آیا وضو یا غسل اگر ناخن دست و پا لاک داشته باشد، صحیح است؟

لاک

آیا وضو یا غسل اگر ناخن دست و پا لاک داشته باشد، صحیح است؟

آیت الله العظمی مکارم شیرازی:
وجود لاک روي ناخن های دست، چون مانع از رسيدن آب است، وضو با آن صحيح نيست. در مسح پاها، اگر يکي از انگشت هاي پا (غير از انگشت کوچک) لاک نخورده باشد و روي آن انگشت مسح کند، وضو صحيح است. اما در غسل، اگر لاک روي ناخن دست يا پا باشد، چون مانع از رسيدن آب است، غسل صحيح نيست.(۱)

آیات عظام آقایان: امام خمینی، امام خامنه ای، سیستانی، شبیری زنجانی، وحید خراسانی، نوری همدانی، سبحانی، بهجت، فاضل لنکرانی:
وجود لاک روي ناخن های دست، چون مانع از رسيدن آب است، وضو با آن صحيح نيست. در مسح پاها، اگر يکي از انگشت هاي پا (حتی انگشت کوچک) لاک نخورده باشد و روي آن انگشت مسح کند، وضو صحيح است. اما در غسل، اگر لاک روي ناخن دست يا پا باشد، چون مانع از رسيدن آب است، غسل صحيح نيست.(۲)

امّا رنگ كردن ناخن ها با حنا یا رنگی كه جرمیّت (مانعیت از رسیدن آب) نداشته باشد، اشكالی برای وضو و غسل ایجاد نمی كند.

پی نوشت:
۱. آيت الله مکارم شيرازي، احکام بانوان ، م۶۵
۲. رساله ۱۶ مرجع، جد۱، احکام وضو، مساله ۲۵۲.

دیدگاه‌ها

با سلام خسته نباشین ببخشد خواستم بپرسم که منچند روز بهد غسل کردن یادم اومد که لاک روی شصت پام را پاک نکردم نماز و روزه ی من چه حکمی دارند؟

تصویر شهر سوال

سلام علیکم
قضای روزه ونماز این چند روز به عهده شما آمده است.

توضیح المسائل مراجع،ج‏۱، ص: ۹۳۹ ، مسئله۱۶۸۸

اگر شوهرمن لاك دوست داشته باشد من مىتوانم با لاك غسل كنم؟

تصویر شهر سوال

با سلام
خیر با لاک نمی‌شود وضو گرفت و یا غسل کرد.

اگر یکی از ناخن های انگشت پا لاک داشته باشد چه؟؟؟؟؟

تصویر شهر سوال

با سلام
امکان وضو گرفتن وجود دارد؛ ولی غسل صحیح نیست.

باسلام
ببخشید من کارم دررابطه بارنگهای فوری میباشد واکثر مواقع روی دستانم رنگ میریزه تا حد امکان پاکش میکنم اما رنگ دور ناخن های دستم پاک نمیشه غسل با این شرایط صحیح است یا خیر؟

تصویر شهر سوال

سلام علیکم
اگر مانع رسیدن آب نمی شود، غسل صحیح است.

توضیح المسائل مراجع، ج ۱، شرط سیزدهم، ص ۱۶۹.

سلام من سه روز گذشته یکی از انگشتان دستمو لاک زده بودم.ولی بلافاصله پاک کردم.بعد ۳ روز اثرات باقی مانده لاک رو رو دستام دیدم.حالا میخوام ببینم نمازایی که اون سه روز خوندم باطله؟ باید دوباره بخونم؟؟ :(

تصویر شهر سوال

سلام علیکم
اگر آن اثرات باقی مانده به حدی بوده است که مانع از نفوذ آب به بدن شما شود، باید نمازهایی که خوانده اید را قضا کنید.

ایا فرنچ ناخن و لاک های بی رنگ مانع غسل و نماز میشود؟

تصویر soalcity

سلام
هر چیزی که مانع رسیدن آب شود، مخل وضو و غسل است.

با سلام ببخشید سوالی داشتم میخواستم بپرسم من لاک زده بودم و پاک کرده بودم و غسل کردم و یک عبادت مستحب رو انجام دادم بعد از ان فهمیدم که یک قسمت کوچیک لاک در کنار ناخنم باقی مونده به نظر شما عبادت من قبول هستش؟ با توجه به این که بدلیل شرایط خاص غسل کردن دوباره برای من تا چند وقتی ممکن نیست و این عبادت را برای امری که تا اخر این هفته مهلت داره انجام دادم و اگر قبول نیستش دوباره میتوانم با تیمم ان عبادت را انجام دهم؟ ( با توجه به ممکن نبودن امکان غسل برای من و محدود بودن مهلت امر مسبب دعا )

تصویر پاسخگو

سلام علیکم
با توجه به این که غسل شما برای امری مستحبی بوده و و شما بعد از غسل متوجه مانع شدید، ان شاءالله عبادتتان قبول است و نیازی به اعاده ندارد.

با سلام.....من بعد از انجام دادن غسل واجبم متوجه شدم مقداری از لاک برروی ناخن شست راستم بوده......و من دوبارهسمت راست بدنم را با نیت همان غسل آب کشیدم....ولی ببخشید(قسمت نافم )را دست نکشیدم و نمیدانم آب از ان رد شده یا نه؟؟حکمم چیست؟آیا غسلم صحیح است؟؟؟

تصویر پاسخگو

با سلام
لطفا نام مرجع تقلید خودتون رو بفرمایید .

سلام لاک بر روی ناخن با کاشت ناخن فرقی ندارد هر دو چیزی روی ناخن هست که مانع رسیدن آب میشود پس چرا کاشت چایز است اما لاک نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

تصویر پاسخگو

سلام علیکم
اول اینکه این گونه نیست که همه مراجع کاشت ناخن بدون دلیل را جایز بدانند . برخی از مراجع تقلید کاشت ناخن بدون ضرورت را جایز نمی دانند .
دوم این که همه مراجع می فرمایند موقع وضو و غسل چنانچه برداشتن ناخن ممکن یاشد یا همراه با مشقت نباشد ، باید ناخن برداشته شود . ولی به دلیل سختی این کار اجازه داده شده که در موقع وضو یا غسل ،به نیت جبیره روی ناخن دست بکشند .
اما این سختی ها در مورد لاک ناخن وجود ندارد و برداشتن لاک به راحتی امکان پذیر هست .

سلام میخواستم بپرسم با فرنچ ناخن دست ها وضو قبوله؟اخه فقط نوک ناخن ها لاک زدس و ب قسمت اصلی ناخن لاک نمالیده شده

تصویر پاسخگو

با سلام
برای وضو باید به تمام انگشت و ناخن آب برسه و فرقی نمی کنه نوک ناخن باشه یا ته ناخن ، ناخن بلند باشه یا کوتاه.
بنابر این حتی اگه نوک ناخن هم لاک زده شده باشه ،برای وضو باید پاک شود .

تصویر فاطمه19

سلام ببخشيد اگه بچشم سرمه بزنم بعد اون سرمه زير چشمم هم بريزه بطوري ك رنگ مشكيش معلوم باشه ميتونم وضو بگيرمو غسل كنم؟
ياسرمه هم مانند وسايل ارايشي اشكال داره؟
لطفازود جواب بدين

تصویر شهر سوال

با سلام
سرمه درصورتی که بیرون چشم و یا بین مژه ها باشد و جرم داشته باشد برای وضو و غسل مانع است و باید برطرف شود.
اما درصورتی که داخل چشم باشد(به گونه ای که با بستن چشم سرمه پیدا نباشد) یا جرم نداشته باشد و مانع از رسیدن آب به پوست نباشد وضوگرفتن با آن صحیح است.

سلام لاک جلوگیری از جویدن ناخن وضو یا غسل را باطل میکند؟

تصویر شهر سوال

با سلام
در صورتی که دارای جرم باشد برای غسل و وضو باید پاک شود.

ایا ناخن کاشتن موردی دارد برای نماز خواندن و ایا لاک زدن به انگشت شصت وضو را باطل میکند

تصویر شهر سوال

با سلام
اگر درآوردنش هنگام وضو و غسل برای او ممکن بوده و حرج و مشقت نداشته باشد باید برای وضو و غسل برداشته شود و اگر درآوردنش ممکن نباشد و یا همراه با حرج و مشقت باشد ایجاد چنین مانعی که موجب تبدّل وظیفه وضو و غسل به وضو و غسل جبیره‌ای می‌شود چنانچه در غیر وقت نماز باشد مانع ندارد.۱

استفاتاء کتبی از دفتر مقام معظم رهبری / شماره استفتاء: ۵۳۹۴۳۰

با سلام و خسته نباشید.آیا کاور کردن ناخن که نبم میلیمتر بالاتر از ناخن قرار میگیرد غسل و وضو باطل است؟

تصویر شهر سوال

با سلام
در هر صورت بايد تمام موانع از روى ناخن‌ها برطرف شود.

