رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام آیت الله هاشمی شاهرودی به دیار باقی شتافت + زندگی‌نامه

آیت الله هاشمی شاهرودی

آیت‌الله هاشمی شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام که به دلیل بیماری در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شده بود دعوت حق را لبیک گفت و به دیار باقی شتافت.

قال رسول الله (صلی الله علیه و آله) اذا مات العالم الفقیه ثلم فی الاسلام ثلمة لایسدها شیء.

با عرض تأثر و تاسف به مناسبت رحلت جانسوز حضرت آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی ، مراسمات بدرقه و بزرگداشت این عالم شیعی به شرح زیر برگزار می گردد:

▪️مراسم وداع
امروز سه شنبه مورخ ۹۷/۱۰/۰۴ بعد از نماز مغرب و عشا مسجد امام صادق (ع) میدان فلسطین

▪️مراسم نماز
روز چهارشنبه مورخ ۹۷/۱۰/۰۵ به امامت رهبر معظم انقلاب در مصلای تهران
ساعت ۹ صبح

▪️مراسم تشییع
روز چهارشنبه ۹۷/۱۰/۰۵
ساعت ۱۴ از مسجد اما حسن عسکری قم  به سمت حرم مطهر حضرت معصومه (ع)

▪️مراسم ختم
روز پنجشنبه مورخ ۹۷/۱۰/۰۶
ساعت ۱۰ صبح در حسینیه امام خمینی (ره) از طرف دفتر مقام معظم رهبری

▪️مراسم ختم
روز پنجشنبه مورخ ۹۷/۱۰/۰۶
بعد از نماز مغرب و عشا در مسجد اعظم قم

زندگی نامه:

