راههای تقرب به خدا چیست؟

نزديكي به خدا

۱. تقرّب به خدا از گونه زمان و مكان و از نوع تقرّب و نزدیكی هایی كه در جهان می شناسیم نیست، بلكه یك واقعیت معنوی عمیق است كه با تعالی و تكامل روح تحقق می یابد، فهم و درك واقعیت معنوی، نیازمند شناخت و معرفت ویژه و وصول به مراتبی از قرب است. هر چه میزان معرفت انسان نسبت به جنبه های ضعف و قوت خویش، و جمال و جلال خداوند بیشتر باشد، و هر اندازه توانسته از گناهان بدنی و قلبی و فكری دور باشد و جسم و دل و اندیشه خویش را متوجه خداوند سازد، به همان اندازه می تواند واقعیت معنوی را بیشتر درك كند و مفهوم قرب و نزدیكی به خدا را احساس و لمس نماید.

۲. قرب و نزدیكی به خدا امری تدریجی است و نیازمند به زمان برای كسب ظرفیت و معرفت ویژه ای است تا رنگ خدایی از ظاهر به باطن و تار و پود حقیقت انسان نفوذ كند.

۳. تكامل روحی و تقرب به خدا، همانند بالا رفتن از پله های نردبان است. هر چه از پله ها بالاتر می رویم، نیازمند مراقبت و مواظبت بیشتر است، زیرا در صورت انحراف و سقوط، ضربه شكننده تر خواهد بود.

۴. وسط پله های نردبان جای توقف و ماندن نیست، باید حركت را تداوم بخشید و گرنه خطر تزلزل و سقوط او را تهدید می كند. كسی كه از پلكان تهذیب و اصلاح نفس بالا می رود، آن هنگام می تواند صعود یابد و به قرب الهی برسد كه وسط راه توقف نكند.

۵. ثبات قدم و استقامت و استواری در برابر سختی ها و مشكلات و آزمون هایی كه خداوند از انسان می گیرد، شرط موفقیت در نزدیكی به خدا است.

۶. با توجه به تفاوت درجات شناخت و معرفت و ایمان و معنویت و موقعیت های فردی و اجتماعی، به شمار انسان هایی كه بخواهند در این راه گام بردارند، تكالیف متفاوت وجود دارد.
شناخت تكالیف و آشنایی با راه و علایم آن و خطرهایی كه انسان را تهدید می كند، نیاز به "راهنما و معلم" دارد. چه بسیارند افرادی كه ندانسته به افراط و تندروی یا تفریط و سستی كشیده شدند و از حركت بازماندند و به انحراف و سقوط دچار گشتند.

از شرایط قرب الهی، ترك معصیت خداوند و انجام دستورهای او است. مخصوصاً جوانان به جهت توانایی های جسمی و رشد و بلوغ شهوی اگر بتوانند خود را از زمینه های گناه دور نگه دارند و دل و دست و زبان و چشم خود را از آلوده شدن پاك نگه دارند، می توانند از قرب الهی بهره مند گردند. در روایتی از امام صادق آمده : خداوند به حضرت موسی فرمود:«بهترین وسیله تقرب به من ورع و ترك معصیت است. اگر كسی ورع داشته باشد او را در بهشت های عدن جای می دهم.»[۱]
بعد از این مرحله (انجام واجبات و ترك گناهان)، انجام دادن مستحبات مانند نافله های یومیه مخصوصاً نافله شب و تهجّد و مناجات با خدا موجب قرب الهی می شود.
پیامبر (ص) فرمود: خدای متعال می فرماید: «با انجام نوافل به سوی من تقرب پیدا كنید تا شما را دوست بدارم. اگر شما را دوست بدارم، اگر دعا كنید اجابت می كنم و اگر درخواستی داشتید عطا می كنم.»[۲]
«اخلاص در نیت موجب تقرب الی الله است.»[۳]
«توجه زیاد به شكم و شهوت موجب دوری از خدا می شود.»[۴]

[۱]. محمدی ری شهری، میزان الحكمه، ج۸، ص ۱۱۴، ماده قرب.
[۲]. همان، ص ۱۱۰.
[۳]. همان، ص ۱۱۳.
[۴]. همان، ص ۱۱۵.

دیدگاه‌ها

با سلام و تشکر...
من به دنبال یه راه خوب برای شناخت و نزدیکی به خدام و هرجا میگردم جز حرف هلی بزرگ بزرگ چیزی پیدا نمیکنم که بتونه کمکم کنه به نظر من بهتر نیس به جای جمله های پرتکلف مطلب رو ساده تر با بیانی واضح تر بگید اینجوری درک موضوع بهتر هم میشه مهم هم همینه
باز هم ممنون

تصویر شهر سوال

به نام خدا و با سلام و احترام؛ با استفاده از آثار و کلام بزرگان معرفت و عمل بدست می آید که : بهترین راه برای شناخت خدا تفکر در آفریده های اوست به هر مقداری که معلومات داریم و به هر مقدار که توان فکر کردن داریم و در مورد نزدیکی به خدا هم هیچ راهی روشن تر از ترک گناهان نیست اگر تلاش کنیم گناهان را انجام نداده و واجباتی مثل نماز و روزه را به خوبی انجام دهیم خداوند خود ما را به افق های بالاتر هدایت خواهد کرد. این راه و روشی روشن و کوتاه برای شناخت و نزدیکی به خداست و تفصیل آن فرصت و مطالبی بیشتری را می طلبد.
موفق باشید.

این جهان کوه است ودفعل ما ندا از نداها آید سوی ما صدا
ازت خام سارا خانم هرجا که میری من زو دعا کن
منم شمارو دعامیکنم همین دعاها مارو به سرورمون نزدیک میکنه

سلام.یکی ازبهترین راهها برای رسیدن سریع به خدا عشق به اوست.اگه عاشق خداباشید هرکاری که گفته انجام میدید و زندگی براتون بهشت میشه

با سلام و تشکر از سایت خوبتون *واقعا سایت خوب وقشنگی دارید امیدوارم مردم بجای رفتن توی چت و سایت های بد توی این جور سایت ها بیان

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام
از لطف شما تشکر میکنیم.

سلام بچه ها میشه بگید ساده ترین راه رسیدن به خداچیه؟

تصویر شهر سوال

با سلام
به واجبات عمل کنیم و از گناهان و محرمات دوری کنیم. و همیشه نمازمان را در اول وقت بخوانیم.

یکی از بهترین راه های رسیدن به خدا داشتن خلوص نیت قلبی به اوست. باید این را بپذیریم و باور داشته باشیم که هیچ کار خداوند بی دلیل نیست. و تمام کارهایمان در جهت رسیدن به همان خلوص قلبی باشد

نظرات