اختیارات و وظایف رهبر

چرا رهبر با این همه فساد مقابله نمی کند؟

به جای آنکه تصور کنیم یک نفر باید با اقدامات خارق العاده و یک شبه تمام مشکلات را حل کند، باید با عزم عمومی و اقدامات شایسته به مقابله با فساد کمک کنیم.

برخی مدعی شده اند که آقای خامنه ای، خود را برای رهبری شایسته نمی دانسته اند، پس نباید رهبر باشند، پاسخ چیست؟

ایشان نفرمودند مجتهد یا مدبر نیستند و عمده سخن ایشان نیز آن بود که از ابتدا عده ای ساز مخالفت را کوک کرده بود و با این وضعیت اداره کشور ناممکن می شد. و در کنار همه این ها باید متوجه تواضع ایشان نیز بود.

چرا توهین به ولی فقیه مجازات دارد؟ آیا در زمان پیامبر (ص) نیز چنین بود؟

 ولی فقیه

شهر سوال ـ این عمل نسبت به رهبر جامعه، خطای بزرگتری محسوب می شود و می تواند مجازات سنگین تری نیز در پی داشته باشد. چون تضعیف جایگاه رهبر جامعه، آسیبی است که به تمام اجتماع و نهادهای آن وارد می شود. و چنین خطایی علاوه بر اینکه جنبه شخصی داشته، از منظر شخصیت حقوقی رهبر نیز باید مد نظر قرار بگیرد.

آیا رهبر در نظام اسلامی، ولایت دینی دارد یا زعیم سیاسی است؟

نظام اسلامی

شهر سوال ـ قبل از هر چیز باید دقت کرد که چرا سیاست را از دین جدا بدانیم که زعامت سیاسی غیر از ولایت دینی بشود؟ در واقع مشکل بزرگ این ابهام، سکولاریسم نهفته در بطن آن است که به هیچ وجه با اسلام هم خوانی ندارد.

چرا رهبر با فقیه و فیلسوف و مدیر و اقتصاددان و هنرمند و دانشجو جلسه می گزارد و برای همه سخن دارد؟

شهر سوال ـ فهم معنای رهبری، جواب این سوال را تبیین می کند. چون اگر جامعه دارای اجزاء و ابعاد مختلف است، رهبری باید شامل همه آنها بشود و همه را همگام در یک مسیر راهنمایی کند. تا حقیقت جامعه، جدایی از تفرق ها و رسیدن به وحدت باشد. و با این توجه، اگر رهبر از گروه و جماعتی غافل باشد، راه خطا رفته و مصالح جامعه را آسیب رسانده است.

آیا ولی فقیه می تواند درباره مال و جان و ناموس ما تصمیمی بگیرد؟

ولی فقیه

شهر سوال ـ پس تصمیم گیری نسبت به مال و جان فرد، وقتی به دست ولی فقیه است، که بحث از مصالح جامعه و حکومت باشد. مثلا جنگ پیش آمده و لازم است که عده ای برای دفاع از کشور اقدام کنند، در اینجا تبعیت از دستور ولی فقیه بر همه لازم است و ولی فقیه می تواند ما را به جنگ بفرستد، اگر چه این تصمیم به جان ما مرتبط است. یا به عنوان مثال، کسی اموالش را صرف خریداری یک کالا نموده و آن را احتکار کرده و در جامعه اخلال ایجاد کرده است، در اینجا ولی فقیه می تواند، اموالی که او احتکار کرده، را ضبط نموده و بدون نیاز به اجازه او، در اختیار جامعه قرار دهد. (البته این گونه کارها می تواند با مکانیزم هایی که ولی فقیه تعیین کرده انجام شود نه اینکه لزوما مستقیم وارد عمل شود)

چرا رهبر انقلاب درباره مسائل کوی دانشگاه و محکوم کردن چند دانشجو توسط قوه قضائیه وارد صحنه نشدند؟

دانشجو

شهر سوال ـ طبیعت تقسیم وظایف و کارها در جامعه، اقتضاء می کند که رهبر در تمام مسائل جزئی(به معنای خاص و نه به معنای غیر مهم) و موردی وارد نشوند. بلکه تنها خطوط کلان و مواضع اصولی را بیان کنند.

آیا ولی فقیه یک مقام تشریفاتی دارند؟

شهر سوال ـ گذشته از این نگاهی به اختیارات و وظایف رهبری طبق قانون اساسی نشان دهنده جایگاه اوست که به هیچ عنوان با تشریفاتی بودن سازگاری ندارد. چون مقام تشریفاتی، اصولا در کاری منشا اثر نیست. در حالی که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، جایگاهی بسیار عالی برای ولی فقیه در نظر گرفته شده است.

منظور از ولایت مطلقه فقیه چیست؟

ولایت مطلقه فقیه

شهر سوال ـ «اصل این است كه فقیه دارای شرایط حاكمیت ـ در عصر غیبت ـ همان اختیارات وسیع معصوم را داشته باشد، مگر آن كه دلیل خاصی داشته باشیم كه فلان امر از اختصاصات معصوم است.»[۱]

آیا اختیارات رهبر در قانون معنا می شود یا اینکه او فراتر از قانون است؟

 قانون

شهر سوال ـ اما از جهت کشوری و قانون جمهوری اسلامی، قانون اساسی اصل و ملاک است. و تا زمانی که به حمایت مردمی، چنین نظامی پابرجاست، قانون اساسی آن ملاک می باشد. و شئون رهبری طبق بندهای قانون اساسی معنا می یابد. به عنوان نمونه در اصل ۵۷ قانون اساسی آمده است : «قوای حاكم در جمهوری اسلامی ایران عبارت اند از: قوه مقننه، قوه مجریه و قوه قضاییه كه زیر نظر ولایت مطلقه امر و امامت امت بر طبق اصول آینده این قانون اعمال می گردند. این قوا مستقل از یكدیگرند».

صفحه‌ها