در صورت تیمم بدل از غسل آیا برای نماز نیاز به وضو هم هست؟ و اگر برای نماز تیمم بدل از غسل کردیم برای نمازهای بعدی باید غسل رو انجام بدیم؟

بعد از تیمم بدل از غسل، وضو نباید گرفت.

شخصى كه جنب شده است، باید غسل جنابت كند و اگر عذر دارد باید تیمم بدل از غسل جنابت بكند و با تیمّم نماز بخواند. و تا زمانى كه عذرش باقی است، باید با تیمم نماز بخواند.[۱]

[۱]. توضیح المسائل مراجع ج۱ ص۳۸۶ مسئله ۶۴۸ ومسئله ۷۲۶

facenama

دیدگاه‌ها

سلام ایا تیممی که بدل از غسل

سلام ایا تیممی که بدل از غسل کردیم برای نماز نیازی به وضو است یا نه؟یا مثلا وقتی برای نماز صبح تیمم کرد ولی باز برای نماز ظهر عذر برای غسل داشتیم باید باز هم تیمم کند یا همون تیممی که بررای نماز صبح کرده کافیه؟ بعذ از تیمم نیاز به وضو است؟

تصویر شهر سوال

سلام علیکم

سلام علیکم
اگر بدل از غسل جنابت تیمّم کنید، لازم نیست برای نماز وضو بگیرید.
اگر بدل از غسل تیمّم کنید و بعد کاری که وضو را باطل می کند برای شما پیش آید، چنانچه برای نمازهای بعد نتوانید غسل کنید باید وضو بگیرید و اگر نمی توانید وضو بگیرد، باید بدل از وضو تیمّم نمایید.

۱. توضیح المسائل مراجع، مسئله های ۷۲۳ و۷۲۴ .

سلام

سلام
اگر کسی وضو داشته باشد و غسل مستحبی ( مثلا : غسل نیمه ماه رجب ) را با تیمم بدل از غسل انجام دهد، بعد از غسل باید وضوی خود را دوباره انجام دهد یا همان وضو که با مبطلات وضو باطل نشده صحیح است؟

تصویر soalcity

سلام

سلام
تا زمانی که مبطل وضو رخ ندهد، وضو باقی است.

اگرکسی نداند که در صورت عدم

اگرکسی نداند که در صورت عدم امکان غسل (نبودن آب) می تاند تیمم بدل از غسل کند و تیمم را به بعد از اذان صبح انجام دهد هامن موقع که آگاه شود حکم روزه اش چیست؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

سلام

تشکر از ارتباط شما با سامانه

اگربه خاطر ندانستن مساله درتنگی وقت تيمم نکرده باشد روزه باطل است و فقط قضا دارد وباید در روز از انجام دادن كارى كه روزه را باطل مى‏ كند،خوددارى نمايد.

با عرض سلام،من در کشور

با عرض سلام،من در کشور ایتالیا زندگی میکنم و از وقت شرعی بی اطلاعم و یک برنامه تقویم دارم که فقط شهر مرکز ایتالیا را اذانش را مشخص میکند انهم از صحت ان مطمین نیستم که ایا اذان شیعی است یا سنی یا اصلا دقیق است ،برا روزه نمیدانم میتوانم به همان اطمینان کنم ایا؟و بدلیل رطوبت هوای شهری که ساکن هستم بیماری عارض من شده،و باید در حالت ضرورت مثلا نهایت هفته ای دوبار حمام کنم،حکم من برای نماز و روزه چیست ایا با تیمم بدل از غسل عبادات من صحیح هست؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

سلام

تشکر از ارتباط شما

شما باید تکالیف شرعی خود را با اوقات شرعی محلتان انجام دهید و در ضمن باید از صحیح بودن وقت هم اطمینان داشته باشید. می توانید برای این منظور از سفارت یا ... مذهبی کمک بگیرید. و در مورد تیمم هم در مواقعی که واقعا آب برای سلامتی شما ضرر داشته باشد می توانید تیمم کنید و البته این تیمم تاوقتی فائده دارد که عذر شما باقی باشد.

سلام چنانچه دو روز بعد از غسل

سلام چنانچه دو روز بعد از غسل ببینیم زیر ناخنمان خون مردگی وجود دارد و ندانیم در زمان غسل هم وجود داشته یا نه و اگر وجود داشته آب به آن میرسیده یا نه حکم غسل چیست لطفا کامل توضیح بدید مرجع رهبری

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

سلام

با تشکر از ارتباط شما

اگر خون مردگی راهی به بیرون نداشته و زیر ناخن بوده است غسل انجام شده صحیح است.

سلام اگر غسل واجب برگردنمون

سلام اگر غسل واجب برگردنمون باشه و صبح ب قدری وقت تنگ باشه ک نشه غسل انجام داد و ب جای آن تیمم کرد آیا روزه ما صحیح است؟ و برای نماز های بعدی باید غسل انجام شود یا خیر
ممنونم

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

سلام

روزه صحیح است ولی باید برای نماز غسل را انجام دهید.

اگر کسی به خاطر تنگی وقت به

اگر کسی به خاطر تنگی وقت به جای غسل، تیمم کرده باشد، روزه صحیح است؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام بله روزه اش صحیح است.

سلام

بله روزه اش صحیح است.

سلا اگر فردی در ماه رمضان قبل

سلا اگر فردی در ماه رمضان قبل اذان صبح با خود ملعبه کند و نخواهد منی بیرون اید ولی بیرون بیاید برای نماز و روزه تیمم بدل از غسل باعث درستی روزه و نماز اوست؟ نیاز به غسل جنابت نیست؟

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

سلام

باید به خاطر این کار توبه و استغفار کنید و باید قبل از اذان صبح غسل جنابت را انجام دهید ولی در هرصورت اگر کوتاهی کردید برای صحیح بودن روزه باید در تنگی وقت و قبل ازاذان صبح تیمم بدل از غسل انجام دهید و اگر عمدا غسل یا تیمم را انجام ندهید روزه باطل است و قضا و کفاره دارد. و برای خواندن نماز صبح نیز باید قبل از طلوع خورشید تیمم انجام داده و نماز را بخوانید.

نظرات