آیت‌الله‌ العظمی سیدمحمود هاشمی شاهرودی در سال‌ ۱۳۲۷ هجری شمسی در شهر نجف‌ و در خانواده‌ مذهبی و از سادات‌ منسوب‌ به‌ امام‌ حسین‌ (ع‌) چشم‌ به‌ جهان‌ گشود. پدرش‌ مرحوم‌ آیت‌ الله‌ سید علی حسینی شاهرودی، از شاگردان برجسته مرحوم آیه الله العظمی خویی (ره) بود که بحث های اصول و فقه استاد خود را به رشته تحریر درآورد.
آیت‌ الله‌ العظمی سیدمحمود هاشمی شاهرودی تحصیلات‌ ابتدایی را در مدرسه‌ علوی نجف‌ به‌ پایان‌ رسانید و سپس‌ به‌ تحصیلات‌ حوزوی روی آورد. او با توجه‌ به‌ موقعیت‌ علمی خانوادگی و نیز با توجه‌ به‌ هوش‌ و استعداد سرشار و کوشش‌ فراوان‌ خود، در مدتی اندک توانست‌ دروس‌ دوره‌ سطح‌ را به‌ پایان‌ رساند.
پس‌ از آن‌ به‌ حلقه‌ درس‌ آیت‌ الله‌ العظمی شهید سید محمد باقر صدر (اعلی الله مقامه الشریف) پیوست‌ و سال ها در خدمت‌ استاد خود، مبانی اجتهاد در اصول‌ و فقه‌ را به‌ خوبی آموخت‌ و در درس‌ دیگر مراجع‌ آن‌ روز نجف‌ ـ از جمله‌ امام‌ خمینی‌(ره‌) و آیت الله العظمی خویی (ره) ـ نیز با جدیت‌ شرکت‌ جست‌ و بهره‌های فراوان‌ برد.
آیت‌الله‌ العظمی سیدمحمود هاشمی شاهرودی در سال‌های تحصیل‌ خود از محضر استادان‌ بسیاری بهره‌ برد. مهم‌ترین‌ و اصلی ترین‌ استاد او در درس‌ خارج‌ آیت‌ الله‌ العظمی شهید سیدمحمد باقر صدر بود. آن‌ شهید سعید که‌ از افتخارات‌ شیعه‌ و مرجعیت‌ به‌ شمار می‌آید، شاگردان‌ بسیاری را به‌ عالم‌ اسلام‌، تقدیم‌ داشته‌ است‌. شهید صدر که‌ از حافظه‌ و استعدادی سرشار برخوردار بود، توانست‌ با نوآوری‌های فراوان‌ در فقه‌ و اصول‌ و دیگر علوم‌ اسلامی و به‌ روز ساختن‌ مباحث‌ علوم‌ دینی و نیز نگاشتن‌ کتب‌ درسی در زمینه‌های یاد شده‌، گام‌ مهمی برای تعالی اسلام‌ و تشیع‌ بردارد و از این‌ رهگذر، شاگردان‌ او، همچون‌ آیت‌الله‌ العظمی سید محمود هاشمی شاهرودی، این‌ خدمات‌ و اندیشه‌ها را پی گرفتند.
از دیگر استادان‌ آیت‌ الله‌ العظمی هاشمی شاهرودی، حضرت‌ امام‌ خمینی‌ (ره) و حضرت‌ آیت‌ الله‌ العظمی خویی‌ (ره‌) را می توان‌ نام‌ برد. معظم‌ له‌ سالها در محضر ایشان‌ به‌ تحکیم‌ مبانی اجتهادی خود می‌پرداخت‌.
آیت‌الله‌ العظمی هاشمی شاهرودی تاکنون‌ فعالیت‌های بسیاری را در زمینه‌های علمی و فرهنگی به‌ انجام‌ رسانده‌ است‌. در یکی از دیدارهای اعضاء مجلس‌ اعلای عراق‌، امام‌ خمینی‌ (ره‌) با توجه‌ به‌ شناخت‌ خود، از ایشان‌ می‌خواهد که‌ تدریس‌ در حوزه‌ علمیه‌ قم‌ را بر هر کاری ترجیح‌ دهد و به‌ تربیت‌ طلاب‌ مستعد در زمینه‌های علمی و اخلاقی بپردازد. معظم‌ له‌ نیز با ورود به‌ ایران‌ ـ در فروردین‌ ۱۳۵۸ ـ به‌ تدریس‌ درس‌ خارج‌ فقه‌ و اصول‌ می‌پردازد که‌ این‌ تدریس‌ تا هم‌ اکنون‌ نیز ادامه‌ دارد و طلاب‌ بسیاری از محضر ایشان‌ بهره‌مند شده‌اند. ویژگی درس‌ ایشان‌ دقت‌ فراوان‌، تسلط‌ بر مباحث‌ و نوآوری در زمینه های متعدد و مختلف علمی است.
آیت‌ الله‌ العظمی هاشمی شاهرودی ریاست‌ دو کنگره مهم‌ نقش‌ زمان‌ و مکان‌ در اندیشه‌ امام‌ خمینی‌(ره‌) و نخستین‌ کنگره‌ دایرة‌ المعارف‌ فقه‌ اسلامی را بر عهده‌ داشت‌ که‌ هر دو کنگره‌ با استقبال‌ بزرگان‌ و فضلاء حوزه‌ و دانشگاه‌ و اندیشمندان‌ خارجی و داخلی مواجه‌ شد.
