعضی اوقات که با نامزدم نزدیکی بدون دخول انجام میدهم مایعی از من خارج میشود ولی به اوج لذت و شهوت نمیرسم
آیا در این مواقع جنب حساب شده و غسل جنابت واجب میشود؟
با تشکر

تصویر شهرسوال

سلام بر شما
اگر دخول انجام نشود و مایع خارج شده هم نشانه منی را نداشته باشد، جنابت نیست و غسل هم واجب نمی شود. (دخوب حتی به مقدار کم، باعث جنابت می شود حتی اگر مایع منی خارج نشود.)
توضیح:
«مذی»: عبارت است از آبی که معمولا هنگام بازى كردن با همسر و یا دیدن صحنه های تحریک کنند و یا تخیل صحنه های شهوت انگیز بدون جهش و بدون پرش بیرون می آید. مقدارش خیلی کمتر از منی است «مذی» پاک است و غسل ندارد و وضو را هم باطل نمی کند.
«وذی» یعنی آبی که گاهی بعد از خارج شدن منی از انسان خارج می شود و وذی نیز اگر با منی یا ادرار آلوده نشده باشد پاک است.
اما «منی» عبارت از مایعی است که درهنگام تحریک شدید جنسی خارج می شود و نشانه های دارد:
نشانه هاي خروج مني در مرداني که مريض نيستند، دو تا است:
۱- باجستن و پرش خارج مي شود.
۲- همراه با لذت و شهوت (يعنى لذّت و خوش آمدن) خارج مي شود.
معنای جستن آن است که منی از داخل مجری با پرش خارج می شودو به بیرون از مجری می پرد و خارج شدن منی از مجری همراه با پرش و همراه با احساس لذت جنسی می باشد.
اگر رطوبتي از انسان خارج شود و شک کند که مني است يانه و هيچ يك از اين دو نشانه يا بعضى از اين دو نشانه را نداشته باشد، حكم منى را ندارد، غسل هم ندارد و لباس و بدن را هم نجس نمي کند و وضو را هم باطل نمي کند.

سلام .ببخشید من دختری۱۸ساله هستم .دیشب خیلی تحریک شدم و خودموبا دست ماشاژ دادم.الان تکلیفم چیه باید غسل کنم؟

تصویر شهرسوال

سلام بر شما
در موردی که اشاره کردید، غسل جنابت وقتی واجب می شود که به اوج لذت جنسی یا همان ارگاسم رسیده باشید. و بعید است که این اتفاق افتاده باشد.
بطور کلى اگر زن به اوج لذّت جنسى برسد و در آن حال مایعى از او خارج شود جنابت محقق شده و غسل بر او واجب است ولى اگر شک کند که به این مرحله رسیده یا نه و یا شک در خروج مایع داشته باشد، غسل واجب نیست.

با تشکر از سایت خوبتون و مطالب اموزندتون

ایا خودارضایی در ماه صفر مشکلی ایجاد نمی کند و اگر نتوانیم تا ۲۴ ساعت غسل انجام دهیم مشکل نیست؟

تصویر شهرسوال

سلام بر شما
حرمت و گناه خودارضایی برای همه زمان هاست و البته طبعا ممکن است در برخی مکان ها و زمان های مقدس، گناه بیشتری داشته باشد، اما به هر حال اصل این عمل حرام و گناه است و فرقی نمی کند در چه زمان و مکانی انجام شود.
اما در مورد غسل:
شخصى كه جنب شده است، باید غسل جنابت كند و اگر عذر دارد باید تیمم بدل از غسل جنابت بكند و با تیمّم نماز بخواند. و تا زمانى كه عذرش باقی است، باید با تیمم نماز بخواند.
مثلا برای نماز و روزه اگر وقت تنگ بود و نزدیک بود نماز قضا شود و یا زمان برای انجام غسل جنابت قبل از اذان صبح (برای صحت روزه ماه رمضان) باقی نمانده بود، می توانید به جای غسل، تیمم انجام دهید و تا نوبت بعدی نماز، فرصت برای انجام غسل هست و لازم است بجا آورید.

