پوشیدن شورت زنانه توسط مرد حکمش چیست؟

آیا پوشیده لباس زیر زنانه از جمله شورت زنانه توسط مردان اشکال دارد؟

نظر مراجع عظام در مورد پوشش لباس مخصوص جنس مخالف، بدین شرح است:

امام و بهجت: بنابر احتیاط واجب، پوشیدن لباس مختص به جنس مخالف، جایز نیست.۱

سیستانی: بنابر احتیاط واجب، پوشیدن لباس مختص به جنس مخالف، اگر او را به جنس مخالف در آورد، جایز نیست.۲

تبریزی، خامنه ای، صافی، فاضل، و وحید: بنابر احتیاط واجب، پوشیدن لباس مختص به جنس مخالف، در صورتی که آن را زیّ و پوشش خود قرار دهد جایز نیست.۳

مکارم: پوشیدن لباس مختص به جنس مخالف، اگر مفسده خاصی بر آن مترتب نگردد، اشکال ندارد.۴

نوری همدانی: بنابر احتیاط واجب، پوشیدن لباس مختص به جنس مخالف، جایز نیست؛ مگر آنکه انگیزه عقلایی و مصلحت مهم تری در بین باشد.۵


۱. توضیح المسائل مراجع م ۸۴۶.
۲. توضیح المسائل مراجع م ۸۴۶.
۳. فاضل (توضیح المسائل مراجع م ۸۴۶)،  وحید ( توضیح المسائل م۸۵۲)، خامنه‌ای (اجوبه الاستفتائات س۱۳۷۲)، صافی (جامع الاحکام ج۲ س ۱۶۸۸)، تبریزی (صراط النجاه ج۳ س ۷۸۱).
۴. استفتائات ج۱ س۱۳۸.
۵. توضیح المسائل م ۸۴۷.

دیدگاه‌ها

اکراستمنا در ماه مبارک رمضان صورت بگیرد ولی منی خارج نشود باز هم کفاره دارد؟اگر دارد باید به ازای هر روز کفاره ای جدا گانه داد؟

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام
لطفا نام مرجع تقلیدتان را بفرمائید.

ایت الله مکارم شیرازی

تصویر شهر سوال

با سلام
اگر روزه دار به قصد بيرون آمدن منى استمناء کند روزه اش باطل مى شود هر چند منى از او بيرون نيايد. در اینصورت تنها قضا واجب است و کفاره واجب نمیشود.

در فامیل ما دست دادن به نا محرم بین افراد باب است چگونه گوشزد کنم که بی ادبانه نباشه؟

تصویر پاسخگو

با سلام و تشکر از ارتباط شما با این سایت
در این باره باید توجه داشته باشید که تذکر این نکته به فامیل اولا با روی خوش و زبان نرم صورت گیرد و ثانیا وقتی خود عملا از این کار دوری کنید و دلیل کارتان را هم برای اطرافیان روشن سازید ، کم کم برای فایمل هم مشخص می شود که نباید چنین کاری انجام دهند .

با عرض سلام و خسته نباشید؛
من دختری مجرد هستم خانواده مذهبی ای دارم خود من هم شخصی مذهبی هستم، اما چند سالیست که مبتلا به اختلال وسواس شده ام که زندگی مرا بشدت تحت تاثیر خود درآورده است که ایجاد این اختلال در من با شرایط خانوادگی ای که دارم (منظورم از مذهبی بودن نیست بلکه منظور وجود یک مسئله خانوادگیست ) زیاد دور از تصور نبود ...!
من اصولا هیچگونه اعتقادی به روانشناس ندارم ( البته یکبار با اصرار پدرم مراجعه کردم و نتیجه ای نگرفتم و احتمال زیاد چون اعتقاد به تجویز دارو در اینمورد را ندارم) وبه همین دلیل بعد از بررسی شخصی رفتارم در طی این چند سال احساس کردم که باید شخصا به این وضعیت خاتمه دهم بدین ترتیب با همه ی احساسات منفی ام میجنگم و افکار مزاحم را پس میزنم در این میان چیزی بیشترین تسلط را بر من دارد یک فکر مزاحم میباشد که این فکر یا به عبارتی ترس همان نقطه شروع وسواس در من بود و من بدلیل احساس شرم و حیا آنرا نمیتوانستم بیان کنم...ولی حالا از شما میخواهم با جواب کامل دادن به این پرسش اصلی من، شرایط مبارزه با وسواسم را برایم هموارتر سازید...و حالا پرسشم این است که؛
آیا ترس یک دختر باکره که مجرد میباشد (و دارای اعتقادات مذهبی که نسبت به آنها پایبند میباشد ) میتواند درست باشد از اینکه او نکند هنگام رفتن به دستشویی ویا حمام بعد از مذکرها مثلا چیزی ناخواسته به واژنش راه پیدا کند (من همیشه در این مورد اول آبکشی باید بکنم و این برایم آزاردهنده است) و اینکه آیا یک دختر همیشه مواظب باشد که مثلا نکند اسپرمی از یک مرد به یک طریقی ( چون وسواس دارم همه راه بنظرم خطر ناک میآید )وارد او شود و او را باردار کند (با این دلیل که بهر حال اسپرم در محیط خارج تا چند دقیقه یا ساعت زنده میمانند) خواهش میکنم با جوابتان مرا قانع کنید من با همه افکارم میجنگم اما در اینمورد اطلاعاتم محدود است و حتی از مامانم و دکتر زنان هم شرم داشتم که به این وضوح سؤال کنم...! خواهش میکنم با دلیل منطقی مرا مجاب کنید چون واقعا دانستن این موضوع خییییییییییییییلی برام مهمه!
با تشکر

