پرسش: چرا فلسطین اشغال و نامش از نقشه حذف شده؟

پاسخ:
بررسی کامل این موضوع نیازمند ارائه مطالب مفصلی است که در این مجال نمی‌‌گنجد. لذا آنچه به اختصار می‌توان بیان کرد این است که:
صهیونیست‌ها بیش از یک قرن و نیم پیش برای ایجاد اتحاد بین یهودیان سراسر دنیا حرکت خود را آغاز کردند، آن‌ها در ابتدا شعار وطن یهودی در آرژانتین یا یکی از کشورهای آفریقایی (بیشتر اوگاندا مطرح بود) سردادند ولی بعدها این شعار برای همراهی و هماهنگ تر کردن یهودیان سراسر دنیا (با دادن بار اعتقادی) متوجه فلسطین به عنوان سرزمین موعود یهود شد.
پس از جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۹ میلادی مقارن با ۱۲۱۸ شمسی با شکست عثمانی و تجزیه این سرزمین پهناور اسلامی سرزمین فلسطین با توطئه انگلیسی‌ها به قیمومیت(سرپرستی) انگلیس در می‌آید.
انگلیسی‌ها که صهیونیست های یهودی در آن نفوذ داشتند، در دوران قیمومیت اقدام به واگذاری زمین های فلسطین به آژانس یهود کردند، در این بین این آژانس تلاش می‌کرد علاوه بر زمین هایی که انگلیسی‌ها به آنها می‌دهند با مسلمانان وارد معامله شوند و زمینهای آنها را خریداری کنند، از آنجا که علمای وقت به اندیشه شوم این یهودیان پی برده بودند، ضمن آگاه ساختن مسلمانان،‌ حکم ارتداد و کشتن افرادی که زمینهای خود را به یهودیان می فروشند صادر کردند. صهیونیست‌ها به ناچار یا با ظاهری مسلمان و یا توسط وکلای مسیحی زمینهایی را از مسلمانان خریداری کردند. با این حال تا سال ۱۹۴۸ یعنی ۶۰ سال پیش که انگلیسی ها این سرزمین را ترک کرده و به صهیونیست ها واگذار کردند و آنها اعلامیه استقلال اسرائیل را صادر کردند، نزدیک به ۶/۶ درصد کل سرزمین فعلی فلسطین را در اختیار داشتند در حالیکه قبل از اشغال فلسطین یهودیان تنها ۲ درصد فلسطین را در اختیار داشتند.
و اما پس از ۱۹۴۸ یک رشته اتفاقاتی رخ می‌دهد که اسرائیل مناطق بیشتری را در اشغال خود در می‌آورد که مهمترین آنها جنگ ۱۹۴۸ و ۱۹۶۷ است.
 
منبع جهت مطالعه:
- ماجرای فلسطین و اسرائیل،ناشر : دفتر نشر فرهنگ اسلامی،نویسنده : مجید صفاتاج
- خسروشاهی، هادی؛ ‏‏پیکار در فلسطین و بیت المقدس
- ‏‏اشغال فلسطین‏‏: الحکم دروزه، ترجمه حسین وجداندوست
کلمات کلیدی: 

نظرات