سلام
آیا وارد کردن شی در دبر بدون انزال فرد باعث وجوب غسل جنابت می شود؟

تصویر شهرسوال

با سلام
خیر، اگر به انزال نرسد موجب غسل نمی شود، اما انجام چنین کاری به قصد لذت شهوانی، حرام است و گناه دارد.

سلام ببخشید من متاسفانه خودارضایی میکنم یه بار این گناهو کرده ارضا شدم اما مایعی از من خارج نشده فقط کمی خیلی کم مایع سفید بی رنگ بود ایا این غسل نیاز داره؟
اگه میشه درباره ترک این گناهو بهم مشاوره بدید خیلی در عذابم ممنون

تصویر شهرسوال

سلام بر شما و وقت بخیر

پاسخ سوال شما دو بخش دارد:

۱) اگر مایع خارج شده نشانه های منی را ندارد و یقین به جنابت ندارید، جنب نیستید و غسل هم بر شما واجب نیست.
توضیح:
رطوبت هایی که از مردان خارج می شود بر چند نوع است:
۱- ادرار
۲- «مذی»: عبارت است از آبی که معمولا هنگام بازى كردن با همسر و یا دیدن صحنه های تحریک کنند و یا تخیل صحنه های شهوت انگیز بدون جهش و بدون پرش بیرون می آید. مقدارش خیلی کمتر از منی است «مذی» پاک است و غسل ندارد و وضو را هم باطل نمی کند.
۳- «وذی» یعنی آبی که گاهی بعد از خارج شدن منی از انسان خارج می شود و وذی نیز اگر با منی یا ادرار آلوده نشده باشد پاک است.
۴- «منی» عبارت از مایعی است که درهنگام تحریک شدید جنسی خارج می شود و نشانه های دارد:
نشانه هاي خروج مني در مرداني که مريض نيستند، دو تا است:
۱- باجستن و پرش خارج مي شود.
۲- همراه با لذت و شهوت (يعنى لذّت و خوش آمدن) خارج مي شود.
معنای جستن آن است که منی از داخل مجری با پرش خارج می شودو به بیرون از مجری می پرد و خارج شدن منی از مجری همراه با پرش و همراه با احساس لذت جنسی می باشد.
اگر رطوبتي از انسان خارج شود و شک کند که مني است يانه و هيچ يك از اين دو نشانه يا بعضى از اين دو نشانه را نداشته باشد، حكم منى را ندارد، غسل هم ندارد و لباس و بدن را هم نجس نمي کند و وضو را هم باطل نمي کند.

۲) برای ترک خودارضایی مطالب فراوانی قبلا در مین سایت مطرح شده است که می توانید بخشی از آنها را در این صفحات مشاهده بفرمایید:
http://www.soalcity.ir/node/2690
http://www.soalcity.ir/node/1675
http://soalcity.ir/node/3566

موفق باشید.

سلام، خسته نباشید؛
اشکالی نداره وسط غسل از مواد شوینده استفاده کنیم
آخه من کمی وسواسی ام و نمیتونم وقتی دستم رو به عورتم میزنم به سر و گردنم هم بزنم
و اینکه حرف زدن وسط غسل چه حکمی داره یا دقیقه ای اگر از زیر آب خارج بشم، مثلا وقتی آب چند لحظه کم یا قطع میشه غسل باطل نمیشه ؟!

تصویر شهرسوال

سلام بر شما و وقت بخیر
خیر، هیچ مشکلی ندارد. زیرا در غسل موالات (پشت سر هم انجام دادن اعمال) شرط نیست. بلکه موالات فقط در وضو شرط است که نباید بین شستن اعضای وضو فاصله بیفتد.