تصویر soalcity

سلام
شاید بهتر باشد این سوال را در سایت هایی که مسائل پزشکی را مطرح می کنند، جویا شوید. بنده جواب ذیل را در یکی از همین سایت ها دیدم:
اگر طی این مدت زمانی که اسپرمها زنده هستند (نیم تا ۴ ساعت) به نحوی اسپرمها وارد دستگاه تناسلی زن شوند، و این زمان (ورود اسپرم به دستگاه تناسلی زن) همزمان با زمان تخمکگذاری و حضور تخمک در رحم زن باشد، احتمال بارداری وجود دارد. در ضمن لب های کوچک و بزرگ در دستگاه تناسلی زن باعث محافظت از ورود مواد به داخل دستگاه تناسلی می شوند. حال در حالت ایستاده و هنگام استحمام احتمال ورود خودبخود اسپرم که از سایر قسمتها شسته می شود به داخل دستگاه تناسلی بسایر کم می باشد.
همانطور که می بینید باید ابر و باد و مه و خورشید و فلک دست به دست هم بدهند که در چنین شرایطی بارداری ایجاد شود. پس احتمال آن بسیار کم می باشد.

لطفا در مورد احتیاط واجب و کلا احتیاط توضیح دهید که یعنی چه؟

تصویر پاسخگو

با سلام

احتیاط واجب، احتیاطی است كه رعایت آن واجب است ، ولی مقلد می تواند بجای آن به فتوای مجتهد دیگری كه از نظر علمی، در رتبه بعد از مرجع تقلید او قرار دارد، عمل كند.

سلام، اگر رعایت آن واجب است پس احتیاط در اینجا چه مفهومی دارد؟ لطفا بیشتر توضیح دهید.

تصویر پاسخگو

با سلام مجدد
دوست گرامی
در توضیح احتیاط واجب باید عرض کنم : گاهی مرجع تقلید با بررسی ادله شرعی به قطع و یقین می رسد که نظر شرع چیست و بر همان اساس « فتوا» می دهد .
اما در برخی موارد ، تا حدودی ادله شرعی وجود دارد ، معمولا مشهور علما هم فتوایی داده اند ، اما مرجع تقلید هنوز به قطع و یقین کامل نرسیده که نظر شرع این باشد . در چنین مواردی ایشون نظر می دهند که مقلدانشان در این مورد احتیاط کنند . به چنین نظری « حتیاط واجب » می گویند یعنی کسی که از این مجتهد تقلید می کند باید این گونه عمل کند . اما مجتهد چون به یقین کامل نرسیده به مقلدش اجازه می دهد که اگر خواست، در این مورد خاص، به فتوای مجتهد دیگری که هم رتبه با ایشان است یا در درجه بعدی علمیت قرار دارد ، عمل کند .

آیا پوشیدن شورت زنانه در نماز اشکال دارد؟؟خواهش میکنم جواب بدین خیلی برام مهمه.باتشکر

تصویر پاسخگو

بنا بر نظر همه مراجع نماز خواندن با شورت زنانه اشکال ندارد ( البته به شرط این که به اندازه ای باشد که ستر عورت با آن صورت گیرد )
البته بنا بر نظر آیت الله وحید خراسانی اگر فرد تنها با شورت زنانه نماز بخواند و لباس دیگری که ساتر عورت باشد نپوشیده باشد ، بنا بر احتیاط واجب نماز با این لباس صحیح نیست .

باسلام.آیا پوشیدن لباس برادر در نماز در صورتی که او نداند مشکل دارد؟؟باتشکر

تصویر پاسخگو

سلام دوست عزیز
پوشیدن لباس برادرتون برا نماز اشکالی ندارد ، حتی اگر بدون اطلاع ایشان باشد . مگر این که یقین داشته باشید ایشان به این کار راضی نیستند .

عجـــــــــب!!!! این دیگه چه وضعیه؟؟؟!!!!
شورت زنونه پاتون میکنید؟ بعد با همون شورت زنونه نمازم میخونید؟
خجالت بکشید ، زشته بخدا!!!!!!!!!!

خیلی ممنون از سایت کامل و بی عیب شما. دست گلتون درد نکنه

باسلام،آیاشورت جزلباس نمازگزارهست؟؟ و احکام لباس نمازگزار درمورد شورت باید رعایت شود؟؟؟باتشکر

تصویر پاسخگو

سلام علیکم
بله شورت هم جزو لباس نماز گزار محسوب می شود و احکام لباس نماز گزار را دارد .