سلام ببخشید میخواستم بدونم انگشتی که تو انگشتای پا برای وضو روشو لاک نمیزنیم باید تو دو تا پا مشترک باشه؟

تصویر شهر سوال

لازم نيست و كشيدن مسح از سر يكى از انگشتان پا - كه مانعى بر آن نيست- تا مفصل، كافى است.۱

۱. استفاتاء کتبی از دفتر مقام معظم رهبری / شماره استفتاء: ۵۳۹۴۳۰

سلام ببخشید کارم لوازم آرایشی هستش .. دو روز پیش غسل انجام دادم و امروز روزه گرفتم و متوجه سدم روی ناخن شست دستم مقداری لاک به اندازه یه قطره کوچک و کمرنگ و واقعا ناچیز وجود داره...آیا غسل و روزه ام صحیح هستش ..غسل جنابت بوده

تصویر پاسخگو

با سلام
لطفا نام مرجع تقلید خودتون رو بفرمایید

سه روز پیش غسل انجام دادم و امروز روزه گرفتم و متوجه شدم روی ناخن شست پام مقداری لاک به اندازه یه قطره خیلی کوچک و کمرنگ و واقعا ناچیز وجود داره...آیا غسل و روزه ام صحیح هستش ..غسل حیض بوده.مرجع ام هم اقای مکارم هستن

تصویر پاسخگو

با سلام
بنا بر نظر آیت الله مکارم چنانچه مانع کمتر از یک عدس بوده غسل و وضو با آن صحیح می باشد واگر بیشتر بوده است، روزه های شما در این مدت صحیح است، اما باید نمازهایی که خوانده اید را قضا کنید . البته از وقتی که متوجه مانع ( لاک ) شده اید باید غسل خود را دوباره انجام دهید .

سلام.امکانش هست برای وضو و غسل نیت جبیره ای کرد؟

تصویر سید پاسخگو

با سلام
اگر در اعضای غسل و وضو مانع وجود داشته باشد باید برای غسل و وضو آن را برطرف کند و بعدا غسل و وضو بگیرد ولی اگر به هیچ طریق نتواند مانع را برطرف کند یا برطرف کردن آن مانع دارای مشقت غیر قابل تحمل باشد، باید غسل و وضوی جبیره ای بگیرد.
موفق باشید.

سلام ببخشید من دستم لاک داشته لاکه بیرنگ بوده نمیدونم همش پاک شده یا نه چون پیدا نیست الان غسلم درسته یا نه

تصویر سید پاسخگو

با سلام
اگر یقین به برطرف شدن مانع داشته باشید غسل شما صحیح است.
می توانید برای سوالهایی فقهی این چنین که نیاز به پاسخ سریعتر دارید، سوال خود را به سامانه پیامکی(۳۰۰۰۹۶۴۰) مرکز ملی پاسخگویی ارسال کنید.
موفق باشید.

ببخشید من ناخن شصت پام کاشته برا وضو وغسل مشکلی پیش نمیاد؟

تصویر سید پاسخگو

باسلام
برای وضو اگر در انگشتان دیگر پا مانع از رسیدن آب به اعضای وضو وجود ندارد می توانیدروی آنها مسح نمایید ولی برای غسل باید مانع را برطرف نمایید.
چون فتاوا نسبت به این مساله متفاوت است و شما نام مرجع تقلید خود را ذکر نکرده اید لطفا برای دریافت پاسخ مطابق با فتوای مرجع تقلید خود به لینک زیر مراجعه نمایید.موفق باشید.
http://www.soalcity.ir/node/2816

برای نماز و غسل ایا اندازه ی ناخن ها مهم است؟

تصویر سید پاسخگو

با سلام
برای نماز خواندن بلند بودن ناخن ها مهم نیست ولی در وضو و غسل، اگر مانعی برای رسیدن آب به ظاهر اعضا باشد، باید بر طرف شود، اما زیر ناخن‌ها چون جزو ظاهر اعضا نیست و وجود جرم در زیر آن برای وضو اشکالی ندارد. لذا فقها در این‌ باره می‌گویند: اگر زیر ناخن چرک [وجرم] باشد، وضو اشکال ندارد، ولى اگرناخن رابگیرند [وچرک باقی بماند] باید براى وضو آن چرک را بر طرف کنند و نیز اگر ناخن بیشتر از معمول بلند باشد باید چرک زیر مقدارى راکه ازمعمول بلندتر است برطرف نمایند.
برای مشاهده نظر مرجع تقلید خود به لینک زیر مراجعه نمایید.http://www.soalcity.ir/node/2824

سلام من به دلیل داشتن ناخن های خیلی کوتاه و چون ناخنهایم رشد خوبی نداشتن مجبور به کاشت ناخن شدم. مرجع تقلیدم هم آیت الله خامنه ایی هستند و گفته بودن اگر با مشقت باشه برداشتن ناخن غسل و وضوی جبیره باید گرفت. حال اگر روی ناخن کاشت شده لاک هم بزنیم وضو و غسل چگونه هست؟ نمازم صحیحه؟

تصویر سید پاسخگو

با سلام
در صورت كاشت ناخن، براى وضو و غسل بايد مانع ـ ولو با صرف هزينه ممكن ـ برطرف گردد و چنانچه می‌داند امكان برطرف‌کردن آن نيست و يا رفع آن با مشقّت غير قابل تحمّل همراه بوده و يا ضرر قابل توجهى دارد، در وقت نماز بايد وضو يا غسل را انجام دهد سپس مبادرت به اين كار كند و وضو و غسل‌هاى بعدى را بايد به‌صورت جبيره انجام دهد(يعنى با دست مرطوب مانع را مسح نمايد)؛ اما در صورتى که امکان برطرف کردن آن ـ ولو در روز‌هاي بعد ـ باشد و برطرف نكند، وضو و غسل جبيره باطل خواهد بود.در ضمن در مورد لاک زدن روی ناخن یا ناخن مصنوعی نیز همچنین است.
موفق باشید.
برای دریافت نظرات اکثر مراجع می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید
http://www.soalcity.ir/node/2824

جالبه خدا توی قرآن. برای حکم وضو وغسل فرموده خدا برای شما سختی نمی خواهد بلکه می خواهد شما را پاکيزه کند حالا آ رايش وپيراستگی برای اغلب زنان ودختران امروزی جزو ضروريات ملزوم هست و اگر قرار باشه هر روز پنج بار لاک بزنه پاک کنه ميشه سختی وطبق احکام مجتهدين اکثري نماز رو ترک می کنند اين مجتهدين طبق دستور خدا بهتر نيست دين به اين راحتی وزیری رو سختش نکنند. وزندان رو فتواهاشون از خدا دور نکنند.

تصویر p_qurani

سلام.اشاره شما به آیه ۶ سوره مانده است . مَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيَجْعَلَ عَلَيْكُمْ مِنْ حَرَجٍ وَ لٰكِنْ يُرِيدُ لِيُطَهِّرَكُمْ وَ لِيُتِمَّ نِعْمَتَهُ عَلَيْكُمْ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ .در رابطه با این آیه باید توجه داشته باشید که اولا مراد از طهارت در این آیه صرف پیراستگی و پاکیزگی ظاهری نیست تبلکه شامل طهارت از آلودگی های دورنی و روحی و اخلاقی است و این در صورتی محقق می شود که شرائط عمل مطابق با دستورات الهی رعایت شود . زیبا بودن و پیراستگی در صورت رعایت ضوابط شرعی هر چند منعی نداشته اما این که در مدت زمانی که انسان قصد عبادت و نماز خواندن را داشته باشد هیچ ضروروتی ندارد.به عبارت دیگر این که در ایه فوق گفته شده خداوند نمیخواهد که شما به دچار حرج شوید به این معناست که چنانچه همان دستوری که در قرآن ذکر شده اگر حرجی شد در این صورت وجوب از آن برداشته می شود .حال در مورد وضو چنانچه مثلا یکی از اعضاء وضو آب برای ان ضرر داشته باشد در این صورت وضو حرچی بوده و باید با اصطلاح وضوی جبیره گرفت . یا اگر مانعی در یکی از اعضا وضو باشد که رفع آن دارای مشتقی بوده که عرفا قابل تحمل نباشد . اما در مورد آرایش و گریم و .. که نوعا از رفع آن مشقت نداشته باید همان وضو عادی را داشته باشد و شرائط آن را رعایت کند .

