تاریخ

حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) چه کسی بود و زیارت مرقد مطهرش چه ثوابی دارد؟

حضرت عبدالعظیم حسنی

حضرت عبدالعظيم بن عبداللّه بن علي بن الحسن بن زيد بن الحسن بن علي بن ابي طالب، از بزرگان روات و علما و صاحب ورع و تقوا است و از اصحاب امام جواد(ع) و امام هادي (ع) و احاديث بسيار از ايشان روايت كرد. در منزلت و مقام وي آمده است كه مردي از اهل ري به خدمت حضرت علي بن محمد النقي امام هادي (ع) رفت. حضرت پرسيد: كجا بودي؟ او گفت: به زيارت امام حسين(ع) رفته بودم. امام فرمود: اگر قبر عبدالعظيم را كه نزد شما است زيارت مي كردي مانند كسي بودي كه امام حسين (ع) را زيارت كرده باشد.

حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) چه فضائلی داشته اند که به چنین مقام رفیعی رسیده اند؟

حضرت عبدالعظیم حسنی

حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) یکی از این افراد است که به درجه ای از معرفت و ایمان به خدا و پیامبر و امامان رسیده که می تواند واسطه بین آنان و مردم باشد. امامان معاصر با ایشان سعی داشتند این مقام معنوی را به جامعه گوشزد کنند. جمله امام هادی (ع) به فردی که از ری آمده بود، در همین راستا است، زیرا حضرت عبدالعظیم حسنی در خدا و پیامبر و اهل بیت محو شده، از لاک خودیت و منیت خارج شده، بنده خدا و مطیع پیامبر و خلیفه های خدا شده است، از این رو زیارت او مانند زیارت خلیفه های خداست.

چرا ثواب زیارت حضرت عبدالعظیم (ع) برابر با زیارت امام حسین (ع) است؟

در مورد دلیل اینکه چرا ثواب زیارت عبدالعظیم حسنی(ع) به مثابه زیارت سیدالشهدا(ع)در کربلا عنوان شده است، باید گفت: حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) حلقه وصل شیعیان در شهرهای مختلف بودند و می توان از ایشان به عنوان سفیر سیار ائمه(ع)یاد کرد.
ایشان از جمله محدثین و علمای برجسته شیعه است که به دلیل مجاهدتهای علمی و تلاش برای رساندن معارف اهل بیت به شیعیان مورد توجه و تأیید ائمه معصوم قرار گرفته است.

قبور ائمه بقیع چگونه تخریب شد؟

پیش از تخریب بقیع، بر روی قبور پیشوایان و سایر بزرگان اسلام که در مدینه مدفون بودند گنبدها و بناهایی قرار داشت. ائمه بقیع در بقعه بزرگی که به‏ طور هشت ضلعی ساخته شده بود، مدفون بودند.

چرا هنگام تخريب بقيع شيعيان ساکت ماندند؟

شهر سوال ـ دردناک‌ترین حادثه تاریخی ـ اسلامی معاصر به هشتم شوال سال ۱۳۴۴ و پس از روی‌ کار آمدن سومین حکومت وهابی عربستان مربوط ‌می‌شود؛

چرا پیامبر بعد آنكه در مدینه مستقر شدند و حكومت تشكیل دادند به مكه بازنگشتند تا آنجا را مركز حكومت كنند با توجه به اینكه خود پیامبر مكی بودند؟

نظر به اين كه فتح مكه در سال هاي آخر عمر پيامبر صورت گرفت يعني در سال هشتم و پيامبر نيز در سال يازدهم رحلت نمودند(۱) فرصت چنداني براي اين امر نبوده؛ افزون بر آن كه از آغاز هجرت تا زمان فتح مكه مركز جهان اسلام مدينه بوده و دسترسي به مكه براي مسلمانان دشوار بوده، طبيعتا در مدت هشت سال مدينه به مركزيت اسلام تبديل شده بود و جابجايي آن پس از فتح مكه دشواري هايي را در پي داشته است.

چرا مسلم بن عقیل هنگام دستگیری هانی بن عروه توسط ابن زیاد، اقدام به قیام نكرد؟

شايد در اين موقعيت نظر شما باشد كه نبايد وي درنگ مي كرد واينجا لازم بود دستور حمله به كاخ را مي كرد. اما همان گونه كه آگاهيد مسلم اين احتمال را مي داد كه بدون درگيري و آغاز جنگ كه از آغاز گري ان اكراه داشت، هاني آزاد گردد.

آیا پیامبر هیچ بار خود شروع كننده ی جنگ بوده است؟ اگر بله آن را نام ببرید.

اگر مقصود این است كه پیامبر(ص) به منظور كشور گشایی و یا تحمیل عقیده به كشور دیگر حمله كرده باشد، نه پیامبر (ص) آغاز گرجنگ نبوده است، زیرا پیامبر هیچ كدام از جنگ های خود را به منظور كشور گشایی و تحمیل اسلام آغاز نكرده، اما اگر شروع جنگ به معنای جلوگیری از تحمیل جنگ وضربه زدن دشمن به اسلام و مسلمین باشد، در این صورت پیامبر (ص) آغاز گربرخی جنگ ها بوده است.

چرا امام حسين (ع) با اينکه نزديک به ده سال از امامتشان در زمان معاويه سپري شد، هيچ قيامي عليه او نکردند اما تا يزيد به خلافت رسيد بر عليه او قيام کردند؟

اگر امام حسين (ع) در زمان معاويه قيام مسلحانه مي کرد، معاويه مي توانست آن را به عنوان يک شورش غير موجه و برخلاف مواد پيمان صلح بين طرفين معرفي کند و چون جامع? آن روز جامعه اي بود که حال قيام و انقلاب نداشت، طبعا منطق معاويه را تاييد مي کرد.

اگر معجزه شق القمر رخ داده است، پس چرا هيچ يک از مردم ساير کشورها اين واقعه را نديده اند و اتفاق به اين مهمي راثبت نکرده اند؟

طبق آنچه در روايات آمده ، معجزه ي شقّ القمر در اوائل شب رخ داده و مدّت آن حدود دو ساعت بوده است. لذا مردم آفريقا و اروپا و آمريکا نمي توانستند آن را ببينند ؛ چرا که در اين مناطق هنوز روز بوده است.

علت اينکه امام حسن (ع) شرط کردند که معاويه را اميرالمومنين خطاب نکند چه بود؟

علت اين را بايد در اين دانست که به اعتقاد شيعه،لقب اميرالمومنين،اختصاص به امام علي(عليه السلام) دارد.

آیا یهودیان هیچگاه برای ترور پیامبر (ص) اقدامی کرده بودند؟

يهوديان در طول تاريخ اسلام از هيچ توطئه و خيانتي بر عليه اسلام و مسلمين دريغ نکرده اند.يکي از مواردي که يهوديان تصميم به ترور پيامبر(صلی الله علیه و آله) گرفته بودند،مربوط به يهوديان بني نضير است.

صفحه‌ها