آیا امام زمان (عج) و حضرت عیسی (ع) در یک زمان ظهور می کنند؟

از روایات موجود در این زمینه به دست می‏آید كه بعد از ظهور حضرت حجة بن الحسن العسكری ارواحنا له الفدا  حضرت مسیح(ع) از آسمان نزول خواهد كرد و در محضر آن حضرت حضور خواهد داشت. این امر از امور قطعی و مسلّم نزد شیعه و همین‏طور اهل سنت است. روایات در این باب متعدد است كه در اینجا به نقل چند روایت بسنده می‏ كنیم.

۱- در حدیث معراج، خداوند خطاب به پیامبر اسلام(ص) می‏فرماید: ای محمد، این فضیلت را برای او (علی (ع)) قرار دادم كه از صلب او یازده مهدی (هدایتگر) خارج سازم... و آخرین آنها كسی است كه عیسی بن مریم، در نمازش به او اقتدا می‏ كند.(۱)
۲- رسول خدا(ص) می ‏فرماید: [هنگامی كه قائم ما قیام كند] عیسی بن مریم در هنگام صبح به زمین فرود آید؛ و او وزیر دست راست قائم و نماینده و جانشین اوست. عیسی بن مریم از كرامت قائم ما، امنیت را در عالم گسترش می‏ دهد.(۲)
۳- همچنین پیامبر اكرم(ص) می‏فرماید:
«لن تُهلك اُمَّةٌ انأ فی اولها و عیسی فی آخرها و المهدی فی وسطها»؛(۳)
امتی كه من در اول، عیسی(ع) در آخر و مهدی(ع) در وسط آن باشیم هرگز به هلاكت نمی‏ افتند.
این روایت صراحت بیشتری بر این مطلب دارد كه ظهور حضرت مهدی(ع) پیش از حضرت عیسی(ع) انجام می‏ گیرد، بنابراین حضرت مهدی(عج) میانه امت پیامبر خواهد بود و منظور از وسط در روایت ذكر شده ما قبل آخر است و میانه حقیقی نیست چون حضرت عیسی(ع) پس از حضرت مهدی(عج) خواهد آمد و حضور ایشان با حضور حضرت مهدی(عج) منافاتی نخواهد داشت. از این روایت استفاده می‏شود كه حضرت عیسی(ع) وحضرت مهدی(عج) با هم ظهور نمی‏ كنند بلكه نخست حضرت مهدی(عج) و سپس بعد حضرت عیسی(ع) ظهور می‏ كنند.(۴)

پی نوشتها:
(۱). كمال الدین و تمام النعمه، شیخ صدوق، ج ۱، ص ۴۷۱
(۲). همان، ج ۵، ص ۳۰۶
(۳). كشف الغمه، ج ۲، ص ۴۸۴، الباب الثانی عشر
(۴). یكصد پرسش وپاسخ پیرامون امام زمان(عج) علی رضا رجایی تهران، ص ۲۱۱ به نقل از كفایة المطالب ، ضمیمه البیان ، گنجی شافعی، ص ۵۰۸

facenama

نظرات