سلام
ببخشید من نمیخوام کاشت انجام بدم اما میخوام ناخن های دستم رو کاور کنم وضو و غسل باطل هس با اینکار؟نمیشه وضو و غسل جبیره انجام داد؟
برای لاک زدن ناخن هر پا میشه از هر پا یک ناخن رو لاک نزد که وضو باطل نباشه؟(مرجع تقلیدم ایت الله خامنه ای)

تصویر پاسخگو

با سلام
۱- طبق نظر مقام معظم رهبری زدن کاور وضو و غسل را باطل میکند و بایدهنگام وضو برطرف شود هرچند هزینه داشته باشد. تنها در صورتیکه زدن آن ضرورت داشته باشد و برداشتن آن ضرر و مشقت زیاد داشته باشد باید به صورت جبیره وضو و غسل انجام دهد و بادست خیس بر تک تک ناخن ها دست خیس به. نیت جبیره بکشد.
۲- اگر یکی از ناخن های پا مانع نداشته باشد مسح بر آن صحیح است.

باسلام و عرض ادب
بنده بعد از نماز متوجه شدم مقدار بسیار کوچکی از لاک بر رو چند ناخن از دستم باقی مانده که اگر روی هم جمع کنی اندازه یک قطره هم نمی شود
حالا حکم نمازهای خوانده شده من چه میشود
با تشکر
نظر مراجع سیستانی و مکارم را بگویید هم سپاسگزار میشوم

تصویر سید پاسخگو

با سلام
آیت الله العظمی مکارم شیرازی:
اگر بعد از انجام غسل لاک روی ناخن دیده شود لاک (اگر لاک بیشتر از نصف عدس باشد) آن را برطرف کرده شستن همان نقطه به نیت غسل کافی است ونمازهایی را که به این حالت خوانده شده قضا کنید. واگر به اندازه نصف عدس است غسل صحیح است و نمازهایی که با این حالت خوانده اید صحیح می باشد.
آیت الله العظمی سیستانی:
اگر بعد از انجام غسل اگر لاک روی ناخن دیده شود لاک آن را برطرف کرده شستن همان نقطه به نیت غسل کافی است ونمازهایی را که به این حالت خوانده شده قضا کنید.
موفق باشید.

سلام درپاهامون کدوم یکی از انگشت ها اگه لاک داشته باشن نماز صحیح است؟

تصویر سید پاسخگو

با سلام
لاک داشتن انگشتها در نماز اشکالی ندارد و باعث باطل شدن نماز نمی گردد.
اما برای وضو اگر انگشت های پا لاک داشته باشد باید لاک را از روی یکی از آنها پاک کنیم تا مانع از رسیدن آب وضو به اعضای وضو نباشد.
موفق باشید.

سلام .اگه بعد غسل متوجه بشیم زیر ناخن مقدار خیلی ناچیز لاک بوده حکمش چیست؟ مرجع تقلید امام خامنه ای

تصویر سید پاسخگو

با سلام
اگر ناخن کوتاه باشد اشکال ندارد اما اگر بلند است باید مانع را برطرف کند اگر سمت چپ است همان قسمت و اگر سمت راست است آن قسمت وسمت چپ بدن را به نیت غسل بشوید واگر نمازی در این حالت خوانده شده قضا نماید.
موفق باشید.

با سلام و خسته نباشید ببینید من تو مدرسه خجالت میکشم جورابمو در بیارم جلو هم کلاسیام و مسح پا بکشم باید چکار کنم؟

تصویر پاسخگو

با سلام
از این سخن شما بر می آید کمی خجالتی هستید . ضمن این که به شما توصیه می کنیم به این حالت خود توجه نکنید و موقع نماز بی توجه به دیگران به وضوگرفتن خود بپردازید ، از شما می خواهیم لینک زیر را هم مطالعه بفرمایید :

http://soalcity.ir/node/2276

سلام ببخشيد اگر بعد از غسل متوجه بشم به اندازه كمتر از يك عدس لاك روي ناخنم به جا مونده
چه بايد بكنم نمازهايي كه خواندم رو مرجع اقاي خامنه اي

تصویر پاسخگو

با سلام
اگر یقین دارید که لاک رو قبل از غسل زده بودید و مانعع رسیدن آب در غسل شده بوده ، می بایست ضمن انجام دوباره غسل ، نمازهایی را که خوانده اید دوباره قضا کنید .

هفته ی پیش غسل انجام دادم و امروز متوجه شدم روی ناخن های دستم مقداری لاک به اندازه یه قطره خیلی کوچک و کمرنگ و واقعا ناچیز وجود داره چون بیرنگ بوده متوجه نشدم...آیا غسل ونمازم صحیح هستش ؟..غسل حیض بوده.(آیت الله خامنه ایی)

تصویر سید پاسخگو

با سلام
اگر یقین دارید که لاک را قبل از غسل زده بودید و مانع رسیدن آب درغسل شده بوده، باید ضمن انجام دوباره غسل، نمازهایی را که خوانده اید دوباره قضا کنید .
موفق باشید.

با سلام ایا اب از ناخن رد میکند وبه زیر پوست می رسد که لاک زدن مانع ان شود ؟

تصویر سید پاسخگو

با سلام
آب از ناخن نمی گذرد و به پوست نمی رسد، ولی ناخن جزئی از بدن محسوب می گردد و در وضو و غسل گفته شده چیزی مانع از رسیدن آب به اعضای بدن نشود نه اینکه مانع از رسیدن آب به پوست نشود(در این فرض اجسام خارجی مانند لاک و... که مانع از رسیدن آب به اعضا هستن را باید برطرف نمود).
موفق باشید.

با سلام,من بعد از غسل متوجه شدم مقدار خیلی کم و کمرنگی لاک روی انگشت وسطی پام باقی مونده.راستش اصلا این قسمت رو ندیده بودم و بعد از غسل متوجه اش شدم,میخواستم بدونم غسلم باطل است یا نه,با تشکر.مرجع تقلیدم آقای صانعی هستن

تصویر سید پاسخگو

با سلام
اگر مانع در پای چپ شما قرار دارد بعد از بر طرف کردن آن فقط همان قسمت را به نیت غسل بشویید ولی اگر مانع در سمت راست بدن شما است بعد از برطرف کردن مانع آن قسمت را به نیت غسل بشویید و بعد از آن سمت چپ بدن را به نیت غسل بشویید کفایت می کند و نیازی نیست که تمام غسل را دوباره انجام دهید .
موفق باشید.

باسلام ببخشید لاک انگشت پا،کدام انگشت نباید لاک باشد که وضو صحیح باشد؟(آیت الله مکارم شیرازی)باتشکر

تصویر سید پاسخگو

با سلام
برای وضو گرفتن به غیر از انگشت کوچک پا هر کدام از انگشتها را لاک نزنید، برای مسح در وضو کفایت می کند، ولی برای غسل کردن باید لاک را از همه انگشتان دست و پا پاک کنید.
موفق باشید.

با سلام من ديروز غسل واجب انجام دادم و امروز متوجه شدم که در ناخن دست چپم مقدار خيلي کمي لاک باقي مانده اندازه يک نقطه حکم چيست
دوباره بايد غسل کنم نماز ها قضا دارد
نظر ايت الله بهجت و صانعي رو بگيد

تصویر سید پاسخگو

با سلام
چون مانع در دست چپ شما بوده است، باید بعد از برطرف کردن مانع، همان قسمت از انگشت را به نیت غسل زیر شیر آب بشویید و نیازی نیست که دوباره غسل کنید، ولی باید نمازهایی را که با این حالت خوانده اید قضا نمایید.
موفق باشید.

میشه روی ناخن کاشته شده لاک زد؟؟؟؟؟چه یک لایه چه صد لایه
برای وضو و غسل مشکلی نداره؟؟؟تا چ مدت میشه ناخن کاشت وضو و غسل رو جبیره ای گرف؟؟
لطفا به زبان محاوره ای جواب بدید تکلف داره حرف زدنتون خیلی متوجه نمیشم

تصویر سید پاسخگو

با سلام
لطفا دوباره سوال خود را با ذکر نام مرجع تقلیدتان ارسال کنید تا پاسخگو باشیم.
با تشکر

با سلام اگر شخصی در سن کم (بعد از سن تگلیف) دچار غفلت شده و مرتکب عمل قبیح دزدی شده باشد، برای قضای دینی که بر گردن اوست تگلیف چیست؟؟ درحالی که مقدار دقیق پول را نمی داند. و نیز از ترس آبرو قادر به حلالیت طلبیدن از اشخاص مورد نظر و یا برگرداندن پول به صورت مستقیم به آنها نیست، همچنین مطمئن نیست که افراد واسطه پول را به آن اشخاص می رسانند یا خیر و آبرویش پیش اشخاص واسطه نیز در خطر است. در مورد اشخاصی که دیگر به آنها دسترسی ندارد چه؟ (با مرجع تقلید آیت الله مکارم شیرازی)
لطفا راهنمایی بفرمایید

با سلام و تشکر از ارتباطتان با شهر سوال!

