ناراحتی و شادی و اختلال خواب

اختلال خواب

    ۱. میگويند براي ناراحتی دلیل می خواهد ولی برا شادی دلیل نمیخواهد. ولی این براي من برعکس است، چند راهکار براي اینکه بتوانم كمي شاد باشم؟
    ۲. براي خواب هم مشکل دارم، یعنی یکی دو ساعت طول می کشد تا خوابم ببرد؟
    ۳. این که در بعضی کتابها ذکر هایی برای مشکلات روحی مثل لا حول و لا قوه ... نوشته‌اند اینها جنبه آرامش و توکل را دارند یا خود ذکر تاثیر دارد؟

در پاسخ به سوال اول: ناراحتی و شادی هیجاناتی هستند که به دلایلی در انسان ایجاد می شود همانطور که نارحتی دلیل دارد خوشحالی هم باید یک دلیلی داشته باشد و فرد نباید به قول معروف الکی خوش باشد. در یک وضعیت عادی افراد زمانی خوشحال می شوند به دلیل یک موضوع و یا مسأله ای که از نظر منطقی جای خوشحالی دارد و زمانی هم ناراحت و غمگین می شوند به دلیل وجود یک موضوع غمگین کننده. اما تمام احساسات و هیجانات منفی و مثبت از نیازهای بشر به شمار می رود اما افراط در هر یک باعث آسیب روانی و به خطر افتادن بهداشت روانی خواهد شد. برای شاد زیستن باید به موضوعات زیر دقت کنید و راه انجام آنها را پیدا کنید:
۱- اعتقاد و ایمان کامل به خدا و اینکه تمام تغییرات به دست اوست.
۲- ورزش و تحرکات بدنی مرتب و منظم مخصوصا در جمع
۳- پرهیز از تنهایی، یکنواختی زندگی
۴- حضور در اماکن مذهبی و دعای خالصانه
۵- نوشتن نکات مثبت و خوبی های زندگی و مرور روزانه
۶- امکانات شاد کردن دیگران را فراهم کردن
۷- گفتگو و تعامل با افراد با روحیه و شاد
در پاسخ به سوال دوم که زیر مجموعه اختلالات خواب به شمار می رود؛ شما باید به مدت یک هفته سعی کنید که در طول روز خواب‌تان را کم کنید و قبل از به خواب رفتن از غذاهای پرحجم یا کافئین، چایی و نوشابه استفاده نکنید، دوش آب ولرم، نوشیدن یک لیوان شیر، مدیریت افکار، مبارزه با افکار نگران کننده، تمرین های تنفس عمیق و فکر کردن به نحوه نفس کشیدن، انتخاب محیط آرام، ورزش و تحرکات بدنی روزانه، از تکنیک های بسیار مفید برای تنظیم خواب خواهد بود در صورت جواب ندادن این تکنیک های باید درمان دارویی را با تجویز روان پزشک شروع کنید.
در پاسخ به سوال سوم: با توجه به اینکه گفتن این اذکار به خودی خود اثرات وضعی دارد اما دقت در معنا و مفهوم اذکار به شما قوت قلب و اطمینان به نفس می دهد بنابراین ضروری است که شما بادقت به معانی و مفاهیم، این اذکار را بر زبان جاری کنید.

facenama

دیدگاه‌ها

<پیشنهاد>

<پیشنهاد>
باسلام
علت بیخوابی ممکن است ازتغذیه ناکافی هم یکی دیگر از دلایل خستگی مفرط و سستی و خواب آلودگی باشد که در قسمت ( ناراحتی و شادی و اختلال خواب ) می توانید لحاظ کنید

نظرات