ازدواج سفید چه فرقی با صیغه یا ازدواج موقت دارد؟

ظاهرا منظور از ازدواج سفید این است که زن و مردی بدون هیچ گونه عقد یا ثبت رسمی زندگی مشترکی در کنار هم داشته باشند که معلوم نیست به چه دلیل عده ای به آن ازدواج سفید می گویند. در حالی که نه ازدواج است و نه وضعیت خوشایندی دارد که آن را سفید بنامیم!

با این حال اگر بخواهیم این رابطه را از منظر اسلامی بنگریم، می توانیم به خصیصه های ازدواج شرعی نگاه کنیم که آیا آنها در این نوع رابطه موجود هستند که در ذیل به بعضی از آنها می پردازیم:
۱- علنی بودن: یکی از خصوصیات ازدواج اسلامی، علنی بودن آن است که در روایات بر این ویژگی بسیار تاکید شده است از جمله آنکه پیامبر (ص) می فرمایند: مراسم ازدواج به پا كنيد و آشكارا هم برگزار نماييد . (كنز العمّال : ٤٤٥٣١ (

این در حالی است که یکی از خصائص اصلی رابطه ای که عده ای به اشتباه آن را ازدواج سفید می گویند پنهانی بودن است که به دور از اطلاع دیگران و بدون ثبت رسمی در کنار یکدیگر زندگی می کنند.

۲-روشن بودن تمام تعهدات و حقوق: ازدواج شرعی با خواندن خطبه عقد بنا می شود. که این خطبه به منزله امضای توافق نامه ای بین زن و شوهر است که در آن تمام ضوابط رابطه بیان شده است.  اعم از آنکه حقوق و وظایف هر کدام از دو طرف چیست یا آنکه در شرایط مختلف مشکل باید چگونه حل شود و ...

این در حالی است که ظاهرا ازدواج سفید برای فرار از همین ضوابط شکل می گیرد.

۳-دور شدن از معضلات: ازدواج ایجاد بنایی است که به نابودی بسیاری از معضلات کمک می کند و رفتار مقابل ازدواج که زنا نامیده می شود، به دلیل همین توابع ناگوار مورد نهی واقع شده است. مثل آنکه مکرر بیان شده است که در زنا انساب از بین می رود و در واقع فرزند نمی تواند پدر خود را بشناسد یا ....

حال اگر تجربه سایر کشورها در رابطه به اصطلاح ازدواج سفید را بنگریم، مشخص می شود که این رابطه تاثیر جدی در ایجاد فرزندان مجهول الهویه دارد. مثلا در کشور مراکش که مطابق بررسی ها بسیاری از دختران کم سواد که از ترس ترشیدگی فریب وعده های دروغین ثبت ازدواج در موقع مناسب را می خورند، و به ازدواج پنهانی روی می آورند بعدها با معضل اثبات هویت فرزند خود مواجه می شوند و شکایات بسیاری در این باره به دادگاهها ارجاع می شود.

بنابراین مشخص است که هم خانه شدن بدون ازدواج رسمی، از نظر دینی هیچ فرقی با زنا ندارد. و به هیچ عنوان نمی توان خصیصه های ازدواج را در آن یافت. و با توجه به اینکه دروغ بستن بر دین گناهی بسیار سنگین تر از زنا است، به شدت توصیه می کنیم کسانی که مایل به این گناه هستند، هرگز در صدد توجیه آن بر نیایند و سعی کنند خود را از هموار کننده بودن مسیر این گناه کنار بکشند، تا در گناه دیگران نیز شریک نشوند.

البته در این باب سخن بسیار است و می توان از جنبه های مختلف به بررسی آن پرداخت. مثل آنکه اگر فرزندی از این رابطه ها به وجود بیاید، در موقع وضع حمل، ثبت نام فرزند در مدرسه و ... چه مسائلی در پیش خواهد بود، یا زنی که به راحتی ترک می شود چگونه در کوران حوادث قرار می گیرد و ...

