مهارت های فرزند پروری

وقتی کار اشتباه فرزندم را تذکر می دهم، پرخاش کرده و مرا می زند. چه رفتاری با او داشته باشم؟

 

یک کودک در حدود سنین ۲ تا ۶ سالگی نمی تواند احساسات خود را به خوبی کنترل کند. برای حل این مشکل بهتر است ابتدا بدانیم چرا کودک دیگران را می زند و این زدن به چه معانی می تواند باشد. لازم است از برخورد خشن در حضور ایشان و با خود او خودداری شود. زمانی که یک فرد بزرگسال، کودکی را کتک می زند، بچه احساس عجز و نا امیدی می کند. این احساسات باعث می شود که کودک افسرده و پرخاشگر شود. 

سر هر مساله ای عصبی میشم و سر فرزندانم فریاد میکشم، و بعد از این رفتارم پشیمان، چطور این عادت ناپسند را ترک کنم؟

در هر وضعيت و شرايطي نبايد خودتان را مورد سرزنش قرار دهيد حتي اگر به قول معروف از کوره رفتيد با خود بگوييد سعي مي کنم دفعه بعد بهتر عمل کنم. نقاط مثبت و خوبي هاي خودتان را مخصوصا خوبي هايي که در حق خانواده کرده ايد را به ذهنتان بياوريد و از آن انرژي بگيرد.

چگونه با کودکانم خوش‌رفتار باشم در حاليکه مدام با یکدیگر درگيرند و صدای جیغ و فریادشان اعصابم را به هم می‌ریزد؟

بازی با کودکان

برای خوش رو برخورد کردن با فرزندانتان باید به مزایای بودن آن ها تفکر کرد. اینکه اگر نبودن ممکن بود از نبودشان چقدر آسیب ببینید. اینکه بدانیم که این فریادها و جیغ ها فقط مخصوص بچه های شما نیست. در صورتی که بسیار آشفته شدید و شرایط برایتان قابل تحمل نبود، خونسردی خود را حفظ کنید و با ترک موقعیت و به دست آوردن آرامش نسبی به قضایا نگاه کنید.

گذاشتن نام غیر اسلامی ظلم به فرزند است ؟

نام گذاری

شهر سوال ـ نام هر شخص علاوه بر اینکه علامتی برای اوست و باعث تمایز و تشخیص او از دیگران می شود؛ انتخاب صحیح آن می تواند تأثیر تربیتی و روانی زیادی بر او داشته باشد...

پسری ۲ ونیم ساله دارم که خواهر ۱۱ ماهه‌اش را کتک می‌زند، با او چه کنم؟

حسادت کودکانه

شهر سوال ـ ضرورت دارد تا با برنامه‌ریزی والدین وقت بیشتری به وی اختصاص دهند و فضای بازی و تخلیه انرژی او را فراهم آورند. ضمن اینكه مشاهده فیلمهای اكشن برای ایشان بسیار مخرب است.

سن از پوشک گرفتن بچه چند سالگی است؟

شهر سوال ـ معمولا سن مطلوب برای گرفتن بچه از پوشك ۲/۵ سال است كه لازم است مدت زمانی مثلا یك یا دو ماه جنبه تمرین و اموزش داشته باشد.

دختری دارم ۲۳ ساله نماز نمی خواند، با زبان خوش و استدلال، با تندی و قهر هم رفتار کرديم اما باز هم تاثیری نداشت؟

نماز

شهر سوال ـ معمولا هر رفتاری یک نقطه آغازی دارد و بستگی به شرایط بیرونی ممکن است حذف، تغییر یا تشدید شود. موضوع رفتارها و باورهای مذهبی هم در انسان ها از این قاعده مستثنی نیست و شما باید با نگاهی به تاریخچه ای باورهای مذهبی دخترتان علت این مقاومت علیه باورهای مذهبی را جستجو کنید به طور کلی در خانواده هایی که پدر و مادر از مهارت های لازم برای سوق دادن فرزندانشان به رفتارها و باورهای مذهبی مانند نماز و....، برخوردار نیستند، فرزندانشان دچار آسیب هایی در این زمینه می شوند.

برادرزاده ام که ۴ سال بیشتر ندارد رفتارهایی شبیه خودارضایی دارد. می خواستم بدانم وظیفه ما چیست؟

خودارضایی

شهر سوال ـ رفتارهای شبیه به خودارضایی در دختران یا پسرانی که به سن بلوغ نرسیده اند همانطور که از نظرشرعی هیچ حکم و تکلیفی ندارد از نظر روان شناسان کودک، نشانه استرس و یا اضطراب است؛ که معمولا به مرور زمان کاهش و حذف می شود.
مثلا مالش های تناسلی کودک به اشیاء و یا دست ورزی های مکرر غالبا به دلیل اضطراب است و نه تنها شما بلکه پدر و مادر هم در درجه اول باید به این موضوع آگاه باشند که این اصلا خودارضایی نامیده نمی شود و در مرحله بعد بدون واکنش های پرخاشگرانه و مستقیم به نحوی ذهن فرزند خود را مشغول کنند.

چرا پدرم با خشونت میخواهد حرف خود را به کرسی بنشاند؟

خشونت

شهر سوال ـ گاهی مواقع لازم است که به شیوه غیر مستقیم به ایشان بفهمانید که رفتارش دچار تغییر شده است مثلا به ایشان گفته شود: بابا جان چند وقتیه که احساس می کنم از چیزی ناراحتی. یا چند وقتیه که رفتارت با مادر تغییر کرده، مشکلی پیش آمده؟

پدری کاملا بی مسئولیت وخوشگذران

شهر سوال ـ دختری ۲۵ ساله هستم با داشتن پدری کاملا بی مسئولیت وخوشگذران. با همه سختی ها درسم را ادامه دادم و با مخالفتهایش کار هم پیدا کردم. به خاطر اعتیادش، خوشگذرانی هایش وخیلی رفتارهای دیگری که دارد، از ازدواج با کسی که نه سال دوست بودم منصرف شدم. همه احساس و عشقم را از من گرفت. الانم که سه سال از جداییم میگذرد خودم را به کارم مشغول کردم. واقعا خسته شدم. هر خواستگاری هم که میاد چون مهریه را بالا میگوید فرار میکنند. در حالی که من با مهریه بالا مخالفم. ولی نمیتوانم حرفی بزنم. حتی به پوششم که در حد معمولی است گیر میدهد.

صفحه‌ها