امام حسن(ع)

علت اينکه امام حسن (ع) شرط کردند که معاويه را اميرالمومنين خطاب نکند چه بود؟

علت اين را بايد در اين دانست که به اعتقاد شيعه،لقب اميرالمومنين،اختصاص به امام علي(عليه السلام) دارد.

تاريخچه كوتاهى از زندگى امام حسن مجتبى عليه‌‏السلام

امام حسن علیه السلام

شهر سوال ـ امام حسن علیه‌السلام در نیمه ماه رمضان سال سوم هجری، در مدینه به دنیا آمد. پدرش علی ابن‌ابی طالب علیه‌السلام و مادرش فاطمه علیهاالسلام دختر گرامی پیامبر بود. کنیه‌اش، ابومحمّد و مشهورترین لقب هایش تقی، طیّب، زکّی، سیّد، سبط، ولّی بود.

هدف اصلي امام حسن (ع) از صلح چه بود؟

اصلي‌ترين اثر صلح بقاي نظام امامت براي حفظ اسلام بود. امام در جواب ابوذر غفاري فرمود:« انّي لمّا رأيت النّاس تركوا ذلك الّا اهله، خشيت أن تجتثوا عن وجه الارض، فاردت ان يكون للدين في الارض ناعي؛ - هنگامي كه ديدم مردم جز عده‏اي اين كار (جنگ با معاويه) را ترك كردند، ترسيدم كه ريشه شما از زمين كنده شود. پس مصمم شدم تا براي دين، روي زمين فريادگري باقي بگذارم».

مفاد قرارداد صلحنامه امام حسن (علیه السلام) با معاویه چيست؟

طبق نقل، زماني كه برخورد ميان امام و معاويه به صلح انجاميد، امام حسن (ع) عبد الله ابن نوفل را خواست و به او فرمود: نزد معاويه برو و به او بگو: «اگر مردم بر جان و مال و فرزندان و زنان خود ايمن هستند، من با تو بيعت مي‏كنم، در غير اين صورت، با تو بيعت نخواهم كرد.» عبد الله نزد معاويه رفت و (از پيش خود) به او گفت: «براي صلح شروطي وجود دارد كه بايد بپذيري. اول آن كه خلافت به تو واگذار مي‏شود در صورتي كه پس از خود خلافت را به امام حسن (ع) واگذار كني. ديگر اين كه سالانه ۵۵ هزار درهم از بيت المال به او اختصاص دهي. در ضمن خراج دارابجرد را نيز مي‏بايد به او بدهي. مردم نيز بايد امنيت كامل داشته باشند.

آیا صلح امام حسن (ع) نشان دهنده حسن روابط با معاویه بود؟

صلح امام حسن (ع)

شهر سوال ـ امام از روز نخست آماده قیام و دفاع از حریم خلافت بود و هرگز صلح و سازش در برنامه او نبود، لذا وقتی خبر حرکت معاویه از شام به کوفه رسید، دستور داد که در مسجد جمع شوند، آنگاه خطبه‌ای آغاز کرد و پس از اشاره به بسیج نیروهای معاویه، مردم را به جهاد در راه خدا و ایستادگی در مبارزه با پیروان باطل دعوت نمود

جنگ امیرالمومنین(ع) چگونه با صلح امام حسن(ع) سازگار است؟

شهر سوال ـ یکی از شبهات مطرح شده در زمینه رفتار سیاسی ائمه مساله صلح امام حسن مجتبی(ع) با معاویه است. در واقع علت صلح و سازش امام حسن علیه‏السلام با معاویه چه بود؟ آیا جنگ علی علیه‏السلام با معاویه، با صلح امام حسن علیه‏السلام سازگار است؟

آیا صحت دارد که مختار ثقفی به عمویش پیشنهاد داد تا امام حسن(علیه السلام) را به معاویه تحویل دهند؟

شهر سوال ـ زخم خورده های از قیام مختار ثقفی به خونخواهی امام حسین(علیه السلام) یعنی امویان و زبیریان برای ابراز کینه و عداوتی که نسبت به مختار داشتند تلاش کردند با جعل روایات و گزارشات تاریخی در مذمت مختار،از جایگاه و مقام و منزلت وی نزد شیعیان بکاهند و امروزه هم پیروان آل زبیر و معاویه همان راه را ادامه میدهند.