ارتباط ناسالم با دختر در ایام محرم گناهش چند برابر ایام دیگر است؟

ارتباط ناسالم با دختر در ایام محرم، گناهش چند برابر ایام دیگر است؟ اگر در این ایام، انسان مرتکب گناه کبیره شده و توبه نکند عزاداریش قبول میشود؟ و در آخر اینکه در سن من ۱۹ سالگی، گرایش به جنس مخالف فوق العاده زیاد است، و با جوی که در بین دوستان و دانشگاه در بین افراد قرار دارد انسان اشتیاقش بیشتر میشود، راه حل شما چیست؟

اینکه ارتباط دختر و پسر در ایام محرم چند برابر است باعدد مشخص نشده است اما صرف نظر از حرمت رابطه پسر و دختر، از نظر انسان شناسی و روان شناسی این رابطه هدف مشخص و منطقی را دنبال نمی کند و آینده بسیار تاریک و مبهمی دارد زیرا یا این رابطه به ازدواج ختم می شود یا نه. اگر این رابطه به ازدواج ختم شود دچار آسیب ها و اختلالی شبیه به ازدواج های احساسی خواهد شد و حتی باعث بدبینی و سوء ظن زن و شوهر خواهد بود اگر به ازدواج ختم نشود فرد با یک احساس گذشته نمی تواند وارد یک زندگی جدیدی شود؛ زیرا مقایسه کردن ها و حتی سوء ظن ها به همسر جدید، باعث از هم پاشیدگی زندگی آینده اش می شود اما اگر هدف همین ارتباط و آرامش موقت باشد این هم همیشه با احساس گناه و عذاب وجدان است و لذتی که با عذاب وجدان همراه باشد چه آرامشی را در انسان به وجود خواهد آورد؟

در جواب سوال دوم شما باید بگوییم که شما نباید از رفتارهای مذهبی و شرکت در مراسم مذهبی به دلیل گناهان فاصله بگیرید زیرا شرکت در این جلسان و عزاداری ها توفیق از طرف خداوند است و خداوند موقعیت هایی را پیوسته برای به خود آمدن و ترک اشتباهات برای ما فراهم می کند و حتی ممکن است اگر فاصله بگیرید آمار ارتکاب گناهانتان هم بیشتر شود پس اعمال مذهبی خودتان را بی ارزش نکنید ولی سعی کنید از پوسته این رفتارهای مذهبی به مغز و اهداف اصلی آن فکر کنید در این جلسات سعی کنید با یک درون نگری و خودشناسی به اهداف اصلی این شعایر مذهبی برسید. قطعا حضرت امام حسین(ع) با اهل بیت(ع) خود با این هدف که بعد سالیان سال عزاداری و سینه زنی برایشان انجام شود، به کربلا نرفته اند و اهدافشان بسیار بالاتر از عزاداری های است که در کنارش مرتکب حرام می شویم.

در جواب سوال سوم: وجود ویروس های مختلف در محیط دانشگاه توجیه بر گناه نیست زیرا همانطور که در ویرس آنفولانزا افراد خود را واکسینه می کنند و در مقابل ویروس ها سیستم ایمنی بدنشان را بالا می برند. شما هم باید با مدیریت و تعدیل غریزه جنسی خود تا زمان مناسب خود را نسبت به ویروس ها واکسینه کنید. راهکارها تعدیل و مدیریت غریزه جنسی مانند واکسنی است که تا زمان فراهم شدن شرایط شما را نسبت به ویروس های مختلف واکسینه خواهد کرد که این راهکارها عبارتند از:

۱. برنامه‎ریزی برای كار مداوم:
جوان از نیروی سرشار و فوق‎العاده‎ای برخوردار است. این نیرو اگر در زمینه‎های دیگر مورد استفاده قرار نگیرد و به صورت مطلوب از آن استفاده نشود، با توجه به شرایط سنی جوان در قالب امور جنسی و شهوانی ظاهر خواهد شد. اگر جوانان به كار(اعم از كار علمی و تحقیقاتی و غیره) مداوم عادت كنند و نیرو و توان خود را در این زمینه به مصرف برسانند تا حدودی از انحرافات اخلاقی و شهوت و غریزة جنسی در آنان پیشگیری می‎شود. كارهای بدنی موجب تعادل جسم و روان می‎شود. اگر نیك بنگریم افرادی كه به كار مداوم مشغول هستند و نیرو و استعدادشان در زمینه‎های مثبت و سالم به كار می‎اندازند، كمتر دچار انحرافات اخلاقی و بحران‎های روحی می‎شوند. كار موجب می‎شود نیرو و انرژی جوان قبل از آن كه به چربی‎های اضافی تبدیل گردد و اختلالاتی در ساز و كار اندام‎های بدن ایجاد گردد، از طریق سوخت و ساز مفید و سالم به مصرف برسد.

۲. دوری از محیط‎های آلوده و ناسالم:
یكی از علل و عوامل انحرافات جنسی و به طور كل انحرافات اخلاقی، محیط آلوده و محرك‎های شهوانی است. محیط از طریق وارد نمودن عناصر محرك در گرایش‎های انحرافی، منجر به طغیان غریزه جنسی در جوان می‎شود. مسایلی از قبیل بدحجابی، بد‎حجابی، روابط ناسالم و آزاد دختر و پسر، سریال‎های تلویزیونی و فیلم‎های خارجی و هم‎چنین استفاده نادرست از اینترنت در تحریك شهوت و غریزه جنسی جوان مؤثر است. اگر واقعاً‌ می‎خواهید از جوانی‎تان به خوبی استفاده كنید و در راه درست و سالم گام بردارید، سعی كنید از محیط‎های آلوده و دیدن عوامل تحریك كننده، جدّاً پرهیز نمایید.

