اقسام وطن و وطن دوم

اینجانب ساکن شهر اهواز می باشم و سه ماه تعطیلی تابستان را هر سال در تهران می گذرانیم و در واقع این شهر را وطن دوم خود قرار داده ایم. پرسش من این است که:
۱. من و همسرم که مقلد امام (ره) می باشیم اگر در طول سال کمتر از ده روز به تهران برویم باید با توجه به این که تهران وطن دوم ما است نماز را کامل بخوانیم؟
۲. حکم نماز برای فرزندان ما که مقلد حضرت آیت اله خامنه ای می باشند چیست؟

وطن بر چند قسم است:

۱. وطن اصلى یا پدرى و مادرى یا مسقط الرأسى: انسان در وطن پدر ومادر كه متولد شد و همراه آنان زندگى مى كند، این محل، وطن پدر و مادرى انسان محسوب مى شود و تامادامى كه از این وطن اعراض نكند، وطن او حساب مى شود.[۱]

۲ وطن انتخابى: انسان گاهى از وطن اصلى خود به مكان دیگرى منتقل مى شود و آن جا را وطن خود انتخاب مى كند و تصمیم دارد تا آخر عمر در آن جا زندگى كند.[۲]

۳ وطن عرفى: گاهى انسان تصمیم دارد مدت طولانى در شهرى مشغول كار یا مشغول درس شود، اگر این مدت طولانى باشد به طورى كه به هر كجا سفر مى كند باز به این جا بر مى گردد، به این وطن، وطن عرفى مى گویند و نماز او در این وطن تمام و روزهء او صحیح است و مانند وطن اصلى است، در این گونه وطن لازم نیست انسان قصد ماندن تا آخر عمر داشته باشد، آیات عظام خویى، گلپایگانى، تبریزى، سیستانى، مكارم و...این گونه وطن را قبول دارند.[۳]

با توجه به مطالب مذكور، شخص مى تواند در چند جا حكم وطن داشته باشد، مثلاً از محلّ تولّد به شهر دیگرى منتقل شده و آن جا را وطن دائمى خود قرار داده و از وطن اصلى هم اعراض نكرده و مدتى در این شهر زندگى كرده و بعد براى مدت مثلاً ده سال منتقل شده به شهر سوّمى؛ در این صورت، در این سه مكان نمازهایش تمام و روزه هایش صحیح است.

زن مى ‏تواند وطن جدید شوهرش را وطن خود قرار ندهد، ولى فرزندان اگر صغیر باشند و در تصمیم‏ گیرى و كسب درآمد مستقل نباشند و یا در این مسأله تابع اراده پدر باشند، وطن جدید پدر، وطن آنها هم محسوب مى ‏شود.[۴]

اگر امکان داشته باشد که تهران وطن شما باشد، در اقامت کمتر از ۱۰ روز هم نماز تمام است و بچه ها هم تابع شما هستند؛ اما با توجه به اقسام وطن که در بالا گفته شد، مسافرت و اقامت تابستانی به تهران نمی تواند مجوز انتخاب آنجا به عنوان وطن دوم شما باشد مگر اینکه مدتی مثلا چند سال بخواهید در تهران باشید. در غیر این صورت چنانچه در تهران( چه تابستان وچه غیر تابستان) قصد ۱۰ روز کنید، نماز تمام است. و کمتر از ۱۰ روز نماز شما و خانواده شکسته است.

[۱]. توضیح المسائل مراجع، ج ۱ مسئله ۱۳۳۱.
[۲]. همان، مسئله ۱۳۲۹و ۱۳۳۰.
[۳]. همان، مسئله ۱۳۳۱.
[۴]. اجوبه الاستفتاات، آیت الله خامنه ای، سوال ۶۸۷.

facenama

دیدگاه‌ها

فاصله ی محل زندگی من ونامزدم

فاصله ی محل زندگی من ونامزدم خیلی زیاداست.یعنی باید نماز هایمان را شکسته بخوانیم.ودر طول هفته معمولا سه یا چهار روز به همدیگر سر میزنیم.آیا عقدکردن ما باعث میشه که محل زندگی خانواده هامون برای ما وطن جدید محسوب شود.ما باید نماز هایمان را کامل بخوانیم یا شکسته؟

تصویر پاسخگو

سلام علیکم

سلام علیکم
لطفا نام مرجع تقلیدتون رو بفرمایید .

