آیا درست است که امام زمان (عج) بعد از ظهور با علما می جنگند؟

ارزش علم و علما در دین مبین اسلام، بسیار واضح تر از آن است که دیده نشود. و در متون روایی ما نیز روایت متعددی جایگاه علما را بیان می کنند که همگان کم و بیش آن را شنیده اند. از جمله آنکه علما، سد محکمی در مقابل شیاطین هستند و مردم را از اغواگری های شیطان حفظ می کنند.: امام صادق عليه السلام : علماى شيعه ما، نگهبانان مرزى هستند كه در آن سويش ابليس و ديوهايش قرار دارند و [اين علما ]جلوى يورش آنها به شيعيان ناتوان ما و تسلّط يافتن ابليس و پيروان او بر ايشان را مى گيرند. (الإحتجاج : ۱/۱۳/۷.)

و روایات متعددی وظیفه دوران غیبت را رجوع به فقها ذکر کرده اند و فقیه را جانشین ائمه در زمان غیبت خوانده اند. و آن قدر بر رابطه و تعامل با علما تاکید شده است که حتی نگاه کردن به چهره عالم نیز عبادت شمرده شده است: پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : نگاه مهرآميز به چهره عالم،عبادت است (. ( النوادر للراوندي : ۱۱۰/۹۴

با این حساب معلوم است که شیاطین انگیزه ای بسیار جدی برای جدا کردن مردم از علما دارند. تا راه گمراه کردن مردم برایشان هموار شود:  پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : هيچ چيز براى ابليس كمرشكن تر از عالمى كه در ميان قبيله اى اقدام کند، نيست. (كنز العمّال : ۲۸۷۵۵)

از همین رو بعضی از فرقه های انحرافی در گام اول، سعی وافری دارند تا جایگاه علما را تخریب کنند و بین مردم و آنها فاصله ایجاد کنند. البته قطعا برای این منظور تلاش می کنند سخن شان را به شکلی مطرح کنند که ظاهرش مقبول باشد و بتوانند با آن عده ای را بفریبند. از همین رو به بعضی از روایات استناد می کنند. مثل آنکه گفته شده است: امام صادق(ع) فرمود: «هنگامی که قائم(ع) ما قیام کند، از مردم جاهل بیش از آنچه پیامبر(ص) از جاهلان دوران جاهلیت ناراحتی دید، رنج و ناراحتی خواهد دید». پرسیدم: چگونه و چرا؟ فرمودند:«پیامبر(ص) در روزگاری مبعوث شد که مردم سنگ و چوب و بت های تراشیده شده را می پرستیدند، ولی قائم ما در روزگاری قیام می کند که با قرآن علیه حضرت احتجاج می کنند و آیات را علیه آن حضرت تأویل می نمایند.»( بحارالانوار، ج۵۲، ص۳۶۲)

عده ای که به این گونه روایات استناد می کنند، مدعی هستند که تاویل آیات توسط علما صورت می گیرد. در حالی که دو نکته مهم در این روایت و روایات نظیر آن وجود دارد.

اول آنکه روایت در همان ابتدا، مشکل اصلی را جهالت می خواند. و این بر خلاف همان چیزی است که مدعیان فرقه های انحرافی قائلند. در واقع باید توجه کرد که هیچ کس مدعی درست بودن پیروی از علمای دروغین نیست. و معیارهایی برای تشخیص عالم حقیقی وجود دارد مثل آنکه فرموده اند: منظور عالمى است كه چون به او بنگرى، تو را به ياد آخرت اندازد و كسى كه بر خلاف اين باشد، نگاه كردن به او فتنه (گمراهى) است. (تنبيه الخواطر : ۱/۸۴) در واقع مغالطه اول فرقه های انحرافی این است که مطالبی راجع به علمای دروغین پیدا می کنند و بعد با آن به جنگ علمای واقعی می روند.

و نکته دوم این است که، هر کسی بخواهد بنگرد، معنای این حدیث در گذشته و امروز به خوبی خود را نشان می دهد. تاویل قرآن توسط امثال خوارج و معاویه در گذشته برای جنگ با امام حق رخ داده است و در امروز نیز پیروان آنها که خود را سلفیه نامیده اند، به همین کار ادامه می دهند و همگان می بینیم که وهابیون، چگونه با تحریف آیات قرآن، آنها را وسیله ای برای جنگ با حق قرار داده اند و با توجه به امکاناتی که در اختیار دارند (همان طور که معاویه امکانات گسترده ای برای فریب کاری داشت) چگونه فضای جهانی را آلوده کرده اند و اسلامی غیر واقعی را جایگزین اسلام کرده اند و شکی نیست که امام زمان (عج) باید با این نسخه جعلی اسلام مبارزه کند.

و نکته دیگری که نباید آن را از نظر دور داشت، اینکه امام زمان (عج) پس از مهیا شدن شرایط، ظهور خواهند نمود که یکی از این شرایط، مهیا شدن یارانی راسخ برای ایشان است. قطعا نمی توان گفت که یاران ایشان از بین کسانی بر می خیزند که ایشان را قبول نداشته اند!! بلکه یاران حضرت از بین همین علمای دوران غیبت و پیروان آنها هستند که با تعلیم صحیح دین و عمل به آن، خود را مهیای یاری امام زمان (عج) کرده اند.

 

 

 

کلمات کلیدی: 

facenama

دیدگاه‌ها

یار امام حسین حری شد که تمام

یار امام حسین حری شد که تمام عمر با او مخالف و یا بر خلاف راه او زیست. دشمنان عیسی علمایی بودند که به خیال خود، خود را مهیا برای ظهور عیسی کرده بودند. عالم بودن هم به تسبیه و لباس اخوندی نیست که در بالا گذاشتید. اتفاقا ظاهر و حالات خود امام زمان طوریه که کسی باور نمیکنه که اون امام زمانه یا لا اقل میگن اسلام جدید اورده. اگر واقعا علمای مورد نظر شما حافظ اسلام در دوران غیبت اند چرا اسلام امام زمان عجیب جلوه می کند با اسلام زمانه؟ مگر حفاظت نکردند؟

تصویر soalcity

اینکه همه باید مراقب باشند تا

اینکه همه باید مراقب باشند تا در امتحانات الهی دچار لغزش نشوند، مطلب کاملا صحیح و به جایی است.
اما از این چه نتیجه ای می خواهید بگیرید؟ عوض شدن حقایق و اینکه هر چه را بد می دانیم، خوب تلقی کنیم و هر چه را خوب می دانیم، بد بخوانیم؟
اگر این گونه که شما تصور کرده اید، از اسلام چیزی باقی نمانده، پس اصلا شما بر کدام مبنا می خواهید بگویید امام زمانی وجود دارد؟ یعنی شما می خواهید با یک جمله مشکوک بگویید پس هر چه از اسلام می دانیم، غلط است؟
قطعا این گونه نیست و اینکه می گوییم امام زمان عج ۳۱۳ یار ویژه دارد، یعنی عده ای هستند که با تمسک به همین معارف دینی، به بالاترین درجه معنوی رسیده اند.

من چنین نتیجه ای گرفتم. من

من چنین نتیجه ای گرفتم. من فقط گفتم یار امام زمان بودن کار سختی است و ادعای یار امام زمان بودن نوعی تکبر بزرگ است و یار امام زمان لباس خاصی ندارد و بر اساس معارف سطحی و صرفا شریعت نیست.

نظرات