قضیه یمانی و شخصی که به نام احمد الحسن گروه تشکیل داده، چیست؟

اندیشه ظهور و انتظار منجی حقیقتی است که در بسیاری از ادیان، وجود دارد و دست تحریف گران به اصل و اساس آن نرسیده است. اما جذابیت توقع آینده روشن، همیشه مورد طمع عده ای از افراد زیاده طلب قرار داشته است. که انواع و اقسام تحریف ها و دروغ ها را در این ماجرا ساخته اند. و در بین مسلمانان نیز عده ای با توجه به اندیشه مهدویت، سعی کرده اند با فریب مردم، خود را به این ماجرا مربوط کرده، و به نوعی از عقائد مردم سوء استفاده کنند.

لذا لازم است با دقت و حساسیت نسبت به مسائل این جریانها بیندیشیم و اجازه ندهیم از احساسات مذهبی و عقائد ما سوء استفاده شود. و  در این راه می توانیم از نمونه های تاریخی درس گرفته و شاخصه هایی برای بررسی بهتر و ساده تر مد نظر قرار دهیم.

از مهمترین معیارهایی که برای بررسی تفکرات باید مد نظر قرار دهیم، درسی است که امیر المومنین (ع) برای شناخت فتنه ها به  ما داده است:  اگر باطل با حق مخلوط نمى‏شد، بر طالبان حق پوشيده نمى‏ماند، و اگر حق از باطل جدا و خالص مى‏گشت زبان دشمنان قطع مى‏گرديد. امّا قسمتى از حقّ و قسمتى از باطل را مى‏گيرند و به هم مى‏آميزند، آنجاست كه شيطان بر دوستان خود چيره مى‏گردد. (نهج البلاغه، خطبه ۵۰)

با توجه به این درس، باید در هر جریان تلاش نماییم که جوهر اصلی آن تفکر را بشناسیم. و تصور نکنیم که هر کسی چند سخن درست گفته، لزوما بر حق است. چون اهل باطل همیشه خود را پشت سخنان صحیحی مخفی می کنند. در جریان احمد الحسن نیز اگر از همان ابتدا بدانیم که اعتقادات اصلی آنها چیست و خود را از بازی فریب آنها دور کنیم، مساله بسیار روشن خواهد بود. طبیعتا آنها تلاش می کنند با مباحثه های طولانی، عده ای که توان تجزیه و تحلیل کافی ندارند را فریب دهند. ولی کافیست بدانیم:

۱.آنها مدعی هستند که احمد الحسن، پسر امام زمان است، اما با توجه به حقایق مسلم، خودشان مجبور شده اند اعتراف کنند که پدر، پدربزرگ، جد و پدر جد این شخص، امام زمان نبوده است. و باید ۵ نسل عقب تر برویم!! و طبیعتا این عقب رفتن برای آن است که جایی حلقه پدران شناخته شده اش تمام شود. هر چند گویی یکی از سران قبیله این شخص در نسل پنجم نیز پدرش را مشخص کرده و تمام شواهد نشان می دهد که این شخص و پدرانش حتی سید هم نبوده اند.

۲.این شخص حدود سه دهه از عمر خود هیچ ادعایی برای پسر امام زمان بودن نداشته است! و بعد از این مدت به استناد یک خواب، مدعی می شود، پسر امام زمان است! و البته قبلا با کسی نقشه ادعای یمانی بودن کشیده بودند که آن شخص پیش دستی می کند و بین آنها اختلاف می افتد.

۳.این گروه به روایتی استناد می کنند که پسر امام زمان (عج) بعد از امام، جانشین ایشان خواهد شد. اما یکدفعه گویی با چشم بندی جای خودشان را به قبل از ظهور امام زمان عج تغییر می دهند. و کم کم به نوعی که حساسیت برانگیخته نشود، خودشان را جای امام زمان می گذارند که گویی این شخص قرار است عدالت جهانی را بر پا بکند! و امام زمان نیز همه چیز را آماده و کامل از این شیاد تحویل می گیرد.

۴. این مدعی با حفظ سمت پسر امام زمان بودن، نقش یمانی را برای خود قائل شده است تا از انواع و اقسام روایات این دو مصداق برای عملیات فریب استفاده  کند. و هر جا نتوانستند خود را با یک شخصیت تطبیق دهند، سریع به گزینه دیگر فرار کنند و در حالی که خودشان معترفند این شخص متولد موصل است. و برای مرتبط کردن این شخص به یمن مغالطات خنده داری را ترتیب می دهند در حالی که یمانی بارزترین صفتش از یمن بودن است و حتی برخی روایات تعبیر صنعا را برای یمانی به کار برده اند.

