آیا اسلام آن قدر اراده مسلمانان را ضعیف می داند که با دیدن چند تار موی زنان، تحریک شده و اراده اش را از دست بدهد؟

 

آنچه روشن است اینکه مسلمانان به دلیل برنامه زندگی خود، طبیعتا اراده هایی قوی تر از مردم معمولی خواهند داشت. مثلا مسلمانی که در ماه رمضان علیرغم گرسنگی و تشنگی و در دست بودن آب و غذا، از خوردن و نوشیدن اجتناب می کند، اراده اش قوی می شود. یا مثلا مسلمانی که می تواند در دنیای امروزی انواع صحنه ها و فیلم های مستهجن را به راحتی تماشا کند، اما از آن اجتناب می کند، اراده و همت خود را تقویت کرده است. بنابراین روشن است که اسلام به دلیل برنامه های عملی برای تضعیف نفس اماره، نقشی انکار نشدنی در تقویت عزم و اراده دارد. خصوصا که از منظر قرآن دلیل اصلی ابتلا به اشتباه و گناه، نداشتن عزم جدی است. کما اینکه قرآن در تحلیل خطای حضرت آدم (ع) را به ضعف عزم او ارتباط می دهد و نشان می دهد که هر گناهی ریشه در ضعف عزم دارد:

وَ لَقَدْ عَهِدْنا إِلى‏ آدَمَ مِنْ قَبْلُ فَنَسِيَ وَ لَمْ نَجِدْ لَهُ عَزْماً (۱۱۵ طه) پيش از اين، از آدم پيمان گرفته بوديم امّا او فراموش كرد و عزم استوارى براى او نيافتيم!

با این حال درباره حجاب و مساله مطرح شده باید به چند نکته دقت نمود:
۱-عدم جلب توجه مردان  و جلوگیری از تنوع طلبی در جامعه، تنها یکی از فلسفه های حجاب است. و نباید این مساله را به عنوان تنها دلیل حجاب دید. و اگر کمی دقت شود مشخص می شود که یکی از مهمترین فلسفه های حجاب به طور مستقیم به خود زنان بر میگردد، که حضورشان در جامعه، به عنوان حضور یک انسان باشد. نه آنکه حضور زن در جامعه، با نگاه جنسیتی و ابزار قرار دادن زن یکسان شود.

۲-هیچ کس نمی تواند ادعا کند که کسی با دیدن چند تار مو، عنان از کف داده و بدون اختیار به گناه کشیده می شود. بلکه سخن این است که برای کنترل غریزه، باید در جایی که غریزه قوت نگرفته، اقدام کرد و در همان ابتدای راه آن را مهار کرد. و روشن است که به هر حال موی زنان بخشی از زیبایی های آن هاست. و جلوه گری و خودآرایی در محل های عمومی، سبب دامن زدن به تمایلات غریزی می شود. حتی اگر این جلوه گری، صرفا با نمایش موها باشد.

۳-کسی که کت و شلوار سفید و تمیز به تن دارد، از کوچکترین آلودگی پرهیز می کند و مراقب تمیز باقی ماندن لباسش است. اما مکانیکی که لباس کار به تن کرده و لباسش آغشته به انواع روغن و ... است، از نشستن بر زمین و خاکی شدن ابایی ندارد. از همین رو، یک مسلمان باید نسبت به کوچکترین توجهات غلط، حساس باشد و خود را از آن دور کند. بر خلاف کسی که ذهن او همیشه درگیز لغویات است و خالی بودن ذهنش از یک لغو، به معنای خالی بودن از لغوهای دیگر نیست.

به هر حال هر کس که بخواهد حقیقت را ببیند، تجربه جامعه غربی در پیش روی ماست و ثمره حضور جنسیتی زن در جامعه، بسیار روشن است. که این حضور همراه مفاسد بسیاری می شود. از فروپاشی کانون خانواده، تا انحراف جنسی عجیب و غریب.  بنابراین اگر بخواهیم عاقلانه نگاه کنیم، باید بر این نکته تاکید کنیم که حضور زن در جامعه، صرفا به عنوان حضور یک انسان باشد. و زن جاذبه های جنسیتی خود را محدود به همسر خویش کند و از عمومی کردن آن پرهیز نماید.

 

دیدگاه‌ها

خدا قوت؛ ای کاش اشاره ای هم به پاره ای از تحقیقات علمی راجع به ارتباط بین موی خانم ها و چشم آقایان می کردید در این زمینه حرف ها نهفته هست.

