آیا می توان عدم وجود خدا را تصور کرد؟

این گزاره، غلط است. و تناقض در درون آن نهفته است. و اگر کسی گمان می کند که می تواند عدم خدا را تصور کند، به این دلیل است که او مفهوم خدا را اصلا درنیافته است. و اگر خدا را درست متوجه می شد، هرگز نمی توانست عدم او را تصور کند.

مثلا فرض کنید که شما می خواهید لیوانی پر آب را خالی از آب تصور کنید. آیا هرگز بر این کار قادر خواهید بود؟ قطعا می توان دو لیوان مجزا تصور کرد که یکی از آنها پر از آب، و دیگری خالی از آب است. یا یک لیوان را در یک لحظه پر و در لحظه دیگری خالی تصور کرد.  اما هیچ کس نمی تواند در ذهن خود تصور لیوانی پرآب و در همان حال و همان حین خالی از آب را داشته باشد. دقت نمایید که مثلا لیوان نصفه مد نظر ما نیست که نیمی از آن پر و نیمی از آن خالی باشد تا شما بتوانید هر دو تصور را همزمان داشته باشید. بلکه باید دقیقا همان چیزی را که پر تصور کرده اید، خالی تصور کنید. پس اگر بتوان تناقض را نشان داد، روشن می شود که تصورش نیز ممکن نیست.

حال توجه کنید که به چه چیزی خدا می گویند. خدا به موجودی گفته می شود که وجودش واجب و ضروری است. یعنی وجود داشتنش هرگز منتفی نخواهد بود. وجودی که وجود داشتن لازمه ذاتی اوست، چگونه می تواند از وجود خالی باشد؟
مثل آن است که فرض کنیم، میز چوبی ای داریم که از چوب ساخته نشده است! یا دیگ مسی ای داریم که در آن از مس استفاده نشده است. در واقع یک چیز هرگز نمی تواند از ذاتی خود خالی باشد.

حال چگونه وجود در ذات خدا و ضروری اوست، اما بتوانیم عدم او را تصور کنیم؟

البته ممکن است کسی ادعا کند که من عدم خدا را تصور کرده ام! اما با این توضیحات مشخص می شود که او در واقع خدا را تصور نکرده که موفق به فرض عدمش شده است. و الا خدا، همان موجودی است که عدمش غیر قابل تصور است.

 

facenama

دیدگاه‌ها

تصویر reza_khafan63

در فیسبوک و تویتر و

در فیسبوک و تویتر و اینستاگرام و سایر شبکه ها، صفحاتی وجود دارد که برای دروغگوئی رسول خدا و ائمه و اینکه عربها چنین و چنان اند و از اساس دین اسلام ساخته و پرداخته ی حضرت محمد است و ایشان پیامبر نیست بلکه فقط انسانی زیرک و باهوش بوده که با مدیریت قوی ای که اعمال نموده، پولهای زیادی رادر طول تاریخ به کشور عربستان حواله کرده است و دعوای امام حسین و یزید بر سر زن بوده و بوده اند و حتی اینکه بعضی از آیات قرآن یکدیگر را نقض میکنند و پایه علمی ندارند و امام علی جنایتکاری بوده که در یک روز بیش از ۷۰۰ نفر انسان را قتل عام کرد و امام حسین نظر بسیار بدی نسبت به ایرانیان داشت و به دربار رفتن امام رضا و از این دست صحبتها......
جالب اینکه برای بسیاری صحبت ها و ادعاهایشان دلایل و مستندات تاریخی نیز می آورند. و بعضی از مدارکشان نیز ظاهراً مطابقت دارد و در صورتیکه جستجوی خارج از این سایتها را نیز انجام بدهید به مدارک مشابهی دست پیدا خواهید کرد.
اگر لازم باشد، بعضی از لینکها و مدارک ماخوذه از ایشان را تقدیم میکنم. هرچند کار دشواری نیست و شما خودتان هم به سهولت می توانید بدستشان بیاورید.
حال میخواهم نظرات قانع کننده شما را بشنوم و بخوانم.

تصویر soalcity

سلام و ضمن تشکر از توجه شما

سلام و ضمن تشکر از توجه شما
اگر از بخش جستجوی این سایت استفاده کنید، مطالب متعددی در پاسخ به همین شبهات در این جا نوشته شده است که می توانید به مطالعه آنها بپردازید.
در ضمن ما سعی می کنیم که در این شبکه های اجتماعی نیز حضور داشته باشیم و به کاربران علاقه مند، پاسخگویی کنیم.

نظرات