آیا عاشق شدن در سن نوجوانی به صلاح است؟ و چگونه می توان این عشق را مدیریت کرد؟

من ۱۶سالمه یه دختری رو دوست دارم هر چقدر بهش میگم دوستت دارم، دودل هست و باور نمی کنه این که من این همه دوسش دارم. نمی دونم چیکارکنم که تردیدش برطرف بشه و اعتماد کنه باور کنه بهم که انقدر دوسش دارم. لطفا زود تر جواب بدید ممنونم ازتون

با سلام خدمت شما کاربر شهر سوال؛
دوست نوجوان، دو نکته در خصوص سوال شما وجود دارد. اول این که چرا باید در سنین نوجوانی که مهمترین مقطع زمانی شما برای پرداختن به تحصیل و ورزش و تنظیم ارتباطات با دوستانتان است، بایستی درگیر یک رابطه عاطفی بیهوده و بی نتیجه باشید؟ آنچه که مسلّم است هدف شما تشکیل زندگی مشترک و ازدواج نیست و اگر هم شما چنین ادعایی داشته باشید قطعا شرایط آن را در حال حاضر ندارید! نکته دیگر این که اصرار شما بر ایجاد این رابطه و یا به قول خودتان اعلام علاقه، بیشتر از این که به خود شما آسیب برساند برای دخترخانمی که دوستش دارید آسیب زا خواهد بود و در کل این ارتباط به صلاح هیچیک از شما دو نفر نخواهد بود.
۱- سعی کنید با خود شناسی بر احساس و هیجانات خود مسلط شوید و به صورت یک طرفه و تخیلی سرمایه گذاری عاطفی انجام ندهید.
۲- با احترام به خود و استقلال شخصیتی و برطرف کردن نیازها و کمبوده ها با اعتماد به نفس کامل و با هدف گذاری، ارتباطتان را تنظیم کنید.
۳- با دیدن نقاط مثبت و خوبی های خودتان و اعتماد به خود در زندگی سعی کنید اساس بی نیازی از دیگران را در خود بنا کنید و در ارتباطات مجذوب کل شخصیت فرد نشوید بلکه به خود بگویید مثلا شوخ طبعی ایشان باعث ارتباط است نه سایر ویژگی های شخصیتی ایشان
۴- سعی کنید به جای تمرکز و سرمایه گذاری روی یک نفر، روی چند نفر برای برقراری دوستی فکر و هدف گذاری کرده و به تمایل طرف مقابل نسبت به ارتباط با شما اهمیت قایل شوید.
۵- سعی کنید خوبی های دیگران را در خود ایجاد کنید و در انتخاب کاملا آزاد از اسارت خواسته ها و نیازهای درونی باشید .به عبارت دیگر دوست کسی نیست که نیمه ناقص من را کامل کند بلکه من باید با بینش و معرفت و کار و تمرین کامل باشم تا از ارتباط لذت ببرم تا در صورت عدم تمایل خود فرد یا طرف مقابل به ادامه رابطه، آسیب نبینم.
موفق باشید.
 

کلمات کلیدی: 

facenama

دیدگاه‌ها

با سلام لطفا در پاسخها از

با سلام لطفا در پاسخها از نکته نظرات متخصصان روانشناسی هم استفاده کنید. مثلا در این مورد خیلی مهم است که به نوجوانان بگویید که عاشق شدن در دوران نوجوانی مساله طبیعی و جزئی از فرآیند رشد و بلوغ آنها میباشد که اگر چنین اتفاقی نیفتد غیر طبیعی است. وهمه دچار این پدیده میشوند و نباید به چشم مساله خاص عاطفی به آن نگاه کنند...و لیکن رفتار آنها طبق موازین شرعی باید باشد تا از آسیبها در امان بمانند و ان شا...بوقتش در مورد ازدواج تصمیم خواهد گرفت.