اما در این جا قصدمان تنها بررسی کوتاهی از غیر شرعی بودن این رابطه بود و بیان اینکه قطعا این نوع روابط زنا محسوب می شود.

دیدگاه‌ها

سلام
مطلب رو خوندم و جالب و قابل تامل بود فقط یک مورد رو متوجه نشدم
و اون تفاوتی در مورد ازدواج سفید و ازدواج موقت گفته نشد و تنها به نظر اومد ازدواج سفید رو با ازدواج دایم داره مقایسه میکنه

و گفته نشد ازدواج موقت از نظر شما چطوره چون گاها این ازدواجها پنهانی و ثبتی نیست ولی شرعیه و نمیشه بهش نسبت زنا داد

تصویر soalcity

سلام
بیان کلیت فرهنگ ازدواج است که اصل در آن علنی بودن است هر چند ممکن است به دلایلی یک ازدواج مخفی شود که حتی در صیغه نمی تواند مخفی بودن اصل باشد. چون وقتی دختر باکره برای ازدواج موقت نیاز به اذن پدر دارد، مخفی بودن آن بی معناست.
علاوه بر اینکه در سایر مولفه ها مثل ضوابط معین، خواندن خطبه و ... بین ازدواج دائم و موقت فرقی نیست.

بله ولی شرایطی پیش میاد که باز مخفیانه میشه
حالا بنا به دلایلی
بنده کلی عرض کردم
مثلا دختر باکره پدر و جد پدری نداره پس شرط اذن پدر ساقط میشه
و برخی از مراجع هم در صورت وجود شرایطی چون رشیده بودن و خودکفا بودن و بعضی شرایط رو کافی میدونن که دختر بدون اذن پدر عقد کنه و احادیث و روایات مستدرک پیرامون این مطلب موجود هست.
درسته ممکنه مشکلاتی ایجاد بشه ولی خب نمیشه نسبت زنا داد فقط چون مخفیه
بله علنی بودن از خیلی از مشکلات بخصوص مطالبی که عنوان کردید پیشگیری میکنه ولی ضامن نبود مشکل و سواستفاده ای نیست در هرمورد باید تعقل و آینده نگری باشه و فرقی بین دایم و موقت نیست.

با اصل فرمایشتون موافقم فقط برای من سوالی که پیش آمد و هنوز به جوابش نرسیدم اینه
در این مطلب مقصود شما از ازدواج سفید همون ازدواج و عقد موقت هست و یا از این قوانین من درآوردی منحرف هست؟

با تشکر

تصویر soalcity

سلام
پس شما هم قبول دارید که اصل علنی بودن ازدواج است. ما نیز همین را می گوییم و قصدمان این بود که فرهنگ ازدواج شرعی را با فرهنگ ازدواج غیر رسمی مقایسه کنیم که اصل و اساس در آن مخفی بودن است.
و مشخص است که با ملاحظه یک فاکتور به کسی نسبت زنا نداده ایم. زنا از آن رو محقق می شود که شرایط الزامی ازدواج شرعی کنار گذاشته می شود که همان خطبه عقد و لوازم آن است.

اما ازدواج سفید که ترجیح می دهم آن را ازدواج غیر رسمی بنامم، فرهنگی غربی است که اخیرا به ایران نیز سرایت کرده است که زن و مردی بدون هیچ گونه عقد شرعی و رسمی با یکدیگر هم خانه می شوند. و مدتی با هم به حساب خودشان زن و شوهر هستند.