عجب بدبختیه ها؟
شورت زنانه
استمنا در ماه مبارک
خدا عاقبت ما را به خیر کند

باسلام،دختری هستم که گاهی لباسهای خواهرم را که ازدواج کرده در نماز میپوشم،آیا نماز من مشکل دارد؟؟؟باتشکر.

تصویر پاسخگو

با سلام
اگر اجمالا هم بدانید که ایشان به این کار شما راضی است ، نمازتان اشکالی ندارد .

با سلام،پسری۱۹ساله هستم که دوست دارم شبیه دختران باشم،به همین منظور موهای پاهایم را میزنم و شورت های خواهرم را بدون اطلاعش میپوشم،مشکل من چیست؟!؟آیا نماز من در حالیکه شورت خواهرم را پوشیدم و نمیدانم او راضی است یا نه،صحیح است؟با تشکر

تصویر شهر سوال

با سلام در مورد اینکه دوست دارید شبیه دختران شوید لطفا با مشاورین ما در ارتباط باشید. ۰۹۶۰۰ بدون پیش شماره. در مورد حکم شرعی چند نظر قبلتر پاسخ سوال ارائه شده است:
http://www.soalcity.ir/comment/5714#comment-5714

سلام،پسری هستم که علاقه ی زیادی به مدل شورت های زنانه دارم و گاهی میپوشم اما مخفیانه،برای اینکه کسی نفهمد،خیلی دوست دارم همیشه بپوشم.چکار کنم؟؟لطفا راهنماییم کنید.

تصویر سید پاسخگو

باسلام
با توجه به مطلبی که در بالا گذاشته شده باید ببینید، که نظر مرجع تقلید شما در این باره چیست که اکثر مراجع به علت لباس اختصاصی بودن، می فرمایند:اینگونه پوشش حرام است.
موفق باشید.

با سلام من پسری هستم که علاقه بسیار زیادی به پوشیدن لباس زنانه به ویژه شرت و جوراب زنانه دارم و مخفیانه می پوشم من خودم از هر گونه ارتباط های جنسی حفظ کردم و تا کنون سعی کردم چشمم رو از نگاه به نا محرم حفظ کنم نماز و روزه و عبادات دیگرم همگی به جاست تا به حال با توکل به خدا سعی کردم این علاقه را از بین ببرم اما اصلا علاقه ام کم نشده و نپوشیدنش باعث فکرو خیال تحریک شدیدم میشه به طوری که اصلا نمی تونم فکرمو متمرکز کنم اما وقتی می پوشم از این فکرو خیالا و تحریکا خیلی کم می کنه برا همین تقریبا به طور دائم می پوشم خودمم از این که این کارها مخفیانه انجام میدم ناراحتم و چندین بار مورد اتحام کارهایی که انجام ندادم قرار گرفتم بارحا خواستم با مادرم درمیون بزارم اما هم خجالت می کشم و از واکنش مادرم و از این که مرا از انها محروم کنه می ترسم اصلان وضعیت درستی ندارم ناراحتم از این که این کارا را مخفیانه انجام میدم و نه می تونم علاقه ام را از بین ببرم و می ترسم با مادرم در میون بزارم دوست دارم بدون هیچ ترسو لرزی استفاده کنم وضعیت روحی و فکریم بهم ریخته فکرم همش درگیر این قضیه است خودم فکر می کنم اگه با مادرم درمین بزارم و از این انها استفاده کنم شاید بعد از یه مدت از سرم بیفته من می خوام این ها را زیر لباس های عادیم بپوشم و به عنوان یه لباس استفاده کنم نه به منظور دیگه و مرجع من هم گفته اگه فرد را به صورت مخالف در نیاره اشکال ندراد این ها را گفتم که بدونین من پسر بیبند و بار و بی حیایی نیستم و در خانواده مذهبی بزرگ شدم دیگه از بچکی چنین علاقه ای داشتم حالا من با توجه به شرایطی که گفتم ۴ تا سوال دارم...
۱-ایا من که لباس های مادرم را مخفیانه می پوشم و باهاش نماز می خونم و روزه می گیرم ایا نماز و روزه ام باطله؟؟؟؟
۲-ایا پوشیدن این لباس ها در اینده برام مشکلی ایجاد می کنه یا نه(با توجه به اینکه باعث تحریکم نمی شه بلکه باعث خنثی شدن تحریکم میشه)؟؟؟
۳-ایا لازمه که من این قضیه را با مادرم درمیون بزارم یا نه(اگه در میون بزارم خیلی راحت می شم)؟؟؟
۴-و اگه قرار باشه بهش بگم چجوری باهاش درمیون بزارم؟؟؟؟
خواهش می کنم راهنماییم کنید و به تک تک سوالاتم به صورت کامل جواب بدید ممنون.