از خدمات‌ دیگر ایشان‌، ریاست‌ مؤسسه‌ دایرة‌المعارف‌ فقه‌ اسلامی با حکم‌ مقام‌ معظم‌ رهبری است‌. مقام‌ معظم‌ رهبری در حکم‌ خود، خطاب‌ به‌ ایشان‌ می‌فرماید: «جناب‌عالی را که‌ چهره درخشانی در علم‌ و عمل‌ بوده‌ و بحمدالله‌ از مقام‌ والایی در فقه‌ و علوم‌ مرتبط‌ با آن‌ برخوردارید، برای انجام‌ این‌ اقدام‌ بزرگ‌، شایسته‌ دانسته‌ و مسؤولیت‌ ایجاد و اداره مؤسسه‌ ای برای تهیه‌ این‌ دایرة‌ المعارف‌ را به‌ جناب‌ عالی محول‌ می کنم‌».
از آیت‌الله‌ العظمی هاشمی شاهرودی (مد ظله) مقالات‌ فراوانی در فصلنامه فقه‌ اهل‌ بیت‌(علیهم السلام) به‌ چاپ‌ رسیده‌ است‌. همچنین‌ وی در زمینه‌های گوناگون‌ کتاب‌هایی منتشر کرده‌ است‌ که‌ برخی از آنها به‌ شرح‌ زیر است‌:
بحوث‌ فی علم‌ الاصول‌ (تقریرات‌ درسهای اصول‌ شهید صدر در ۷ جلد)، کتاب‌ الخمس‌ (۲ جلد)، مقالات‌ فقهیه‌، قاعده‌ فراغ‌ و تجاوز، حکومت‌ اسلامی‌، جهان‌ بینی اسلامی‌، تفسیر موضوعی بخشی از نهج‌ البلاغه‌، تفسیر آیه‌ «مودت‌ ذی القربی‌»، بحوث‌ فی الفقه‌ الزراعی، محاضرات‌ فی الثورة‌ الحسینیة‌، الصوم‌، تربیة‌ و هدایة‌، کتاب‌ الاجارة‌ (۲ جلد)، کتاب الزکاة (۴ جلد)، کتاب المضاربة، قراءات فقهیه معاصره (۲جلد)، بحث‌هایی پیرامون اصول فقه، درسنامه اصول فقه، رساله توضیح المسائل، مناسک حج فارسی و عربی، الصوم مسائل وردود، پرسش ها و پاسخ هایی پیرامون روزه، الصراط (اجوبه الاستفتاءات)، کتاب الحج، اضواء و آراء (۳ جلد)، منشور قضاء، صحیفه عدالت (۸ جلد) و...
آیت‌الله‌ العظمی هاشمی شاهرودی در سال های تحصیل‌ و تدریس‌، فعالیت های سیاسی بسیاری را پدید آورده‌ است‌. در پی یورش‌ مزدوران‌ رژیم‌ صدام‌ به‌ علما و اندیشمندان‌ در سال‌ ۱۹۷۴ میلادی، آیت‌الله‌ العظمی هاشمی شاهرودی به‌ زندان‌ افتاد و شکنجه‌های فراوان‌ بدنی و روحی را به‌ جان‌ خرید. او در پی تظاهرات‌ مردم‌ عراق‌ پس‌ از پیروزی انقلاب‌ اسلامی ایران‌ به‌ رهبری امام‌ (ره‌)، به ویژه‌ در نجف‌ و در گرامیداشت‌ این‌ پیروزی، تحت‌ پیگرد رژیم‌ بعث‌ قرار گرفت‌ و به‌ سفارش‌ شهید صدر (ره‌) به‌ وطن‌ خود بازگشت‌ تا وکالت‌ عام‌ شهید صدر و نمایندگی او را نزد امام‌ خمینی (ره‌) بر عهده‌ گیرد.
او با ورود به‌ ایران‌ به‌ خدمت‌ امام‌ خمینی‌ (ره‌) مشرف‌ شد و با موافقت‌ ایشان‌، رابط‌ امام‌ (ره‌) و شهید صدر(ره) شد و پیام های علمی نجف‌ را به‌ سمع‌ امام‌(ره‌) می‌رساند. او با دستور آیت‌الله‌ العظمی خامنه‌ ای که‌ در آن‌ زمان‌ با حکم‌ امام‌ (ره‌) مسئولیت‌ نهضت‌های اسلامی را بر عهده‌ داشت‌، تشکیلاتِ جامعه روحانیت‌ مبارز و مجلس‌ اعلی عراق‌ را به‌ راه‌ انداخت‌ و آن‌ را مدیریت‌ و سازماندهی کرد.
او که‌ به‌ دستور امام‌(ره‌) تدریس‌ و بررسی مسائل‌ فقهی، بویژه‌ احیای فقه‌ حکومتی استوار بر ادله استنباط‌ جواهری را بر عهده‌ داشت‌، در طول‌ سالیان‌ انقلاب‌ از هیچ‌ کوششی در جهت‌ اعتلای انقلاب‌ اسلامی ایران، دریغ‌ نورزید.
آیت‌ الله‌ العظمی هاشمی شاهرودی سال ها از اعضای فقهای شورای نگهبان‌ بود ودر این‌ نهاد مقدس‌ به‌ خدمت‌ اشتغال‌ داشت‌ تا اینکه‌ با حکم‌ مقام‌ معظم‌ رهبری به‌ ریاست‌ قوه‌ قضائیه‌ منصوب‌ شد. او در طول‌ مسؤولیت‌ خود در قوه‌ قضائیه‌، خدمات‌ بسیاری را انجام‌ داد که‌ توسعه قضایی، تسریع‌ در رسیدگی به‌ پرونده‌ها و ایجاد ارتباط‌ مردمی از جمله‌ آنهاست‌. پس از مسئولیت در قوه قضائیه حضرت آیة الله العظمی هاشمی شاهرودی با شروع مجدد درسهای فقه و اصول خود در شهر مقدس قم در کنار فعالیت های مؤثر سیاسی و استمرار خدمات شایان خود به نظام مقدس اسلامی، مسئولیت خطیر مرجعیت دینی را نیز بر عهده گرفت.

 

موضوع: