آیا ۳۱۳ یار امام زمان علیه السلام قبل از ظهور با آن حضرت دیدار دارند؟

یاران امام زمان(عج)

آیا ۳۱۳ یار امام زمان علیه السلام قبل از ظهور با آن حضرت دیدار دارند؟ چگونه در روز ظهور به آن حضرت می پیوندند؟ آیا آنها قبل از ظهور خبر دارند كه از جمله یاران آقا هستند؟

در رابطه با دیدار یاران امام زمان(عج) با آن حضرت قبل از ظهور،نمی توان اظهار نظر قطعی کرد، چرا که در رابطه با اصل امکان دیدار با آن حضرت قبل از ظهور دو دیدگاه وجود دارد. یک دیدگاه هرگونه دیدار و ملاقات با امام عصر(عج) را ناممکن می دانند و دیدگاه دیگر این ارتباط را برای افراد خاصی ممکن می داند. بنابراین هر چند نتوان در این رابطه اظهار نظر قطعی کرد، ولی ممكن است با بهره مندی از امدادهای الهی این كار صورت گیرد. از برخی روایات نیز استفاده می شود كه هرگاه شرایط ظهور امام فراهم شد و ۳۱۳ نفر وجود داشتند،‌ حضرت ظهور می كند. حال معلوم نیست ۳۱۳ همگی زنده اند و یا برخی از آن ها از دنیا رفته و در هنگام ظهور رجعت می كنند و یا برخی از ۳۱۳ نفر بعداً متولد می شوند. از این رو نمی توان گفت: یاران امام در زمان غیبت با حضرت در ارتباط هستند یا خیر؟

در مورد اینکه آیا آنها از اینکه جزو یاران امام زمان(عج) هستند،مطلع هستند یا خیر باید گفت:
در روایات معصومان(ع) به نكته ‏ای برخورد نكردیم كه گویای این سخن باشد كه یاران حضرت مهدی(عج) از پیش آگاهی دارند كه جزء سیصد و سیزده تن یار حضرت می باشند. این گونه اطّلاعات از علوم غیبی است و علوم غیبی در اختیار خدا است.
ممكن است یاران حضرت مهدی(عج) در آستانه ظهور حضرت با توجه به تكاملی كه نموده‏اند، خداوند برزگ تفضلی نماید و چند صباحی قبل از ظهور حضرت، آنان را از این نعمت بزرگ مطّلع نماید.
اگر بپذیریم كه برخی از پیامبران الهی مانند حضرت عیسی(ع) جزء سیصد و سیزده یار امام مهدی(عج) به شمار می آیند، بعید نیست كه از موقعیّت خویش از قبل آگاهی داشته باشند. چون حضرت عیسی(ع) از پیامبران است و به همان دلیلی كه پیامبر اسلام و اوصیای حضرت از امور غیبی آگاه شدند، حضرت عیسی نیز آگاه شده است. اگر بپذیریم برخی از انسان‏های صالح گذشته مانند اصحاب كهف، وصیّ حضرت موسی(ع) یوشع بن نون و مالك اشتر و مقداد جزء یاران حضرت به شمار می آیند و رجعت می كنند، بعید نیست در عالم برزخ از موقعیت خود با خبر باشند.

اما دربارهچگونگی پیوستن آنها به مولایشان می توان گفت:
از روایات اینگونه استفاده می شود که آنها در زمان موعود از شهرهای مختلف به سوی حضرت مهدی(عج) رهسپار می شوند.
در روایات آمده است كه در آغاز چهل و پنج تن از نه قبیله و شهر مختلف نزد حضرت گرد می آیند. سپس به این عده افزوده می شوند و از شهرهای مختلف و دور دست یاران حضرت با سرعت ویژه ای به سوی حضرت رهسپار می گردند و دور حضرت حلقه می زنند.
مرحوم سید محسن امینی در كتاب گرانسنگ اعیان الشیعه از هشتاد و چند شهر و دیار نام می برد كه این عده (سیصد و سیزده تن) از آن شهرها بر می خیزند.
از جمله آن‏ها قم، كوفه، طالقان، گرگان، طبرستان، طرابلس، بیروت، دمشق، ری، فلسطین، قزوین، شیراز، دیلمان، بصره، اهواز و كرمان است.
این‏ها همدیگر را نمی شناسند و بدون این كه با هم و عده‏ ای گذاشته باشند، در موعد مقرر جمع می شوند (یجتمعون مِن أقاصی الأرض علی غیر میعاد لا یعرف بعضُهم بعضاً.)[۱]

