اولین اثار تاریخ تمدن بشریت کی؟ و در کدام منطقه پیداشده است؟

سومریان بانیان اولین تمدن عالی بشری

تا قرن بیستم تصور براین بود که مصریان و یونانیان بنیانگزاران اولین تمدنهای بشری بودند.با مکشوفات وپژوهشها و تحقیقاتی که اوایل قرن بیستم صورت گرفت عکس این مطلب به اثبات رسید و دیگر بر اساس مستندات متین و بصورت قطعی محرز شده است که نه تنها تمدن مصر باستان اولین تمدن بشری نیست بلکه نتیجه مستقیم تمدن عالی سومری است.
با ستان شناس شهیر آمریکایی پرفسور woolley که در صدر هیئت حفاری از طرف دانشگاه پنسیلوانیا وموزه بریتانیا ماموریت کنکاش و پژوهش در شهر "اور"را یافته بود بصورت قطعی و علمی در کتابی که بعدا تالیف کرد چنین نگاشت: تمدن سومری ۲۰۰۰سال قبل از تمدن مصر بوجود آمده و فرضیه نخستین تمدن بشری در مصر کاملا مردود می باشد. سومریان ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد وارد مراحل عالی تمدن بشری شده اند و الگویی کامل برای تمدنهای مصر,آشور,آسیای صغیر,کرت و یونان شده اند.[۱]

نه تنها تمدن مصر ویونان وام دار تمدن سومری است بلکه همانطور که متعاقبا خواهیم دید, نگاشت قانون با تمدن عالی سومری آغاز شده است بطوری که قانون مشهور حمورابی چکیده ای بیش از قوانین موضوعه سومری نیست.
سومریان اولین ملت متمدنی بودند که شهرنشینی اختیار کردند و بلحاظ اجتماعی اولین گروه بشریتند که به قانون گردن نهادند که شاهد این مدعا اسناد و مدارک کشف شده مربوط به آن اعصار از منطقه (از جمله سند معاملات املاک بین سومریان) می باشد.[۲]

اسناد بجای مانده ازسومریان بیانگر اینست که نه تنها مجموعه قوانین تاریخی بسیار قدیمی در آن زمان بین سومریان حاکم بوده بلکه به مرور زمان و بر اساس احتیاج دست به خلق و تطور قوانین میزدند.[۳]

بر اساس کاوش‌های باستان‌شناسی سومریان حدودا ۴۵۰۰سال ق.م نخستین تمدن درخشان بشری را پایه گذاری کردند و دولت شهرهای باشکوهی چون اور، اوروک، نیپور، کیش، لاگاش، اریدو و غیره بنا نهادند، لازمه ایجاد چنین تمدنی اینست که سومریان حداقل ۵۰۰ سال قبل از بوجود آوردن دولت شهرها، در منطقه حضورداشته باشند یعنی می‌توان گفت سومریان ۴۵۰۰-۵۰۰۰ سال ق.م در منطقه میانرودان بوده‌اند. این باور که چرا سومریان را نخستین قوم شکل یافته می‌خوانند چند علت دارد. ابتدایی ترین و برترین آثار کشاورزی که نشانه زندگی اجتماعی آنان است، ابزار سازی و دانش استفاده از فلزات، خط و نوشته که مهم‌ترین اختراع بشری است (خط سومریان میخی بوده و حدود ۴۵۰۰_۵۰۰۰ سال قدمت دارد.) و وجود شهرهای مستقل.
درباره خاستگاه سومریان پیش از آمدن ایشان به میانرودان هیچ سند و گواه و راهنمای تاریخی وجود ندارد اکثر دانشمندان خاستگاه ایشان را از فلات ایران و از دامنه‌های زاگرس دانسته‌اند. علی‌پاشا صالح سومریان را از تبار قفقازی (همنژاد با چچن‌ها و گرجی‌ها) دانسته و خط سیر مهاجرت ایشان را از شمال غربی ایران نوشته‌است ولی برای اثبات این نظریه مدرکی تاریخی وجود ندارد.