بله ۱۰۰%

بله الان متوجه شدم
چون تا بحال اینو نشنیده بودم

متاسفانه مردم ما بخش زیادیشون دارن خودشونو توی تمدن کاذب غرق میکنن

بنظر من اگر درست موضوعات دینی خود را داشته باشیم و متعه و ازدواج را آسانتر کنیم بسیاری از این انحرافات حل خواهد شد

سلام. میخواستم بدونم اگه همین جا سوالم رو مطرح کنم کارشناستون جواب میدن؟
من ۲۶ سالمه. خواستگاری دارم که ۳۰سالشه تا حدی با دین آشناست. یعنی میگه نماز حتما میخونم اماا گاهی اول وقت گاهی آخر وقت و گاهی هم وسط وقت. اهل نماز مستحب و روزه مستحب و مسجد و هیئت و نماز جمعه و اینا هم تا حد زیادی نست. از نظر ظاهری هم کمی از من کوتاه تر و بسیار لاغر تر از منه ( خیلی زیاد). در زمینه رعایت حلال و حرام هم میگه تا اونجایی که بتونم رعایت میکنم. وضع مالیش هم تقریبا خوبه. یعنی بیشتر برای کارش وقت میذاره تا چیزای دیگه. محرم و نامحرم رو هم رعایت میکنه. اخلاق داخل خانواده اش هم بسیار خوبه.
برای من اینکه همسرم حداقل اهل نماز اول وقت و مسجد باشه خیلی مهمه . میخوام بعدا به بچه ام بگم که ببین پدرت رو ازش یاد بگیر. اما حالا خیلی مرددم. وضع اقتصادی اونچنان برام مهم نیست. در کل از نظر مدهبی ( که برای من خیلی اهمیت داره) اندکی پاین تره. مثلا میگه ممکنه من راضی نباشم که شما تو دوران عقد برین اعتکاف. یا بعد از ازدواج برای جشن تولد امامان یا مراسم عزاداری برین مسجد.
میشه منو راهنمایی کنید؟

تصویر پاسخگو

باعرض سلام و تشکر
خدمت شما عرض کنم تفاهم مذهبی تنها یک بخشی از تفاهم هایی است که دختر و پسر باید در کنار هم دیگر داشته باشند و تفاهم شخصیتی ، فرهنگی ، خانوادگی هم بسیار مهم است. مثلا ممکن است فردی حلال و حرام را کاملا رعایت کنند ولی از نظر هیجان مثبت در سطح پایینی باشد و رابطه عاطفی و ابراز احساسات کردن مناسب و منطقی نداشته باشد. یا در ارتباط با دیگران مشکل زود رنجی و عصبانیت داشته باشد و یا به طور خود انگیخته دنبال برآورده کردن انتظارات طرف مقابل نرود یا فردی درون گرا باشد . پس شما باید در حیطه های دیگری نیز با تحقیقات از روابط پدر و مادر ، مصاحبه با دوستان ، همکاران و مسولین بالاسر ایشان از رفتارهای طبیعی ایشان در محیط از نظر مسولیت پذیری ، گرمی و صمیمیت ، پشتکار و تلاش، خوش اخلاقی و انگیزه گفت و گو داشتن، منظم و منظبت بودن، عصبانی و تحریک پذیر ، وسواس داشتن و به تأخیر انداختن، انزوا طلبی و کناره گیر از جمع ، کمک کردن به دیگران و... به ابعاد دیگری از شخصیت ایشان پی ببرید حتی شما با تحقیق از اعضای دیگر ازدواج کرده ایشان و بررسی موفقیت آنها در زندگی به وضعیت ایشان بهتر و بیشتر آشنا شوید.
از طرفی در مورد موقعیت مذهبی مهم داخل چهار چوب بودن است پس ممکن است فردی نقطه وسط دایره دین باشد و فردی نقطه مرزی باشد مهم این است که داخل دایره دین است. اما نکاتی که فرمودید مانند اعتکاف و جشن تولد امامان از واجباتی که مزاحم پیروی از همسرتان باشد نیست اما بستگی به میزان اهمیت شما به مستحبات دارد اگر در مورد مستحبات بین وجوب اطاعت از همسر و انجام مستحبات به طور کلی شما انجام مستحبات برایتان مهم است شما در این ازدواج ممکن است دچار مشکل شوید ولی اگر مستحبات آنقدر برای شما مهم نیست می توانید در این گونه موارد به صورت جزیی و دقیق با همسر آینده ابتدا به توافق کتبی برسید تا این نظر مشکلی برای زندگی شما پیش نیاید.
موفق باشید.

