بهترین راه برای فراموش کردن یک مقطع زمانی از زندگی با همه خاطرات خوب و بد چیست؟

فراموش کردن خاطرات

ابتدا بهتر بود علت و دلیل فراموش کردن یک مقطع زمانی از زندگی خود را مطرح می کردید و اثراتی که در خاطر و ذهن و بطور کلی سیستم روانی شما داشته را توضیح می دادید. به طور کلی خاطراتی که در ذهن ثبت شده است چه شیرین و تلخ منشأ بسیاری رفتارهای آینده می شود در بعضی مواقع این خاطرات بسیار مفید و سبب حفظ جان افراد می شوند.
بسیاری از خاطرات دوران کودکی منشأ رفتارهای دوره های بعدی هستند که بصورت ناهشیار در شخصیت انسان وجود دارند. چه بسا پدر و مادر هایی که به دلیل خاطرات گذشته رفتارهای خوبی با خود و فرزندانشان ندارند و خود نیز نمی دانند که به دلیل آسیب های دوران کودکی است.

چند راه برای فراموش کردن خاطرات:

۱. دیدن نقاط مثبت آن خاطره و تقویت آن با نوشتن و یاد آوری کردن و پررنگ کردن هر خاطره ای هر چند بد می تواند نقطه مثبتی داشته باشد و یا درس عبرت و یک هشیاری و آگاهی برای آینده باشد.
۲. جایگزنی افکار منفی با افکار مثبت این کار کار ساده ای نیست به دلیل اینکه یک تمرکز بسیار قوی می خواهد:
مراحل: معمولاً انسان ها از خاطرات خوب خود در صورت (سلامت روان) لذت برده و از خاطرات منفی فرار می کنند. هر فردی خاطرات منفی خود را که باعث یاد آوری و احساس ناخوشایند می شود را می شناسد. با توجه به مقدمه مذکور افراد باید تمرین کنند که هنگام هجوم خاطرات بد و منفی گذشته یکی از کارهای زیر را انجام دهند و هرروز آن را تمرین کنند:
الف) عدم پرورش افکار منفی و تغییر موقعیت فیزیکی و قطع سریع افکار
ب) فریاد زدن واژه بس کن بصورت ذهنی باز خورد منفی افکار و ایجاد حالت تنبیه برای افکار که آمار ورود به ذهن را به شدت کاهش می دهند.
ج) جایگزین فکر منفی با مثبت
د) اهمیت ندادن و عدم دقت به افکار منفی
۳. از بین بردن تمام آثار بیرونی از آن خاطره و یا پنهان کردن آن حتی عدم عبور از مکانی که آن خاطره را زنده کند تا مدتی
۴. برای اینکه بتوانید قدرت تمرکز شما و اینکه بتوانید به راحتی تمرکز و توجه خود را از فکر و خاطره منفی به خاطره مثبت انتقال دهید باید این مهارت را تمرین و آموزش ببینید:
ابتدا یک تابلو نقاشی یا یک شمع روشن را در یک ساعتی که آرام هستید و سرتان خلوت هست، جلوی خود قرار دهید بعد دقیقاً آنچه را که می بینید روی دفترچه بنویسید از تمام جزییات حتی نوع درختی که بطور مثال در تابلو می بینید این کار را هر روز نیم ساعت تا یک ساعت تمرین کنید تا مهارت کنترل ذهن را یاد بگیریید و از این مهارت برای کنترل فکر هر موقع که بخواهید استفاده کنید.

facenama

دیدگاه‌ها

عالی بود خوب راهنمایی کردید

عالی بود خوب راهنمایی کردید

سلام من یه زن ۳۲ساله ام.با

سلام من یه زن ۳۲ساله ام.با خواهر شوهرم که ۳سال از من کوچکتره مشکل دارم.اوایل ازدواجم خیلی دوستش میداشتم ولی الآن اگه نبینمش خیلی راحتترم.چون وقتی باهم باشیم و با توجه با اینکه خیلی با غرور حرف میزنه و حتی رفتارش هم اینو نشون میده خیلی اذیت میشم.من زمانی خیلی باهاش خوب بودم ولی او اصلا یه تشکر هم نمیکرد.با کوچکترین دلخوری ازش عذرخواهی میکردم،ولی او در ملاقات بعدی بدون هیچ عکس العملی رفتار میکرد.حالا که اصلا به نظر میرسه براش باور شده که از طرف او اشتباهی صورت نمیگیره.الآن من خیلی غرورم له شده و احساس خوبی ندارم.دوست دارم راهنماییم.کنید تا بود و نبودش برام فرقی نداشته باشه.چون واقعا دیگه ازش خوشم نمیاد.باتشکر

تصویر مشاور شهر سوال

با سلام خدمت شما خواهر گرامی،

با سلام خدمت شما خواهر گرامی، به شهر سوال خوش آمدید. حتما مستحضر هستید که انسانها خیلی اوقات از یک سو دارای تفاوتهای ریز و درشت فکری و شخصیتی و رفتاری با هم هستند و از سویی دارای مشترکات و از یکسو با هم در ارتباط و تعامل هستند. بنابراین بایستی بتوانند طوری در کنار هم زندگی کنند و با هم تعامل کنند تا تفاوتها موجب اختلافات و درگیری ها نگردد. به طور کلی خدمت شما عرض میکنم خواهر من، که باید با کسانی که ناگزیر به رابطه با آنان هستیم، مدارا کنیم. ما هیچگاه نمیتوانیم کسی را کاملا تغییر دهیم (مگر خودش بخواهد)، و باید روی خودمان کار کنیم. بنابر این اولین و ضروری ترین مسئله و راه حل ، مداراست. سعی کنید نوع شخصیت و منش ایشان (یا هر کس دیگر) را برای خود تحلیل کرده و هضم کنید. ایشان را با همین طرز تفکر و رفتار و منش در ذهن خود ثبت کنید و بپذیرید. با این کار حرفها و رفتارهای او برایتان عادی تر جلوه خواهد کرد.
اما، اگر واقعا چنین امکانی نیست (به دلیل غیر عادی بودن و شدت رفتار های ایشان یا به دلیل ضعف شما یا هر دلیل دیگر) ، بهتر است از قانون دوری و دوستی استفاده کنید. با کسانی که واقعا سازگاری ندارید، ارتباط نداشته باشید یا ارتباط خود را به حداقل برسانید. طبعا اقوام و خویشان (به ویژه نزدیکان) را نمیتوانیم کاملا قطع ارتباط کنیم ، ولی میتوانیم ارتباط خود را کم کنیم...
این کار را انجام دهید و نتیجه را ببینید.
موفق باشید.

اعاخیلی مچکرم خیلی کار ساز

اقا خیلی مچکرم خیلی کار ساز بود

سلام من دچاربدبینی نسبت به

سلام من دچاربدبینی نسبت به شوهرم هستم حالاهرکاری میکنم ازدست این فکرهای بدراحت نمیشم لطفاکمکم کنید.
ضمنا شوهر من خیلی خوبه من میخوام کاری کنم تاشوهرمو کمتر دوست داشته باشم وخدا رو تو قلبم بیشترجابدم. میخوام راهنماییم کنید
با این کارمیتونم ازدست این افکار غلط راحت بشم اخه دارم خیلی