حضرت خدیجه ( سلام الله علیها ) قبل از ازدواج با پیامبر (صلی الله علیه و اله) ازدواج کرده بودند؟

در مورد اینکه آیا حضرت خدیجه (سلام الله علیها) قبل از ازدواج با حضرت محمد(صلی الله علیه و اله) با مرد یا مردان دیگر ازداوج کرده بود یا خیر نظرات مختلفی وجود دارد.
عده ‏ای معتقدند حضرت خدیجه ( سلام الله علیها ) پیش از ازدواج با پیامبر اسلام ( صلی الله علیه و اله ) دوبار ازدواج كرده است. اولین بار با شخصی به نام عتیق ازدواج كرده و برای او فرزندی به دنیا آورد. و پس از مرگ عتیق، با فردی به نام ابوهاله ازدواج كرده و برای او نیز فرزندی به دنیا آورده است. و پس از اینها با پیامبر(صلی الله علیه و اله) ازدواج كرده است.

اما عده‏ ای از علما معتقدند: جناب خدیجه ( سلام الله علیها ) قبل از ازدواج با پیامبر (صلی الله علیه و اله) ازدواج نکرده بود و اولین بار با پیامبر (صلی الله علیه و اله) اسلام ازدواج كرد  پس ایشان در زمان ازدواج دختر(باکره) بودند. احمد بلاذری، ابوالقاسم كوفی، سید مرتضی و شیخ طوسی به این نظر معتقدند و روایت كرده‏اند كه خدیجه  ( سلام الله علیها)در وقت ازدواج با پیامبر( صلی الله علیه و اله ) دختر بوده است.

اما اگر قول دوم مد نظر باشند باید در مورد فرزندانی که در خانه حضرت خدیجه (سلام الله علیها) قرار داشتند، بررسی کرد که در این باره گفته اند: این بچه ها از شوهران سابق حضرت خدیجه (سلام الله علیها) نبوده اند. بلکه فرزندان "هاله" خواهر جناب خدیجه ( سلام الله علیها ) بوده اند. و دو دختر به نام های "رقیه" و "زینب" فرزندان هاله هستند که جناب خدیجه (سلام الله علیها) بعد از درگذشت خواهر خود، آن ها را به خانه خود آورده و سرپرستی شان را به عهده گرفته بود. از این رو این فرزندان را به حضرت خدیجه (سلام الله علیها) نسبت داده اند، کما اینکه رسم عرب این گونه بوده است که فرزند را به سرپرستش نسبت می داده اند.[۱]

برای آگاهی بیشتر ر.ك: الصحیح من سیرة‏النبی، ج ۱، ص ۱۲۱، سید جعفر مرتضی عاملی لبنانی (جلد اول و دوم این كتاب به فارسی نیز ترجمه شده است).

[۱]. اعیان‏ الشیعه، ج ۱۰، ص ۸۲ به بعد
.

نظرات