ای خوش آن برق که ناگاه رسد ، ناگهان بر دل آگاه رسد .

ما باید مراقب باشیم که از کسی هیچ مالی در نزد ما باقی نماند .
اولین وظیفه این است که اگر آن افراد را می شناسد به سراغ آنها برود . البته لازم نیست مستقیم مال را به آنها باز گرداند می تواند مخفیانه آن را در جیب آنها بگذارد .

اگر آن افراد را هم نمی شناسد می تواند رد مظالم کند . رد مظالم یا باید مستقیم به نماینده ی مرجع تقلید داده شود یا از او اجازه بگیرد که این مبلغ را به فقیری که می شناسد بدهد . البته ما باید همانطور که مراقب جسم کودکان خود قبل از سن تکلیف آنها هستیم مراقب روح و روان آنها هم باشیم.

موفق باشید.

سلام
مرجع تقلیدم ایت الله خامنه ای هستن
میشه روی ناخن کاشته شده لاک زد؟؟؟؟؟چه یک لایه چه صد لایه
دلیل کاشت هم فقط اینه که دلم میخواد اجباری نیست
برای وضو و غسل مشکلی نداره؟؟؟تا چ مدت میشه ناخن کاشت وضو و غسل رو جبیره ای گرف؟؟
لطفا به زبان محاوره ای جواب بدید تکلف داره حرف زدنتون خیلی متوجه نمیشم

ممنون از پاسخگوییتون
خدا خیرتون بده

تصویر سید پاسخگو

با سلام
۱- ناخن مصنوعی وضو و غسل را باطل می کند و بایدهنگام وضو برطرف شود هرچند هزینه داشته باشد. تنها در صورتی که زدن آن ضرورت داشته باشد و برداشتن آن ضرر و مشقت زیاد داشته باشد باید به صورت جبیره وضو و غسل انجام دهد و با دست خیس بر تک تک ناخن ها دست خیس به. نیت جبیره بکشد.
۲- اگر لاک روی ناخن های مصنوعی بکشید باید برطرف کند و بعدا وضو بگیرید مگر اینکه برطرف کردن آن غیر ممکن باشد که در اینصورت باید به همان صورت که در بالا گفته شده وضو و غسل جبیره ای کنید.
موفق باشید.

خب اگه یکی از ناخن های انگشت دست مثل شصت فقط لاک داشته باشد مشکلی ایجاد میکند؟یا اگه انگشت کوچیک دستمون باشه اشکالی داره آیا؟

تصویر سید پاسخگو

با سلام
برای وضو گرفتن باید صورت و دستها بدون مانع باشد حتی ناخن دستها ولی برای مسح پاها نیازی نیست که تمام ناخن ها بدون لاک باشد و شخص می تواند یکی از ناخن ها را لاک نزند و مسح کند.
موفق باشید.

خیلی ممنون از سایت خوبتون و مطالب جالب و فوق العاده ای که میگذارید.من از مخاطبین پر وپا قرص سایت شما هستم.

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام
و تشکر از لطف شما دوست گرامی

سلام با تشکر هر کسی از دفتر مرجع تقلید خود بپرسد من شنیدم آقای مکارم گفتند ناخن پا یکی لاک نداشته باشه صحیحه در مورد به جز ناخن کوچک من چیزی نشنیدم هر چند مطمئن نیستم هر کسی خود تحقیق کند لطفا پیام منو درج کنید خدایی نکرده مانع گمراهی کسی نشه

تصویر سید پاسخگو

با سلام
نظر آیت الله مکارم این است که اگر یکی از ناخن های پا به جز انگشت کوچک لاک نداشته باشد، مسح کردن به همان مقدار کفایت می کند و وضو صحیح است.
موفق باشید.

سلام خسته نباشید....برای وضو که اگ یکی از انگشتان لاک نخورده باشه وضو درسته .ایا این برای هر دو پا هست ؟یا میتونیم از هر پا یه ناخن لاک نداشته باشه؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

وجودلاک روي ناخن ها
به نظر مشهور مراجع: وجود لاک روي ناخن های دست،چون مانع ازرسيدن آب است،وضو را باطل می کند و در مسح پا اگريکي از انگشت هاي پالاک نخورده باشد و روي آن انگشت مسح کشیده شود، وضو صحيح است.
و به نظر آیت الله مکارم: وجود لاک روي ناخن های دست،چون مانع ازرسيدن آب است،وضو را باطل می کند و در مسح پا بنابراحتیاط واجب مسح کشیدن روی انگشت کوچک پا کافی نیست و در صورتی که انگشتی غيراز انگشت کوچک لاک نداشته باشد و روی آن مسح کشیده شود وضو صحیح است.

من هفته ی پیش غسل کردم، حالا متوجه شدم روی ناخن شصت دست چپم مقداری خیلی خیلی کم لاک گرفته بوده، ایا غسلم قبوله؟ تکلیف روزه و نمازم چی میشه
آیت الله صافی گلپایگانی و آیت الله خامنه ای رو بفرمایین لطفا

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

غسل باطل است و باید غسل را مجددا بعد از برطرف کردن لاک ها انجام دهید.

سلام
من ناخن کاشتم و لاک هم داره . ولی نماز میخونم . وضو و غسلشم جبیره میگیرم.
نمیدونم درسته یا غلط
ولی با نماز خوندن ارامش میگیرم
از طرفی ام اگه ناخن نکارم اعتماد به نفسمو از دست میدمو افسرده میشم
یعنی خدا قبول میکنه ازم ؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

مرجع تقلیدتان کیست؟

سلام خسته نباشید.من امروز غسل کردم و بعد از غسل کردن و از حمان اومدن بیرون دیدن بغل ناخونم یه ذره به اندازه ی یه قطره ام نمیشه لاک مونده.آیا باید دوباره غسل کنم؟مرجع تقلید:آیت الله سیستانی

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

غسل باطل است و باید غسل را مجددا بعد از برطرف کردن لاک ها انجام دهید.

اگرمکلف بعد از انجام دادن غسل بر روی یکی از اعضای بدن مانعی را مشاهده کرد برای صحیح شدن غسلش باید مانع را برطرف کند واگرمانع در طرف راست یا چپ بدن بوده همان نقطه(که مانع داشت) را به نیت غسل بشوید کافی است و نیازی نیست که جای دیگری را بشوید ولی اگر مانع در سروگردن بوده باید آن نقطه را بشوید و بعد از آن طرف راست و چپ را هم بشوید.

موفق باشید

سلام،من به دلیل مشکل ناخنام دکتر یه لاک با چند تا روغن داده که روی دوتا از ناخنای دستمو یه ناخن پام بزنم،بهم هم گفته که به هیچ عنوان از لاک پاک کن استفاده نکنم،الان من حکمم چیه میتونم با همین لاکها نماز بخونمو غسل کنم؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

اگر لاک روی ناخن های دست باشد وضو باطل است و اگر شما امکان برداشتن لاک را ندارید باید وضوی جبیره بگیرید و با وضوی جبیره نمازها را بخوانید.

باسلام
میشه سوال کنم ایا از مراجع تقلید شخصی است ک مشکلی با لاک زدن و نماز خواندن نداشته باشد؟؟؟
الان بسیاری از دخترا بخاطر علاقه یی ک به لاک دارند نمازشونو به جا نمیارن...

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

خیر . همه مراجع می فرمایند که در هنگام وضو نباید چیزی مانع رسیدن آب به عضو وضو باشد .(و همچنین غسل)

با سلام و خسته نباشید
من در حین چسب زدن چیزی بر روی ناخن و دستم مقداری چسب قطره ای ریخت و من آن را پاک کردم و غسل کردم و روزه گرفتم فردا ظهر متوجه شدم مقدار خیلی کم بر روی ناخنم جا مانده مقداری که ضخامت آن از لاک هم کمتر بوده است .آیا روزه من صحیح می باشد ؟
خواهش میکنم زود تر جواب دهید .

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

اگر یقین دارید که این چسب قبل از غسل بوده غسلتان باطل است و نمازهایی را که بعد از آن خوانده اید باید قضا کنید ولی روزه هایتان صحیح می باشد.

البته اگر مقلد آیت الله مکارم هستید در صورتی که مقدار چسب کمتر از نصف عدس باشد غسلتان صحیح است.