ازدواج موقت پنهانی به زنا میماند.

سلام قبلابرای اینکه دوست پسرم برگرددوبه من توجهی بکندنذرکردم که اگربرگرددفلان کاررابکنم نیتم به این شکل بودکه فعلابیایدفلان کاررامیکنم وبرگشت وبعدازمدتی بامیل خودم باکسی دیگرازدواج کردم آیاالان نذرم برعهده ام میباشد؟ ممنون میشوم اگرسریع جوابم رابدهید

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام
چنین نذری رجحان شرعی ندارد و عمل به آن واجب نیست.

استفتاء از دفتر ایت الله مکارم شیرازی در قم

ايا ازدواج موقت براي مردی كه همسرش يكماهي نيست و پنهاني جايز است يعني فقط ارضاي ميل جنسي

تصویر شهر سوال

با سلام
شرعا اشکالی ندارد.

خیلی جالبه! برای من خیلی خیلی جالبه
ازدواج سفید که با رضایت قلبی دو طرف هست و گاهی هر دو خانواده از آن خبر دارند جایز نیست ولی پنهان کاری مردی که بلد نیست با یه ماه دوری از همسرش روی تعهدش به همسر همیشگیش پا نذاره جایزه!

آقایون خانومها، دوست پسر، ازدواج سفید یا ازدواج دائم... بخدا فقط تعهد مهمه. ت ع ه د. این کلمه چهار حرفی تو گوشتون باشه. تا وقتی با هر کی هستی بهش تعهد داشته باشی باقی قضایا حله.

تصویر soalcity

سلام
در اینکه تعهد نکته ای محوری و مهم است، شکی نیست. از همین رو ازدواج سفید مشکل دارد. چون در این نوع ازدواج تعهد در حد معقول وجود ندارد! و اتفاقا طرفین به خاطر نپذیرفتن تعهدات، از ثبت ازدواج سر باز می زنند. و کافیست کمی در تجربه تاریخی کشورهای دیگر مطالعه کنیم تا درک کنیم، بی تعهدی موجود در ازدواج سفید چه معضلاتی را برای فرزندان و خودشان ایجاد کرده است.
و اگر عقد موقت هم جایز است به این دلیل است که تعهدات طرفین در آن از همان ابتدا کاملا شفاف و قطعی است.
در واقع شما شعار تعهد را داده اید. و بدان پایبند نبوده اید. در ازدواج سفید، نوعی حالت احساسی زودگذر را تعهد تصور نموده اید. و در ازدواج موقت، تعهد را در بیرون از رابطه آن دو نفر برده اید.

شما به سئوا لمن جواب ندادید!
نام کار همسری رو که فقط یک ماه- فقط یک ماه- به هر دلیلی از همسرش (مثلا تعهد روی کاغذ!) دور است و طاقت نداره روی نفسش پا بذاره رو تعهد می ذارید ولی کسی رو که سال هاست مثلا جز مثلا به دوست دخترش با کس دیگه ای نبوده رو بی تعهدی می ذارید!
بازی با کلمات داری می کنید.
راحت دارید به مرد می گید که برو عقد موقت کن (غیر از اینه که عق موقد هیچ جا ثبت نمیشه و فقط با گفتن دو کلمه به هم حالا می شن؟). با این تفاوت که اینجا مرد عملا داره به همسرش که فقط یه ماه ازش دور بوده خ ی ا ن ت می کنه.

آیا اگر زنی هم چنین سئوالی می پرسید چنین جوابی می دادید یا بهش می گفتید برو خوددار باش خانم، یه ماه دوری از همسر که نباید آدمو بلرزونه!
ببخشید ولی چنین تعهدی به نظرم واقعا مسخره است.
الان توی این راه کاری که شما به این آقا دادید « تعهد در حد معقول» وجود دارد؟ واقعا دارید کی رو گول می زنید...
خدا همه مون رو هدایت کنه....

