آیا شرکت در راهپیمایی بیست و دوم بهمن واجب است؟

امیرالمومنین (علیه السلام) در نامه ۵۳ نهج البلاغه به مالک اشتر که فرمانداری مصر را به عهده داشت، درباره نقش مردم در حکومت فرموده است: «...ستون های استوار دین، و اجتماعات پرشور مسلمین، و نیروهای ذخیره دفاعی، عموم مردم می باشند، پس به آنها گرایش داشته و اشتیاق تو با آنان باشد...».[۱]

تعبیری را که پیامبر (صلی الله علیه و آله) راجع به نماز فرمودند: «الصَّلَاةُ عَمُودُ الدِّينِ» در این نامه امیرالمومنین (علیه السلام) راجع به عموم مردم چنین بیان کردند و از آنها به عنوان ستون های دین یاد کردند «عِمَادُ الدِّينِ» و این جمله بیانگر جایگاه ویژه مردم در حکومت دینی می باشد.
و در دعای حضرت ابراهیم برای فرزندانش در قرآن آمده است که «فَاجْعَلْ أَفْئِدَةً مِّنَ النَّاسِ تَهْوِي إِلَيْهِمْ [ابراهیم/۳۷] پروردگارا قلب هاي گروهي از مردم را متوجه آنها ساز».

از این آیه هم می توان به خوبی دریافت که خواستن مردم و دوست داشتن آنها از مسائل اساسی است که پیامبر خدا چنین درخواستی از خداوند می کند.
و در ایران اسلامی دوستی و علاقه مردم به حکومت اسلامی از جمله نعمت های خداوند است که به این مملکت عطا کرده است.

شرکت در راهپیمایی ۲۲ بهمن از بارزترین نشانه های علقه و علاقه مردم به نظام اسلامی در کشور ماست که هر ساله تکرار می شود. مردمی که با حضور پر شور خود خود جواب یاوه گویی های دشمنان و در راس آمریکای جرار را مبنی بر تغییر نظام در ایران را محکم و کوبنده می دهند؛ آیا نمی توان این مردم را می توان ستون های دین نامید؟

ولی ممکن است برخی ها به دلائل مختلف از شرکت در راهپیمایی ابا کنند، آیا شرکت نکردن آنان در این راهپیمایی از لحاظ شرعی اشکال دارد؟

حکم شرکت نکردن در راهپیمایی

سوال:
آیا شرکت کردن در راهپیمائی های بیست و دوم بهمن و روز قدس واجب است و شرکت نکردن حرام شرعی است؟
مقام معظم رهبری:
شرکت نکردن اگر موجب تضعیف نظام اسلامى شود، حرام است.[۲]

آیت الله مکارم:
همراهی و شرکت کردن در اینگونه مسایل بر همه مسلمین لازم است.[۳]
و ایشان لزوم را در پاسخ به سوال دیگری اینگونه معنا کردند:
سوال:
آیا شرکت در راهپیمایی های بزرگ واجب است؟ آیا لازم بودن چیزی واجب بودنش را می رساند؟
پاسخ:
آری، لازم بودن به معنی واجب بودن است.[۴]

پی نوشت:
[۱]. نهج البلاغه، ترجمه دشتی، نامه ۵۳، ص۴۰۵.
[۲]. سایت مقام معظم رهبری، بخش استفتائات، احکام ویژه دهه مبارکه فجر
[۳]. سایت آیت الله مکارم؛ بخش اتفتائات، احکام مربوط به حکومت
[۴]. همان.

نظرات