سلام بعد از غسل کردن متوجه شدم چسب زخمی که روی پام بود رو کندم مقداری از جای چسب باقی مونده خیلی کم ولی الان اذان داده آیا میتونم نماز بخونم و روزم درسته یا دوباره باید غسل کنم

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

روزه شما درست است ولی برای نمازتان بفرمایید که مرجع تقلید کیست؟

با سلام من حكم شرعي كاشت ناخن رو ميدونم
ميدونم كه براي وضو و غسل بايد جبيره اي بگيرم حالا ميخوام بدونم اين ناخن هاي كاشته شده
اگه لاك داشته باشن باز هم جبيره اي وضو بگيريم و نماز بخونيم يا حتي غسل قبوله؟يا بايد لاك رو از
ناخن كاشته شده پاك كنيم بعد؟؟؟(مكارم شيرازي)

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

در مورد اصل کاشت ناخن مصنوعی: در صورتي که ضرورتي براي اين کار نباشد آن را ترک کنند، و چنانچه ضرورتي وجود داشته باشد و واقعا امکان جداسازي ناخن هاي مصنوعي به هنگام غسل و وضو نباشد، با آن وضو و غسل جبيره اي مي گيرند.
و بودن لاک روی این ناخن برای وضو و غسل جایز نیست و باید برطرف شود.

سلام. ناخن که قسمت مرده ی بدن هست مثل موی سر. چرا باید بهش آب برسه برای وضو ؟؟؟ لاک پاک کردن واقعا سخت هست و درد سر داره

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

مو و ناخن در اعضای وضو می باشند و نباید در هنگام وضو یا غسل مانعی روی آنها وجود داشته باشد.

سلام من بعد از غسل واجب متوجه شدم ک ذره خیلی خیلی خیلی خیلی کوچیک لاک روی ناخن شصت پای راستم هست ذره ها سه تا بودن ولی خیلی کوچیک و ریز بودن ان هارو برطرف کردم و ب نیت اتمام غسل شصتموزیر شیر اب گرفتم حالا تکلیفم چیه؟؟دوباره باید غسل کنم؟؟مرجع تقلیدم مکارم شیرازی

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

تکرار غسل لازم نیست و اگر همان مانع را برطرف کنید و به نیت غسل آن قسمت را دست بکشید کافی است و تکرار غسل لازم نیست.

سلام
من چند روز پیش با لاک غسل کردم ولی نمیدونستم که انجام غسل با لاک موجب باطلی آن میشود آیا غسل من صحیح است؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما با شهر سوال

غسل شما باطل است و اگر نمازی هم در این مدت خوانده اید باطل است.

سلام.من نمیدونستم که غسل با لاک باطله و هروقت میخواستم غسل کنم با لاک میکردم و بعدش نماز میخوندم .من نمیدونستم با این حال غسل ها و نمازای من با طله؟و حالا اگه بخوام تمام غسل های قضا رفتم رو بکنم باید چیکار کنم؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

بله غسلتان باطل بوده و باید همه نمازهایی را که خوانده اید قضا کنید.

سلام من روی ناخن های دستم چسب چسبیده تاحد ممکن پاک کردم ولی یه ذره باقی مانده غسل درسته یا نه

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

باید این چسب ها را برای وضو برطرف کنید و اگر تا پایان وقت نماز این چسبها برطرف نشدند با وضوی جبیره ای نمازتان را بخوانید .
البته اگر مقلد آیت الله مکارم باشید ایشان مانع کمتر از نصف عدس را اشکال نمی دانند.

با سلام
من علاقه شدیدی به لاک زدن دارم. همینطور شوهرم هم همیشه میخواهند که من لاک روی انگشتم باشد. از طرفی نمیتوانم هر روز پاک کنم دوباره لاک بزنم. به همین دلیل نماز و غسلم با مشکل مواجه شده است و معمولا به دلیل داشتن لاک عقب میفتد. و با این موضوع هم مشکل دارم که لاک ناخن چرا باید وضو و یا غسل را باطل کند ؟؟؟ حس میکنم وقتی من نیت میکنم که برای رضای خدا وضو میگیرم و غسل میکنم و تا حد امکان نیز طبق اصول انجام میدهم دیگر چرا باید اعصابم را با این مسائل خرد کنم. آیا اصلا نماز نخواندن بهتر است یا با لاک نماز خواندن ؟
مرجع تقلید هم آیت الله لنکری هستند.

تصویر پاسخگو

با سلام خدمت شما خواهر گرامی
همه ما معتقدیم که دین مبین اسلام و دستورهای آن برای سعادت و خوشبختی ما در هر دو دنیا آورده شده است . اگر خداوند و پیامبر گرامی او (ص) دستوری را درباره چگونگی انجام مناسک دینی می دهند ، حتما دلیلی داشته و فایده آن مستقیم به خود ما برمی گردد و خداوند هیچ نیازی به نماز یا سایر عبادات ما ندارد .
نکته دیگر این که درست است که نیت خدایی داشتن برای اعمال بسیار ارزشمند است ، اما کافی نیست . همه ارزش اعمال ما به آن است که دقیقا طبق فرمان خدا و رسولش ، اعنال دینی مان را انجام دهیم و اگر بخواهیم سلیقه و روش خوشایند خودمان را پیش بگیریم ، دیگر آن عبادت ارزشی نخواهد داشت و زیبایی عمل ما که همراه با بندگی محض خداست ، از بین خواهد رفت .

با این دو نکته ای که عرض کردم ، فکر می کنم که روشن شده باشد که ارزش دارد که انسان برای انجام عبادات خود ، گاهی پا روی خواسته های دل خود گذاشته و طبق فرمان الهی عمل کند .
موفق باشید

به گفته ایت الله صافی لاک روی پا وضو درست است یا نه ؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

در مسح پاها، اگر يکي از انگشت هاي پا (حتی انگشت کوچک) لاک نخورده باشد و روي آن انگشت مسح کند، وضو صحيح است.

با سلام اگه نتونيم لاک رو پاک کنیم ولی حتما تمایل به غسل داشته باشیم بار هم غسل با لاک باطل است؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

باید هر طور شده لاک را برای غسل برطرف کنید ولی اگر تا پایان وقت نماز نتوانید لاک ها را برطرف کنید باید به صورت جبیره ای غسل را انجام دهید . یعنی به صورت معمولی غسل کنید و در هنگام شستن محلی که لاک دارد به نیت جبیره روی آن محل را دست بکشید.

سلام.. گفتین اگر روی انگشت کوچک پا لاک نزنیم وضو درسته.. حالا موقع مسح پا روی انگشت کوچک باید اونو صاف بکشیم تا بالا یا کج بکشیم تا برامدگی پا؟ لطفا ج بدین

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

این فقط نظر آیت الله مکارم است که روی انگشت کوچک هم می توان مسح کشید و اگر خواستید مسح بکشید از نوک انگشت تا برآمدگی بکشید صحیح است.

سلام من غسل واجب به گردنمه و ناخن پاهام رو چند وقت پيش لاك زده بودنو همان روز پاك كردم .اماجاى لاك كنار ناخن هام هست و هركار مى كنم بيشتر از اين پاك نمى شود ايابا اين حال بايد قسمت هايىكه جاى لاك مونده رو پا كنم و بعد غسلكنم؟ايت الله خامنه اى

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

برای اینکه غسلتان صحیح باشد باید هیچ گونه مانعی در اعضای غسلتان نباشد.

سلام.من ناخونای پاهام شیار داره...وقتی لاک میزنم توش نفوذ میکنه و بین شیارا لاک باقی میمونه..ایا غسل من صحیح هست؟
با تشکر

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

مرجع تقلیدتان را با سوال مجددا بفرستید.

سلام ببخشید من روی انگشت کوچیک دست چپم لاک زده بودم و اونو پاک کرده بودم وقبل از غسل حواسم نبود دوباره چکش کنم که برطرف شده یانه حین نماز خوندن متوجه شدم و خیلی کوچیک بود به طوری که مطمئن نیستم مانع از رسیدن آب بوده یا نه حالا غسل و نماز من درسته یانه؟ من شنیده بودم اگر اون قسمت رو به نیت غسل بشورم غسلم درست میشه چون تو دست چپم بوده؟ممنون میشم راهنماییم کنید.

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

اگر مرجع تقلیدتان مرجعی غیر از آیت الله مکارم است نمازهایی را که خوانده اید باطل است و اگر مقلد آیت الله مکارم هستید اگر اندازه آن مانع کمتر از نصف عدس است غسلتان و نمازتان صحیح است

با سلام .من روی ناخن های پاهام لاک زدم و تا حد ممکن آن را پاک کردم ولی هنوز هم مقداری بسیار کم در کناره های یکی دو تا از ناخن هام لاک هست.خواستم ببینم که آیا میشه با این مقدار کم غسل انجام داد؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

باید همه را برطرف کنید و بعد غسلتان را انجام دهید. برای سوالات بعدی حتما نام مرجعتان را هم بفرستید .

سلام من دو هفته پیش لاک قرمز زدم چند روز بعد پاک کردم از همون موقع یه لکه قرمزخیلی کوچک رو ناخنم بود که هر کاری کردم نرفت نه با پد ونهدحتی با سوهان کشیدن من غسل کردم با همون شرایط اما امروز ناخنم به حدی رسید که تونستم اون لکه رو با ناخن گیر بگیرم حکم غسل قبلی من چیه مرجع آقای خامنه ای

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

اگر یقین دارید که در هنگام غسل این لکه روی ناخن بوده است باید غسل را مجددا انجام دهید و نمازی را هم که خوانده اید مجددا بخوانید .