پی نوشت:
[۱]. سید محسن امین، اعیان الشیعه، ج ۲، ص ۸۴.

facenama

دیدگاه‌ها

با ذکر شهر های که بیان شده

با ذکر شهر های که بیان شده یعنی شعر های دیگه نمی تونن باشند

نه دوست عزیز ، این ها از

نه دوست عزیز ، این ها از تمامی نقاط. دنیا گرد امام زمان میایند ، چنانکه در حدیثی امده است : انها از دور ترین نقاط دنیا گرد هم میایند.
رنگ پوستشان امکان دارد با هم فرق کند و از نزاد های مختلف باشند

من شنیدم ۳گروه قبل ظهوربا

من شنیدم ۳گروه قبل ظهوربا امام درارتباط میباشند آیا اینان جز۳۱۳ نفرموقع ظهورهستند؟

تصویر پاسخگوی اعتقادی

پاسخ :

پاسخ :
با سلام وتشکر .
مطلب فوق در روایات ذکر نشده است ولی در احادیث در باره یاران مهدی به صورت متفاوت سخن گفته شده است .
در برخی روایات تعداد یاران امام زمان(ع) ۳۱۳ ذکر شده است.(۱) امام صادق(ع) فرمود: "گویا می نگرم قائم را بر منبر کوفه و ۳۱۳ نفر یارانش، که پیرامونش گرد آمده اند ".(۲)
در برخی روایات دیگر تعداد یاران ده هزار بیان شده است.(۳)
از روایات دیگر استفاده می شود که مهدی، میان دوازده تا پانزده هزار یاور قیام خواهد کرد.(۴)
روایات دیگر بدون ذکر تعداد یاران امام، به تعداد انبوهی اشاره می کند.(۵) در جمع بین این روایات می توان یاران را به سه گروه تقسیم نمود:
۱. تعدادی افراد خاص و اصحاب ویژه هستند که ۳۱۳ نفر هستند. این تعداد پارسایان، قاطع، دینمدار و ... بوده و فرمانبر ترین افراد هستند.
این ها در همه زمینه ها یاور امام بوده و هسته مرکزی حکومت را تشکیل می دهند.
۲. تعداد دیگری از یاران امام را کسانی تشکیل می دهند که در شکل گیری انقلاب و تشکیل حکومت نقش بنیادی دارند، گرچه این تعداد شاید مانند ۳۱۳ نفر تأثیر گذار نباشند.
۳. دستة سوم توده مردم هستند که نقش بنیادی در حکومت عدالت گستر و قانون مند دارند. مردم ستون فقرات نظام را تشکیل می دهند. امام زمان(ع) بعد از تشکیل حکومت و پیروزی بر مخالفان با بهره گیری از تودة مردم سیاست و استراتژی خویش را اجرا می کنند. در یک حکومت جهانی همه مردم حضور داشته و هر کدام نقش ایفا می کند. مردم به عنوان شهروندان در حکومت امام زمان حقوقی دارند که رعایت آن ها لازم است. البته نقش آفرینی سه گروه یکسان نبوده و گروه اوّل نقش بیشتری در پیروزی و تشکیل حکومت دارند، زیرا در ابتدا حضرت با ۳۱۳ نفر قیام می کنند. بعد دیگران به حضرت می پیوندند. بعد از تشکیل حکومت جهانی، همة مردم در حکومت نقش آفرینی می کنند.

پی نوشت ها:
۱. بحارالأنوار، ج ۵۲، ص ۳۴۱.
۲. شیخ صدوق، کمال الدین و تمام الغمه، ص ۶۷۲.
۳. نعمانی، الغیبه، ص ۳۰۷.
۴. سید بن طاووس، الملاحسن والفتن، ص ۶۵.
۵. بحارالانوار، ج ۶۰، ص ۳۱۶.

نظرات