انسان بعد از مرگ کجا میرود آیا روح انسان بعد مرگ با ما ارتباط دارد؟

مرگ

روح پس از آن كه به وسیله فرشته مرگ قبض شد، در جهان دیگری به نام برزخ قرار می‌گیرد و ارتباط او با دنیا قطع می‌گردد؛ البته رابطه روح با افرادی كه در دنیا هستند، امری محال و غیرممكن نیست‌، امّا چنین نیست كه روح هر فردی بتواند با هر كسی كه بخواهد رابطه برقرار كند، چنان كه انسان‌های زنده هم نمی‌توانند با ارواح مردگان تماس بگیرند.

آن چه مسلّم است این كه ارتباط باارواح در عالم بیداری و خواب‌، برای برخی اتفاق افتاده كه به دو مورد اشاره می‌شود:

الف ـ پیامبر اكرم به سلمان فارسی فرمود: هنگامی كه مرگت نزدیك شود، مرده‌ای با تو سخن می‌گوید در مرضی كه سلمان‌(رض‌) در آن از دنیا رفت‌، دستور داد او را به قبرستان ببرند؛ با صدای بلند بر مردگان سلام كرد و گفت‌: من سلمان فارسی هستم‌، دوست دارم یكی از شما با من سخن بگوید؛ روح مرده‌ای پاسخ او را داده گفت‌: هر چه می‌خواهی بپرس‌، سلمان پرسید:
آیا اهل بهشتی یا دوزخ‌، گفت‌: بهشتی هستم‌، هم چنین او درباره چگونگی مرگش و اوضاع و احوال پس از مرگ‌، پرسش‌هایی نمود و پاسخ شنید، سپس فرمود او را به منزل بردند، شهادتین بر زبان جاری كردو جان به جان آفرین تسلیم نمود.[۱]

ب ـ در یكی از شهرهای ایران مرد مؤمن و پرهیزكاری از دنیا می‌رود، مدّتی پس ازمرگ به خواب پسرش می‌آید و می‌گوید: پانصد تومان به فلان فرد بدهی دارم‌، قرض مرا پرداخت كنید تا مشكل من برطرف گردد، پسر به این گفته اعتنا نمی‌كند، پس از مدّتی دوباره پدرش را در خواب می‌بیند و پدر همان تقاضا را تكرار می‌كند. پسر می‌گوید: شما نشانه‌ای بدهید كه یقین كنم بدهكارید، می‌گوید: به یاد داری روزی انگشتر من گم شد، هر چه جست و جو كردیم پیدا نشد؛ همان روز بر اثر باران فراوان‌، دیوار اطاقك روی چاه منزل خراب شده بود و دو نفری آن را تعمیر كردیم‌، انگشتر در لابه‌لای گِل‌ها در فلان گوشة دیوار است‌، پسر تا از خواب بیدار شد، آن محل را با تیشه‌ای تراشید و انگشتر را یافت‌، سپس پانصد تومان را به طلب‌كار پرداخت نمود.[۲]

بنابراین‌، رابطة روح مرده یا افراد دیگر، در مواردی امكان‌پذیر است‌، لكن چنین نیست كه در هر شرایطی این امر تحقق پیدا كند؛ البته از روایات استفاده می‌شود كه روح مرده در بعضی اوقات‌، به ویژه در شب و روزهایی كه انتظار مردگان برای احسان و نیكی به آن‌ها بیش‌تر است‌، مانند شب‌های جمعه و قدر، به خانوادة خود سركشی كرده التماس می‌كند كه به یاد من باشید و به من كمك كنید؛ با سیر كردن گرسنه‌ای و یا پوشاندن برهنه‌ای‌، مرا یاری كنید، لیكن چنین نیست كه بستگان وی ندای او رابشنوند، و این هشداری است كه باید به یاد مردگان بود و با انجام كارهای نیك به نیّت آن‌ها، كمی از مشكلات آن‌ها در جهان برزخ را كاهش داد.