سلام خیلی ممنونم از جوابدهی به موقع شما. ببخشید اگر قبل از وقت نماز به سرمان حنا بذاریم و مقید باشیم به نماز اول وقت و فراموش هم کرده باشیم قبل از حنا گذاشتن وضو بگیریم آیا می شود با فرا رسیدن وقت نماز مسح سر را به صورت جبیره انجام بدیم چون حنا گذاشتن و شستن اون خیلی سخته و وقت می بره آیا این هم شامل حرج و مشقتی که در رساله ها هست میشه؟ مرجع تقلیدم آقای سیستانی هستن خیلی ممنونم

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

خیر نمی توانید برای این موضوع مسح را جبیره ای انجام دهید. البته برای مسح همین که به اندازه یک بند انگشت روی سرتان را تمیز کنید و مسح را بکشید کافی است و لازم نیست که همه سرتان را بشویید.

سلام خسته نباشید ...ناخن های دست من کاشته و از موادی استفاده شده که قابل کنده شدن و پاک شدن نیست..و من تو غسل دادن و نماز خواندنم دچار مشکل شدن..آیا غسل مخصوصی وجود داره؟؟؟با اینکه من میتونم نماز بخونم؟؟؟بجای وضو میشه تیمم کرد؟؟؟؟ممنون میشم اگه جواب بدید

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

مرجع تقلیدتان کیست؟

اگر انسان روزه باشد ولی در روز روی انگست خود لاک کوچک ببیند و از قبل با همان غسل کرده باشد اشکال دارد؟

تصویر شهرسوال

با سلام و احترام
روزه شما صحیح است.
برای صحیح بودن یا نبودن غسل نام مرجع تقلیدتان را ارسال بفرمایید

سلام من به دلیل جویدن ناخن به مدت طولانی و اینکه قادر به ترکش نیستم به طوری که صدف ناخنم درد میگیره
ایا میتونم کاشت ناخن داشته باشم تا زمانی که ناخنهام بلند شه و اذیت نشم خیلی از این قضیه ناراحتم
مرجع تقلیدم هم رهبری هستند وضو و غسلم چه حکمی پیدا میکنه ممنون

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

اگر واقعا چاره ای جز این کار ندارید در حد رفع مشکل (یعنی اگر مثلا فقط چند ناخنتان این مشکل را دارد فقط همان را بزنید) می توانید این کار را انجام دهید. منتهی توجه داشته باشید که در این صورت هم باید وضو و غسل را به صورت جبیره ای انجام دهید و از رنگ یا جنسی استفاده کنید که باعث جلب توجه نامحرم نشود.

سلام
بعد از یک هفته بعد از غسلها، امروز( شک کردم ، چون خیلی زیاد تلاش کردم برای پاک کردن لاک )اندازه سر سوزنی یا کمی بیشتر کنار ناخن شصت پام که زیر پوست رفته بود لاک یا چیزی مثل اون دیدم تتکلیف من چیه؟ مرجع ایه الله خامنه ای

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

اگر در این موارد گرفتار وسواس و شک کردنهای بی مورد هستید اصلا به این شک ها اعتنا نکنید و اگر هم مانعی باشد شاید برای بعد از غسل ها باشد.

سلام.من بعد از غسل حس ميكنم(شك دارم) مقدار بسيار اندك لاك گوشه ناخنم هست و رنگش كم رنگ است و انقدر كه به چشمم فشار ميارم كه ببينم هست يانه
در اين موضوع دچار وسواس شدم
نميدانم واقعا لاك هست يا نه
غسلم قبول است يا بايد اطمينان پيدا كنم لاك نيست
موجع تقليد حضرت خامنه اى

ببخشيد در ادامه سوال قبل،روى ناخنم هم نيست،روى پوست اطراف ناخن شك دارم

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

با تشکر از ارتباط شما

لازم نیست که در این امور گرفتار وسواس بشوید و همین که عرفا بگویند چیزی روی دستتان نیست کافی است .

سلام من روي ناخن هايم چسب مانده و ازبين نميره تاجايي كه امكان بود كندمش ميتونم غسل پاكي كتم؟؟يكي از نااخن هاي دستمم كامل كنده شده بود الان كج دراومده ميتونم ناخن بكارم واسه اون ناخن براي وضو مشكلي نداره ؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

با توجه به سوال لطفا نام مرجع تقلید زنده خود رابه همراه سوال ارسال کنید.

سلام.چطور میشه با کاشت ناخن میشه وضو گرفت ولی با لاک نه؟؟؟؟خودشون می فهمن چی دارن میگن؟؟؟؟؟؟؟؟؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

با توجه به سوال لطفا نام مرجع تقلید زنده خود رابه همراه سوال ارسال کنید.

سلام
من بعد از غسل واجب متوجه شدم كه روي ناخن هاي پام(نه همشون) مقداري لاك وجود داره و لاكِ رو دوشصت پام بزرگتر از اندازه عدس هست آيا غسلم باطل است و بايد دوباره غسل كنم؟
مرجع تقليدم آقاي سيستاني هستش

تصویر شهرسوال

باسلام و احترام
بعضی از مراجع معظم تقلید به علت حجم بسیار کم چیزی که مانع رسیدن آب به بدن بوده است یا به این علت که این مانع در قسمت بلندی ناخن قرار داشته است، غسل و روزه و نماز چنین شخصی را صحیح می دانند.
اما نظر آیت الله سیستانی در این مورد بدین شرح است:
اگر احتمال می دهید که این لاک بعد از غسل گذاشته شده غسل و اعمال صحیح است ولی اگر مطمئن بودید که قبل از غسل بوده و مانع از رسیدن آب به ناخن شده باید آن را پاک کنید و آن جا را به نیت تمام کردن غسل بشویید و نمازها را قضا کنید.
البته دقت کنید که لازم نیست حتما غسل را از اول انجام دهید. بلکه اگر فرضا در ناخن های سمت راست بدن مانعی وجود داشته است، بعد از برطرف شدن لاک همان ناخن ها را به نیت غسل بشویید و نیمه ی چپ بدن را دوباره غسل دهید، و اگر ناخن های سمت چپ بدن است بعد از برطرف کردن لاک همان ناخن ها را به نیت غسل بشویید، در اینصورت غسل صحیح می شود.
موفق باشید.

سلام خسته نباشید
من غسل واجب انجام دادم بعد بفهمیدم زیر ۲تاازناخن های دست چپ و۱ناخن دست راستم چسب هست،غسلم صحیحه یاباید دوباره انجام بدم؟

تصویر شهرسوال

باسلام و احترام
کاش نام مرجع تقلیدتان را هم ذکر می کردید. به هرحال اگر این مانع که چسب یا هر چیز دیگه ای بوده است، طوری زیر ناخن شما بوده که باطن بدن محسوب می شده (یعنی در حالت عادی پیدا نیست و نیاز بوده لبه ناخن را با دست بلند کنید تا بیینید)، در این صورت غسل یا وضوی شما مشکلی نداشته است. اما اگر مانع رسیدن آب در ظاهر بدن بوده است و به این مساله یقین دارید که قبل از غسل یا وضو وجود داشته است، طبق نظر اکثر مراجع تقلید این غسل یا وضو صحیح نیست و نیاز به انجام مجدد دارد.
البته دقت کنید که لازم نیست حتما غسل را از اول انجام دهید. بلکه اگر فرضا در ناخن های سمت راست بدن مانعی وجود داشته است، بعد از برطرف شدن لاک همان ناخن ها را به نیت غسل بشویید و نیمه ی چپ بدن را دوباره غسل دهید، و اگر ناخن های سمت چپ بدن است بعد از برطرف کردن لاک همان ناخن ها را به نیت غسل بشویید، در اینصورت غسل صحیح می شود.
موفق باشید.

ببخشید اگه تنها مشکل ئاس خوندن نماز لاک باشه بازم نمیشه زد ؟ یعنی یه نفر لاک میزنه و فقط به خاطر اون نمیخونه بهونه نداره اون موقع میشه با لاک وضو گرفت و نماز خوند ؟

تصویر شهرسوال

باسلام و احترام.
لاک زدن باعث بطلان نماز نیست. بله، هنگام وضو نباید مانعی از رسیدن آب به اعضای وضو وجود داشته باشد. پس اگر لاک در ناخن انگشتان دست است، لازم است کاملا قبل از وضو برطرف کند و البته در هنگام نماز اگر لاک داشته باشد عیبی ندارد، اما نامحرم نبیند.
و اگر لاک در ناخن انگشتان پا است، در صورتیکه حداقل ناخن یکی از انگشت های پا بدون لاک باشد تا بتواند روی آن انگشت مسح پا را بکشد، وجود لاک در دیگر انگشتان ضرری به وضو نمی زند. زیرا حداقل یکی از انگشتان پا به طور کامل مسح شود، کافی است. البته برخی از مراجع معظم تقلید نظرشان بر این است یا احتیاط کرده اند که این یک انگشت بدون لاک، فقط انگشت کوچک پا نباشد. (یعنی مسح انگشت کوچک پا به تنهایی کافی نیست.)
موفق باشید.

