آیا ازدواج این دو به مصلحت است؟

دختری میخواد با همکارش ازدواج کنه اما مادرش مخالفت میکنه. در حال حاضر میگند تو خواهر بزرگتر داری اول اون بعد تو. اما در واقع علت مخالفت مادرشون بخاطر تفاوات فرهنگی و تحصیلی است. پسر دیپلمه و دانشگاه نرفته دختره لیسانس است. دختر در یک شهری زندگی میکنه پسر هم قبلا در شهرستان بودند الان بیست ۳۰ ساله در شهری که دختر است زندگی میکنه. دختره ادعا میکنه از لحاظ اعتقادی و اخلاقی پسر خوبه و کفویت داره.

با عرض سلام و تحیت
در صورتی که شخصیت و خلقیات پسر و دختر با یکدیگر سازگار باشد و تفاوتهای فرهنگی زیاد نباشد این ازدواج ایرادی ندارد.
اما باید مشخص شود که خصوصیات اخلاقی این اقا چگونه است و این خانم چطور؟ مثلا اگر این خانم انعطاف ناپذیر و مغرور باشد ممکن است از بالاتر بودن مدرک خود برای مدیریت همسر و به رخ کشیدن استفاده کند. و یا این احتمال وجود دارد که این خانم به خاطر بالا بودن مدرک چندان مدیریت همسر خود را نپذیرد و این موضوع باعث دلسردی همسر گردد.
به هر حال در کنار لحاظ این موارد باید مشخص شود پسر و دختر چه توقعاتی از هم دارند؛ حساسیتهایشان کدام است و علاقمندیهایشان چه چیزی است؟ اوقات فراغت را ترجیح میدهن چگونه پر کنند؟ اخلاقشان با خانواده و اطرافیان چطور است؟ اهل مدارا و منطق هستند و یا اهل قهر و پرخاش؟ عصبی هستند یا نه؟ و... .
در صورتیکه معیارهای لازم وجود داشته باشد لازم است با قرار دادن واسطه مثلا خاله، عمه و یا هر فرد دیگری که دارای وجاهت باشد، مادر را راضی نمایند.

در پناه خدای متعال موفق باشید.

نظرات