در مورد دیدار روح مرده از بستگان خود، روایات فراوان رسیده كه دو نمونه از آن‌ها در این جا بیان می‌شود: ۱. اسحاق بن عمّار می‌گوید: از موسی بن جعفر(ع)پرسیدم‌: آیا روح مؤمن كه مرده‌، به زیارت خانواده خود می‌آید، فرمود: آری‌، عرض كردم‌: در چه مدت و زمان‌، فرمود: به مقدار رتبه و فضیلتی كه مؤمن دارد، بعضی از آن‌ها هر روز به كسان خود سر می‌زنند، بعضی دو روز یك بار، برخی در سه روز یك مرتبه و كم‌ترین فرد مؤمن از نظر منزلت‌، در هر جمعه به بستگان و خانواده خود سركشی می‌كند، اسحاق می‌پرسد در چه ساعتی‌؟ حضرت فرمود: هنگام زوال خورشید، روح مؤمن وقتی می‌بیند بستگان او در طاعت وبندگی خدا مشغول هستند، مسرور و شادمان می‌شود.[۳] در روایت دیگر امام صادق(ع) می‌فرماید: هیچ فرد مؤمن و كافری نیست‌، مگر این كه هنگام زوال شمس‌، به خانه خود می‌آید، هنگامی كه خانواده و بستگان خود را مشغول به عمل صالح می‌بیند، مسرور می‌شود و حمد و ثنای الهی به جای می‌آورد، ولی كافر اگر خانواده خود را مشغول به كار خیر ببیند، باعث حسرت و حُزن او می‌شود، زیرا خود او به واسطه ترك اعمال خیر، گرفتار عذاب شده‌.[۴]

[۱]. بحارالانوار، علامه مجلسی‌، ج ۲۲، ص ۳۷۴، نشر مؤسسه وفأ، بیروت‌.
[۲]. معاد، مرحوم فلسفی‌، ج ۱، ص ۳۲۳، نشر معارف اسلامی‌.
[۳]. بحارالانوار، علامه مجلسی‌، ج ۶، ص ۲۵۷، نشر موسسة وفأ، بیروت‌.
[۴]. همان.

facenama

دیدگاه‌ها

شادی روح اموات صلوات بفرستید.

شادی روح اموات صلوات بفرستید.

سلام وخسته نباشی بسیار

سلام وخسته نباشی بسیار سئوالات فلسفه احکام عالی است اکر بشود عزیزان هم سئوالات خود رابگزارند یک سایت مرجعی این سایت می شود برای فلسفه احکام ممنون میشم.
سوال بنده فلسه ریش تراشیدن محاسن؟به چه مقدار ؟علتش چیست؟

اللهمم صل علی محمد وال

اللهمم صل علی محمد وال محمدوعجل فرجهم

خیلی ترسناک است

خیلی ترسناک است

با سلام

با سلام
لطفا برای اینکه تمام افراد باهرسواد و سنی بتوانن بهتراستفاده کنند فارسیتر صحبت کنید زوال شمس یعنی چه؟

تصویر شهر سوال

سلام

سلام
با تشکر از تذکر شما
زوال شمس به هنگام ظهر می گویند. یعنی زمان اذان ظهر که سایه خورشید به کمترین حد ممکن می رسد.

خب از همون اول همین و میگفتید

خب از همون اول همین و میگفتید دیگه.

تازگی ها رسم شده هر کی عربی تر حرف میزنه مثل اینه که حرفش حقه!!!!!

تصویر soalcity

سلام

سلام
غرض پیچیده نویسی، یا عربی نویسی نیست. بلکه به دلیل تکرار بسیار این واژه برای محصلین علوم دینی، گاهی فراموش می کنیم که عده ای از مردم ممکن است، معنایش را ندانند.

