علوم حدیث

شرف الشمس چیست؟

شرف الشمس

شهر سوال ـ در باور عامیانه، «شرف الشمس» نگین انگشتری زردرنگ است که بعضی ها به نیت گشایش در کارها به دست می کنند. اما در واقع شرف الشمس سنگ نیست. بلکه دعایی منسوب به امام علی(علیه السلام) است که در روز نوزدهم فروردین با آدابی خاص می نویسند و نقشی رمزگونه را پشت انگشتر عقیق زردرنگ حک می کنند...

آیا سند روایتی که می فرماید هرکس تمکن مالي داشته باشد و ازدواج نکند از ما نيست صحیح است؟ منظور از این روایت چیست؟

اهمیت ازدواج

هیچ گاه ازدواج به خاطر رسم و رسومات غلطی که به آن اضافه شده و گناهانی که همراه آن ممکن است انجام شود، ترک نمی شود. بلکه آن رسومات باید اصلاح شود و خرافات و گناهان از آن زدوده شود. اگر این چنین بود افراد متدین نباید ازدواج میکردند!

آیا حدیثی در خصوص ثواب زیارت قبور اهل بیت علیهم السلام و هزینه کردن در این مسیر داریم؟

حضرت فرمود : هرکه دو رکعت نماز نزد آن حضرت بخواند ، از خداوند متعال چیزی نمی خواهد جز این که خداوند آن را به او می دهد.عرض کردم : شخصی که از آب فرات غسل کند سپس به نزد آن حضرت بیاید چه ثوابی دارد ؟ حضرت فرمود : هنگامی که از آب فرات غسل می کند و قصد (زیارت) آن حضرت را دارد ، گناهانش از او فرو می ریزد ، مانند روزی که مادرش او را به دنیا آورد.

لطفا درمورد اين سخن پيامبر(ص) که فرمودند: من از عربم ولي عرب ازمن نيست، توضيح دهيد

با جست‌وجویی که در منابع روایی و تاریخی انجام شد، عبارات فوق که در فضای مجازی به پیامبر اسلام(ص) نسبت داده می‌شود، در متون اولیه و قابل استناد مشاهده نشد. ضمن اینکه با توجه به این‌که قرآن، ملاک برتری و شرف را در تقوا و اعمال انسان‌ها بیان می‌کند و فضیلت‌های قومی و قبیله‌ای را رد می‌کند، روایاتی که یک نژاد را به صورت کلی تأیید و یا تکذیب می‌کند، مورد پذیرش نیست.

آیا احادیثی داریم که جوانان را به ازدواج تشویق کند؟

حدیث ازدواج

در حدیثی رسول خدا (ص) فرمود: هر جوانى كه در سن كم ازدواج كند ، شيطان فرياد بر مى‏ آورد كه : واى برمن ، واى بر من! دو سوم دينش را از دستبرد من ، مصون نگه داشت. پس بنده بايد براى حفظ يك سومِ باقى مانده دينش ، تقواى الهى پيشه سازد.

آیا در احادیث و روایات راهی برای گریز از مشکلات اقتصادی سفارش شده است؟

دعای رزق و روزی

از معاویه بن عمّار نقل شده:از امام صادق علیه السّلام درخواست کردم تا براى رزق دعایى تعلیم من فرماید، آن حضرت این دعا را به من آموخت، و من براى زیاد شدن رزق، چیزى بهتر از این ندیدم.

در احادیث و روایات چه دستوراتی درباره عیب پوشی داریم؟

عیب پوشی

پیامبر عظیم الشأن اسلام در مقام انسانی کامل، خود را به عیب پوشی ازدیگران آراسته بود و پیروان خویش را نیز به این امر توصیه می فرمود. آن حضرت به سبب شرح صدر خویش، کسی را رسوا نمی کرد و تا آنجا که امکان داشت، عذرهای مردمان را می پذیرفت.

آیا در اسلام عطسه کردن به معنای صبر در انجام کار است ؟

عطسه

شهر سوال ـ متاسفانه برخی افکار و عملکردها در ميان مردم رواج پیدا کرده که نه پايه ديني دارد و نه مايه علمي و جز خرافات نام دیگری نمی توان بر آن نهاد . يكي از آن ها در مورد عطسه كردن است.

چرا احادیث پالایش نمی شوند تا احادیث جعلی به طور کامل از کتابها حذف شوند؟

اگر عده ای تصور می کنند ارائه کتاب واحد از احادیث صحیح، می تواند به سوء استفاده از احادیث پایان دهد، این تصور نیز غیر فنی و غیر واقع بینانه است. کما اینکه می بینیم علیرغم نسخه واحد قرآن، فرقه های جعلی و اسلام ستیزان، همچنان به سوء استفاده از مطالب قرآن مشغولند. و اگر چه می توان بر ضعف و بی اعتباری بعضی احادیث تاکید کرد، اما حذف کامل تمام احادیث ضعیف، غیر ممکن و غیر فنی است.

صفحه‌ها