علوم حدیث

آیا ثواب و خاصیت انگشتر حزر امام جواد (ع) هم مثل انگشتر عقیق است؟

روایت شده است که؛ «امیر مؤمنان علی(ع) چهار انگشتر به دست داشت: انگشترى که نگین آن از یاقوت سرخ بود به واسطه شرافت آن به دست می‌کرد، و انگشترى با نگین عقیق سرخ براى حرز و محفوظ ماندن به دست می‌نمود، و انگشترى با نگین‏ فیروزه، براى پیروزى، و انگشترى با نگین آهن چینى براى قوّت

شیعه یعنی چه و شیعه واقعی چه ویژگی هایی دارد؟

شهر سوال ـ شیعه در لغت به معنای پیرو و تابع است. اصطلاحاً به پیروان خاندان عصمت و طهارت شیعه می‌گویند. اصطلاح شیعة علی یا شیعة اهل بیت در سخنان پیامبر (ص) بسیار دیده می‌شود .

آیا در احادیث و روایات راهی برای گریز از مشکلات اقتصادی سفارش شده است؟

دعای رزق و روزی

از معاویه بن عمّار نقل شده:از امام صادق علیه السّلام درخواست کردم تا براى رزق دعایى تعلیم من فرماید، آن حضرت این دعا را به من آموخت، و من براى زیاد شدن رزق، چیزى بهتر از این ندیدم.

به دست کردن انگشتر با سنگ های گران بها، چه فواید و ثواب هایی دارد؟

انگشتر

خاصیت ها و ویژگی هایی که برای انواع سنگ های معدنی بیان شده بمعنای حتمیت، لزوم و به تعبیر دقیقتر به نحو علیت تامه نیست بلکه به صورت شأنی و اقتضایی یعنی شایستگی در صورت وجود شرایط دیگر، است.

شرف الشمس چیست؟

شرف الشمس

شهر سوال ـ در باور عامیانه، «شرف الشمس» نگین انگشتری زردرنگ است که بعضی ها به نیت گشایش در کارها به دست می کنند. اما در واقع شرف الشمس سنگ نیست. بلکه دعایی منسوب به امام علی(علیه السلام) است که در روز نوزدهم فروردین با آدابی خاص می نویسند و نقشی رمزگونه را پشت انگشتر عقیق زردرنگ حک می کنند...

آیا سند روایتی که می فرماید هرکس تمکن مالي داشته باشد و ازدواج نکند از ما نيست صحیح است؟ منظور از این روایت چیست؟

اهمیت ازدواج

هیچ گاه ازدواج به خاطر رسم و رسومات غلطی که به آن اضافه شده و گناهانی که همراه آن ممکن است انجام شود، ترک نمی شود. بلکه آن رسومات باید اصلاح شود و خرافات و گناهان از آن زدوده شود. اگر این چنین بود افراد متدین نباید ازدواج میکردند!

آیا حدیثی در خصوص ثواب زیارت قبور اهل بیت علیهم السلام و هزینه کردن در این مسیر داریم؟

حضرت فرمود : هرکه دو رکعت نماز نزد آن حضرت بخواند ، از خداوند متعال چیزی نمی خواهد جز این که خداوند آن را به او می دهد.عرض کردم : شخصی که از آب فرات غسل کند سپس به نزد آن حضرت بیاید چه ثوابی دارد ؟ حضرت فرمود : هنگامی که از آب فرات غسل می کند و قصد (زیارت) آن حضرت را دارد ، گناهانش از او فرو می ریزد ، مانند روزی که مادرش او را به دنیا آورد.

لطفا درمورد اين سخن پيامبر(ص) که فرمودند: من از عربم ولي عرب ازمن نيست، توضيح دهيد

با جست‌وجویی که در منابع روایی و تاریخی انجام شد، عبارات فوق که در فضای مجازی به پیامبر اسلام(ص) نسبت داده می‌شود، در متون اولیه و قابل استناد مشاهده نشد. ضمن اینکه با توجه به این‌که قرآن، ملاک برتری و شرف را در تقوا و اعمال انسان‌ها بیان می‌کند و فضیلت‌های قومی و قبیله‌ای را رد می‌کند، روایاتی که یک نژاد را به صورت کلی تأیید و یا تکذیب می‌کند، مورد پذیرش نیست.

آیا احادیثی داریم که جوانان را به ازدواج تشویق کند؟

حدیث ازدواج

در حدیثی رسول خدا (ص) فرمود: هر جوانى كه در سن كم ازدواج كند ، شيطان فرياد بر مى‏ آورد كه : واى برمن ، واى بر من! دو سوم دينش را از دستبرد من ، مصون نگه داشت. پس بنده بايد براى حفظ يك سومِ باقى مانده دينش ، تقواى الهى پيشه سازد.

صفحه‌ها