دوست عزیز زوال شمس یعنی غروب

دوست عزیز زوال شمس یعنی غروب خورشید .
یک فاتحه برای روح گذشتگان خودت و مادر من حقیر بفرست یا حیدر مدد

تصویر soalcity

سلام زوال یک اصطلاح فقهی است

سلام زوال یک اصطلاح فقهی است که به معنای از بین رفتن کمترین میزان سایه، و رو به زیادی گذاشتن آن است. یعنی سر ظهر. بله اگر بخواهید لغت به لغت ترجمه کنید، زوال شمس می شود، غروب خورشید! اما همه جا ترجمه لغت به لغت درست نیست. و الا مانند آن کسی می شویم که برای ترجمه زمین خوردن گفت: اکلت الارض

سلام

سلام
بسيار زيبا و دلنشين صحبت كردين
مطمئنا مادر عزيزتون با پرورش فرزندي خوبي مثل شما در بهترين جاي بهشت هستند
در هر صورت براتون در غم مادر آرزوي صبر ميكنم
و اينم اضافه كنم ماها بايد ا. ايشون دعا بخواهيم ايشون آمرزيده هستن
يا حق

خیلی جالبه ممنون روح چه رنگیه

خیلی جالبه ممنون روح چه رنگیه سفیده یا...

تصویر پاسخگو

خواهر گرامی ، رنگ از عوارض

خواهر گرامی ، رنگ از عوارض جسم هست و روح جسم نیست .
پس روح نمی تواند رنگ خاصی داشته باشد .
موفق باشید

روحی رنگ نداره شما در این

روح رنگ نداره شما در این دنیا هر طوری که باشید در آن دنیا دقیقا همونطوری با همان قیافه هستید خودم یک بار روح دیدم اینقدر واقعی به نظر میامد که فکر کردم وجود دارد و جسم هست بعدا فهمیدم که روح بوده!!!

تصویر پاسخگوی اعتقادی

پاسخ :

پاسخ :
باسلام وتشکر .
در ابتدا باید گفت اطلاعات آدم ها از حقیقت و چگونگی روح ناچیز است ،چنان که خداوند به این امر اشاره فرموده:
«یسئلونک عن الروح قل الروح من أمر ربّی وما اُتیتم مِن العلم إلاّ قلیلا» (۱) اما با این وجود اشارات و توضیحاتی در خصوص آن در روایات معصومین علیهم السلام آمده ، علما به خصوص فلاسفه در مورد آن بحث‌های مفصلی را ارائه داده‌اند لکن نظریه رایج دلالت بر تجرد روح دارد.
در مورد ادعای این افراد باید دید مقصودشان از دیدن چیست . اگر منظور دیدن با چشم مادی باشد ،این ادعا بی معنی است ، چون روح ازمجردات است و قابل رؤیت حسی نیست‌. اگر منظور نوعی ادراک از ویژگی های روحی افراد باشد که این امر برای هرکسی به شدت وضعف ممکن است ؛ در هر حال باید دانست دقیقا مراد این افراد چیست .
اما آنچه در برخی موارد به برخی بزرگان دین وعلمای ربانی نسبت داده شده ،دیدن و ادراک حقیقت برزخی افراد است ،نه خود روح آنها؛ در اعتقاد ما همه اعمال ورفتارهای ما باطنی دارد که هم اکنون ودر این جهان در حقیقت جان ما تبلور یافته و حقیقت نادیدنی وجود ما را تشکیل می دهد ؛
باطن این عالم ظاهری، هم اکنون به شکل وشمایل دیگری برقرار است که از آن به برزخ افراد و اعمال تعبیر می کنیم .
از منابع دینی به دست می آید که انسان می­تواند به مقام و درجه ای دست یابد که باطن این عالم و افراد و اعمال آنها را، به صورت واقعی ببیند . این همان چشم برزخی است، اما تنها انسان های معدودی به این مقام دست می یابند . چنین افرادی ناشناخته­اند و حقایق و اسرار را آشکار نمی کنند.
البته روح انسان‌، بعد از پایان زندگی دنیا در جسم لطیفی قرار می‌گیرد که از بسیاری از عوارض جسم مادی برکنار است و به آن "بدن مثالی‌" یا "قالب مثالی‌" گویند.
کسانی هم وجود دارند که ادعای دیدن ارواح گذشتگان را می کنند .در فرض صحت ادعای آنها در حقیقت ایشان قالب برزخی وبدن مثالی ارواح را می بینند .
با توجه به این مسله باید در خصوص حرف شما