تصویر مشاور شهر سوال

کاربر محترم شهر سوال، سلام

کاربر محترم شهر سوال، سلام علیکم.
از این که در شهر سوال حضور پیدا میکنید و همچنین از اظهار لطف و نظرات شما ممنون و متشکر هستیم.
شایان ذکر است که اکثر قریب به اتفاق سوالات بخش مشاوره و خانواده در "شهر سوال" توسط افرادی پاسخ داده می شود که هم تحصیلات دینی داشته اند و هم کارشناس ارشد گرایشهای مختلف رشته روانشناسی هستند.
امیدوار هستیم پاسخهای ما تاحد ممکن راهگشای عزیزان سوال کننده باشد. نظرات مثبت و منفی شما و سایر دوستان در شهر سوال هم موجب دلگرمی ما و هم باعث اصلاح نواقص و کاستی ها خواهد بود.
موفق باشید.

ببخشید منم یه سوالی داشتم من

ببخشید منم یه سوالی داشتم من یه مدت با یه اقا پسری دوست بودم واقعنم به عشق خودم نسبت به اون مطلع بودم اونم وانمود میکرد که دوسم داره بعد یه مدت گفت همه حرفاش دروغ بوده ومنو دوست نداره از این اتفاق یه مدتی که میگذره ولی محل زندگی ما جوریه که من یا خودشو میبینم یا دوستاشو خودش چیزی نمیگه اما دوستاش رد که میشن تیکهه میندازن ازینکه میبینم خودش هیچ واکنشی نشون نمیده وخونسرد وشاد داره زندگیشو میکنه ومن دارم اینجا عذاب میکشم دارم واقعن دیوونه میشم کمکم کنیدلطفن جوابمو بدید ولقعن احساس درموندگی میکنم