دختری نوجوانم,اگه کسی بعدچندبارخودارضایی تونست توبه کنه ولی چون تمایل جنسی پیداکرده براثر نیاز مجبور به خودارضایی مجدد شه وبعدچندبار توبه کنه و تا چندماه اینکارو بزاره کنارتاجایی ک تمایلو نیازشو ازدست بده و بی اختیار دوباره مرتکب بشه، با این کار توبم شکسته نشد؟

پرسشگر گرامی؛
از آيات و روايات استفاده مي‏شود كه توبه مخصوص گناه ويژه‏اي نيست و شخص خاصي را نيز شامل نمي‏شود. خداوند نسبت به هر عمل زشت و هر ظلم و ستم و اسرافي، وعده پذيرش توبه را داده و در آيه "توبوا الي الله جميعاً" (۱) هرگناهكاري دعوت به توبه شده‏ است. در اين جهت فرقي بين گناه كبيره وصغيره نيست.
خداوند در قرآن مي فرمايد: "قل: يا عبادي الّذين اسرفوا علي انفسهم لا تقنطوا من رحمه الله أنّ الله يغفر الذنوب جمعياً، إنّه هوالغفور الرّحيم؛(۲) بگو: اي بندگان من كه(با گناه کردن ) بر خود ظلم و ستم روا داشتيد، از رحمت خداوند مأيوس و نا اميد نشويد كه خدا همه گناهان را مي آمرزد.
رسول اكرم(ص) فرمود: " هر مرضي دارويي دارد و داروي گناهان استغفار و طلب عفو وآمرزش از خدا است. (۳)
گناه هر چه باشد، قابل توبه است و توبه از آن در درگاه الهي پذيرفته مي شود. به شرط آن كه توبه حقيقي باشد؛ يعني انسان از عمق دل پشيمان شده باشد و با عزمي راسخ بخواهد آن گناه را ترک کند . در اين صورت خداوند نه تنها توبه را مي پذيرد. بلكه توبه كننده واقعي را دوست دارد. توبه كه به معني پشيماني واقعي از معصيت است، هم موجب بخشش گناه شده و هم صفحه قلب را از آلودگي به گناه پاك و تيرگي را مبدّل به روشنايي مي سازد.
غرق گنه نا اميد مشو ز دربار ما که عفو کردن بود در همه دم کار ما
بنده شرمنده تو، خالق بخشنده من بيا بهشتت دهم ،مرو تو در نار ما
توبه شکستي ،بيا هر آنچه هستي بيا اميدواري بجو ز نام غفار ما
در صورت تحقق توبه شکي نيست که خداوند آن را مي‌پذيرد. از روايات معصومين برمي‌آيد كه توبه، با شكستن آن و ارتكاب دوباره گناه، باطل نمي‌شود. امام باقر(ع) مي‌فرمايد:
«مؤمن هرگاه توبه كند، خداوند او را مي‌آمرزد، پس بايد براي آينده پس از توبه و آمرزش، كار نيك كند».
راوي مي‌گويد: عرض كردم: اگر پس از توبه و استغفار از گناهان، باز گناه كند و دوباره توبه كند. چگونه است، حضرت فرمود:
«آيا باور داري كه بنده مؤمن از گناه خويش پشيمان شود و از آن آمرزش خواهد و توبه كند و خداوند توبه‌اش را نپذيرد؟»
عرض كردم: اگر چند بار اين كار را كرد، گناه كرد و توبه، نموده چگونه است، فرمود:
«هرگاه مؤمن به استغفار و توبه باز گردد، خداوند نيز به آمرزش او بر مي‌گردد، زيرا خداوند آمرزنده و مهربان است».(۴)
بيش تر افرادي كه دچار خودارضايي شده اند، از دو جهت نگراني دارند: از آينده و از عوارض جسمي و رواني. در حالي كه آنان نبايد تصوّر كنند. بعد از چند بار توبه و شكستن آن، ديگر اميدي وجود ندارد. در توبه هميشه به روي بندگان گناهكار باز است و امكان بازگشت فراهم مي باشد.
اين درگه ما درگه نوميدي نيست صد بار اگر توبه شكستي باز آي
البته همه اين سخنان به معناي تجويز گناه بعد از توبه نمي‌باشد، بلكه مربوط به كسي است كه توبه واقعي از گناه مي‌كند. تمام شرايط توبه در او (از جمله پشيماني از عمل گذشته و تصميم بر ترك در آينده) وجود دارد، اما با همه اين احوال بعد از توبه نمودن و پس از اين كه قصد واقعي داشت كه دوباره گناه نكند، باز به فتنه گناه آلوده شده است. در چنين صورتي اين گناه توبه گذشته را از بين نمي‌برد.
توبه از هر گناهى و از جمله استمنا دو ركن اساسى دارد:
۱- پشيمانى بر گناه؛ ۲-عزم بر ترك آن.
اولين گام در ترك استمنا اميد به نجات از دام اين بيمارى است. به گواهى پزشكان و بسيارى از افرادى كه آلوده بوده اند، ‌اگر از طريق صحيحى وارد شويد، نجات از آن مانند ديگر اعتياد ها مسلّم و حتمى است. البته اين عادت كه سال ها به صورت طبيعت ثانوى در آمده، يك شبه از سر به در نمى رود، ولى به تدريج ترك خواهد شد و در مدت نسبتاً كوتاهى آثار شوم آن زائل خواهد گشت.
گام دوم: تصميم، اراده و صبر در برابر خواسته هاى نفسانى است. اگر قبلاً تصميم گرفته ايد ، ولى باز آن را شكسته ايد، مأيوس نشويد. بياييد از نو تصميم بگيريد. با در نظر گرفتن سرانجام اين گناه و بررسى تمام جوانب مسئله و بسيج كردن تمام نيروهاى معنوى خود، به خصوص ايمان به خدا عزم خود را در ترك استمنا راسخ كنيد و با جديت وارد عمل شويد . با زبان جارى كردن استغفار و طلب مغفرت و عزم بر ترك گناه مطمئن باشيد گناه سابق شما بخشيده شده است.
سعي کنيد خاطرات تلخ گذشته را به بوته فراموشي بسپاريد و بر نقاط قوّت خود تأکيد و اصرار ورزيد تا از اين طريق اعتماد به نفس و خود باوري شما تقويت گردد.