سلام
من بعد از غسل متوجه شدم کمی لاک به اندازه نصف عدس روی ناخنم مونده.ایا نماز و غسلم درست بوده و میتونم با این غسل روزه بگیرم؟ایت الله لنکرانی بودن مرجعم.

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

اگر بعد از اذان صبح متوجه لاک شده اید روزه شما صحیح است ولی این غسل باطل است و باید بعد از برطرف کردن مانع غسل را دوباره انجام دهید.

ايا غسل نگرفتن خوردن و اشاميدن را حرام ميكند يا فقط نماز باطل است؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

خوردن و آشامیدن یا حالت جنابت کراهت دارد ولی حرام نیست.

سلام ببخشید من روی چهارتا از انگشت های کوچک پاهام لاک زده بودم و بعد باهاش غسل کردم و بعد از دو روز متوجه شدم لاک داشتم و دوروز هم نماز و رو روزه گرفتم حالا نماز و روزه ی من چه حکمی داره ؟و یکبار دیگه هم قبل از آن غسل کرده بودم و نمیدونم که لاک روی پاهام بوده یا نه الان یک هفته شده نماز و روزه ی من چه حکمی دارد ؟

تصویر شهرسوال

سلام بر شما
بله، اگر مطمئن باشید که مانعی از رسیدن آب به بدن قبل از غسل وجود داشته، غسل صحیح نیست. و در صورتی که غسل واجبی بوده که مقدمه صحت نماز و روزه بوده است، نماز و روزه نیز صحیح نبوده است. اما اگر شک دارید و مطمئن نیستید قبل از غسل مانعی از رسیدن آب به بدن وجود داشته است یا خیر، به این شک اهمیت ندهید و غسل شما صحیح بوده است.

سلام من بعد غسل متوجه شدم که مقدار خیلی کمی گوشه ناخن دستم لاک مونده آیا غسلم صحیحه؟؟؟

تصویر شهرسوال

سلام بر شما
اگر مطمئن باشید که مانعی از رسیدن آب به بدن قبل از غسل وجود داشته، غسل صحیح نیست. اما اگر شک دارید و مطمئن نیستید قبل از غسل مانعی از رسیدن آب به بدن وجود داشته است یا خیر، به این شک اهمیت ندهید و غسل شما صحیح بوده است.

سلام.من ناخن های پایم را لاک زدم.همه ی مراجع میگن فقط یک انگشت(حتی انگشت کوچک)رو باید برای وضو تمیز بگذاریم.می خواستم ببینم نظر آیت الله مکارم هم همین است؟یا انگار شنیدم باید دو تا انگشت تمیز باشند؟

تصویر شهرسوال

سلام بر شما

نظر آیت الله مکارم در این خصوص چنین می باشد:

وجود لاک روي ناخن های دست، چون مانع از رسيدن آب است، وضو با آن صحيح نيست. در مسح پاها، اگر يکي از انگشت هاي پا (غير از انگشت کوچک) لاک نخورده باشد و روي آن انگشت مسح کند، وضو صحيح است. اما در غسل، اگر لاک روي ناخن دست يا پا باشد، چون مانع از رسيدن آب است، غسل صحيح نيست.

(آيت الله مکارم شيرازي، احکام بانوان ، م۶۵)

چجوری وقتی یه انگشت پا لاک نداشته باشه میشه وضو گرفت اونوقت یه انگشت دست نداشته باشه نمیشه وضو گرفت.اینم دبگه حرفه؟

تصویر شهرسوال

سلام بر شما
چون برای مسح کشیدن در مسح پاها، اگر يکي از انگشت هاي پا (حتی انگشت کوچک) لاک نخورده باشد و روي آن انگشت مسح کند، وضو صحيح است. (زیرا لازم نیست آب به همه قسمت های پا برسد.) اما در غسل، اگر لاک روي ناخن دست يا پا باشد، چون مانع از رسيدن آب است، غسل صحيح نيست. همچنین در وضو نیز لازم است به تمام قسمت های دست از آرنج به پایین آب برسد.

سلام خسته نباشيد
من غسل واجب انجام دادم ولي بعدش متوجه شدم يه نقطه ي خيلي كوچيك رو ناخنم لاك هست ، بايد دوباره غسل انجام بدم؟

تصویر شهرسوال

سلام بر شما
طبق نظر مشهور مراجع تقليد اگر ناخن دست چپ لاکي باشد همان قسمت را زير شير آب بگيريد به نيت غسل، غسل صحيح است واگر در دست راست باشد بعداز شستن همان قسمت طرف چپ را کاملا رابشويد غسل صحيح خواهد بود.
لطفا در تمام سوالات خود نام مرجع تقليد خود را ارسال نماييد.

سلام. من دیشب غسل کردم و امروز روی ناخنم یه لکه خیلی کوچیک از برق ناخنم رو دیدم ک پاک نشده. حکمش چیه؟ دوباره باید غسل کنم؟

تصویر شهرسوال

سلام بر شما
طبق نظر مشهور مراجع تقليد اگر ناخن دست چپ لاکي باشد همان قسمت را زير شير آب بگيريد به نيت غسل، غسل صحيح است واگر در دست راست باشد بعداز شستن همان قسمت طرف چپ را کاملا رابشويد غسل صحيح خواهد بود.لطفا در تمام سوالات خود نام مرجع تقليد خود را ارسال نماييد.

سلام،ببخشید من چند روز بعد از غسل متوجه شدم که مقدار کمی لاک روی ناخن پای چپم باقی مونده،آیا نماز و روزه‌های من درست است؟مرجع آیت الله خامنه‌ای

تصویر شهرسوال

سلام
روزه شما درست است ولي نمازتان را بايد قضا کنيد.وبراي تکميل غسل لاک را برطرف کرده وهمان قسمت را به نيت غسل زير آب بگيرد.

سلام ممنون از سایت خوبتون مساله من اینه که غسل کردم نماز خوندم و بعد فهمیدم که به مقدار ناچیزی لاک روی انگشت اشاره راستم باقی مونده مرجع من آیت الله سیستانی هست منتظر جوابتون هستم

تصویر شهرسوال

با سلام
طبق نظر آيت الله سيستاني :مقدار لاکي که روي ناخن باقي مانده مانع براي غسل محسوب مي شود و غسل صحيح نيست و نمازي که با اين غسل خوانده ايد صحيح نمي باشد، ولي لازم نيست که غسل را از اول انجام دهيد بلکه بعد از برطرف کردن لاک از روي ناخن همان قسمت از ناخن را به نيت غسل بشوييد غسل صحيح مي شود .

سلام‌من سه روز پیش غسل حیض انجام دادم وروزه گرفتم الان دیدم روی ناخن کوچک دست چپم یه قطره خیلی ریزاز لاک مونده، آیا نمازو روزم صحیح هست یا نه؟ مرجع تقلیدم آیت اله خامنه ایه

تصویر شهرسوال

با سلام
طبق نظر آيت الله خامنه اي :مقدار لاکي که روي ناخن باقي مانده مانع براي غسل محسوب مي شود و غسل صحيح نبوده است، و نمازي که با اين غسل به جا آورده ايد باطل شده،و دوباره با غسل صحيح بخوانيد ؛ولي اگر با يقين به صحيح بودن غسل روزه گرفته ايد ،روزه صحيح مي باشد ؛البته لازم نيست که غسل را از اول انجام دهيد بلکه بعد از برطرف کردن لاک از روي ناخن دست چپ، همان قسمت از ناخن را به نيت غسل بشوييد غسل صحيح مي شود .

باسلام. اگر جرمی( مثلا به اندازه بسیار کم صابون) زیر ناخن یکی از انگشتان باقیمانده باشه؛ غسل صحیح است؟! اگر اصلا شک داشته باشد که این جرم صابون قبل یا بعد از غسل به زیر ناخن رفته باشد چی؟! غسل صحیحه؟! مرجعم آیت الله خامنه ایست، آیا در اینمساله میتوانم از تظر مرجع دیگری لستفاده کنم؟! مثلا آیت الله سیستانی که گفتن فقط عضو رو به قصد طهارت مجددا آب بکشند و ترتیب راست وچپ در غسل خیلی مهم نیست!

