آیا امام حسین (ع) به دست شیعیان خود کشته شد؟

 

این هم یکی از سخنان ناجوانمردانه ای است که نظیر آن در دوران ما زیاد به گوش می خورد و گویی عده ای می خواهند به هر شکل و روشی به حق و حقیقت حمله کنند، بدون آنکه اندک ارزیابی ای از محتوای سخن خود داشته باشند.

۱-شیعه به کسی می گویند که پیرو و مطیع ائمه باشد، پس چگونه می توان قاتلان ائمه را شیعه خطاب کرد؟

۲-وقتی در هیچ جا امثال شمر، خولی، سنان و ... شیعه خوانده نشده اند، چگونه می توان چنین سخنی گفت حال آنکه شیعه نظیر حبیب بن مظاهر، مسلم بن عوسجه، زهیر بن قین و ... بودند که نهایت فداکاری و دلاوری را در رکاب امام حسین (ع) به نمایش درآوردند.

۳-امام حسین (ع) در سخنان خود، لشگر یزیدیان را پیروان ابوسفیان و عده ای بی دین می خواند و می فرمایند: واي بر شما اي پيروان أبو سفيان! اگر دين نداريد و از روز معاد نمي هراسيد، لا اقل در دنيا آزاد مرد باشيد و آن گونه كه مي پنداريد به حسب و نسب خود كه عرب هستيد باز گرديد. (اللهوف في قتلي الطفوف، ص ۴۵(

۴-اگر منظور از شیعه خواندن قاتلان این است که به امام حسین (ع) نامه نوشته بودند، شبث بن ربعي و حجار بن أبجر و عمرو بن حجاج و ... از نویسندگان معروف نامه بوده اند که هیچ جا ادعای شیعه بودن آنها نشده است.

۵-لشگر مقابل امام حسین (ع) کسانی بودند که در دلیل کینه ها و دشمنی هایشان به امام (ع) می گویند: « إنما نقاتلك بغضاً لأبيك» يعني: ما از روي بغض و كينه اي كه با پدرت علي بن ابي طالب داريم با تو به جنگ و نبرد برخاسته ايم. (ينابيع المودة، قندوزي حنفي، ص ۳۴۶(  آیا می توان کسانی که خود را دشمن حضرت علی (ع) می دانند، شیعه خواند؟

۶- اگر این ادعا بدان خاطر مطرح شده که کوفیان شیعه بوده اند، باید بگوییم در زمانی عده ای از کوفیان شیعه بودند، که قطعا در دوران امام حسین (ع) عده قابل توجه شیعه در کوفه وجود نداشت. ابن أبي الحديد معتزلي در اين باره مي گويد: (در زمان معاویه) سخنرانان در هر كوي و برزن و بر فراز هر منبري علي را لعن كرده و از او بيزاري مي جستند و به او و اهل بيت او دشنام مي دادند؛ و بيچاره ترين مردم در آن زمان، مردم كوفه بودند؛ زيرا شيعه علي عليه السلام در آن شهر زياد بود؛ معاويه، زياد بن سميه را حاكم كوفه و هم زمان شهر بصره را نيز تحت امر او ساخت. و او به دنبال شيعيان مي گشت ـ او شيعيان را مي شناخت، زيرا در زمان خلافت علي عليه السلام از طرفداران او بود ـ پس ايشان را حتي زير هر سنگ و كلوخي هم كه بودند مي يافت و به قتل مي رساند و يا تهديد به قتل مي كرد؛ و دست ها و پا ها را جدا كرده و چشم ها را كور مي كرد؛ و ايشان را بر تنه هاي درخت خرما به دار مي كشيد؛ و يا از عراق بيرون مي كرد؛ تا جايي كه كسي از شيعيان شناخته شده در عراق باقي نماند. (شرح نهج البلاغة، ج۱۱، ص ۴۴)

facenama

دیدگاه‌ها

يه سوال دارم که چرا در يکي از

يه سوال دارم که چرا در يکي از سخنراني ها شهيد مطهري فرمودند که امام حسين را شيعيان به شهادت رساندند شما ميتوانيد در کتاب حماسه حسيني (دو جلدي) در جلد اول اين را مشاهده فرمايين..

تصویر پاسخگوی تاریخی

با عرض سلام و ادب

با عرض سلام و ادب

شهید مطهری (رحمة الله علیه) در متن مورد نظر در واقع در مقام بیان تغییر هویت کوفه در طول تاریخ بدست زیاد بن ابیه پدر عبیدالله بن زیاد است و به این واقعیت اشاره دارد که آنها فقط معروف به شیعه بودن بودند وگرنه از سالها قبل هویت خودشان را از دست داده بودند.لذا از همان زمان هم دشمنان تشیع اینگونه تبلیغ می کردند که این خود شیعیان بودند که امام حسین(علیه السلام) را به شهادت رساندند.

بررسی دقیق حوادث مربوط به حادثه عاشورا و بررسی شخصیت حاضران در لشکر کوفه این واقعیت را ثابت می کند که آنها قطعاً شیعه اعتقادی نبودند بلکه عثمانی مذهب بودند.

مطالعه کتاب « بازتاب تفکر عثمانی در واقعه کربلا»بطور دقیق و مستند به این واقعیت پرداخته است.

نظرات