حضرت عیسی ( علیه السلام ) پس از ظهور

پرسش:
علت همرکاب شدن حضرت عیسی  (علیه السلام )با امام زمان (عج الله تعالی فرجه الشریف )چیست؟
 
 
پاسخ:
از روایات به دست می‌آید که در زمان ظهور امام عصر(عج الله تعالی فرجه الشریف)، حضرت مسیح(علیه السلام) از آسمان نزول خواهد کرد و در کنار آن حضرت خواهد داشت. روایات در این باب متعدد است. در این جا به نقل چند روایت بسنده می‌کنیم: 
 
۱ - در حدیث معراج، خداوند خطاب به پیامبر اسلام(صلی الله علیه و اله) می‌فرماید: ای محمد، این فضیلت را برای او (امام علی) قرار دادم که از صلب او یازده مهدی (هدایتگر) خارج سازم... و آخرین آنها کسی است که عیسی بن مریم، در نمازش به او اقتدا می‌کند.(۱) 
۲ - رسول خدا(صلی الله علیه و اله) می‌فرماید: هنگامی که قائم ما قیام کند عیسی بن مریم در هنگام صبح به زمین فرود آید؛ و او وزیر دست راست قائم و نماینده و جانشین اوست. عیسی بن مریم از کرامت قائم ما، امنیت را در عالم گسترش می‌دهد.(۲)
۳ - جابر بن عبداللَّه می‌گوید: از پیامبر ( صلی الله علیه و اله ) شنیدم که می‌فرمود: حضرت عیسی نازل می‌شود و امیر مسلمانان (منظور از این امیر حضرت مهدی(عج الله تعالی فرجه الشریف) است به طوری که از احادیث دیگر استفاده می‌شود) می‌گوید: بیا تا با تو نماز بگذاریم، می‌گوید: نه بعضی از شما امام و امیر بعض دیگرید و این احترامی است که خدا برای این امت قائل شده (سپس مسیح به مهدی اقتدا می‌کند.)(۳)
 
شاید علت همراهی حضرت عیسی(علیه السلام) با امام زمان(علیه السلام) این باشد که در هنگام ظهور، مسیحیان دلیل محکمتر و گرایش بیشتری به پذیرش امام زمان ( علیه السلام ) داشته باشند، یعنی هنگامی که حضرت عیسی ( علیه السلام ) از آسمان نزول و با امام زمان(علیه السلام) بیعت نمود، مسیحیان به این حقیقت پی‌می‌برند که موعود همگان امام زمان(علیه السلام) است، بر این اساس همراهی حضرت عیسی(علیه السلام) با امام، درگرایش مسیحیت به امام تاثیر خواهد داشت. 
 
 
پی‌نوشت‌ها:
۱. شیخ صدوق کمال الدین و تمام النعمه، ناشر: اسلامیه، ج۱، ص۴۷۱.
۲. همان، ج۵، ص۳۰۶.
۳. ناصر مکارم شیرازی، تفسیر نمونه، تهران، دارالکتب الاسلامیه، ۱۳۷۴، ج۲۱، ص۱۰۰. «ینزل عیسی بن مریم فیقول امیرهم تعال صل بنا، فیقول: لا، ان بعضکم علی بعض امراء تکرمة من اللَّه لهذه الامة»
 

نظرات