راه صحیح برای مدیریت غریزه جنسی چیست؟

مدیریت غریزه جنسی

سلام من دختری ۱۷ ساله هستم حدود ۲ سال هست که خودارضایی رو ترک کردم یا بهتره بگم به خودم تحمیل کردم که این کار ممنوعه
ترک کردم تا درسام بهتر بشه و چون تو تیزهوشان درس می خونم همیشه سر این موضوع عذاب وجدان می گرفتم همیشه به خاطر خودارضایی احساس گناه میکردم واسه همین حتی نگاه کردن به پسر ها رو هم برای خودم ممنوع اعلام کردم ولی الان احساس می کنم افسرده شدم حتی درس هامم افت کرده حالا می فهمم شاگرد های تنبل چه احساسی داشتن الان حس میکنم به خودم ظلم کردم هیچ حسی به زندگی ندارم و جایی که باید خوشحال باشم نمی تونم مثل اینکه مُردم مثل اینکه روحم رو گم کردم به خاطر همین تصمیم دارم با اراده خودم دوباره شروعش کنم چون افسردگی برام گرون تر از خودارضایی نموم شد
شما بهم بگین کدوم راه بهتره ؟ خودارضایی یا نابود شدن خودم؟

پرسشگر گرامي، سلام؛ از اعتمادتان به اين مرکز و مطرح کردن سوالتان با ما از شما تشکّر مي کنيم.
به جرات مي توان گفت که غريزه جنسي در انسان قوي ترين غريزه مي باشد. به نحوي که حتي بوده اند انديشمنداني در غرب که ادعا کرده اند که همه رفتارهاي انسان در زندگي به نحوي برخاسته از اين غريزه مي باشد.
در صورت نداشتن شرايط ازدواج انسان بايد غريزه جنسي را کنترل کند. قرآن کريم در اين زمينه مي فرمايد: وليستعفف الذين لايجدون نكاحا حتي يغنهم ‏الله من فضله (سوره مباركه نور، آيه شريفه ۳۳)، خداوند در اين آيه، صريحاً دستور به عفاف و خود نگهداري مي‏دهد و اين بهترين شيوه و روشي است كه با به كار بستن آن روح ايمان و تقوا در انسان پرورش مي‏يابد و سبب تقويت اراده و تسلط بر نفس مي‏شود و روحيه عفّت در انسان زنده مي‏گردد.
البته که کنترل غريزه جنسي راهکارهايي دارد ولکن کنترل کردن شهوت به معني خاموش شدن آن نيست بلکه نياز جنسي هميشه وجود دارد و کنترل کردن تنها ميزان آن را کاهش مي دهد. شما نمي توانيد غريزه جنسي را سرکوب کنيد و يا انکار کنيد و اصلا اين به صلاح هم نيست. بلکه بايد کنترل کرد يعني با علم به اينکه اين غريزه وجود دارد و بد هم نيست ولي شرايط ارضا وجود ندارد آن را کاهش بدهيد.
همچنين کنترل غريزه جنسي مشکلي ايجاد نمي کند اگرچه ترجيح اين است که هر چه زودتر ازدواج کنيد تا اين فشار را تحمل نکنيد و البته اين مستلزم تلاش و کوشش براي فراهم کردن شرايط ازدواج از ناحيه شماست. به هر حال تحمل فشار هاي جنسي آسيب هايي نيز دارد و شما بايد به حداقل ها اکتفا کنيد.
قوي شدن نفس به معني حذف شدن نياز جنسي نيست و اين نياز هست و فشار خود را مي آورد. البته که کنترل نياز جنسي بهتر از حذف و اعتنا نکردن و انکار آن است. کنترل کردن به معني ايجاد شرايطي است که شدت آن را کم کند ولي حذف کردن به معني انکار کردن آن است و انکار کردن شما واقعيت آن را نفي نمي کند.
ولکن گاهي نيز انسان ممکن است نياز جنسي را سرکوب کند. فشار اطرافيان يا ترس خود فرد از تکانه هاي جنسي ممکن است باعث انکار اين نياز از ناحيه فرد شود، و فرد اين نياز را احساس نکند. ولکن اين نياز واقعا وجود دارد و در ناهشيار کاملا فعال است وقتي شما اين نياز را بصورت ناهشيار سرکوب کنيد و از آن خبر نداشته باشيد اين نياز ساکت نمي نشيند و به دنبال فعال شدن و نشان دادن خود است ولي ناهشيار شما اجازه بروز به او نمي دهد در نتيجه او خود را تحريف کرده و به شکل ديگري در روان شما ظاهر مي شود ممکن است شما درد هاي جسمي را تجربه کنيد، ممکن است تيک بگيريد يا ترس ها و اضطراب هاي خاص دامن گير شما شود و اين يعني سرکوب غريزه جنسي که صدمات مختلفي مي تواند به دنبال داشته باشد.
بنابراين مسير درست کنترل نياز جنسي است نه سرکوب و انکار آن.

کلمات کلیدی: 

facenama

نظرات