محمد رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم)

چرا پیامبر بعد آنكه در مدینه مستقر شدند و حكومت تشكیل دادند به مكه بازنگشتند تا آنجا را مركز حكومت كنند با توجه به اینكه خود پیامبر مكی بودند؟

نظر به اين كه فتح مكه در سال هاي آخر عمر پيامبر صورت گرفت يعني در سال هشتم و پيامبر نيز در سال يازدهم رحلت نمودند(۱) فرصت چنداني براي اين امر نبوده؛ افزون بر آن كه از آغاز هجرت تا زمان فتح مكه مركز جهان اسلام مدينه بوده و دسترسي به مكه براي مسلمانان دشوار بوده، طبيعتا در مدت هشت سال مدينه به مركزيت اسلام تبديل شده بود و جابجايي آن پس از فتح مكه دشواري هايي را در پي داشته است.

آیا پیامبر هیچ بار خود شروع كننده ی جنگ بوده است؟ اگر بله آن را نام ببرید.

اگر مقصود این است كه پیامبر(ص) به منظور كشور گشایی و یا تحمیل عقیده به كشور دیگر حمله كرده باشد، نه پیامبر (ص) آغاز گرجنگ نبوده است، زیرا پیامبر هیچ كدام از جنگ های خود را به منظور كشور گشایی و تحمیل اسلام آغاز نكرده، اما اگر شروع جنگ به معنای جلوگیری از تحمیل جنگ وضربه زدن دشمن به اسلام و مسلمین باشد، در این صورت پیامبر (ص) آغاز گربرخی جنگ ها بوده است.

اگر معجزه شق القمر رخ داده است، پس چرا هيچ يک از مردم ساير کشورها اين واقعه را نديده اند و اتفاق به اين مهمي راثبت نکرده اند؟

طبق آنچه در روايات آمده ، معجزه ي شقّ القمر در اوائل شب رخ داده و مدّت آن حدود دو ساعت بوده است. لذا مردم آفريقا و اروپا و آمريکا نمي توانستند آن را ببينند ؛ چرا که در اين مناطق هنوز روز بوده است.

آیا یهودیان هیچگاه برای ترور پیامبر (ص) اقدامی کرده بودند؟

يهوديان در طول تاريخ اسلام از هيچ توطئه و خيانتي بر عليه اسلام و مسلمين دريغ نکرده اند.يکي از مواردي که يهوديان تصميم به ترور پيامبر(صلی الله علیه و آله) گرفته بودند،مربوط به يهوديان بني نضير است.

با وجود صلح حديبيه که قرار شد مسلمان و کفار ديگر باهم درگير نشوند مسلمانان چگونه توانستند مکه را فتح کنند؟

يکي از بندهاي صلح‌ حديبيه آن بود که هر کدام از دو طرف نبايد بر ضد طرف مقابل و نيز بر عليه يکي از هم‌پيمانان آنان، درگيري مسلحانه ايجاد کنند. با اين وجود، سران قريش، قبيله بنو بکر را مسلح نموده و آنان را تحريک کردند که شبانه به قبيله «خزاعه» - که هم‏پيمان مسلمانان بود – حمله‌ور شوند.

لطفاً در مورد براء بن مالک توضیحاتی بفرمایید؟

نسب کامل براء بن مالک به صورت «براء بن مالک بن النّضر بن ضَمْضَم بن زید بن حرام بن جُنْدَب بن عامر بن غَنْم بن عَدّی بن النجّار» ذکر شده است.

سفر معراج پیامبر (ص) چگونه انجام شده است؟

اولا الاغ نبوده، ثانیا به بیت المقدس بوده، ثالثا شاید تمثیلی باشد، رابعا مطلب مهمی نیست. خامسا باید از طریق اصول دینی به قضاوت درباره آن پرداخت.

زندگی نامه مختصری از حضرت خدیجه (س)

حضرت خدیجه

شهر سوال ـ بر اساس نظر نسبتاً مشهوری که حضرت خدیجه(س) هنگام ازدواج با پیامبر اسلام، چهل ساله بود، می‌توان گفت که ایشان پانزده سال پیش از عام الفیل در مکه به دنیا آمد. وی از قبیله قریش بود، پدرش «خویلد بن اسد بن عبد العزّى بن قصىّ بن کلاب»، و مادرش «فاطمه بنت زائده بن الأصمّ بن رواحه» نام داشتند.

دلیل رغبت حضرت خدیجه (س) برای ازدواج با پیامبر (ص) چه بود؟

حضرت خدیجه(س)

شهر سوال ـ بی تردید ازدواج یکی از ثروتمندان عرب، با جوانی که از مال دنیا بهره چندانی ندارد، نمیتواند ریشه در دلایل و انگیزه های مادی داشته باشد. بنابر این در ریشه یابی این جریان باید جهات معنوی را دنبال کرد.

حضرت خدیجه قبل از ازدواج با پیامبر (ص) ازدواج کرده بودند؟

حضرت خدیجه(س)

شهر سوال ـ در مورد اینکه آیا حضرت خدیجه(س) قبل از ازدواج با حضرت محمد(ص) با مرد یا مردان دیگر ازداوج کرده بود یا خیر نظرات مختلفی وجود دارد.

صفحه‌ها