تصویر مشاور شهر سوال

با سلام خدمت شما خواهر گرامی،
مسئله در اینجا صرفا یک تعهد به طرف مقابل نیست (که ممکن است در ازدواج سفید هم چنین تعهدی به ظاهر باشد ولی در واقع رعایت نشود). مسئله علاوه بر تعهد به طرف مقابل، تعهد به خدای متعال در جهت رعایت احکام الهی است. ما در این جا پاسخگوی کسانی هستیم که مایلند نیازهای خود را و رفتار های روزمره خود را مطابق با احکام شرعی و به صورت درست برآورده نمایند. کسانی که حلال و حرام بودن عمل، برایشان مهم است. وگر نه اگر قرار باشد به حلال و حرام توجهی نشود (طبق نظر شما) میشود مثلا مادر شما با رضایت پدر شما (و شاید رضایت سایر اعضای خانواده) در کنار مردی دیگر یا مردانی دیگر باشد و شما آن را یک عمل متعهدانه بنامید. چنین عملی که با رضایت همسر باشد، قطعا از نظر شما حقی را پایمال نخواهد نمود! در حالیکه به لحاظ اخلاقی و عرفی و شرعی، مصداق خیانتکارانه ترین و پست ترین گناهان است.
بهتر است بیشتر بیاندیشیم.
موفق باشید.

اگر در ابتدای همین ازدواج سفید یک روحانی صیغه عقد موقت را بخواند با مهریه و مدت مشخص لکن ثبت نشود اشکالی دارد؟

تصویر شهر سوال

با سلام
خیر در اینصورت اشکالی ندارد.

سلام، دختری ۲۴ هستم که نه پدر دارم و نه جد پدری و ۳ سال پیش با مرد متاهلی صیغه خواندیم.صیغه را خودمان خواندیم یعنی ازدواجمان مخفی بود.
آیا کار حرامی انجام داده ام؟ در صورتی که هم خود من نیاز جنسی داشتم و هم اون آقا تو رابطه ی زناشویی با همسرش مشکل داشت.
بنده تا به حال هیچ خواستگاری هم نداشتم و تنها اون آقا به من ابراز علاقه کرد و گفت صیغه بخوانیم من هم چون مذهبی بودم قبول کردم.
۲ سالی هست که ارتباطم را قطع کرده ام ولی تنها کسی که تو دنیا احساس میکنم باید ازش رضایت بگیرم زن اون آقا هست که وارد زندگیش شدم و هنوز احساس عذاب وجدان میکنم ولی اگر بخواهم رضایت بگیرم زندگیش خراب میشود.چه کار کنم؟ آیا کار بدی کرده ام؟

تصویر پاسخگو

با سلام حضور شما خواهر گرامی
از نظر شرعی با توجه به توضیحاتی که دادید شما کار حرامی انجام نداده اید .
اما از نظر عرفی و اجتماعی ، ازدواج موقت شما با یک مرد متاهل چندان پسندیده نبوده .
اما برای جبران این خطا ، نباید خطای دیگری را مرتکب شوید . این که شما ماجرای ارتباطتان را به همسر آن رد بگویید ، نه تنها از عذاب وجدان شما کم نمی کند ، بلکه عذاب وجدان جدیدی بخاطر به هم زندن زندگی آنها برای شما اضافه خواهد شد .

یه دختری تو شرایط شماوارد زندگی من وشوهرم شد با این تفاوت که ما تو دوران اختلاف بودیم وتازه جشن عروسی گرفتیم دوسالم نبود ورود این ادم شرایط زندگی رو سختتر وسختتر کرد البته اون سنش از شما بیشتر بود.ولی شاید اون دختره کار درستی نکرد امامن از همسر خودم دلخورم وهمین من رو مصمم کرد که ازش جدا شم شاید اگه اون نبود نهایتا زندگیمون یه جوری شکل میگرفت حالا بنظر خودت من جای زن اول اون اقا این خانم رو باید ببخشم؟

سلام خسته نباشيد من دختري ۳۰ ساله هستم با پسري قصد ازدواج دارم ولي شرايطش محيا نيست گفته چند وقتي محرم بشيم مي خواستم ببينم امكانش هست يا ن ؟

تصویر پاسخگو

با سلام
لطفا نام مرجع تقلید خودتون رو بنویسید .

