وسواس در تكاليف ديني

در مسائل دینی زياد شك می كنم. اول از نماز و تعداد ركعت ها شروع شد بعد به تمام اركان نماز، وضو ، غسل، تعداد ذكر های مشخص رسیده است. طوری كه وقتی مي‌خواهم نماز بخوانم شك می كنم كه مسح پا كشیدم یا نه؟
وقتي نماز های مستحبی را نمی خوانم احساس می كنم گناه كرده‌ام و تا نخوانم آرامش پیدا نمی كنم ولی همین شك های زیاد و خستگی از چند بار نماز خواندن مانع از خواندن یا بی كیفیت شدن نمازم می شود.

به نظر می رسد سطح وسواس شما در حد متوسط به بالایی است که زیربنای هر نوع وسواسی اضطراب و استرس شماست از طرفی افرادی که دچار اختلال شخصیت وسواس گونه می شوند بسیار کمال گرا هستند و همه چیز را در حد حالی اعتقاد و باور دارند مثلا در انجام مستحبات طوری رفتار می کنند که گویی واجب است و یا احساسات وجود شیطان و... . ازطرفی این مشکلات و اختلالات شخصیتی ریشه و عوامل مختلف دارد که بهتر است از طریق مشاور حضوری ریشه یابی شده و تحت درمان قرار بگیرد اما به هر حال برای مسایل مذهبی شما هرگونه احتیاط و برگشت و قبول کردن افکار منفی و بدبینانه باعث تقویت وسواس شما می باشد و شما باید بدانید که همانطور که وضوی فردی که دچار زخم و جراحت در دستش است، با وضوی فرد عادی متفاوت است احکام شما هم به دلیل زخم پنهانی بنام وسواس متفاوت است و به هیچ وجه نباید به افکار وسواس گونه تان اهمیت دهید از طرفی شما بهتر است با ارسال یک بیوگرافی کامل از مشاوره جزیی تری بهرمند شوید و یا اینکه مشاوره حضوری داشته باشید موفق باشید.

facenama

نظرات