۵. این گروه علیرغم آنکه سعی می کنند از کتب شیعه استفاده کنند، اما با مسلم ترین اندیشه های شیعه مخالفت دارند. مثلا امامان را بیش از ۱۲ نفر دانسته و تا ۲۴ نفر افزایش داده اند و ادعای عصمت برای احمد الحسن نیز دارند. و در حالی که قبل از ظهور باید تمام مدعیان را تکذیب کرد، ادعای وصایت از امام زمان (عج) دارند. و حتی در برخی متون شان خاتمیت را هم انکار می کنند و برای این شیاد نبوت هم اثبات می کنند.

۶. این گروه در زمان بندی برنامه های خود دچار اشتباه شدند. و زمانی که در عراق قیام مسلحانه راه انداختند، به شدت سرکوب شدند و چند صد نفر از طرفداران آن کشته شده، و شخصیت های اصلی آن نیز مخفی شدند. لذا در بین گفتارشان انواع و اقسام تناقض ها را می توان یافت. و بعد از آن هم چندین نوبت برای قیام و ... اعلام کردند که همگی دروغ و غلط از آب درآمد.

 

و ....

همچنین از نمونه های تاریخی نیز می توانیم برای شناخت این جریان استفاده کنیم. کسی که با این جریان مواجهه داشته باشد، متوجه شباهت های فراوان آنها با بهائیت خواهد شد. فعالیت سازمانی و شبکه ای، مخفی کردن اندیشه اصلی و جذب پله پله افراد جهت سهل تر شدن فریب آن ها، مظلوم نمایی، بازی گسترده با الفاظ برای سردرگم کردن مخاطبان، دشمنی عمیق و گسترده با فقها و علمای شیعه  و حتی در آرم های آنها نیز مثل بهائیت می توانیم ستاره شش پر و ... را مشاهده کنیم. لذا به احتمال بسیار شاهد خواهیم بود که این جریان به تدریج اندیشه انتظار و ظهور کنار گذاشته و خودشان را محور اصلی معرفی کنند. (ویرایش تکمیلی: امروز که این متن را اضافه می کنم پیش بینی سابقم درست از آب درآمد، و مشاهده کردم ادعا می کنند که برپایی حکومت جهانی به دست همین شیاد صورت می گیرد! که این همان کنار زدن امام زمان و محور کردن خود است. در واقع  این جریان هم مثل بهائیت در حال طی نمودن یک سیر تاریخی است. بهائیت با ادعای رابطه با امام زمان شروع شد، بعد باب خود را امام زمان معرفی کرد، بعد ادعای پیامبری نمود و در آخر هم ادعای خدایی کرد.در این جریان احمد الحسن نیز شاهد رشد ادعاها هستیم. اول پسر امام زمان بود، بعد خودش حجت خدا و معصوم شد و امام زمان را به گونه ای کنار زدند که فقط می آید چند ماه اندک حکومت حاضر و آماده از این شیاد و دروغگو را تحویل می گیرد! همچنین در برخی تعابیر این شیاد، ادعای نبوت برای خودش هم مطرح کرده است.)

 

و از شواهد جدی فتنه بودن این جریان، تلاش بسیار آنها برای وارد شدن به عملیات نظامی است. و با توجه به اینکه اولین قیام نظامی آنها، در تلاش برای کشتن آیت الله سیستانی بوده است، به راحتی می توان فهمید، ریشه های اصلی این ماجراها در کجاست. کما اینکه بعد از ظهور داعش، تلاش نمودند از فضای ایجاد شده استفاده کنند و به بهانه مقابله با داعش، به جمع آوری سلاح و تعلیم نظامی گسترده پیروان خود روی آوردند که اگر چه عمده این مسائل در عراق بوده است، اما در اولین فرصت این مسائل را در ایران نیز نسبت به پیروان خود تعقیب خواهند کرد.

لازم به ذکر است، اعتقاداتی که به این جریان نسبت داده شد، از مسلمات و واضحات است و خودشان نیز بدان اعتراف دارند. اما در بحث با این جریان باید به حجم بسیار گسترده دروغگویی آنها توجه نمود. اگر ادعای روایتی دارند، با مراجعه به منابع اصلی می بینیم که روایت را با تغییراتی بیان می کنند تا دروغشان را توجیه کنند. اگر ادعای مناظره و مباهله و ... دارند، کاملا دروغ می گویند و کافیست حرف های مخالفانشان با شواهدش را بررسی کنیم تا مشخص شود چقدر راحت دروغ می گویند.

 

اما امری که باید در آن مراقبت کامل صورت بگیرد، بهره گیری این جریان از اموری چون سحر است. اگر کسی به این جریان نزدیک شود، ممکن است از طریق سحر روی او تاثیراتی بگذارند. برای همین نباید در مواجهه با این گروه از قرائت آیه الکرسی و سوره ناس و فلق غفلت نمود.

 

 

 

 

facenama

نظرات