آيا امام زمان و حضرت عيسي در يک زمان ظهور مي کنند ؟

از روايات موجود در اين زمينه به دست مي‏آيد كه بعد از ظهور حضرت حجة بن الحسن العسكري - ارواحنا له الفدا - حضرت مسيح(ع) از آسمان نزول خواهد كرد و در محضر آن حضرت حضور خواهد داشت. اين امر از امور قطعي و مسلّم نزد شيعه و همين‏طور اهل سنت است. روايات در اين باب متعدد است كه در اينجا به نقل چند روايت بسنده مي‏كنيم.


۱ - در حديث معراج، خداوند خطاب به پيامبر اسلام(ص) مي‏فرمايد: اي محمد، اين فضيلت را براي او (علي (ع)) قرار دادم كه از صلب او يازده مهدي (هدايتگر) خارج سازم... و آخرين آنها كسي است كه عيسي بن مريم، در نمازش به او اقتدا مي‏كند.(۱)


۲ - رسول خدا(ص) مي‏فرمايد: [هنگامي كه قائم ما قيام كند] عيسي بن مريم در هنگام صبح به زمين فرود آيد؛ و او وزير دست راست قائم و نماينده و جانشين اوست. عيسي بن مريم از كرامت قائم ما، امنيت را در عالم گسترش مي‏دهد.(۲)


۳- همچنین پيامبر اكرم(ص) مي‏فرمايد:
«لن تُهلك اُمَّةٌ انأ في اولها و عيسي في آخرها و المهدي في وسطها»؛(۳)
امتي كه من در اول، عيسي(ع) در آخر و مهدي(ع) در وسط آن باشيم هرگز به هلاكت نمي‏ افتند.


این روایت صراحت بیشتری بر این مطلب دارد كه ظهور حضرت مهدي(ع) پيش از حضرت عيسي(ع) انجام مي‏گيرد، بنابراين حضرت مهدي(عج) ميانه امت پيامبر خواهد بود و منظور از وسط در روايت ذكر شده ما قبل آخر است و ميانه حقيقي نيست چون حضرت عيسي(ع) پس از حضرت مهدي(عج) خواهد آمد و حضور ايشان با حضور حضرت مهدي(عج) منافاتي نخواهد داشت. از اين روايت استفاده مي‏شود كه حضرت عيسي(ع) وحضرت مهدي(عج) با هم ظهور نمي‏كنند بلكه نخست حضرت مهدي(عج) و سپس بعد حضرت عيسي(ع) ظهور مي‏كنند.(۴)

پی نوشتها:
(۱). كمال الدين و تمام النعمه، شيخ صدوق، ج ۱، ص ۴۷۱.
(۲). همان، ج ۵، ص ۳۰۶.
(۳). كشف الغمه، ج ۲، ص ۴۸۴، الباب الثاني عشر.
(۴). يكصد پرسش وپاسخ پيرامون امام زمان(عج) علي رضا رجايي تهران، ص ۲۱۱ به نقل از كفاية المطالب ، ضميمه البيان ، گنجي شافعي، ص ۵۰۸.

facenama

نظرات