تصویر سید پاسخگو

با سلام
در بعضی از موارد بهتر است که انسان با کسی مشورت کند و چه خوب بود که بین ما این مساله حل می شد که به مشاور مراجعه کردن دلیل بر کم عقلی نیست که دلیل بر فهم دین و قرآن است.
پاسخ سوالات شما به نسبت شماره به شرح ذیل می باشد:
۱- طبق نظر مشهور مراجع پوشیدن لباس زنانه جایز نمی باشد ولی چنانچه شخص بپوشد انجام عبادات مانند نماز با آن صحیح است.
۲- پاسخ این سوال را باید از کارشناسان مشاوره سایت یا مرکز با تماس به شماره ۰۹۶۴۰۰بخش مشاوره به دست بیاورید. ولی در کل باید عرض کنم که انسان به هر چیزی که علاقه نشان دهد و نسبت به اطراف با هر چه خو بگیرد اخلاقش به آن سمت سوق داده می شود که پیدا شدن اخلاق جنس مخالف در مرد یا زن چیزی پسندیده نمی باشد.
۳ و ۴- همان طور که عرض کردم برای رهنمایی بیشتر راجع به سه سوال آخر که فقهی هم نیست سوال خود را از کارشناسان مشاوره بپرسید.
موفق باشید.

سلام من یه سوال دارم سوالم این هست جوانی هستم ۳۴ ساله نماز میخونم اهل هیچ گونه خلافی هم نیستم تا به این سن نه دوست دختر داشتم نه سکس داشتم اهل سیگار و مشروبات الکلی هم نیستم اما چند تا عیب دارم عیب اولم این هست که یه موقع فیلم سکسی نگاه میکنم و خود ارضایی میکنم عیب دوم من این هست که به دخترها و زنها زیاد نگاه میکنم ۳۴ سالمه شرایط ازدواج هم ندارم میخواستم ببینم چه کار کنم نماز نخونم عذاب وجدان دارم نماز هم بخونم فایده نماز خوندن من چیه به خاطر اینکه فیلم سکسی یه وقت هایی نگاه میکنم از طرفی هم به دخترها و زنها نگاه میکنم لطفا من رو راهنمایی کنید مرسی از سایت خوبتون

با سلام و تشکر از ارتباطتان با شهر سوال!

همين كه متوجه گناه خود شده و قصد پاك شدن داريد، قابل ارزش و مايه تحسين است. به خاطر اين تصميم به شما تبريك مي گوييم.
تمام انسان‏ها در تمام دوره‏ هاي زندگي خويش مكلفند كه خود را اصلاح كرده، از ناپاكي پرهيز و دوري كنند. از گناهي كه مي‏ كنند، در پيشگاه خدا بخشش بطلبند، ولي آن چه در اين بين مهم به نظر مي‏ رسد و مي ‏تواند در تمام دوران شاخص شود، پرهيز از گناه در دوره نوجواني و جواني است.
تأكيد مي كنيم كه شما با يك توبۀ واقعي به زندگي عادي و بدون تنش برگرديد؛ توبه كننده، محبوب خداست، قرآن كريم فرموده: «ان الله يحب التّوابين؛(۱) يقيناً خداوند توبه كنندگان را دوست دارد.» و وقتي كه با توبه توانستيد رضايت الهي را بدست آوريد، قطعا رضايت امير المومنين(ع)، امام زمان(عج) و بقيۀ معصومين را بدست خواهيد آورد. به رحمت و محبت خداي متعال ايمان داشته باشيد؛ در روايتي از امام صادق(ع) آمده است:«اذا كان يوم القيامة نشر الله تبارك و تعالى رحمته حتى يطمع ابليس فى رحمته؛(۲) وقتى روز قيامت فرا مى‌رسد خداوند رحمت خود را آنقدر وسعت و گسترش مى‌دهد كه حتى شيطان نيز به رحمتش طمع مى‌نمايد.»
از شکسته شدن توبه خود نیز ناامید نشوید. «صد بار اگر توبه شکستی باز آی ». ناامید کردن انسانها کار شیطان است. پس وسوسه های او را کنار گذاشته و با امید و پشتکار بر اصلاح نفس خود اصرار بورزید.

- مطالبي را در قالب نكات خدمتتان عرض مي نماييم:
۱) تصاوير و متن‌هاي مستهجن، قدرت تخيل انسان را به كار مي‌اندازند كه بار‌ها و بارها، دوباره و دوباره به آن سايت‌ها مراجعه كنند. فرد در ذهن خودش اين تصويرها و داستان و متن‌ها را بارها و بارها در ذهن خود تصور مي‌كند و تحريك مي‌شود. معتادان به اين سايت‌ها كم‌كم وقت بيشتر و بيشتر و تصاوير مستهجن‌تر و مستهجن‌تري را طلب مي‌كنند. اما اين فقط در فضاي مجازي اينترنت نيست. هر چه كه فرد بيشتر پيش مي‌رود و بيشتر در سايت‌هاي مستهجن غرق مي‌شود، تشخيص فضاي مجازي از فضاي واقعي و التزامات اخلاقي‌اش برايش مشكل‌تر مي‌شود. در درجه اول ديگر هيچ محتواي مستهجني براي او شوك‌برانگيز نيست. او ديگر ميخكوب نمي‌شود. هيچ چيزي برايش زشت نيست. در سايت‌هاي مستهجن فقط به تمايلات طبيعي جنسي پرداخته نمي‌شود. بخش عظيمي از اين تصاوير و متن‌ها مربوط به كساني است كه از انحرافات جنسي رنج مي‌برند. در آخرين مرحله و شديد‌ترين مرحله از اعتياد به سايت‌هاي مستهجن، خود فرد هم ممكن است اين رفتارهاي انحرافي را انجام دهد. پس با همۀ اين مشكلات بايد اقدامي كرد.