با سلام
دختری ۲۲ ساله هستم پر از گناه و الودگی.چهار سال پیش که سال اول کارشناسی بودم در شهری دور از خانواده با پسری ک حتی یک ذره هم با عقایدو معیارهام همخونی نداشت دوست شدم (تا قبل دانشگاه خیلی دختر معتقدی بودم تا همین الانم افکارم و عقایدم پاکو قشنگه ولی انقد خودمو گم کردم ک دیگه عمل نمیکنم به اعتقاداتم)توی اون رابطه همه چیمو از دست دادم،از خدا دور شدم ارادمو باختم و پاکیمو،ما رابطه جنسی داشتیم و فک میکنم بکارتمو از دست دادم هر چند علائمش نبود یعنی خونریزی نداشتم،اوایل وابستگی احساسی بینمون بوجود اومد و بعد سه سال من رابطه رو تموم کردم اون خواست ک ازدواج کنیم ولی من میدونستم چ زندگی داغونی خواهیم داشت و از طرفی با معیار های من نمیخوند،بعد از اون رابطه من اشتباهات زیادی داشتم بلافاصله بعد از کارشناسی تو یکی از بهترین دانشگاهها ارشد قبول شدم و باعث شد با ی پسر بسیار معتقد و موفق که از همه لحاظ با معیارهای من همخونی داشت اشنا بشم قرار شد چند بار همو ببینیم و صحبت کنیک ببینیم مناسبیم یان،ایشون منو ادم معتقدی میشناسن من بعد از رابطه اشتباه اولم چادری شدم.پوششم و افکارم منو واقعا ادم معتقد و پایبندی معرفی میکنه،دوس داشتم ب زیبایی افکارم پاک بودم ولی متاسفانه اشتباهات جبران ناپذیری رو مرتکب شدم ،بعد از مدتی ب دلیل تفاوتهای فرهنگی خونوادمون از هم جدا شدیم و باعث شد من اشتباه بعدیمو مرتکب بشم ب ی اقای ۵۰ ساله ک از همسرش جدا شده قول ازدواج دادم و باهم عقد موقت خوندیم و قرار شد من ایشونو بخانوادم معرفی کنم برای ازدواج رسمی،ده روز باهاشون زندگی کردم بسیار اقای باشخصیتی هستن ولی فهمیدم ک نمیتونم با شرایطشون کنار بیام و بهشون گفتم ایشونم گفتن اگر در اینده از زندگی باهاشون پشیمون میشم رابطه تموم میشه و بهم فرصت دادن فکر کنم،باهاشون رابطه داشتم و ایشون گفتن ک پرده ندارم،من ب اشتباهات خودم اگاهم و تصمیم گرفتم هیچوقت دیگه ن سمت این رابطه ها برم و ن ازدواج کنم ولی دختریم ک خواستگار زیاد دارم و قانع کردن خانوادم برای ازدواج نکردنم کار خیلی سختیه،دارم دیوونه میشم واقعا دوس داشتم زمان ب عقب برمیگشت و دچار چنین اشتباهات بزرگی از سر کنجکاوی نمیشدم،راهنماییم کنید لطفا،ممنونم