[۱]. حقوق تاریخی ـ علی پاشا ـ ص۹۱.
[۲]. حقوق تاریخی ص ۹۱و۹۲.
[۳]. حقوق تاریخی ص ۹۲.

facenama

دیدگاه‌ها

بااحترام به نظریات فوق در سال

بااحترام به نظریات فوق در سال ۸۴ و در حفاری هایی که در کرمان جنوب و جیرفت که به نام دیگر بهشت تاریخ شناسان و باستان شناسان از آن یاد میشود انجام گرفت مشخص شد نقطه عطف تمدن بشری و سر منشا آن نه تنها مناطق بین النهرین نبوده. بلکه جیرفت خاستگاه و زادگاه تمدن بشری است. نقطه ای که تا پیش از آن ، مردمانِ آن را بی سواد می شمردند حالا با پیدا شدن لوحی گلی که دارای نوشتاری خاص با خطی خاص برروی آن است تبدیل به منشا تمدن بشری شده بود. آری کسانی که گمان میکردند منشا تمدن سومری ها شاید جایی در دامنه زاگرس یا فلات جنوبی ایران باشد پر بیراه نمیگفتند. جیرفت سرمنشا تمدن بشری صادر شده به تمام نقاط جهان . جایی در جنوب کرمان . بیشک تمام جهان سر تعظیم پیش قدمت تو فرو خواهند آورد.

درود صددرصد حق باشماست

درود صددرصد حق باشماست

سومریان از نژاد کاس هستند که

سومریان از نژاد کاس هستند که بعدازعصر یخبندان به پایین کو ه های جنوب کاسپین رفتند و تمدن عظیم شکل گرفت حدود ۷۰۰۰ سال پیش اولین کشاورزان نبودند

سومری ها از منطقه ی بین دریا

سومری ها از منطقه ی بین دریا خزر و رشته کوه های البرز بودند
جایگاه مردمام مازنو ورن(گیل)
حماسه های سومری را بیاد بیاوردید
گیل گمش
کلمه ای کاملا گیلانی

و همینطور گفته میشه از فلات داخل ایران.شاید جیرفت هم بوده باشه یا شهر سوخته و ...

جای سوال است که چرا در دنیای

جای سوال است که چرا در دنیای امروز منشاء و محل پیدایش ابتدایی تقریبا تمامی علوم و پیشرفت های بشری، یونان باستان و غرب معرفی می شود؟! معرفی شدن غرب بعنوان مرکز پیدایش علوم، باعث شده تا آنها خود را یگانه صاحبان و وارثان علم و فناوری، چه در زمان گذشته و چه در زمان حال، در جهان بدانند. که همین موضوع باعث نوعی سلطه گری و انحصار طلبی علمی توسط کشورهای غربی گردیده است. درست است که اسلام بسیار به علم آموزی حتی از غیر مسلمانان تاکید داشته، ولی این موضوع نباید باعث شود علاوه بر علم، فرهنگ های نادرست و خود باختگی را هم به همراه آن بپذیریم. و باید صحت و درستی آنها مورد بررسی قرار گیرد.
حقیقت آن است که برخلاف چیزی که سال هاست تبلیغ می شود، غرب مرکز پیدایش و گسترش علوم نبوده است. زیرا تقریبا تمام دانشمندان مطرح غربی در دوران باستان از مناطق کوچکی در شرق اروپا یعنی یونان و مقدونیه بوده اند که آن هم بدلیل ارتباط و استفاده علمی از تمدن های شرق بوده است و مابقی پهنه وسیع اروپا مانند: امپراطوری رم، بریتانیا و... فاقد چنین اندیشمندانی در این سطح بوده اند.
متاسفانه این نگرش به همراه علوم غیر بومی وارد کشور شده و بسیاری از اساتید محترم ما نیز بدون تحقیق کافی آن را پذیرفته اند. بعنوان نمونه استادی شناخته شده در خصوص تاریخچه علم آمار می گفتند که این علم ابتدا در یونان بوجود آمد و آن هم به این شکل که چوپانان یونانی برای شمارش گوسفندان خود از نوعی آمارگیری ابتدایی استفاده می کردند. بنده به این استاد محترم عرض کردم که چرا بر یونان تاکید دارید؟! در صورتی که در طول تاریخ در همه جای دنیا تمامی چوپان ها برای شمارش گوسفندان خود یقینا از یک روش آمارگیری استفاده می کردند. چرا از زحمات و خدمات عظیم علمی کشورهای دیگر، مخصوصا کشورهای مسلمان کمتر سخن گفته می شود؟! در حالی که این مسلمانان بودند که با گسترش علوم مختلف و پیشرفت های علمی خود موجب ایجاد پیشرفت های امروز بشر گردیدند. آیا ترویج این نگرش باعث خودباختگی کشورها و قبول سلطه فکری غرب که به دروغ مدعی ایجاد و گسترش علوم در گذشته و حال می باشند، نیست؟!

