آیا عاشق شدن در سن نوجوانی به صلاح است؟ و چگونه می توان این عشق را مدیریت کرد؟

من ۱۶سالمه یه دختری رو دوست دارم هر چقدر بهش میگم دوستت دارم، دودل هست و باور نمی کنه این که من این همه دوسش دارم. نمی دونم چیکارکنم که تردیدش برطرف بشه و اعتماد کنه باور کنه بهم که انقدر دوسش دارم. لطفا زود تر جواب بدید ممنونم ازتون

با سلام خدمت شما کاربر شهر سوال؛
دوست نوجوان، دو نکته در خصوص سوال شما وجود دارد. اول این که چرا باید در سنین نوجوانی که مهمترین مقطع زمانی شما برای پرداختن به تحصیل و ورزش و تنظیم ارتباطات با دوستانتان است، بایستی درگیر یک رابطه عاطفی بیهوده و بی نتیجه باشید؟ آنچه که مسلّم است هدف شما تشکیل زندگی مشترک و ازدواج نیست و اگر هم شما چنین ادعایی داشته باشید قطعا شرایط آن را در حال حاضر ندارید! نکته دیگر این که اصرار شما بر ایجاد این رابطه و یا به قول خودتان اعلام علاقه، بیشتر از این که به خود شما آسیب برساند برای دخترخانمی که دوستش دارید آسیب زا خواهد بود و در کل این ارتباط به صلاح هیچیک از شما دو نفر نخواهد بود.
۱- سعی کنید با خود شناسی بر احساس و هیجانات خود مسلط شوید و به صورت یک طرفه و تخیلی سرمایه گذاری عاطفی انجام ندهید.
۲- با احترام به خود و استقلال شخصیتی و برطرف کردن نیازها و کمبوده ها با اعتماد به نفس کامل و با هدف گذاری، ارتباطتان را تنظیم کنید.
۳- با دیدن نقاط مثبت و خوبی های خودتان و اعتماد به خود در زندگی سعی کنید اساس بی نیازی از دیگران را در خود بنا کنید و در ارتباطات مجذوب کل شخصیت فرد نشوید بلکه به خود بگویید مثلا شوخ طبعی ایشان باعث ارتباط است نه سایر ویژگی های شخصیتی ایشان
۴- سعی کنید به جای تمرکز و سرمایه گذاری روی یک نفر، روی چند نفر برای برقراری دوستی فکر و هدف گذاری کرده و به تمایل طرف مقابل نسبت به ارتباط با شما اهمیت قایل شوید.
۵- سعی کنید خوبی های دیگران را در خود ایجاد کنید و در انتخاب کاملا آزاد از اسارت خواسته ها و نیازهای درونی باشید .به عبارت دیگر دوست کسی نیست که نیمه ناقص من را کامل کند بلکه من باید با بینش و معرفت و کار و تمرین کامل باشم تا از ارتباط لذت ببرم تا در صورت عدم تمایل خود فرد یا طرف مقابل به ادامه رابطه، آسیب نبینم.
موفق باشید.
 

کلمات کلیدی: 

facenama

دیدگاه‌ها

با سلام لطفا در پاسخها از

با سلام لطفا در پاسخها از نکته نظرات متخصصان روانشناسی هم استفاده کنید. مثلا در این مورد خیلی مهم است که به نوجوانان بگویید که عاشق شدن در دوران نوجوانی مساله طبیعی و جزئی از فرآیند رشد و بلوغ آنها میباشد که اگر چنین اتفاقی نیفتد غیر طبیعی است. وهمه دچار این پدیده میشوند و نباید به چشم مساله خاص عاطفی به آن نگاه کنند...و لیکن رفتار آنها طبق موازین شرعی باید باشد تا از آسیبها در امان بمانند و ان شا...بوقتش در مورد ازدواج تصمیم خواهد گرفت.

تصویر مشاور شهر سوال

کاربر محترم شهر سوال، سلام

کاربر محترم شهر سوال، سلام علیکم.
از این که در شهر سوال حضور پیدا میکنید و همچنین از اظهار لطف و نظرات شما ممنون و متشکر هستیم.
شایان ذکر است که اکثر قریب به اتفاق سوالات بخش مشاوره و خانواده در "شهر سوال" توسط افرادی پاسخ داده می شود که هم تحصیلات دینی داشته اند و هم کارشناس ارشد گرایشهای مختلف رشته روانشناسی هستند.
امیدوار هستیم پاسخهای ما تاحد ممکن راهگشای عزیزان سوال کننده باشد. نظرات مثبت و منفی شما و سایر دوستان در شهر سوال هم موجب دلگرمی ما و هم باعث اصلاح نواقص و کاستی ها خواهد بود.
موفق باشید.

نظرات