۲) درمان مشكل اعتياد مجازي (ديدن تصاوير مستهجن):
اگر هنوز هم به دیدن تصاویر و فیلم های مستهجن عادت دارید نکات زیر را با دقت مطالعه کنید.
توجه: ممكن است اين موارد درنظر بعضي ساده جلوه كند، ولي هنگام عمل روشن مي شود كه اثر معجزه آسايي دارد.
* ازدواج در نخستين فرصت: ازدواج، تاثير قابل توجهي در مبارزه بااين انحراف جنسي دارد.
* اجتناب ازتحريكات مصنوعي: مانند رمان هاي عشقي، فيلم ها و عكس هاي شهوت انگيز.
* داشتن برنامه فشرده و تمام وقت: براي تمام شبانه روز خود، برنامه تنظيم كنند، به طوري كه وقت بيكار و بدون برنامه نداشته باشند. تفريح و ورزش را هم حتما در برنامه داشته باشيد.
* بايد عادتي جانشين عادتي گردد: روانشناسان مي گويند: براي ترك يك "عادت بد" حتمابايد سراغ "عادت خوب" رفت و آن را جانشين عادت بد نمود.
* پرهيز از مطلق تنهايي: هرگز تنها نباشيد. تنهايي، محيط كاملا مناسبي براي پرورش ميكروب اين اعتياد است.
* تلقين و تقويت اراده: "تلقين" نيز در مبارزه با اين عادت، نقش مهمي را بازي مي كند. به گفته و اعتراف افرادي كه مبتلا به سايت هاي غيراخلاقي بوده اند: نخستين گام در اين راه "اراده وتصميم" است.
* پرهيز كامل از منحرفين: از معاشرت و همنشيني با افراد منحرف و مبتلا به اين عادت، درهمه أوقات، بايد دوري جست.(۳)
- نكتۀ نهايي:
براي قطع كردن أعمال گناه سعي كنيد با مشغوليت پر نشاطي كه براي خود ايجاد مي كنيد، به يكباره از آن دست بشوييد و نگذاريد حتي دقايقي شيطان به سمت شما بيايد؛ روي پاي خود محكم بايستيد و نفس عميق بكشيد و بارها با خود تكرار كنيد كه "مي توانم". با ورزش و مشغوليت هاي صحيح در تن و فكر خود خستگي ايجاد كنيد تا فضاي خالي براي جولان شيطان وجود نداشته باشد.
ضمناً براي جلوگيري از مشكلات زندگي به مقولۀ ازدواج بيشتر فكر كنيد. صحبتي با والدين داشته باشيد تا مقدمات ازدواج برايتان ايجاد شود.
از دوست مذهبي خود هم كمك بگيريد و بگوييد شما را تنها نگذارد. دوستان در اين امر مي توانند نقش بسزايي داشته باشند.
براي اطلاعات بيشتر حتما با بخش تلفني اين مركز (۰۹۶۴۰۰) بدون پيش شماره تماس داشته باشيد.

پي نوشت ها:
۱. بقره (۲) آيه ۲۲۲.
۲. علامه مجلسي، بحار الانوار، ج ۶۴۳، ص ۲۳۶، مؤسسه الوفاء، بيروت، ۱۴۰۴ ه.ق.
۳. مكارم شيرازي، مشكلات جنسي جوانان، ص۱۵۱، نسل جوان؛ چاپ۳۳، قم۱۳۷۶ش.

موفق باشید.

با سلام
پسری هستم ۱۴ ساله می خواستم بدونم پوشیدن جوراب زنانه اشکال دارد یا نه؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

من نمی دانم که مرجع تقلید شما کیست ولی به نظر بیشتر مراجع تقلید: بنابراحتياط واجب مرد نباید لباس زنانه و زن نباید لباس مردانه نپوشد.

با سلام
من دچار حالتی به عنوان مبدل پوشی یا ترنسجندر هستم و وقتی تنهام کاملا زنانه میپوشم و کلا زنانه پوش هستم.اصلا حالت خاصی هست و راجبش خیلی تحقیق کردم و ظاهرا درمانی واسش وجود نداره.....!!!من مادرزادی اینجور بودم و اینو بگم که مقید هستم و نمار و روزم همیشه بجاست....یعنی کلا دوست دارم زنانه پوش باشم ولی مایل به تغییر جنسیت نیستم....کلا وقتی زنانه میپوشم به ارامش میرسم....میخواستم بپرسم با وجود اینکه مادرزادی اینجوریم من گناه کارم؟و اگه بخوام ازدواج کنم این موضوع رو با دختر درمیان بذارم تا به احتمال خیلی زیاد نخواست بگه نه در میان بگذارم؟؟لطفا کمکم کنید

