منظور از رساندن غبار غلیظ به گلو در هنگام روزه چیست؟

غبار غلیظ

با سلام. می‌خواستم ببینم که منظور از رساندن غبار غلیظ و بخار غلیظ به گلو هنگام روزه چیست؟ و در چه صورت می‌شود یقین کرد این دو عامل یا یکی از آنها، موجب بطلان روزه شود؟

سلام بر شما دوست گرامی
۱. منظور از رساندن غبار غلیظ و بخار غلیظ به گلو در هنگام روزه این است که؛ اگر انسان در جایی باشد که گرد و غبار غلیظی ایجاد شود (مثل جایی که مشغول خالی کردن خاک از کامیون هستند)، و از آن غبار استنشاق کند طوری که به حلق او برسد، روزه‌اش باطل است.[۱] ضمن این‌که ملاک تشخیص در زیادی غلظت غبار، عُرف است و در صورت شک در مقدار آن، روزه باطل نمی‌شود.
۲. بخار غلیظ، روزه را باطل نمى‌کند، مگر این‌که در دهان به صورت آب در آید و آن‌را فرو دهد.[۲] البته برخی از مراجع تقلید می‌گویند: بنابر احتیاط واجب، روزه‌دار بخار غلیظ را به حلق نرساند.[۳]

پی نوشت:
[۱]. ر.ک: امام خمینی، توضیح المسائل (محشّی)، گردآورنده: بنی‌هاشمی خمینی، سید محمدحسین، ج‌۱، ص ۹۰۲، م ۱۶۰۳، دفتر انتشارات اسلامی، قم، چاپ هشتم، ۱۴۲۴ق.
[۲]. همان، ص ۹۰۳.
[۳]. لنکرانى، محمد فاضل موحدى، احکام جوانان، ص ۱۴۹، انتشارات امیر قلم، قم، چاپ سى و پنجم، ۱۴۲۷ق؛ سبحانى، جعفر، رساله توضیح المسائل، ص ۳۱۷، مؤسسه امام صادق(ع)، قم، چاپ سوم، ۱۴۲۹ق؛ مکارم شیرازى، ناصر، رساله توضیح المسائل، ص ۲۵۴، م ۱۳۶۲، انتشارات مدرسه امام على بن ابى طالب(ع)، قم، چاپ پنجاه و دوم، ۱۴۲۹ق؛

facenama

نظرات