ای کاش پژوهش های علمی راجع به ارتباط موجود بین موی خانمها و چشم و نیز تحقیقات راجع به پوست رو می آوردید و آثار بیولوژیکی اش رو بحث می کردیم.جالب اینجاست که در اصول فقه می خوانیم نگاه کردن به موی زن مسلمان ولو بدون قصد لذت حرام هست، همین کافی هست برای پی بردن به اینکه داستان چیزی فراتر از صِرف لذت هست.

قانع کننده نبود . شما غرب رو مثال میزنید و آثار آن را . خوب این همه پیشرفت را هم در غرب ببینید و این همه عقب ماندگی ما را.

تصویر soalcity

سلام
زمانی ذکر پیشرفت های غرب لازم است که آن را ثمره بی حیایی ها بدانیم! آیا شما چنین اندیشه ای دارید؟ آنچه از غرب بیان شده به این مساله مرتبط است و قرار نیست که در این بحث غرب شناسی کنیم.

بزرگوار غرب به خاطر بد حجابی زنان پیشرفت کرد؟؟؟؟

تصویر p_qurani

چه ارتباطی بین بد حجابی و پیشرفت وجود دارد؟برای این بحث به این لینک مراجعه کنید:
http://www.soalcity.ir/node/270

باسلام وعرص تشکر از وبلاگ روشنگر شما اما در خصوص این مطلب چرا فقط به زنلن اشاره میکنید ایا مرد نباید حجاب داشته باشد پس مردانی که لباس های بدن نمابه تن
میکنندبلا مانع است اگرمیخواهید بگوییدزن بادیدن تحریک نمیشود حرفتان را کاملا تکذیب میکنم لمیدوارم به سوالم پاسخ دهید

تصویر soalcity

سلام
بیان احکام زنان، به معنای عدم وجود حکم برای مردان نیست. و مردان نیز احکام خود را دارند. هر چند نباید توقع داشت که احکام آنها کاملا یکسان باشد.

باسلام
من متاهل هستم و در شهریار زندگی میکنم
خانواده ام در تهران زندگی میکنند
شهر محل تولدم خمین در استان مرکزی میباشد.واقوام ما آنجایندوگاهی انجامیرویم پدرم هم آنجایک خانه دارد ک ما درمسافرتها آنجامیرویم.
خاستم تکلیفم را بدانم که نماز وروزه ام در تهران و خمین چگونه است؟
باتشکر

تصویر شهر سوال

با عرض سلام و احترام
لطفا مرجع تقلیدتان را بفرمائید.

من که نتوانستم قبول کنم , اگه در بین باحجابان بی عفتی ندیده بودم درست , غرب مورد منکر اتی دارد ادعایی هم ندارد ولی اینجا هم مثل همونجاست مگه چقدر تفاوته , عزت نفس زن و مرد مهمه , اعتماد به نفسشون , اگه زن زن باشه , هر طور هم بپوشه اما نگاهش و حریمش محکم باشه کسی جرات نمی کنه نزدیکش بشه , اما اگه محتاچ محبت باشه و بی عزت نفس حتی حجابشم از روی عدم اعتماد به نفس و به جهت تایید گرفتن از دیگرانه و با کوچکترین نگاه و محبتی از سوی جنس مخالفش جذب میشه ربطی به پوشش هم نداره . نه برهنگی و نه همه چی رو حجاب دیدن , پوشش در حد مردان جامعه برای زنان هم مناسبه بقیش سخت گیریه

تصویر soalcity

سلام
درباره اینکه عزت نفس زن و ... مهم است، با شما موافقم. ولی قطعا کسی که در مکان های عمومی جلوه گری می کنند، و نگاههای دیگران را گدایی می کند، نه عزت نفس خوبی دارد، نه نگاه دیگران به او معمولی است. و درباره میزان پوشش هم اگر زن و مرد، این همه تفاوت روحی و جنسی نداشتند، آن وقت می توانست گفت که پوشش آنها در یک سطح باشد. در حالی که قطعا این گونه نیست.
درباره حجاب نیز باید در نظر داشته باشید که صفات درونی، بروز و ظهور و جلوه های بیرونی دارند. و مهم ترین بروز عفت، همان پوشش بیشتر است. حال اگر کسی صفت درونی اش قوی نباشد، بروز آن نیز ضعیف خواهد بود. و ممکن است به دلایلی آن را از دست بدهد.