تصویر مشاور شهر سوال

دوست عزیز، سلام و به شهر سوال خوش امدید. ضمن اصلاح مطلب شما با این توضیح که مبدل پوشی اختلالی غیر از ترنسجندر است و یکی از نشانه های آن، همین پوشیدن لباسهای زنانه است. به هر حال این مطلب نیاز به معاینه، بررسی و تشخیص دقیق و کارشناسانه دارد. اما نکته مهم آن است که این مشکل کاملا قابل درمان است و از این جهت نباید نگرانی داشته باشید. حتما به یک متخصص روانپزشک با تخصص جنسی باید مراجعه کنید، یا در صورت مشکل داشتن در شناسایی چنین متخصصی میتوانید به یک روانشناس مراجعه کنید تا ایشان در صورت لزوم شما را به یک متخصص روانپزشک جنسی ارجاع دهند. در حال حاضر گناهکار نیستید، اما باید هرچه سریعتر در جهت درمان مشکل خود اقدام کنید. ضمنا ازدواج شما در این شرایط و پیش از درمان، توصیه نمی شود.
موفق باشید.

با سلام.
من پسرم ۲۴ سالمه و از کودکی تا الان به پوشیدن لباس زنانه بخصوص دامن علاقه زیادی دارم و در خفا دامن های بلند می پوشم و به آرامش میرسم کلا به دامن های بلند و زیبا خیلی علاقه زیاد دارم و می پوشم.مجردم. آیا با دامن نماز خواندن مشکل دارد کلا پوشیدنش در حالت عادی مشکلی دارد ؟و می تونم بعد ازدواج باهاش کنار بیام؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

تشکر از ارتباط شما

اگر مثلا چند لحظه می پوشید (در صورتی که مفسده ندارد مانند تحریک شدن و ...) اشکالی ندارد ولی اگر بخواهید چند ساعت بپوشید حتی اگر تحریک هم نشوید پوشیدنش حرام است و در مورد نماز خواندن با این وضعیت نظر مراجع فرق دارد.

سلام. وقت بخیر. من پسری ۲۸ هستم که علاقه زیادی به پوشیدن البسه زنونه دارم. در تنهایی هام اغلب با شورت و سوتین هستم و اکثرا که بیرون میرم از جوراب و لباس زیرهای زنونه استفاده میکنم. از لحظه ای که لباس ها رو تنم میکنم با حس آرامش شدیدی روبرو میشم. البته پوشش هام جوری نیس که کسی متوجه شورت و سوتین یا جوراب هام بشه. میخوام بیینم حکم اسلامی برای من چیه؟ آیا نماز و روزه هام صحیحه؟خواهش میکنم جواب بدین. ضمنا این البسه رو خودم خریدم و مال کسی نیس که غصبی نباشه. ممنون از پاسختون

تصویر شهرسوال

سلام عليکم
پوشيدن لباسهاي مختص زنان براي مردان حرام است و بايد اين کار را ترک کنيد. البته نمازهايي که با اين لباسها خوانده ايد و روزه ها صحيح است.

سلام من پسری ۲۶ ساله هستم از کودکی جوراب زنانه رنگ پا و مشکی نازک میپوشیدم وقتی بزرگ شدم یه مدت ترک کرده بودم ولی الان باز همون کارو شروع کردم بیرون که میرم جوراب رنگ پا یا مشکی نازک میپوشم حتی تازگیا از این جوراب قایقی استفاده میکنم تو خونه هم ساپورت میپوشم همه نوع رنگ و مدل جوراب دارم تو کمدم ینی دیگه اصلا نمیتونم ترک کنم آیا این کار من گناه داره؟ تو ازدواجمم مشکل ایجاد میکنه؟ لطفا راهنمایی کنید

تصویر شهرسوال

دوست گرامي، سلام؛ از اعتماد شما به اين مجموعه از شما تشکر مي کنيم. از نظر شرعي پوشيدن لباس هايي که خاص مردان است براي زنان و بالعکس جايز نيست. همچنين در روان شناسي اختلالي داريم به اسم مبدل پوشي که در ادامه به نشانه هاي آن اشاره خواهيم کرد. البته که صرف پوشيدن لباس هاي جنس مخالف به خودي خود اختلال نيست بلکه اگر ملاک هاي زير را داشته باشد مي تواند اختلال باشد.
نشانه ها
۶ ماه تحريک مکرر و شديد ناشي از مبدل پوشي ، به صورتي که با خيالپردازي اميال يا رفتارها اشکار مي شود. يعني بخشي از زمان شما بايد صرف اين رفتار و تخيل راجع به آن در طول روز شود.
افراد مبدل پوش بصورت مخفيانه اين کار را مي کنند.
اين خيالپردازي، رفتار و اميال موجب ناراحتي و اختلال عملکرد در روابط، اجتماعي شغلي مي شود. آنها ممکن است بخاطر اين کار از شرکت در برخي مجالس محروم شوند يا کارشان را بخاطر تاخير در حاضر شدن بخاطر اين رفتارها از دست بدهند و امثال اينها.
مبدل پوش ها تنها راه تحريک جنسي شان پوشيدن لباس هاي جنس مخالف است. آنها حتي وقتي ازدواج کنند باز هم به اين رفتار ادامه مي دهند. ولکن گاهي فرد در مجردي بخاطر محروم بودن از مسيرهاي ارضاي جنسي با لباس هاي جنس مخالف خيالپردازي مي کند ولي اين تنها يک راه براي تحريک جنسي او است و در طول روز به آن فکر نمي کند و در مورد آن خيالپردازي نمي کند. اگر شما مبدل پوش و دچار اين اختلال هستيد بايد بصورت حضوري براي درمان اقدام کنيد يا با شماره ۰۹۶۴۰۰ مرکز ملي پاسخگويي تماس بگيريد.