پي نوشت‏ها:
۱. نور (۲۴) آيه ۳۱.
۲ .زمر(۳۹) آيه ۵۳.
۳. محمد ري شهري، ميزان الحكمه، ماده ذنب، شماره ۶۶۵۵، ج ۲، ص ۹۹۷.
۴ . بحار الانوار، ج ۶، ص ۴۰.

+موفق باشید.

با سلام
ببخشید بعضی وقتها مایعی سفید رنگ به اصرار خودم از التم بیرون می اید ولی اسپرم تخلیه نمیشود...ایا حکم غسل را دارد...لطفا به ایمیلم ارسال کنید....تشکر

تصویر شهرسوال

سلام بر شما
اگر مایع خارج شده نشانه های منی را ندارد و یقین به جنابت ندارید، جنب نیستید و غسل هم بر شما واجب نیست.
توضیح:
رطوبت هایی که از مردان خارج می شود بر چند نوع است:
۱- ادرار
۲- «مذی»: عبارت است از آبی که معمولا هنگام بازى كردن با همسر و یا دیدن صحنه های تحریک کنند و یا تخیل صحنه های شهوت انگیز بدون جهش و بدون پرش بیرون می آید. مقدارش خیلی کمتر از منی است «مذی» پاک است و غسل ندارد و وضو را هم باطل نمی کند.
۳- «وذی» یعنی آبی که گاهی بعد از خارج شدن منی از انسان خارج می شود و وذی نیز اگر با منی یا ادرار آلوده نشده باشد پاک است.
۴- «منی» عبارت از مایعی است که درهنگام تحریک شدید جنسی خارج می شود و نشانه های دارد:
نشانه هاي خروج مني در مرداني که مريض نيستند، دو تا است:
۱- باجستن و پرش خارج مي شود.
۲- همراه با لذت و شهوت (يعنى لذّت و خوش آمدن) خارج مي شود.
معنای جستن آن است که منی از داخل مجری با پرش خارج می شودو به بیرون از مجری می پرد و خارج شدن منی از مجری همراه با پرش و همراه با احساس لذت جنسی می باشد.
اگر رطوبتي از انسان خارج شود و شک کند که مني است يانه و هيچ يك از اين دو نشانه يا بعضى از اين دو نشانه را نداشته باشد، حكم منى را ندارد، غسل هم ندارد و لباس و بدن را هم نجس نمي کند و وضو را هم باطل نمي کند.