اگر بخواهیم به نظرات اکتفا کنیم باورها و درنتیجه نظرات گوناگونی را میبینیم، یکی موافق حجاب کامل یکی مخالف حجاب کامل و ...
اما راه حل چیست؟ همه ما انسانها به طور ذاتی حیا و جحاب را دوست داریم و علاقه ذاتی به بی بند و باری نداریم و در صورت شیطنت پشیمان می شویم پس اصل لزوم حجاب رو همه می پسندیم اما آنچه باعث بروز بی حجابی می شود عوامل مختلف هست که بزرگترین آن تحت تاثیر دیگران قرار گرفتن هست، طبیعیه که رعایت حجاب کامل در یک جامعه بی بند و بار خیلی سخت تره و بالعکس چراکه انسان ناخواسته تحت تاثیر رفتار دیگران قرار میگیره مگر بسیار مقاوم باشه..البته عوامل دیگر از جمله تربیت و .. نیز در حجاب و حیای انسان دخیل هستند اما این عامل(یعنی تاثیرپذیری از دیگران و مد) اکنون بیشتر مورد نظر هست..و اما حالا چه حجابی صحیح است؟کدام حجاب مناسبتر هست؟چادر؟مانتو؟لباس خانگی راحت؟یا تنها پوشیدن عورت؟ مسلما ما میتونیم با دیدگاههای مختلف هر کدام از این موارد را مناسبتر بیان کنیم..مثلا بگوییم چادر بهتره چون همه جای بدن رو میپوشونه،مانتو بهتره چون هم پوشیدست هم دستوپاگیر نیست، لباس خانگی خوبه چون خیلی راحت هست و میشه طوری رفتار کرد که کسی تحریک نشه و عادی بشه، پوشاندن عورت کافیه چون در بسیاری از کشورها عادی هست و لب ساحل کسی به کسی چپ نگاه نمیکنه و خیلی عادی شده.. خوب دیدید برای هرکدام از اینها میشود توجیهی آورد..و با این اوصاف شاید بهترین راه حل این باشد که کلا موضوع تحریک جنسی و پوشش رو عادی سازی کنیم تا دیگر مردم با خیال راحت و برهنه مادرزاد ترد کنند و مسئه حجاب را به کل حل کنیم.. بله این هم یک راه حل هست اما.. حال ما باید کلی بحث کنیم که این کار خود چه عوارضی را به دنبال دارد؟از بی میلی به مسائل جنسی گرفته تا مسائل دیگر از جمله عوارض "عادی سازی" مسئله پوشش هست.ضمن اینکه بماند که این عوارض نتها عوارضی هست که تا امروز کشف شده و در آینده نزدیک احتمالا از اثرات مخرب بی حجابی مطلع خواهیم شد که الان عقلمان به آن نمی رسد..اگر خدا به ما میگفت من گردو را آفریدم تو برو به سلیقه خودت برایش پوست گردو بساز و ازش نگهداری کن تا فاسد نشه یکی پوست فلزی می ساخت، یکی پلاستیکی، یکی شیشه ای و .. و هرکدام مزایای خودشون رو داشتند اما هیچیک نمیتونستند هملکرد پوست گردو که بهترین محافظ برای گردو هست رو داشته باشند. خدا بشر رو آفرید روش زندگی اش رو هم بهش عطا کرد اما مشکل اینجاست که ما دنبال روش خدا نمی رویم و همه اش می خواهیم روش های خودمون رو امتحان کنیم تا شاید یه روز سرمون به سنگ بخوره و بفهمیم ناچیزتر از اونی هستیم که بدون کمک خدا بتونیم بفهمیم چه چیز خوبه و چه چیز بد..خدا هم لباس مناسب ما آدمها رو بهمون معرفی کرد فقط کافیه بریم سراغ اهلش و بپرسیم چه چیزی هست..

وقتی کسی یه چیزی رو اختراع میکنه یا یه چیزی رو درس میکنه بهتر از همه افراد میدونه که این چیز چه نیازایی داره ما هم که ساخته دست خدا هستیم خداوند بهتر از هر دانشمند و فیلسوف و ... صلاح ما رو میدونه و میدونه که به چی نیاز داریم فقط کافیه که سراغ خدا بریم و ببینیم خدا چی میگه در این زمینه هم خدا در قرآن فرموده حجاب رو رعایت کنند هم مرد و هم زن
البته حجاب مرد و زن با هم متفاوته

سلام عزیزم اینگونه توجیهات رو جوانان نمی پذیرند و در جواب مثال شما خواهند گفت کسی که لباس سفید به تن کرده باید مواظب باشد کثیف نشود نه اینکه با کثافت ها مبارزه کند و با تار وموی زنان بجنگد

