خصوصیات، سنن و روشهای پیامبر(ص)

چرا به حضرت محمد(ص) اباالقاسم می گویند؟

در روایتی امام رضا(ع) علت این کنیه را اینگونه بیان فرمودند: آیا می دانی پیامبر (صلی الله علیه السلام) نسبت به همه امت از جمله علی (علیه السلام) بمنزله پدر است؟ گفتم بله. فرمود: آیا میدانی علی (علیه السلام) تقسیم کننده بهشت و دوزخ است؟ گفتم بله. فرمود: از این رو به او گفته می شود ابوالقاسم چون پدر قاسم بهشت ودوزخ است.

آیا پیامبر(ص) فرمودند هر کس بشارت پایان ماه صفر را بدهد بهشت بر او واجب می شود؟

مرحوم شیخ عباس قمی می فرمایند این ماه معروف است به نحوست. مستند آنان حدیثی از پیامبر است که فرمودند:« من بشرنی بخروج آذار فله الجنه: هر کس به من بشارت دهد صفر تمام شده است بهشت می رود». عده ای معتقد شدند آذار همان صفر است در حالی که آذار از ماه های رومی است و صفر از ماههای قمری است.

آيا در زمان پيامبر و حضرت علي (ع) هم زنداني داشته ايم؟ و آيا اساسا حکم زندان در اسلام وجود دارد؟

زندانی در اسلامزندانی

آنچه باید مد نظر داشته باشیم زندان به این صورتی که امروزه شاهد آن هستیم در آن دوران نبوده است چون بخاطر محدودیت جمعیت مجرمین و معدود بودن جرایم و اجرای سریع حدود الهی عملاً نیازی به زندان بصورت گسترده و یک سازمان مستقل نبوده است.اما در مواردی که لازم بود افراد برای مدتی تحت نظر و کنترل باشند،آنها را زندانی می کردند.

سیره و روش پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) در مقابل کسانی که نافرمانی می کردند،چگونه بود؟

شهر سوال ـ در سیره رسول خدا(صلی الله علیه و آله) مواردی از نافرمانی و تخلف برخی از مسلمانان و اصحاب از دستورات ایشان را داریم که در منابع تاریخی نقل شده و آن حضرت هم با توجه به اهمیت و حساسیت مورد،برخوردهایی با متخلفین داشتند

سیره و روش پیامبر اسلام(ص) در مقابل کسانی که نافرمانی می کردند،چگونه بود؟

شهر سوال ـ در سیره رسول خدا(ص) مواردی از نافرمانی و تخلف برخی از مسلمانان و اصحاب از دستورات ایشان را داریم که در منابع تاریخی نقل شده و آن حضرت هم با توجه به اهمیت و حساسیت مورد،برخوردهایی با متخلفین داشتند

پیامبر (ص) در مقابل کسی که خاکستر به سر او می ریخت، دشمنی نکرد، ما چرا با کفار دشمنی می کنیم؟

پیامبر (ص)

شهر سوال ـ بنابراین باید ساده انگاری و ظاهر بینی را رها کرده و معیار و دلیل هر نوع تصمیم را دریابیم. که سطح زندگی را مواسات تعیین می کند یعنی اگر سایر مومنین امکانات خوبی داشتند، استفاده از آن حد امکانات بی اشکال است و الا باید از دیگران دستگیری کرد و ثروت خود را انفاق نمود. اگر حفظ دین با صلح و سکوت است، باید صبر نمود و الا باید جان را فدا کرد. و...

چرا قرآن برای پیامبر (ص) امتیازات ویژه ای را در امر ازدواج بیان کرده است؟

شهر سوال ـ علت اینکه در اسلام، برای پیامبر یک سری تکالیف اختصاصی از خداوند متعال، مقرر شده به جهت جایگاه رسالت و نشر دین اسلام بوده است و مفاد این آیه اینست که پیامبر شرایطی دارد که دیگران ندارند و همین تفاوت سبب تفاوت در احکام شده است و این نشان می دهد که ازدواج پیامبر با زنان متعدد و مختلف برای حل یک سری از مشکلات اجتماعی و سیاسی بوده است. برای آگاهی لازم است ابتدا تاملی در فرهنگ رایج در آن دوره بکنیم.

آیا پیامبراکرم در اذان و اقامه و نماز خود بر خود و خاندانش صلوات مى فرستاد؟

شهر سوال ـ دو روایت از روایات ما نشان مى دهند كه پیامبر اكرم(ص) در نماز خود بر خود و خاندانش صلوات مى فرستاد. یكى از این دو روایت، روایت معراج نام دارد و در این روایت، خداوند متعال، كیفیت خواندن نماز را به پیامبر خود تعلیم مى دهد. روایت معراج، طولانى است و چكیده آن به این صورت است:

آیا شخص پیامبر(ص) نیز در اذان و اقامه به رسالتشان شهادت می دادند و نماز به خود صلوات می فرستادند؟

محمد رسوال الله

شهر سوال ـ روایت معراج: در این روایت، خداوند متعال، كیفیت خواندن نماز را به پیامبر خود تعلیم مى دهد. چكیده روایت به این صورت است: امام صادق(ع) فرمود: «خداوند پیامبر خود را به معراج برد، هنگامى كه ملائكه عظمت پیامبر(ص) را مشاهده كردند مدهوش گشتند و به سجده افتادند، جبرئیل گفت: الله اكبر، الله اكبر و پس از آن درهاى آسمان غیب باز شد و فرشتگان همه بر آن حضرت سلام كردند. پیامبر اكرم(ص) به هر آسمانى مى رفت فرشتگان آن مدهوش مى گشتند و به سجده مى افتادند.

پیامبر در سال هفتم هجری عمره قضا را بجا آوردند؛با توجه به اینکه در آن زمان درون کعبه بت قرار داشت، آیا آنحضرت در همین حال طواف کردند؟

رسول خدا(ص)

شهر سوال ـ پس ازورود پیامبر(ص) و مسلمانان به مكه، قریشیان گفتند: نمی خواهیم نگاهمان به محمد و اصحابش بیفتد؛ برای همین به بالای كوههای مكه رفتند[۱] و برطبق شرایط صلحنامه حدیبیه،بتها را هم برداشتند.[۲] لذا هنگام انجام عمره مشركان بتها را برداشته بودند و پس از اینكه طواف پیامبر(ص)به اتمام رسید،مشركان بتهای خود را به جایگاه خود بازگرداندند.

صفحه‌ها