ایت الله مکارم شیرازی

ایت الله مکارم شیرازی

تصویر پاسخگو

با سلام مجدد

با سلام مجدد
بنا بر نظر آیت الله مکارم ، اگر شما هفته ای حداقل دو یا سه مرتبه ( یا در ماه دوازده مرتبه ) به صورت مرتب به شهر همسرتان رفت و آمد دارید و می دانید این رفت و آمد حداقل دو ماه ادامه خواهد داشت ، در اوقاتی که به شهر همسرتان می روید ، نماز شما کامل و روزه هم باید بگیرید .
اما اگر تعداد دفعاتی که می روید کمتر از این هست ، مثلا یک هفته شما می روید و هفته بعد همسرتان به شهر شما می آیند ، در این صورت نمازهایتان شکسته است و روزه هم نمی توانید بگیرید .

این دفعاتی که عرض کردید ملاک

این دفعاتی که عرض کردید ملاک تنها تعداد دفعاتی است که من به ایشان سر میزنم یا باید براساس روز هایی که آنجا می مانم حساب کنم؟یاحتی عبور از محل زندگی ایشان هم محاسبه می شود؟

تصویر پاسخگو

با سلام

با سلام
ملاک تعداد دفعاتی است که به شهر ایشان می روید .
در مواردی هم که از محل ایشان عبور می کنید ، اگر یک نماز در انجا بخوانید ، همین هم حساب می شود .

ببخشیداما من که در ابتدای ماه

ببخشیداما من که در ابتدای ماه نمی دانم که تا پایان ماه چند بار قرار است به ایشان سر بزنم.یا اینکه این رفت وآمد دو ماه تکرار می شود یا نه؟

تصویر پاسخگو

اگر چنین علمی ندارید ، هر وقت

اگر چنین علمی ندارید ، هر وقت به محل زندگی همسرتان می روید ،شما مسافر هستید و باید نمازتان را شکسته بخوانید .

سلام علیکم من درشهر یزد به

سلام علیکم من درشهر یزد به دنیا اومدم و بزرگ شده ام من گاهی اوقات اخر هفته ها همراه پدر و مادرم به وطن دومشان در روستا که متولد شده اند و بزرگ شده اند میروم من می خواستم ببینم نماز و روزه ام قبول است درانجا مرجع ایت ا... وحید خراسانی

من در ماه رمضان قصد سفر به

من در ماه رمضان قصد سفر به تهران را دارم،در سال معمولا سه یا چهار بار به تهران سفر میکنم، اما از مهر امسال قرار است به طور دائم در تهران ساکن شوم (به دلیل دانشجو شدن) ، اکنون ساکن بروجرد(لرستان) هستم ، آیا ممکن است در سفر روزه بگیرم و نماز را کامل بخوانم ؟ در صورت توقف در قم نماز و روزه ام چگونه است ؟
مرجع بنده آیت ا... سیستانی است
با تشکر

تصویر پاسخگوی احکام

سلام

سلام

تشکر از ارتباط شما

در این سفرهای موردی که به تهران دارید اگر می دانیدکه کمتر از ده روز در آنجا خواهید ماند نمازتان درآنجا شکسته است و نمی توانید درآنجا روزه بگیرید.و در صورت توقف در قم هم همین حکم را دارید.
شماره تماس دفتر آیت الله سیستانی: ۹ - ۷۷۴۱۴۱۵ ۲۵۳.

سلام من در يك روستا متولد

سلام من در يك روستا متولد شده ام و ۱۱ سال را در اون روستا زندگي كرده ام، بعد از ۱۱ سال به يك روستاي ديگه كه در فاصله ۱۵ كيلومتري (رفت و برگشت) با روستاي زادگاهم را دارد مهاجرت كرده و حدود ۱۸ سال هم در روستاي دوم به همراه خانواده در انجا زندگي كرديم حال مدت ۶ ماه است كه ازدواج كرده و به شهري كه حدود ۷۰ كيلومتر (رفت و برگشت) از روستاي دوم و حدود ۸۵ كيلومتر (رفت و برگشت) از روستاي زادگاهيم فاصله دارد مهاجرت كرده و الان در اين شهر زندگي ميكنم در ضمن هرزگاهي براي سر زدن به پدر و مادرم (نهايت ماهي ۵ يا ۶ بار) به روستاي دوم مي روم كه همچنان در اين روستا ساكن هستند مسافرت ميكنم حال حكم نماز و روزه هايم در روستاي اول و دوم چيست؟ مرجع تقليدم هم ايت الله مكارم شيرازي مي باشد.
ممنون

سلام بر شما

سلام بر شما
اگر در هر سال حداقل ۹۰ شبانه روز در آن روستا نباشید نمازتان در آنجا شکسته است و آنجا دیگر وطن شما نیست.

نظرات