۳. استفاده درست و مطلوب از اوقات فراغت:
یكی از زمینه‎های پیدایش انحرافات در جوانان و نوجوانان، استفاده نادرست آنها از اوقات فراغت است. اوقات فراغت طولانی و بی‎برنامه جوانان را عاصی و سرگردان می‎كند. آنها به تدریج سرخورده و مأیوس می‎شوند و در نتیجه به دنیای درون خویش پناه می‎برند و در كُنج خلوت و انزوا راهی برای مشغولیت خود می‎جویند.بنابراین برای تمام اوقات شبانه روزی خود برنامه منظمی تنظیم كنید. و به هیچ وجه از آن تخلف نكنید.

۴. پیشگیری از روابط ناسالم:
جوانانی كه روابط نامطلوب و ناسالم دارند و با افراد منحرف و بی‎بندوبار دوست و رفیق هستند، كم‎كم به انحرافات كشیده می‎شوند و تحت تأثیر امور شهوانی قرار می‎گیرند. نفوذپذیری نوجوانان از دوستان و همسالان بیش از سایر گروه‎ها است. در سنین بلوغ صحبت‎های آهسته و در گوشی بین نوجوانان بیشتر می‎شود و محور این گفتگوها، غالباً پیرامون مسایل جنسی و امور شهوانی است كه به صورت مخفیانه و به دور از انظار بزرگترها طرح می‎شود. برای پیشگیری از انحرافات اخلاقی سعی كنید از دوستی‎های آلوده و مشكوك جداً‌ پرهیز نموده و با افراد سالم و مذهبی ارتباط برقرار نمایید.

۶. پرورش تقوا و معنویت در وجود خویش:
همه آنچه بیان شد، به نحوی می‎توانند در پیشگیری از انحرافات اخلاقی و طغیان شهوت و غریزه جنسی نقش داشته باشند، اما آن چه بیش از همه ضروری است و به صورت زیربنایی در شخصیت و رفتار نوجوان مؤثر است. پرورش معنویت و تقویت ایمان و تقوای الهی است. ما در عصری زندگی می‎كنیم كه جهان به شدت در مادیات فرو رفته و یك سره غرق در جاذبه‎های نفسانی و امور شهوانی گردیده است. در شرایط كنونی،‌ خلأ عظیم و هولناكی از اخلاق و معنویت پدید آمده و تمامی مشكلات انسان‎ها نیز از همین جا ناشی شده است.
اگر با تقویت ایمان و نیروی اراده، باورها و اعتقادات نوجوانان تقویت گردند، بدون شك بخشی از مشكلات آنان به ویژه در زمینه مسایل اخلاقی و شهوت و غریزه جنسی درمان می‎شود.
اگر نوجوان از ته دل باور نمود كه تمام اعمال و رفتار او را خدا می‎بیند و بر اساس عملكرد افراد به آنها پاداش می‎دهد و اساساً سعادت و خوشبختی انسان به دست خودش می‎باشد، در این صورت احتمال اینكه مرتكب گناه نشود بسیار زیاد است.
یقین داشته باشید، تا زمانی كه نیروی ایمان و تقوا در وجود انسان بارور و تقویت نگردد، هیچ ضمانتی از شهوت و انحرافات اخلاقی وجود ندارد. به خصوص در وضعیت كنونی كه عوامل تحریك كننده بسیار زیاد است. بنابراین قبل از هر چیز سعی كنید نیروی ایمان و تقوا را در وجود خویش بارور كنید. اگر فكر و ذهن شما متوجه خدا باشد و همیشه نماز خود را اول وقت انجام دهید، خداوند شما را یاری می‎كند تا از هر گناهی مصون بمانید و تحت تأثیر شهوت و غریزه جنسی قرار نگیرید. خداوند در قرآن می‎فرماید: «إِنَّ الصَّلاةَ تَنْهَى‏ عَنِ الْفَحْشَآءِ وَالْمُنكَرِ؛[عنكبوت/۴۵] به درستی كه نماز انسان را از هرگونه آلودگی و عمل زشت و گناه دور نگه می‎دارد.» نماز واقعی نه تنها والاترین عامل كنترل شهوت و دفاع در برابر هجوم انحرافات اخلاقی تلقی می‎شود، بلكه عامل تهاجمی علیه انحرافات و شهوت‎ها نیز محسوب می‎گردد.

۶. تسهیل و تسریع در امر ازدواج :
علاوه بر آن كه نوجوان سعی در كنترل شهوت و غریزه جنسی می‎كند، باید برای ازدواج كه یگانه راه درست ارضای غریزه جنسی می‎باشد، نیز اقدام كند. از ۱۸ سالگی به بعد شما می‎توانید جداً به فكر ازدواج باشید و اگر شرایط را مساعد می‎بینید، از همین حالا مقدمات آن را فراهم كنید.
امید است با رعایت این نكات و به خصوص توجه به تقوا و نماز بتوانید غریزه جنسی و حس شهوت را در خویش كنترل و مهار نمایید و زمانی كه فرصت مناسب برای ازدواج فراهم گردید، به ازدواج اقدام كنید.

 
 

 

نظرات