آیا مومنان این قدر ضعیف هستند که با دیدن موی زنان تحریک شوند؟

کسی نگفته دیدن موی زنان، فقط برای مومنان تحریک کننده است، ضمن آن که کسی هم نگفته که هر کسی موی زنی را ببیند، تحریک می شود.

باید دقت کرد که منظور از تحریک چیست. یک وقت کسی با کت و شلوار سفید و تمیز، لحظه ای به در ماشین تکیه بدهد، می گوید لباسم کثیف شد و یک وقت کسی با لباس تعویض روغنی، دست روغنی خودش را به لباس می زند و احساس کثیفی نمی کند.

اگر موی زن مهم نیست، چرا این همه برای آرایش آن هزینه کرده و بعضی از زنان اصرار دارند به نوعی آن را نشان دهند و آن را متفاوت از موی مردان نگه می دارند و ...

 مهم شمردن و توجه جدی بر پوشش زن و کنترل نگاه مرد در اسلام، به خاطر آن است که مهار این گام اول بسیار ساده است و در صورتی که انسان این کار را انجام دهد، هوای نفس او قوت نمی گیرد تا آزارش دهد. اما چشم چرانی و جلوه گری در خیابان ها، به منزله تهیه خوراک برای نفس اماره است که لحظه به لحظه آن را قوی تر کرده و به جایی می رساند که مهار آن، ساده نخواهد بود.

الإمامُ عليٌّ عليه السلام : مَن غَضَّ طَرفَهُ أراحَ قَلبَهُ .  كسى كه چشم خود را پايين اندازد، دلش را آسوده گرداند. (جامع أحاديث الشيعة (للبروجردي)، ج‏۲۵، ص: ۶۰۰)

چه بسیارند افرادی که با دیدن انواع و اقسام زنان، نسبت به همسر خود، سرد می شوند. چه بسیارند کسی که با نگاهی دل شان مشغول شده و چه بسا همین نگاه، دلباختگی ای به وجود آورد.

الإمامُ الصّادقُ عليه السلام : كَم مِن نَظرَةٍ أورَثَت حَسرَةً طَويلَةً !  چه بسیار نگاه كه حسرتى طولانى به بار آورده است! (الكافي (ط - الإسلامية)، ج‏۵، ص: ۵۵۹)و البته اگر چه بسیار آسان میتوان مسخره کرد، اما جمع کردن عواقب جلوه گری های خیابانی و چشم چرانی ها، آسان نیست. که با دل های فاسد شده، روابط نامشروع زیاد شده، به طلاق دامن زده می شود، فرزندان طلاق با مشکلات متعدد مواجه می شوند و نسلی تباه می شود که همه این ها، از همان نگاه ساده شروع شد.

 الإمامُ عليٌّ عليه السلام : العُيونُ مَصائدُالشَّيطانِ .  چشم ها، دام هاى شيطانند. (مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل، ج‏۱۴، ص: ۲۷۱)
نگاهی که با کنترل آن، دل ها سالم، کانون خانواده ها مستحکم، تربیت فرزندان به جا و ... می شد. و امان از شهوات کم ارزش و زود گذری که دامنه ای بس بزرگ به دنبال دارند. و امان از عقل هایی که برده این نفس اماره شده اند.

 

 

کلمات کلیدی: 

نظرات