تصویر پاسخگو

باعرض سلام
خدمت شما عرض کنم وضعیت که شما درمسیر زندگی تان تجربه کرده اید که نشان دهنده وابستگی ها و تن دادن به روابط متعدد جنسی و سرمایه گذاری های نامطمئن روانی بر روی افراد و اشخاص که بدون نگاه و دوراندیشی عمیق و صرفا به منظور پر کردن کمبودهای عاطفی انجام می شود نیاز به بررسی بیشتری دارد . شکست های متعدد و مختلف با دلایل به ظاهر منطقی نشان دهنده پیام های اشتباه ذهنی است که این پیام ها نشان دهنده مشکلاتی در شخصیت شماست و شخصیت شما هم در کنار والدین و روابط آنها پایه گذاری شده است به همین خاطر سفارش مؤکد بنده این است که به مشاوره حضوری مطمئن و کارکشته مراجعه کنید و با مصاحبه بالینی و تست شخصیت وضعیت شخصیت شما مشخص شود و برای جلوگیری از ورود افکار و احساسات و رفتارهایی که به صورت زنجیره وار شما را مجبور به احساس نزدیکی به شخصی و سرمایه گذاری روانی کرده و بعد از مدتی مجبور به جداشدن می کند ، هشدارهای لازم را داده و با شناسایی این احساسات و افکار و جلوگیری از از عملی شدن آن به زندگی سالم و منطقی اندیشیده و آینده سالم و منطقی را شروع کنید. تا زمانی که شما اقدام به یک مشاوره حضوری کنید به نکات زیر دقت لازم را داشته و در انجام آن سعی و تلاش خود را بکار گیرید:
۱- سعی کنید افکار و احساسات خود را در مورد اشخاص بیشتر ارزیابی کنید و شتاب زده و احساسی تصمیم به سرمایه گذاری روانی و عاطفی نکنید.
۲- از گذشته فقط درس بگیرید ولی درگیری هیجانی و عاطفی و فکری را در مورد گذشته نداشته باشید و با توبه و پشیمانی و توکل بر خداوند مصداق توبه کننده ای باشید که بعد از توبه گویه اصلا گناهی نکرده است.
۳- بدانید ماندن درگذشته و ایجاد احساس گناه هیچ سودی برای شما ندارد و ممکن است با بی ارزش کردن و پایین آوردن احترام و ارزش خود باعث انجام مجدد کارهای گذشته شوید.
۴- برای شروع هیچ وقت لازم نیست به عقب برگردید زیرا اگر از الان یک زندگی هدفمند ،منطقی، سالم و آرام بخش را شروعی کنید گذشته ای مثبت را برای آینده ساخته اید و آینده به زودی برای شما اتفاق می افتد چون آینده از یک دقیقه آینده تا بی نهایت آینده است و هر لحطه ای که می گذره گذشته برای آینده است. پس با تصمیم جدی گذشته ایی خوب برای آینده ای که به زودی زود سراغ شما می آید بسازید تا وقتی که در آینده بخواهید به گذشته نگاه کنید گذشته مثبتی را ببینید.
موفق باشید.

ترشیدگی کلمه مناسبی نیست استفاده نکنید

ازدواج سفید مینامند چون در شناسنام هیچی ثبت نمیشود و شناسنامه سفید است ..
درازدواج سفید عده نگه نمیدارن ولی در عقد موقت عده باید نگهداشته شود .
اگر در ازدواج سفید بجه ایی متولد شود این بچه یا سقط میشود یا سرراهی وای در ازدواج موقت بچه حتما" به پدرتعلق دارد چون مدارکی دال بر پدربودن آن مرد وجوددارد..

ازدواج موقت هم مدرکی نداره. اگه خود افراد متعهد نباشند چطوری تعهد ایجاد می کنه ؟!

تصویر soalcity

سلام
ازدواج موقت شاکله ای دارد که از ابتدا تکلیف تمام وضعیت ها را مشخص کرده است. و طرفین از ابتدا با چشم باز می دانند که در هر موقعیتی، حق و وظایفشان چیست. آیا در ازدواج سفید هم این گونه است؟
علاوه بر آنکه ازدواج موقت برای کسانی است که خدا را ناظر می دانند و می فهمند هر کارشان را باید در آخرت پاسخگو باشند. آیا در ازدواج سفید هم این گونه است و طرفین به دلیل نظارت الهی از ظلم کردن ابا دارند؟

نظرات