رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) تسلیت باد

facenama

دیدگاه‌ها

سلام. من نسبت به مسائل شرعی

سلام. من نسبت به مسائل شرعی دچار وسواس شدم. وضو میگیرم نگاه میکنم میبینم ناخنم خیس نشده و دوباره وضو میگیرم/. مسح سر میکشم و میبینم روی موهام کشیده شده نه روی پوست سرم،دوباره وضو میگیرم/وضو میگیرم و یادم میره مثلا مسح سر کشیدم یا نه، یا یادم میره مسح پای راستم رو کشیدم یا نه، دوباره وضو میگیرم /غسل میکنم یادم میره نیت کردم یا نه و یا سمت راستم کف گام رو شستم یا نه و هزار شک دیگه و دوباره و دوباره غسل میکنم طوری که واقعا خسته میشم و دوست دارم سرم رو به کاشی های دیوار بزنم. /خواب بد میبینم و تحریک میشم و دائم فکر میکنم یعنی به اوج شهوت رسیدم و غسل واجب شده و به خودم تلقین میکنم که به اوج شهوت نرسیدم، یا واقعا به اوج شهوت نرسیدم و به خودم تلقین میکنم که رسیدم و نمیدونم چه خاکی به سرم بریزم و دم به دقیقه هم که ‌‌نمیشه رفت حموم اونم جلوی خانواده. /جدیدا بد تر هم شده چون قبلا میرفتم دستشویی و راحت خودمو میشستم و میومدم بیرون ولی الان به این فکر میکنم که آیا آب به محل خروج ادرار که بین دو لبهای کوچک ناحیه ژنیتال هست نمیرسه چون لبها کنار هم قرار میگیره. متاسفانه خانواده ام هم این قضیه رو فهمیدن و مادرم بشدت ناراحته. من مادرم رو فقط توی این قضیه اذیت میکنم. تو رو خدا کمکم کنید. مرجعم هم آیت الله خامنه ای هستند.

تصویر شهرسوال

پرسشگر محترم! ضمن سپاس از

پرسشگر محترم! ضمن سپاس از همراهي شما با اين مرکز، در پاسخ عرض مي نماييم که وسواس يك بيمارى عصبى و روانى است و روانشناسان و روانپزشكان امروزى آن را فكر و انديشه مداوم و مكررى مى‏دانند كه فرد مبتلا به آن على‏رغم كوشش فراوان خود قادر نيست آن را از ذهن خويش خارج سازد اين افكار مزاحم كه بدون اختيار فرد به سراغ وى مى‏روند گاهى او را به تكرار برخى كارها و اعمال بى‏فائده وا مى‏دارد. يکي از الگوهاي مهم وسواس عملي وسواس آلودگى و متعاقب آن اقدام به شست ‏و شوى مكرر براى رفع آلودگى و يا كسب طهارت است. بنابراين عمل وسواس به شكل شستن يا تميز كردن نمايان مي شود و يا خود را در اعمال مذهبي مثل طهارت و وضو نشان مي دهد.
در ادامه به روش هاي درماني وسواس اشاره مي کنيم. در صورت عدم دريافت نتيجه حتما به روانشناس باليني مجرب مراجعه نماييد.
راهکارها:
۱- عدم پاسخ دهي (بي اعتنايي): مهمترين و كلي ترين راه درمان وسواس، بي توجهي به پيام هاي آن و عدم پاسخ دهي عملي به آن است . اين بيماري در صورتي ادامه مي يابد و تشديد مي شود كه به نداهاي دروني آن كه مبتني بر تكرار عمل ، يا دقت بي مورد و يا قضاوت غير منطقي و افراطي نسبت به امور است، پاسخ دهي عملي شود. براي مقابله با اين حالت بهترين راه بي اعتنايي به اين پيامها و ترتيب اثر ندادن به آنها است. اگر مدتي اين روش عملي شود، به طور قطع از شدت ابتلا به آن كاسته خواهد شد.
۲- تقابل به ضد: براي كساني كه از آلودگي و نجاست هراس دارند و اين هراس منشا اضطراب و وسواس در آنها شده است، آلوده سازي عمدي شخص توسط خود او يا ديگران ، از راههاي درمان و رفع حساسيت به اين امر است . اگر اين روش با تكرار تحمل شود به طور قطع موثر خواهد بود.
۳- فرمان ايست: در منابع علمي جديد، براي متوقف كردن افكار وسواسي، علاوه بر درمان هاي دارويي و قبل از آن درمان ها ، از روش هاي خاصي استفاده مي شود كه مهمترين آنها روش توقف فكر نام دارد، بدين ترتيب است كه از بيمار خواسته مي شود كه به طور عمد افكار وسواسي خود را آزاد بگذارد و در اين بين ناگهان درمانگر با صداي بلند و بيزار كننده ، فرياد مي زند : ايست !؟! به نظر مي رسد اين عمل جريان فكر وسواسي را متوقف مي كند .
۴. درمان دارويي: بيماري وسواس چون داراي ريشه هاي هورموني است و با فعاليت هاي هورموني بدن نيز در ارتباط است ، روان پزشكان با تجويز داروهايي سعي مي نمايند فعاليت هاي هورموني بدن را متعادل سازند و از اين طريق كمك مي كنند تا فرد بتواند راحت تر با اين مشكل طرف شود و آن را از خويش براند.
همچنين توصيه مي شود رساله عمليه مرجع تقليد خود را دقيقاً مطالعه كنيد (به خصوص بخش‏هاى مربوط به طهارت، نجاست، غسل و وضو) وخود را ملزم كنيد كه براى غسل و وضو يا آب كشيدن بدن، لباس و يا چيزهاى ديگر مثل احکام نجاست و پاکي، به همان كيفيتى كه در رساله آمده عمل نماييد و از زياده‏روى جدّاً پرهيز كنيد مثلا وقتي شما نمي دانيد که غسلتان صحيح است يا خير اعتنا نكنيد و با همان وضع آن را قبول کنيد و ساير كارهاى خود را به همين شکل انجام دهيد. همچنين در مورد رطوبت ها نيز اگر شک کرديد بي اعتنا شويد.
موفق باشيد.
/۳۴۸۲۵۳/

نظرات