با سلام
من یه پسر ۳۱ ساله هستم.از کودکی یادمه لباس زنانه میپوشیدم و گهگاهی در پوشش زنانه استمنا میکنم و به اصطلاح علمی فردی مبدل پوش هستم.منتها گهگاهی هم بخاطر ارامش و حس خوب لباس زنونه میپوشم و اصلا تحریک جنسی نمیشم.دوست دارم همیشه تو لباس زنونه باشم ولی خب چون فقط گهگاهی تنها میشم نمیتونم همیشگی بپوشم و حتی کاش میشد بیرون که میرفتم کامل زنونه میپوشیدم.ولی خب چون چهره ام زیاد شبیه دخترا نیس نمیتونم.
حالا یه سوال داشتم؛میخواستم بدونم گهگاهی که تو خونه تنها میشم میتونم با لباسهای زنانه کاملا تمیز و پاک نمازمو بخونم؟قبلا که از موضوع مبدل پوشی اطلاع نداشتم خیلی احساس گناه میکردم و البته الانم از اوضاع خودم راضی نیستم.ولی حداقل بخاطر اینکه خیلی خدا رو در نظر دارم و همیشه واجباتم مث نماز و روزه و برخی مستحبات رو انجام میدم خدا خودش میدونه چی تو دلم میگذره.من ناخواسته درگیر این موضوع زنانه پوشی شدم.بارها هم گریه کردم و خدا خودش میدونه دل شکسته هستم.الانم هیچوقت با لباس زنانه نماز نخوندم ولی خودم میدونم که اگه کامل زنونه بپوشم و حتی چادر بندازم رو سرم و نماز بخونم خیلی حس ارامش بهم دست میده.حال اگر با پوشش کامل زنانه نماز بخونم نمازم صحیحه یا باطله؟
خواهشا جواب سوالمو بدین.منتظرم

تصویر شهرسوال

سلام بر شما
از لحاظ حکم شرعی، پسرها و مردها نبايد لباس زنانه بپوشند و طبق فتواي مراجع عظام پوشيدن لباس مخصوص زنها بر مرد حرام است و گناه دارد بنابراين نبايد لباس زنانه بپوشيد گرچه برايتان آرامش داشته باشد.
در خصوص مباحث مشاوره ای، در صورت تمایل با بخش مشاوره تماس بگیرید: ۰۹۶۴۰۰

با سلام مجدد
ببخشید ولی مرجع تقلید من مکارم میگه پوشیدن لباس جنس مخالف مشکلی نداره و حتی نماز خواندن با لباس زنانه واسه پسرا اشکالی نداره و نمازش صحیح هس.البته گفتن که احتیاط مستحب اینه که نپوشه ولی اگه بپوشه و باهاش نماز بخونه نمازش صحیح هس.حال اگه من موقع نماز به طور کامل لباس های پاک و طاهر زنونه بپوشم و نماز بخونم بازم نمازم باطله؟!لطفا فقط در مورد اینکه نمازم صحیح یا باطله جوابمو بدین.ممنون

تصویر شهرسوال

سلام مجدد
طبق فتواي آيت الله مکارم پوشيدن لباسهاي مخصوص زنانه بر مرد حرام است ولي نماز با آن صحيح است آيت الله مکارم فرموده است : احتياط آن است كه مرد لباس مخصوص زنان، و زن لباس مخصوص مردان را نپوشد، ولى نماز با آن اشكال ندارد.

سلام من یک پسر ۱۵ ساله هستم و بسیار یه مسائل مذهبی مقیدم یعنی نماز وروزه هایم بجاست اما از وقتی یادمه وقتی بچه بودم خودارضایی میکردم البته نه زیاد مثلا روزی یک با ر یا یک روز درمیون میکردم و الان هم تو ترکم وعلاقه زیادی به پوشیدن پستان بند زنانه دارم و گهگاهی این کار را میکنم و مرجع تقلیدم ایت الله سیستانی هست آیا این کار ایرادی دارد ؟

تصویر شهرسوال

باسلام
خودارضايي حرام مي باشد و سعي کنيد با مشاوره متعهد و مجرب صحبت کنيد تا نسبت به راهکارهاي ترک خودارضايي شما را راهنمايي نمايد.و شايسته نيست که لباس زير زنانه به تن مي کنيد . در اين زمينه هم با مشاور صحبت کنيد .

می توانید ذیل یکی از مقالات مشاوره ای در همین سایت سوال خود را مطرح کنید تا مشاوران پاسخگو باشند.
و یا در صورت تمایل با شماره ۰۹۶۴۰۰ تماس بگیرید.