تصویر مشاور شهر سوال

با سلام و احترام خدمت شما،

با سلام و احترام خدمت شما،
خواهر گرامی، وضعیتی که اکنون تجربه می کنید حاصل تصمیم گیری عجولانه و انتخاب خودتان است. طبعا یک انتخاب نتایجی دارد که میتواند مثبت یا منفی باشد و شما بایستی مسئولیت انتخاب و تصمیم خودتان را بپذیرید.
نکته بعدی این است که سعی کنید دوباره اشتباه قبلی را تکرار نکنید و برای فرار از یک شکست عاطفی نادرست وارد یک رابطه نادرست دیگر نشوید. و نکته آخر این که راهکارهای ارائه شده را جهت کاهش آثار منفی به کار ببندید:
۱- سعی کنید در بیرون هیچ آثاری از ایشان را جلوی دید خود نداشته باشید مانند عکس شماره تلفن و یادگاری های و... و آنها را محو کنید.
۲- افرادی که در وضعیت شما قرار دارند به هیچ وجه نقاط منفی و بدی ها و آسیب هایی که از طرف مقابل متحمل شدن را نمی بینند و به همین دلیل علاقه و وابستگی آنها ثابت می ماند . شما با تهیه لیستی از نقاط منفی ایشان و مشکلاتی که الان و بعد از ازدواج با ایشان برای شما ایجاد خواهد کرد را بنویسید و هر روز مرور کنید تا نگرشتان نسبت به ایشان منطقی تر شده و احساس ناراحتی و یا به عبارتی تنفر از ایشان ایجاد شود
۳- درباره امتیازات این جدایی و خوبی های جدا شدن از ایشان نیز با خود فکر کنید و سعی کنید با خوشحالی از اینکه با ایشان ازدواج نکرده اید مطالبی را یاد داشت کنید.
۴ - در حال حاضر به هیچ وجه اقدام به ازدواج نکنید زیرا ممکن است انگیزه انتقام جویی و یا با هدف بهتر شدن وضعیت روحیتان و نه با هدف عشق و علاقه منطقی این ازدواج صورت بگیرد پس سعی کنید حداقل دوماه با انجام این تکنیک ها افکار و تصاویر مربوط به ایشان را از ذهنتان پاک کنید به حدی که اصلا تصویر ذهنی ایشان را به خاطر نیاورید و بعد هم حتما با یک مشاوره برای کمک به یک ازدواج عاقلانه کمک بگیرید.
۵- سعی کنید بدون خود سرزنشی و مقایسه نقاط مثبت و خوبی های خودتان را فراموش نکنید و با نوشتن و مرور و نادیده و بی ارزش نکردن آنها به آینده خوشبین و امیدوار باشید.
۶- انجام کارهایی مانند ورزش های دست جمعی ، تعاملات اجتماعی ، سرگرمی و تفریح و پرهیز از تنهایی بسیار مفید هستند و شما حتما گزارش از حال قبل و بعد از این تکنیک را باید با دقت ارسال فرمایید.
۷- ساعات و لحضاتی که شما ارتباط داشته اید بسیار وسوسه برانگیز خواهند بود مانند معتادی که ترک کرده مکان و زمان های مصرف در روزهای اولیه وسوسه انگیز بوده و ممکن است رفتاری مانند عصبانی شدن و تحریک پذیری و یا رفتن به طرف مصرف زیاد باشد بنابراین شما نیز باید با تغییر موقعیت فیزیکی و سر گرم شدن به یک کاری که عمدا در این ساعات در نظر خواهید گرفت و با آرام سازی ذهنی سعی می کنید با این وسوسه ها مبارزه کنید.
۸- هنگام هجوم افکار و تصاویر ایشان در ذهن بدون پرورش و فکر کردن مکان را ترک کرده و یا توجه و تمرکزتان را به چیزی جلب می کنید مثلا با قطع کردن افکار مشغول گفتگو با یک فردی می شوید، باعجله از آن مکان را ترک می کنید، با روشن کردن تلویزیون سعی در تمرکز دیداری و شنیداری نسبت به نوع برنامه و حتی نوع لباس های مجریان و بازیگران و اسامی آنها می شوید.
۹- با افکار منفی و مأیوس کننده مبارزه کنید و پیش بینی منفی نسبت به آینده نداشته باشید.
۱۰ - شاید هفته اول به دلیل درگیر شدن با افکار اتوماتیک دچار نوعی استرس شوید ولی به مرور زمان افکاری که عادت داشتند همیشه و همه جا بدون اراده شما وارد ذهنتان شوند و حالتان را بگیرند با تکنیک های شما از اتوماتیک خارج شده و افکار جدید جایگزین می شود و در هفته های دوم و سوم افکارتان یک دست شده و تعارضی احساس نخواهید کرد.
موفق باشید.

میدونین قبول این حرفا واقعن

میدونین قبول این حرفا واقعن برام سخته این احساس نادیده گرفته شدن ودور انداخته شدن از طرف کسی که واقعن دلبستشم واقعنن سخته به نوعی نمیتونم قبول کنم که اون به این راحتی زندگی کنه وتاوان کارشو پس نده این خوب نیس عدالت نیس تازه با همه اون کارایی پستو نفرت انگیز عضو بسیج محله هم شده وهمش میبینمش من چیکار کنم اون مجازات شه

تصویر مشاور شهر سوال

با سلام و احترام خدمت شما.

با سلام و احترام خدمت شما.
خواهر گرامی، در درجه اول شما باید اشتباه خودتان را بپذیرید! این که با چشمان بسته و به سادگی وارد یک ارتباط نادرست با دیگری شدید برای شما یک مسئله اجباری نبود. حتی اگر شروع آن از سوی شما نبوده باشد، تصمیم به قبول این رابطه و یا حتی ادامه آن در اختیار شما بوده است. پس ابتدا بایستی انتظار داشته باشید خودتان به خاطر ظلمی که به خودتان و احساسات و افکار خودتان کردید تنبیه شوید.
در این که دیگری به خاطر ظلمی که رواداشته مستحق مجازات است، شکی نیست اما این که این مجازات چه زمانی و به چه صورت باشد طبعا در اختیار بنده و شما نیست.
اکنون مهترین کار برای شما قطع این ارتباط و رسیدن به آرامش خاطر و فکر است. و صد البته درس گرفتن از یک تجربه تلخ برای آینده!
موفق باشید.

نظرات