دائم فکر می کنم که انگشت نمای مردم هستم و دیگران نسبت به من نظر منفی دارند. چطور خودم را از شر این وسواس فکری خلاص کنم؟

وسواس فکری

وسواس فکری شدید پیدا کردم و همش فکر میکنم به هر طریقی انگشت نمای مردمم و این واقعا زندگیمو مختل کرده. اهل نماز و روزه قرآن هم هستم اما انگار شیطان از این راه تونسته وارد بشه. چیکار کنم؟ چه آیه یا سوره ای رو بخونم؟

ضمن تشکر از ارتباط شما  با این مرکز، در پاسخ باید عرض کنیم:
یکی از زمینه های نفوذ افکار وسواسی در انسان بروز افکار منفی و قضاوت در مورد شخصیت خود است. در واقع شما دائما نگرانید که دیگران در مورد شما چگونه قضاوت می کنند یا چه می گویند؟ یا اینکه نگرش اجتماعی دیگران نسبت به شما چگونه است؟
در حالی که اگر این افکار را تحت کنترل درآورید کمتر شما را آزار می دهند و خود به خود بدون فراخوان وارد ذهن شما نمی شوند. در ادامه راه های کنترل این افکار را عرض می نماییم.

توصیه ها:

۱. كنترل چنین افكار مزاحم نیازمند تلاش مستمر و مداوم شماست و نباید پنداشت كه با بیان یكی دو نكته همه چیز درست می شود.
۳. معمولًا این افكار به هنگام بیكاری به سراغ فرد می‏آید، سعی كنید با یك برنامه‏ریزی دقیق و حساب شده تمام اوقات شبانه‏ روزی خود را پر كنید و هیچ‏گاه بیكار نباشید. به مطالعه، نظافت اتاق، كمك به دوستان، ورزش و مشغول باشید. و هر گاه بیكار شدید خود را به كاری مشغول سازید.
۴. برای اوقات شبانه روز جدولی را تهیه كنید و كارها و فعالیت های شبانه روزی خود را در آن یادداشت نموده و سعی كنید برنامه ای تهیه نمائید كه زمان خالی بودن فعالیت نداشته باشید. برنامه تدوین شده باید متناسب با توانایی های جسمی و روانی تان باشد (جدول خود كنترلی اسكینر مناسب است. شما می توانید این جدول را در اینترنت جستجو نمایید).
۵. مطمئن باشید وقتی به چیزی فكر می‏كنید به این معنا نیست كه آن كار را انجام خواهید داد مثلًا اگر در ذهن و قلبتان به فردی فحش می‏دهید، به این معنا نیست كه به آن عمل خواهید کرد. پس فکر نکنید اختیارتان را از دست داده ارد بلکه با اراده ای قوی مقابل این افکار بایستید.
۶. در صورتی كه با رعایت توصیه های متخصصین درمانگر خود به چنین افكاری اهمیت ندهید مطمئن باشید اگر تحمل كنید. پس از چندی نهایتا آن را رها خواهید كرد.
۷. هرگاه فكر مزاحم به سراغ شما آمد خود را مشغول كار دیگری كنید و با ایجاد حواس‏پرتی از آن افكار مزاحم دوری كنید.
اگر در سؤالاتی شک کردید کاملا نسبت به آنها بی توجه شوید و برای درست کردن آن سؤالات بر نگردید و جواب را تغییر دهید بلکه به فکر وسواسی بی اعتنا شوید و عبور کنید.
۸. هرگاه این فكر به سراغتان آمد و متوجه شدید، وسط افكار به خود بگویید:«بس است دیگر» و بدین وسیله رشته افكار مزاحم را قطع كرده و به سراغ مطلبی دیگر خواهید رفت.
۹. اگر احساس می كنید نمی توانید یا در عمل نتوانستید، موضوعات جایگزین را به جای افكار مزاحم وسواسی خود قرار دهید، كش نازكی را دور مچ دست خود ببندید و هرگاه بدون اختیار افكار مزاحم به سراغتان آمد، آن كش را بكشید و رها كنید تا با احساس دردی كه روی مچ دستتان ایجاد می شود، از آن فضای روانی بیرون آئید نا خودآگاه موضوع ذهنی تان عوض خواهد شد.
۱۰. راهكارهای فوق را حدود یك ماه به كار بگیرید. دو عامل عمده ای كه به این گونه مشكلات دامن می زند عبارتند از بیكاری و تنهایی. البته تعارضات فكری و روانی مبتنی بر گذشته فرد در این میان تأثیرگذار است و ریشه یابی آن نیازمند یك دوره روانشناسی بالینی است.
ضمنا توصیه می نماییم از ذکر شریف لااله الا الله نیز جهت دفع وسوسه شیطان استفاده نمایید.
موفق باشید.

کلمات کلیدی: 

نظرات