تصویر پاسخگوی تاریخی

با عرض سلام و ادب

با عرض سلام و ادب

متأسفانه غرب در کنار چپاول و غارت سرمایه کشورهای دیگر بخصوص کشورهای اسلامی سعی کرده است مسلمانان را از هویت و جایگاه ویژه ای که در تمدن و علم و فرهنگ داشته اند،درو نگه بدارند و با هزاران افسوس بسیاری از مسلمانان هم بخاطر عدم اطلاع درست از گذشته خود،دلباخته و شیفته غرب شده و خود را هیچ پنداشته و همه چیز را در غرب و غربیان می بینند. حال آنکه به اعتراف بسیاری از محققان غربی،غرب در این جایگاهی که امروزه دارد،مدیون مسلمانان و تمدن اسلامی است.چند نمونه را بیان می کنیم:

مونتمگری وات به صراحت می‌گوید:”هنگامی که انسان تمام جنبه‌های درگیری اسلام و مسیحیت در قرون وسطی را در نظر بگیرد روشن خواهد شد که تاثیر اسلام برای جامعۀ مسیحیت بیش از آن است که شناسایی شود. اسلام نه تنها در تولیدات مادی و اختراعات تکنولوژی اروپا شریک است و نه تنها اروپا را از نظر عقلانی در زمینه‌های علم و فلسفه برانگیخت، بل‌که اروپا را واداشت تا تصویر جدیدی از خود به وجود آورد”. وی در جای دیگر می‌نویسد ما باید به مدیون‌بودن عمیق خودمان به اسلام و عرب اعتراف کنیم. (مقاله تمدن اسلام و غرب،جعفری اسمر، ص ۱۷)
گوستاولوبون فرانسوی در بخشی از کتاب تمدن اسلام و عرب می نویسد: ما در این فصل ثابت خواهیم کرد که تأثیر تمدن اسلام در غرب بسیار بوده و تمدن اسلامی بود که اروپا را متمدن کرد.... وی ادامه می دهد که: آن زمانی که تمدن اسلامی به حد اعلای خود رسیده بود،مراکز علمی غرب عبارت بود از برجها و قلعه هایی که یک مشت حکمرانان و اربابان وحشی در آن زندگی می کردند و افتخارشان به این بود که سواد ندارند و ...(تمدن اسلام و عرب،گوستاولوبون،ص۷۰۴)

سومریها اسمی است که به

سومریها اسمی است که به فرزندان سام پسر نوح گفته میشد و آنان را به نام جدشان نام گذاری کرده‌اند و خود سام نیز که فرزند نوح بوده است اهل کنعان یا همان شامات میباشد و هیچ ربطی به ایران ندارد زبان آنها سامی که مادر زیانهایی چون عبری و ارمنی و ... میباشد

نظرات