قضیه یمانی و شخصی که به نام احمد الحسن گروه تشکیل داده، چیست؟

اندیشه ظهور و انتظار منجی حقیقتی است که در بسیاری از ادیان، وجود دارد و دست تحریف گران به اصل و اساس آن نرسیده است. اما جذابیت توقع آینده روشن، همیشه مورد طمع عده ای از افراد زیاده طلب قرار داشته است. که انواع و اقسام تحریف ها و دروغ ها را در این ماجرا ساخته اند. و در بین مسلمانان نیز عده ای با توجه به اندیشه مهدویت، سعی کرده اند با فریب مردم، خود را به این ماجرا مربوط کرده، و به نوعی از عقائد مردم سوء استفاده کنند.

لذا لازم است با دقت و حساسیت نسبت به مسائل این جریانها بیندیشیم و اجازه ندهیم از احساسات مذهبی و عقائد ما سوء استفاده شود. و  در این راه می توانیم از نمونه های تاریخی درس گرفته و شاخصه هایی برای بررسی بهتر و ساده تر مد نظر قرار دهیم.

از مهمترین معیارهایی که برای بررسی تفکرات باید مد نظر قرار دهیم، درسی است که امیر المومنین (ع) برای شناخت فتنه ها به  ما داده است:  اگر باطل با حق مخلوط نمى‏شد، بر طالبان حق پوشيده نمى‏ماند، و اگر حق از باطل جدا و خالص مى‏گشت زبان دشمنان قطع مى‏گرديد. امّا قسمتى از حقّ و قسمتى از باطل را مى‏گيرند و به هم مى‏آميزند، آنجاست كه شيطان بر دوستان خود چيره مى‏گردد. (نهج البلاغه، خطبه ۵۰)

با توجه به این درس، باید در هر جریان تلاش نماییم که جوهر اصلی آن تفکر را بشناسیم. و تصور نکنیم که هر کسی چند سخن درست گفته، لزوما بر حق است. چون اهل باطل همیشه خود را پشت سخنان صحیحی مخفی می کنند. در جریان احمد الحسن نیز اگر از همان ابتدا بدانیم که اعتقادات اصلی آنها چیست و خود را از بازی فریب آنها دور کنیم، مساله بسیار روشن خواهد بود. طبیعتا آنها تلاش می کنند با مباحثه های طولانی، عده ای که توان تجزیه و تحلیل کافی ندارند را فریب دهند. ولی کافیست بدانیم:

۱.آنها مدعی هستند که احمد الحسن، پسر امام زمان است، اما با توجه به حقایق مسلم، خودشان اعتراف دارند که پدر، پدربزرگ، جد و پدر جد این شخص، امام زمان نبوده است. و باید ۵ نسل عقب تر برویم!!

۲.این شخص حدود سه دهه از عمر خود هیچ ادعایی برای پسر امام زمان بودن نداشته است! و بعد از این مدت به استناد یک خواب، مدعی می شود، پسر امام زمان است!

۳.این گروه به روایاتی استناد می کنند که پسر امام زمان (عج) بعد از امام، جانشین ایشان خواهد شد. از همین رو ظاهرا نسبت به رخ دادن یا ندادن ظهور دچار سردرگمی هستند. و بعضی از آنها سعی می کنند با توجیهات عجیب و غریب بگویند ظهور امام زمان قبلا رخ داده است!!

۴. این مدعی با حفظ سمت پسر امام زمان بودن، نقش یمانی را برای خود قائل شده است تا از انواع و اقسام روایات این دو مصداق برای عملیات فریب استفاده  کند. در حالی که خودشان معترفند این شخص متولد موصل است. و برای مرتبط کردن این شخص به یمن انواع و اقسام مغالطات را ترتیب می دهند.

۵. این گروه علیرغم آنکه سعی می کنند از کتب شیعه استفاده کنند، اما با مسلم ترین اندیشه های شیعه مخالفت دارند. مثلا امامان را بیش از ۱۲ نفر دانسته و ادعای عصمت برای احمد الحسن نیز دارند. و در حالی که قبل از ظهور باید تمام مدعیان را تکذیب کرد، ادعای وصایت از امام زمان (عج) دارند.

۶. این گروه در زمان بندی برنامه های خود دچار اشتباه شدند. و زمانی که در عراق قیام مسلحانه راه انداختند، به شدت سرکوب شدند و چند صد نفر از طرفداران آن کشته شده، و شخصیت های اصلی آن نیز مخفی شدند. لذا در بین گفتارشان انواع و اقسام تناقض ها را می توان یافت.

و ....

همچنین از نمونه های تاریخی نیز می توانیم برای شناخت این جریان استفاده کنیم. کسی که با این جریان مواجهه داشته باشد، متوجه شباهت های فراوان آنها با بهائیت خواهد شد. فعالیت سازمانی و شبکه ای، مخفی کردن اندیشه اصلی و جذب پله پله افراد جهت سهل تر شدن فریب آن ها، مظلوم نمایی، بازی گسترده با الفاظ برای سردرگم کردن مخاطبان، دشمنی عمیق و گسترده با فقها و علمای شیعه  و حتی در آرم های آنها نیز مثل بهائیت می توانیم ستاره شش پر و ... را مشاهده کنیم. لذا به احتمال بسیار شاهد خواهیم بود که این جریان به تدریج اندیشه انتظار و ظهور کنار گذاشته و خودشان را محور اصلی معرفی کنند. نه آنکه مقدمه ساز ظهور حضرت باشند. کما اینکه می توانیم از این شباهت ها، حدس هایی نسبت به دست پشت پرده این جریان داشته باشیم.

و از شواهد جدی فتنه بودن این جریان، تلاش بسیار آنها برای وارد شدن به عملیات نظامی است. و با توجه به اینکه اولین قیام نظامی آنها، در تلاش برای کشتن آیت الله سیستانی بوده است، به راحتی می توان فهمید، ریشه های اصلی این ماجراها در کجاست. کما اینکه بعد از ظهور داعش، تلاش نمودند از فضای ایجاد شده استفاده کنند و به بهانه مقابله با داعش، به جمع آوری سلاح و تعلیم نظامی گسترده پیروان خود روی آوردند که اگر چه عمده این مسائل در عراق بوده است، اما در اولین فرصت این مسائل را در ایران نیز نسبت به پیروان خود تعقیب خواهند کرد.

لازم به ذکر است، اعتقاداتی که به این جریان نسبت داده شد، از مسلمات و واضحات است و خودشان نیز بدان اعتراف دارند.

 

 

facenama

نظرات