/۴۴۰۹۷۴/

چرا خود ارضایی حرام است.تشکر از سایت خوبتون

تصویر شهرسوال

سلام و تشکر از ارتباطتان با این مرکز

با عرض معذرت، متاسفانه امکان پاسخگویی از این سامانه دیگر مقدور نیست.

برای ارسال پرسش و دریافت پاسخ، از راه های ارتباطی ذیل استفاده بفرمایید. دوستان کارشناس در این بخش ها خدمت شما هستند:

۱) نسخه جدید "اپلیکیشن پاسخگو"

این برنامه را می توانید از این لینک دریافت کنید:
https://cafebazaar.ir/app/ir.pasokhgoo.app

۲) اگر امکان نصب و استفاده از برنامه فوق را ندارید، می توانید با مراجعه به این آدرس اینترنتی و ثبت مشخصات، پرسش خود را از طریق وبسایت مطرح نمایید:
https://user.pasokhgoo.ir

سلام من۱۲سالمه وخانواده با ایمانی دارم ازکارهای جنسی ازاول کودکی دوست داشتم وازکودکی خودم را درخواب ارضا میکردم به طورعادت و یک ماه یاچند ماهی است فیلم مستجع و عکس مستجع میبینم ولی دارم سعی میکنم این کار را ترک کنم واز زن واز جاهای خصوصی آن هاهم خوشم می آید ولی این موضوع را به کسی نگفته ام وحتا خودمون هم نه مهواره داریم ونه جایی نمیبینم وحتی از اسلام را هم دوست دارم.ولی چند ماهی است که علاقم به کار های جنسی بیشتر شده ولی وقتی این افکار می آیند من به شیطان لعنت میفزستم وباخودم می گویم این کار ها جنسی را باهمسر آیندم انجام میدهم.ولی اثلا دوست ندارم لباس زنان به پوشم.من تخیلم قوی دارم وبخاطر همین درخواب میبینم که بازنی درحال کار آمیزش هستیم.چه پیشنهادی برای من دارید.تشکر از سایت خوب تون

تصویر شهرسوال

سلام و تشکر از ارتباطتان با این مرکز

با عرض معذرت، متاسفانه امکان پاسخگویی از این سامانه دیگر مقدور نیست.

برای ارسال پرسش و دریافت پاسخ، از راه های ارتباطی ذیل استفاده بفرمایید. دوستان کارشناس در این بخش ها خدمت شما هستند:

۱) نسخه جدید "اپلیکیشن پاسخگو"

این برنامه را می توانید از این لینک دریافت کنید:
https://cafebazaar.ir/app/ir.pasokhgoo.app

۲) اگر امکان نصب و استفاده از برنامه فوق را ندارید، می توانید با مراجعه به این آدرس اینترنتی و ثبت مشخصات، پرسش خود را از طریق وبسایت مطرح نمایید:
https://user.pasokhgoo.ir

چرا ارضاکردن حرام است میشودبگویید ممنون میشم

تصویر شهرسوال

سلام و تشکر از ارتباطتان با این مرکز

با عرض معذرت، متاسفانه امکان پاسخگویی از این سامانه دیگر مقدور نیست.

برای ارسال پرسش و دریافت پاسخ، از راه های ارتباطی ذیل استفاده بفرمایید. دوستان کارشناس در این بخش ها خدمت شما هستند:

۱) نسخه جدید "اپلیکیشن پاسخگو"

این برنامه را می توانید از این لینک دریافت کنید:
https://cafebazaar.ir/app/ir.pasokhgoo.app

۲) اگر امکان نصب و استفاده از برنامه فوق را ندارید، می توانید با مراجعه به این آدرس اینترنتی و ثبت مشخصات، پرسش خود را از طریق وبسایت مطرح نمایید:
https://user.pasokhgoo.ir

سلام
با توجه به ینکه جنس لباس های زیر زنانه و همچنین کش ناحیه کمر آنها راحت تر هست، و ایجاد اذیت نمیکند، آیا پوشیدنش فقط به عنوان یک لباس زیر ایراد خاصی دارد؟ زنانه یا مردانه بودنش فقط در موارد خاص که شکل فانتزی یا توردارد، تفاوت می کند. مثل کفش کتانی که در بسیاری موارد مشترک است

تصویر شهرسوال

سلام و تشکر از ارتباطتان با این مرکز

با عرض معذرت، متاسفانه امکان پاسخگویی از این سامانه دیگر مقدور نیست.

برای ارسال پرسش و دریافت پاسخ، از راه های ارتباطی ذیل استفاده بفرمایید. دوستان کارشناس در این بخش ها خدمت شما هستند:

۱) نسخه جدید "اپلیکیشن پاسخگو"

این برنامه را می توانید از این لینک دریافت کنید:
https://cafebazaar.ir/app/ir.pasokhgoo.app

۲) اگر امکان نصب و استفاده از برنامه فوق را ندارید، می توانید با مراجعه به این آدرس اینترنتی و ثبت مشخصات، پرسش خود را از طریق وبسایت مطرح نمایید:
https://user.pasokhgoo.ir

نظرات