با سلام
اگر پس از انجام غسل جنابت سهوا لباسی که در اثر منی نجس شده است را بپوشیم.آیا غسل باطل می شود؟

تصویر شهرسوال

سلام بر شما
خیر، این کار موجب باطل شدن غسل یا وضو نیست. فقط با این لباس نمی توانید نماز بخوانید و نیاز به تطهیر دارد.

با سلام من چند وقتیه در خواب خواب هایی میبینم که منی از من ترشح میشود ولی نه زیاد خیلی کم آیا غسل جنابت برای نماز خواندن من واجب است؟ یا مایع منی من پاک است؟مقلدم ایت الله سیستانی هستن

تصویر شهرسوال

سلام بر شما
اگر مطمئن هستید رطوبت ها منی است، هرچند کم، لازم است غسل جنابت را بجا بیاورید.
ولی اگر مایع خارج شده نشانه های منی را ندارد و یقین به جنابت ندارید، جنب نیستید و غسل هم بر شما واجب نیست.
توضیح:
رطوبت هایی که از مردان خارج می شود بر چند نوع است:
۱- ادرار
۲- «مذی»: عبارت است از آبی که معمولا هنگام بازى كردن با همسر و یا دیدن صحنه های تحریک کنند و یا تخیل صحنه های شهوت انگیز بدون جهش و بدون پرش بیرون می آید. مقدارش خیلی کمتر از منی است «مذی» پاک است و غسل ندارد و وضو را هم باطل نمی کند.
۳- «وذی» یعنی آبی که گاهی بعد از خارج شدن منی از انسان خارج می شود و وذی نیز اگر با منی یا ادرار آلوده نشده باشد پاک است.
۴- «منی» عبارت از مایعی است که درهنگام تحریک شدید جنسی خارج می شود و نشانه های دارد:
نشانه هاي خروج مني در مرداني که مريض نيستند، دو تا است:
۱- باجستن و پرش خارج مي شود.
۲- همراه با لذت و شهوت (يعنى لذّت و خوش آمدن) خارج مي شود.
معنای جستن آن است که منی از داخل مجری با پرش خارج می شودو به بیرون از مجری می پرد و خارج شدن منی از مجری همراه با پرش و همراه با احساس لذت جنسی می باشد.
اگر رطوبتي از انسان خارج شود و شک کند که مني است يانه و هيچ يك از اين دو نشانه يا بعضى از اين دو نشانه را نداشته باشد، حكم منى را ندارد، غسل هم ندارد و لباس و بدن را هم نجس نمي کند و وضو را هم باطل نمي کند.

سلام خسته نباشید
میخواستم بدونم بعد از رابطه چه مدت باید گذشته باشه تا غسل رو انجام بدیم
یعنی اینکه میشه بلافاصله بعدش غسل کرد یا خیر?

تصویر شهرسوال

سلام بر شما و وقت بخیر
اختیار با شماست. می توانید بلافاصله یا با تاخیر غسل را انجام دهید. از لحاظ شرعی مقدار گذشت زمان از رابطه، ملاک انجام غسل نیست ومی توانید هر زمان خواستید غسل را انجام دهید.
البته طبیعیست که اگر فرصت نمازی که در موعد آن هستید نزدیک به قضا شدن است، لازم است سریع غسل کنید تا نماز قضا نشود.

