آیا از بین اینهمه عالم و روحانی هنوز ۳۱۳ نفر بعنوان یاران خاص امام زمان(علیه السلام) وجود ندارد که ظهور محقق شود؟

این سوال که زیاد هم پرسیده می شود،از این تصور و برداشت اشتباه ناشی می شود که گویا وجود ۳۱۳ یار،شرط و علت اصلی و تام برای ظهور امام زمان(علیه السلام) است و اینکه تا بحال ظهور اتفاق نیفتاده است،پس حتما این تعداد یار وجود ندارد.حال آنکه اینگونه نیست.در این رابطه چند نکته باید مورد توجه قرار گیرد:

یک – ۳۱۳ تن، به عنوان شرط ظهور بیان نشده است که پرسیده شود: آیا در میان این همه مؤمن و صالح، ۳۱۳ تن یافت نمی‌شود؟! بلکه خبر از چگونگی احوال ظهور می‌باشد. در موارد نادری که شرط (اگر) بیان شده، مثل بیان امام رضا علیه السلام مبنی بر «لَو كانَ فيكُم عِدَّةُ أهلِ بَدرٍ لَقامَ قائِمُنا - اگر به تعداد اهل بدر در ميان شما بود، قائم ما قيام می‌‏كرد ( مشكاة الأنوار فی غرر الاخبار  ص۶۳)نیز به یک ویژگی خاص اشاره شده است. مثل (اهل بدر)، یعنی به آن درجه از اخلاص و ایمان و بصیرت و اطاعت و ... – چنان که شبیه همین احادیث در بیان نورانی ائمه دیگر در خصوص قیام خودشان نیز مشاهده می‌گردد.

دو – ظهور شرایط دیگری دارد که فقط یکی از آنها حاضر و جمع بودن ۳۱۳ تن مانند اصحاب بدر است، پس ممکن است آنها باشند، اما شرایط دیگر فراهم نشده باشد. از جمله اعم و اهم آنها، مساعد بودن زمینه پذیرش حکومت جهانی به رهبری منجی الهی می‌باشد. مردم امیدشان از طواغیت، حکومت‌ها، مکتب‌ها، ایسم‌ها و مدعی‌ها قطع می‌شود و گشایش را فقط به دست خدا می‌دانند و از او می‌خواهند که منجی‌اش را بفرستد. علائم این زمینه، هم اکنون مشاهده می‌شود. استکبار جهانی، داعیه "حکومت جهانی" به رهبری خودش را دارد، اما مردم ضمن آن که به سمت حکومت جهانی می‌روند، رهبری مستکبران، کافران و ظالمان را نمی‌خواهند.

بنابراین بهیچوجه با قاطعیت نمی توانیم بگوییم که هنوز این تعداد یار خاص  وجود ندارد.چرا که ممکن است این یاران باشند ولی دیگر شرایط ظهور فراهم نباشد.اینرا هم می دانیم که در صورت فراهم شدن همه شرایط ، مشروط هم محقق خواهد شد.
 

facenama

نظرات