تصویر شهرسوال

سلام عليکم
جرم زير ناخن جزء ظاهر بدن محسوب نمي شود و براي غسل اشکالي ايجاد نمي کند. به شکيات و وسوسه هاي شيطان اعتنا نکنيد تا گرفتار وسواس نشويد. ضمناً رجوع در اين مسأله به آيت الله سيستاني صحيح نيست.

سلام من در ماه رمضان غسل جنابت داشتم ، چند روز بعد زمانى كه مى خواستم غسل ديگرى رو انجام بدم يادم اومد كه براى غسل قبلي لاكى كه روى دو تا انگشت شست پام بوده پاك نكردم ، حكم نماز و روزه من چيه ؟ روزه هام قبوله ؟

تصویر شهرسوال

سلام
در مورد سوال اگر مي داني در غسل قبلي لاكى كه روى دو تا انگشت شست پا بوده پاك نكردي ، بايد نمازها را قضا کني ولي روزه ها صحيح است .

اگر کرم صورت استفاده کنم و مقداری از اون گوشه ی ناخنم بمونه (یعنی میان ناخن و پوست گوشه ناخن ) و وضو بگیرم و بعد از خواندن نماز آیا باید دوباره نمازم را بخوانم؟

تصویر شهرسوال

سلام بر شما
طبق فتواي مشهور مراجع عظام تقليد: اگر ندانيد موقع وضو بوده يا بعد پيدا شده، وضويتان صحيح است؛ ولى اگر در وقت وضو، به مانع توجه نداشته ايد، بنابر احتياط واجب، دوباره وضو بگيريد.

سلام من روی ناخن های پام لاک زده بودم و حالا غسل واجب بر گردنمه،الان هر کار میکنم لاکمو پاک کنم به طور کامل پاک نمیشه و گوشه های ناخنم مقداری لاک می‌مونه.خیلی هم تلاش کردم ولی پاک نمیشه.آیا میتونم غسل انجام بدم؟
مرجعم آقای مکارم شیرازی هستن.

تصویر شهرسوال

سلام
طبق نظر آیت الله مکارم، اگر اندازه لاک هايي که باقي مانده است کمتر از اندازه يه دانه عدس است غسل صحيح است.

سلام خسته نباشید.من امروز غسل جنابت و حیض رو یکجا یعنی با یک غسل و دونیت انجام دادم.بعداز غسل فهمیدم که یکی از ناخنام لاک داره...حالا تو مرجع تقلیدخوندم گفته بودن اگه غسل ترتیبی باشه و سمت چپ باشه باید همون قسمت شسته بشه .منظورشون از همون قسمت قسمت چپ بدنه یا قسمتی که لاک داشته؟بعد اینکه من غسل ترتیبی رو زیر دوش انجام دادم...لطفا راهنمایی کنید من تازه ب اسلام اومدم یکم برام مبهمه اینا

تصویر شهرسوال

سلام بر شما
اگر ناخن دست چپ لاک داشته باشد، بعد از برطرف کردن لاک، همان قسمت انگشتهاي چپ به نيت غسل شسته شود براي غسل کافي است.

من نمیدونستم که لاک روی انگشتان پا غسل با اون صحیح نیست چیکار کنم؟:( تموم نمازام اشتباهه چون روی پیام همیشه لاکه به جز انگشت بزرگه

تصویر شهرسوال

سلام اگر مانعي روي اعضاي غسل بوده و بدون برطرف کردن غسل کرده باشيد بايد غسلتان را تکميل کنيد و نمازهايي که با آن غسل باطل خوانده ايد بايد قضا کنيد گرچه مسئله را نمي دانستيد .

/۳۹۱۵۹۸/

ایا زدن غلط گیر زیر ناخن برای وضو مشکل دارد؟؟؟

تصویر شهرسوال

سلام
اگر روي ناخن باشد که مانع است و بايد براي وضو برطرف بشود. و يا اگر ناخن بلند است و زير ناخن در قسمت بلندي است که دیده می شود، بايد براي وضو برطرف بشود.

/۴۲۱۶۵۶/

سلام .من غسل کردم وبعد متوجه شدم مقدارجزئی لاک زیر گوشت دستم مونده.آیا غسل من باطله؟اون لاک جوری نبوده که من بتونم ببینمش و پاکش کنم.مرجع تقلیدم آیت الله سیستانی هستن.

تصویر شهرسوال

سلام

مانع را برطرف کنيد و همان قسمت از انگشت را به نيت غسل بشوييد، کفايت مي کند و نيازي نيست که دوباره غسل کامل انجام دهيد.

/۴۲۴۲۴۶/

سلام علیکم ببخشید یک سوال داشتم اگر روی یکی از انگشت ناخن پای من لاک باشد غسل جنابت من قبول است؟

تصویر شهرسوال

سلام عليکم وجود لاک ناخن در غسل مانع رسيدن آب به ناخن محسوب مي شود و بايد براي غسل آن را برطرف کنيد.

/۴۲۷۰۳۹/

سلام.خسته نباشین
دو روز بعد از غسل کردن متوجه مقدار خیلی خیلی کمی لاک باقی مونده روی ناخن دستم شدم.و مطمعن نیستم اب به اون قسمت رسیده یا نه..همچنین الان ماه رمضونه و روزه برامون واجبه...الان حکم غسل و نمازایی ک این مدت خوندم و همچنین روزم چیه؟؟؟
ایت الله خامنه ای

تصویر شهرسوال

سلام

روزه هايي را که گرفته ايد صحيح است ولي نمازهايي را که يقين داريد با غسل باطل خوانده ايد بايد قضا کنيد.

موفق باشيد

/۴۲۹۳۴۲/

سلام
میخواستم بدونم اگر فقط زیر ناخن ها مقدار خیلی کمی لاک باشد میشود با ان وضو یاغسل انجام داد؟
اگر بعد از وضو یا غسل متوجه اون بشیم نیاز به تکرار هست؟؟؟

تصویر شهرسوال

سلام.
۱-اگر بلندي ناخن از گوشت زيرش بيشتر نباشد(ناخن بلند نباشد)زير ناخن جرم باشد اشکال ندارد.
۲-اگر بعد از وضو يا غسل متوجه مانع(لاک)شويد بايد غسل و يا وضو و نماز را تکرار کنيد براي جواب دقيق تر نام مرجع تقليد را بيان کنيد.

/۴۴۰۹۷۶/

سلام وقتتون بخیر من لاک ژل زدم روی ناخن های دستم بعد پاک کردم بعد دچار وسواس شدم هی نگاه میکنم با دقت تمام ببینم اگر ی چیز کوچکی هم هست پاک‌کنم نمیدونم چکار کنم لاک ژل مثل چسب خیلی محکمه باید با سوهان کشی روی ناخون رو پاک کنی شایدم اصلا لاکی نباشه ولی چون بی رنگه نمیدونم حالا واقعا لاکه یا ناخون خودم وسواسی شدم حکمش چیه مرجع تقلیدم مکارم شیرازی خیلی ممنون.

تصویر شهرسوال

سلام و تشکر از ارتباطتان با این مرکز

با عرض معذرت، متاسفانه امکان پاسخگویی از این سامانه دیگر مقدور نیست.

برای ارسال پرسش و دریافت پاسخ، از راه های ارتباطی ذیل استفاده بفرمایید. دوستان کارشناس در این بخش ها خدمت شما هستند:

۱) نسخه جدید "اپلیکیشن پاسخگو"

این برنامه را می توانید از این لینک دریافت کنید:
https://cafebazaar.ir/app/ir.pasokhgoo.app

۲) اگر امکان نصب و استفاده از برنامه فوق را ندارید، می توانید با مراجعه به این آدرس اینترنتی و ثبت مشخصات، پرسش خود را از طریق وبسایت مطرح نمایید:
https://user.pasokhgoo.ir

سلام خسته نباشید
من بر روی ناخن های پایم به غیر از انگشت بزرگه لاک داشتم بعد غسل کردم و اصلا حواسم نبود که لاک دارم الان هم که فهمیدم امکان این که برم و غسل جدید انجام بدم رو ندارم چیکار کنم؟

تصویر شهرسوال

سلام و تشکر از ارتباطتان با این مرکز

با عرض معذرت، متاسفانه امکان پاسخگویی از این سامانه دیگر مقدور نیست.

برای ارسال پرسش و دریافت پاسخ، از راه های ارتباطی ذیل استفاده بفرمایید. دوستان کارشناس در این بخش ها خدمت شما هستند:

۱) نسخه جدید "اپلیکیشن پاسخگو"

این برنامه را می توانید از این لینک دریافت کنید:
https://cafebazaar.ir/app/ir.pasokhgoo.app

۲) اگر امکان نصب و استفاده از برنامه فوق را ندارید، می توانید با مراجعه به این آدرس اینترنتی و ثبت مشخصات، پرسش خود را از طریق وبسایت مطرح نمایید:
https://user.pasokhgoo.ir

نظرات