سلام
من چند تا سئوال داشتم
اول اینکه اگه دختر مجردی غسل جنابت انجام بده گناه؟ یا اینکه دیگه لقب دختر بودن رو نداره ؟
دوم اینکه اگه غسل جنابت انجام داددیم بعد حیض شدیم بدون اینکه تو این مدت جنب شده باشیم بعداز حیض شدن باید غسل جنابت رو انجام بدبم ؟
اخه من به جا خونده بودم خون حیض غسل جنابت و باطل میکنه
مرجع + امام خامنه ایی

تصویر شهرسوال

با سلام
طبق نظر آيت الله خامنه اي :اگر شخص با خود کاري نکرده است که جنب شود،مرتکب گناه نشده است ؛و اگر يقين به جنب شدن دارد بايد غسل جنابت انجام دهد و گناهي بر او نيست .
انجام غسل جنابت در حال حيض بنا بر احتياط واجب صحيح نمي باشد وقتي که از حيض پاک شد هر دو غسل را با هم انجام دهد .

سلامی دوباره ببخشید من متوجه نشدم
یعنی اینکه اگه فردی جنب شده باشه بعد غسل انجام بده و بعد از مدتی حیض شود با توجه به این که تو این مدت جنب نشده دوباره باید غسل جنابت انجام بده ؟

تصویر شهرسوال

با سلام مجدد
خیر، منظور این نبود.
نظور این بود که اگر کسی غسل جنابت به عهده اش هست و زمان عدت ماهیانه اش برسد، در ایام حیض غسل جنابت را انجام ندهد، بلکه صبر کند و بعد از پایان ایام عادت ماهیانه، یک غسل به هر دو نیت حیض و جنابت انجام دهد. (نیازی به دو غسل نیست، همان یک غسل با دو نیت کافی است.)

با سلام .
من پسر هستم . من میخواستم بدانم که هنگام ماه مبارک رمضان بعضی شب ها بی اختیار خواب های تحریک کننده میبینم و موجب میشود منی از بدن من خارج شود و من چند لحظه قبل از خارج شدن منی بیدار می شدم و این عمل بعد از اذان صبح بوده که من روزه بودم. چه حکمی دارد ؟

تصویر شهرسوال

سلام بر شما
محتلم شدن در خواب براي روزه دار اشکال ندارد و روزه اش صحيح است.

من خودار ضای داشتم ..خودمم نمی دونم واقعا خود ارضایی بوده یانه چون من چیزی وارد نکردم
بعد از ۴ ماه که این کارو ترک کردم فمیدم غسل جنابت داره منم انجام دادم ولی یه جا خوندم خون حیض باطل می کنه غسل جنابت و
الان اگه دختری غسل جنابت انجام بده بعد از مدتی حیض شود تو این مدت اگه جنب نشه بعد از پاک شدن دوباره باید غسل جنابت انجام بده؟
ببخشید اگه میشه وقت غسل جنابتم بگین
یعنی باید چه وقتی غسل جنابت کنیم؟
بعضیا می گن موقع اذان

تصویر شهرسوال

سلام عليکم
طبق نظر مشهور مراجع اگر با استمنا به اوج لذت جنسي رسيده و در اين حال ترشحي از شما خارج مي شده است بايد غسل جنابت انجام دهيد و نمازهايي که مي دانيد بدون غسل خوانده ايد را بايد قضا کنيد اما روزه ها صحيح است. ضمناً چنين حکمي که "با ديدن خون حيض، غسل جنابت باطل شود يا نياز به انجام غسل جنابت باشد" صحيح نيست.

خواستم بدانم میتوان با اب دستشویی غسل نمود یا خیر ؟

تصویر شهرسوال

باسلام
اگر منظورتان این است با آبی که در سیستم لوله کشی جریان دارد غسل کنید، صحیح است و فرقی نمی کند در حمام باشد یا سرویس بهداشتی یا هر جای دیگر...

سلام خسته نباشید.گاهی اوقات براثر یسری صحنه ها یا فیلم ها اگه تحریک شم و تصمیم به خودارضایی بگیرم ولی قبل انجام دادن پشیمون بشم و انجام ندم آیا باید غسل جنابت کنم؟ مرجع آیت الله خامنه ای اگه میشه جوابو به پست الکترونیکی بفرسین ممنون

نظرات