تاریخ فرهنگ و تمدن

فلسفه لباس روحانیت چیست و از چه زمانی مرسوم شده است؟

لباس روحانیت

اصل عمامه وعبا - منهای تغییراتی مانند رنگ- از زمان پیامبر اکرم(ص) و امامان معصوم(ص) رایج بوده است و آن بزرگواران، از لباس عمامه وعبا استفاده می نمودند. {در روایات نیز به این نوع لباس سفارش شده است. از احادیث موجود در کتب روایی شیعه و سنّی استفاده می‏شود که پوشیدن عمامه و عبا بخشی از سنّت معصومان‏(ع) است.

دیدگاه اهل بیت در مواجه با اماکن تاریخی چیست؟آیا قول معتبر یا سند قوی در باب تخریب اماکن تاریخی توسط اهل بیت وجود دارد؟

شهر سوال ـ هیچ مطلبی هرچند ضعیف در رابطه با تخریب اماکن تاریخی توسط ائمه معصومین(علیهم السلام) ندیده ایم.علاوه بر این خرابی آثار تاریخی معمولاً در جنگ ها و فتوحات اتفاق می افتد و ائمه(علیهم السلام) چنین جنگهایی نداشتند.

چرا مذهبیون در مقابل مظاهر تمدن و تکنولوژی مثل مدارس جدید مخالفت می کردند؟

یک راه آسان برای حل شبهات، نگاه به واقعیت های عینی است که آیا آنچه شبهه پراکنان با انواع مغالطات و تحریف ها و ... سعی بر القاء آن دارند، در فضای واقعیت ها، می تواند حقیقتی از خود نشان دهد؟ طبیعتا اگر متدینان با تکنولوژی مخالف بودند، امروز نباید واقعیت ها چنین می بود و همین برای بطلان شبهه کافیست.

آیا این ادعا صحت دارد که اروپای قرون وسطائی توسط مسلمانان متمدن شد؟اگر اینگونه است،علت عقب ماندگی مسلمانان چیست؟

شهر سوال ـ یکی از موضوعاتی که قابل انکار نیست تأثیر تمدن اسلامی بر غرب است،و این امر آنچنان قطعی و مسلم است که دانشمندان و نویسندگان غربی هم در کتابهای خود به آن اشاره کرده اند.یکی از این شخصیتهایی که به این مطلب اشاره کرده است مورخ مشهور فرانسوی گوستاولوبون است. وی در بخشی از کتاب خود بنام« تاریخ تمدن اسلام و عرب»،بطور تقریباً مفصلی به این اثرگذاری اشاره کرده است.

قدمت حجاب چقدر است؟

قدمت حجاب

شهر سوال ـ در اصول اخلاقی «تلمود» که یکی از کتاب های مهم دینی و در حقیقت فقه مدون و آیین نامه زندگی یهودیان است، آمده: «اگر زنی به نقض قانون یهود می پرداخت، چنانچه مثلاً بی آنکه چیزی بر سر داشت به میان مردم می رفت و یا در شارع عام نخ می رشت یا با هر سنخی از مردان درد دل می کرد یا صدایش آنقدر بلند بود که چون در خانه اش تکلّم می نمود، همسایگانش می توانستند سخنان او را بشنوند، در آن صورت مرد حق داشت بدون پرداخت مهریه او را طلاق دهد.»

اولین اثار تاریخ تمدن بشریت کی؟ و در کدام منطقه پیداشده است؟

شهر سوال ـ تا قرن بیستم تصور براین بود که مصریان و یونانیان بنیانگزاران اولین تمدنهای بشری بودند.با مکشوفات وپژوهشها و تحقیقاتی که اوایل قرن بیستم صورت گرفت عکس این مطلب به اثبات رسید و دیگر بر اساس مستندات متین و بصورت قطعی محرز شده است که نه تنها تمدن مصر باستان اولین تمدن بشری نیست بلکه نتیجه مستقیم تمدن عالی سومری است.

حجاب از چه زمانی آغاز شده است؟

حجاب

شهر سوال ـ گسترش حجاب قبل از اسلام به گونه ای بوده است که عده ای با شناخت اندک از اسلام و عدم توجه به دستور صریح حجاب در قرآن، حتی حجاب مسلمانان را تحت تاثیر ایرانیان و رومیان دانسته اند

آیا واقعا نام یکی از بت های اعراب، «الله» بوده است؟

شهر سوال ـ در میان بت های موجود در شبه جزیره عربستان، بتی به نام «الله» وجود نداشت. تاكنون در مطالعات تاریخی به بتی به نام «الله» برخورد نكرده ایم. برای مطالعه درباره بتهای شبه جزیره می توانید به كتاب «اسلام و عقائد و آراء بشری» نوشته یحیی نوری، ص ۲۴۸ به بعد مراجعه كنید. در این كتاب درباره بتهای عربستان بررسی مفصلی دارد.

عقاید و تاریخچه مختصری از آشوری ها

آشوریان

شهر سوال ـ پس از امپراطوری «میانه آشور» قدرت آشوری ها رو به اضمحلال گذاشت؛ به گونه ای که تا دو یا سه قرن پس از امپراطوری «میانه آشور» توسط اقوام بی تمدن مورد دست درازی و غارت قرار گرفتند، تا اینکه به مرور به خود باوری رسیده و جان دوباره گرفتند و درست در همین زمان بود که عظمت و شکوه گذشته شکوفا شد و تمدن بین النهرین شکل گرفت.