تصویر soalcity

سلام
امیدوارم به این نکته دقت بفرمایید که شما نماینده تمام جوانان نیستید. و نباید از طرف یک قشر عظیمی سخن بگویید.
درباره مثالی که به آن اشاره کردید نیز، ظاهرا در آن دقت لازم را به کار نبرده اید. آن مثال برای بیان حساسیت بود که جوان مومن حتی از نگاه کردن به تار موی دختران نیز ابا می کند و سر خود را بر می گرداند و ... و مثال اصلا ربطی به جنگیدن و ... نداشته است.
هر چند حکم حجاب نیز در جای خود مطرح است و عموم جامعه باید در برقراری عفت همگانی وظیفه خود را محقق کنند.

سلام...س÷رده ای که توی بانک خصوصی میذاریم.سودش چه حکمی داره؟؟؟
مرجع:اقای سیستانی

تصویر شهر سوال

با سلام و احترام لطفا در این زمینه مطالب زیر را مطالعه نمائید
http://www.sistani.org/persian/book/50/139
http://www.sistani.org/persian/qa/0839

با سلام يه سوال داشتم ازتون من اين سوالو از خيليا پرسيدم ولي هيشكي نتونسته قانعم كنه اينكه اگه انسان اختيار داره اراده داره پس بحث قسمت و تقدير الهي چيه اگه تقدير اينه كه من ادم خوشبختي نميشم پس اراده واختيار وتصميم من چيه يا برعكس ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

تصویر soalcity

سلام
تقدیر الهی این است که انسان با اختیار و اراده خود راهش را انتخاب کند. البته اعمالی که خارج از حوزه تصمیم گیری ما قرار دارند، می توانند روی زندگی ما اثر بگذارند، اما قطعا نمی تواند ما را مجبور کنند و انسان ها می توانند در شرایط کاملا یکسان، متضاد و متفاوت عمل کنند.
پس انسان در حوزه افعال خدا، کاملا مختار است. برای توضیح بیشتر می توانید از قسمت جستجوی سایت استفاده کرده و مطالب بیشتری درباره قضا و قدر مطالعه کنید.

سلام.
واقعا به خاطر حرفم شرمنده هستم.ولی به دنبال رفع مشکلم هستم
من از چهره و قد ولاغری پدرم خجالت میکشم.با وجود عشق بسیار زیادی که به ایشان دارم.پدرم بسیار شخصیت روشن فکر ی هستند و از همه ی افرادی که در زندگی ام دیده ام با استعدادتر و اگاه تر و کتاب خوان تر است
دوست ندارم دوستانم پدرم را ببینند.باز هم میگویم وجدان درد دارم.بگویید چکار کنم.چگونه با مشکل خودم کنار بیایم؟؟
خواهشا بگویید.من ۱۵ ساله هستم

تصویر شهر سوال

باعرض سلام و تشکر
خدمت شما عرض کنم این احساسی که شما دارید به دلیل کمبود اعتماد به نفس و فقدان خودباوری و کمال گرایی شماست شما دوست آنچه که متعلق به شماست دقیقا با استاندارهای شما همخوانی داشته باشد و از طرفی نگران قضاوت دیگران هستید در حالی که ارزش و قیمت یک انسان سلامت عقل و روانی و رفتاری است و بیشتر ملاک قیمت گذاری جاندار های غیر انسانی وضعیت ظاهری است. پس شما سعی کنید تصویر ذهنی و فیلم ذهنی خودتان را هنگامی که دوستانتان را مواجه با پدرتان می بینید را اصلاح کنید زیرا این تصویر ذهنی شما به دلیل نگرانی بیش از اندازه نسبت به قضاوت دیگران است و یک تصویر ذهنی واقعی نیست دوستان شما هم در این جامعه زندگی کرده اند و با انواع و اقسام انسان ها در وضعیت ظاهری مختلف و گوناگون آشنایی دارند. پس شما مجموعه ای از قراین وشواهد و سند هایی را برای تغییر این تصویر ذهنی منفی جمع کنید و به مدت یک هفته با تصویر جدید سعی کنید این مواجه شدن پدر با دوستانتان را آسان سازی کنید.

با سلام میخواستم بدونم اگه جلوی پسر خالم روسری نزنم چقدر گناهه وآیا میشه با انجام کارهای نیک این گناه رو پاک نمود?لطفا جواب بدهید.

تصویر پاسخگو

با سلام
همانطور که می دانید پسرخاله جزو افراد نامحرم محسوب شده و تکلیف شرعی است که زن متدین در مقابل او حجاب خود را رعایت کند و سرپیچی از این دستور شرعی گناه محسوب می شود .
حال اگر کسی خواست از این گناه توبه کند ، می بایست ضمن توبه و پشیمانی و رعایت حجاب از این به بعد ، از درگاه الهی طلب عفو و بخشش کند و خدا هم انشاءالله او را خواهد بخشید . مسلما انجام کارهای خیر و نیک در سرعت پذیرش توبه او تاثیر بسزایی خواهد داشت .
اما این که شخصی با خودش بگوید من حجاب را رعایت نمی کنم ، بجای آن کار خیر انجام میدهم !! ، به هیچ وجه آن کار نیک جایگزین این وظیفه شرعی او ( رعایت حجاب) نخواهد شد .

با سلام ، فلسفه ی اصلی حجاب نگاه مسلمانان نیست بلکه نگاه نامسلمانان خدا نشناس است ! اسلام برای حفظ وقار و شخصیت زنان آنان را به رعایت حجاب توصیه نموده تا از دیدزنی افراد شهوت ران و غیر انسان در امان بمانند. یعنی شما می گویید این گونه افراد وجود ندارند ؟! کسی که کرم داشته باشد و نخواهد اصلاح شود را که نمی توان با زور درست کرد ، پس اسلام زنان را برای محفوظ ماندن خودشان به رعایت حجاب به بهترین شکل آن دعوت نموده است. به هر حال افراد هوسرانی وجود دارند که به طرق موزیانه و زیرکانه چشمان خود را آلوده به نگاه به اندام های باز و یا قسمت های تنگ لباس آنان می کنند. پس حفظ وقار و شأن خود زنان و محفوظ ماندن ایشان مدنظر اسلام است.

به نام خدا
والله چی بگم خجالت میکشم که یک مردم.مرد رو شما چی درست کردید دیگه حیوون نیست که با موی زن تحریک بشه.هر چیزی که از دایره اعتدال خارج شد بده حتی اسلام!.هر چیزی مربوط به زمان خودشه.شاید زمان پیامبر مرد ها با موی زن هم تحریک میشدند و خدا دستور داده بود ولی الان قرن ۲۱ است ذهن ها باز شده است و مردم مثل قرن ششم فکر نمیکنند!یک مثال میزنم در زمان پیامبر (ص) کسی مرتکب زنا میشد را سنگسار میکردند اما امروزه عده ای جمع نمیشوند و سنگ پرتاب کنند بلکه طرف محاکمه میشه اعدام نمیشه چون جان یک انسان رو گرفتن برخلاف طبیعت انسان است.عده ای از علما میگویند موسیقی تماما حرامه و در گوش گوش کننده مذاب ریخته میشه در حالی که فهمیدیم موسیقی هم مانند نقاشی هنره و بر سلول های یادگیری مغز تاثیر مثبت داره.زن و مرد با هم برابرند..

تصویر soalcity

سلام
به نظر می رسد که مطلب را اصلا مطالعه نکرده اید! و الا بر خلاف برداشت شما نوشته شده است: هیچ کس نمی تواند ادعا کند که کسی با دیدن چند تار مو، عنان از کف داده و بدون اختیار به گناه کشیده می شود. ...
و اینکه می فرمایید مردم مثل قرن ششم نیستند را درست می فرمایید. واقعا بشر در هیچ دوره ای این قدر شهوت ران نبوده! و نگاهی بسیار کوچک به حجم وحشتناک تولیدات پورنوگرافی در زمان ما نشان می دهد، که بشر به چه حیوانیتی مبتلا شده است.
بله امروز کسی که علیرغم داشتن راه مشروع، برای ارضای غریزه، دچار خیانت می شود را مجازات نمی کنند، برای همین آمار فرزندان نامشروع، سر به فلک کشیده و در برخی جوامع، خیانت یک حق طبیعی شمرده می شود و کار به ازدواج با همجنس و حتی حیوانات و ... رسیده است.
و همین موسیقی که شما به طور مطلق آن را علم خوانده اید!! گروه هایی را نشان داده که پلیدترین حیوانیات را در ضمن موسیقی به تصویر کشیده اند.
به هر حال مسیر سعادت انسان، با دقت به دست می آید. اگر این قدر راحت بین اعتدال و تساوی خلط می کنیم، طبیعی است که در این وانفسای امروز، راه صحیح را نیابیم.

نظرات