نجاسات

روش تطهیر مبل یا تشک تختی که نجس شده با آب قلیل چگونه است؟ با توجه به اینکه غساله حین تطهیر به داخل آن نفوذ می کند

اگر سطح مبل را دو مرتبه با آب قلیل بشوئید و آب آن را با فشاردادن از سطح مبل خارج کنید ــ هر چند به داخل مبل برود ــ، سطح مبل پاک می شود، اما توجه داشته باشید، آبی که از سطح مبل جدا می شود، پاک نیست.

حکم نگهداری سگ در خانه چيست و آيا اگر به سگ وقتی خشک است دست بزنيم لازم است آب بکشیم؟

سگ حیوان نجس العین است و حتی مو و ناخن آن هم نجس می باشد و با هر چیزی که با حالت خیسی تماس داشته باشد و یا آب دهان آن به جایی برسد نجس می کند.

آيا همستر نجس است؟

همستر

همستر از خانواده موش هاست. چون خون جهنده دارد، حرام گوشت است، فضله اش نجس است. اما بدنش پاک می باشد. نگهداری آن در خانه اشکال ندارد و هنگام نماز نباید موی آن به بدن و لباس باشد.

نگه داشتن سگ در منزل اشکال دارد؟

سگ در خانه

شهر سوال ـ نگهداری آن در محل سکونت کراهت دارد و برکت را از خانه و اهلش دور می کند...

آیا ماشین لباسشویی پاک کننده است؟

لباسشویی

شهر سوال ـ پاسخ سوال شما طبق نظر بعضی از مراجع عظام تقلید خدمتتان ارائه می شود. و نظرات سایر مراجع به محض دستیابی خدمتتان ارائه خواهد شد...

با توجه به تجلیل قرآن از سگ اصحاب کهف، چرا سگ را نجس می دانید؟

اصحاب کهف

شهر سوال ـ «ما أَنْزَلَ اللَّهُ بِها مِنْ سُلْطانٍ إِنْ یَتَّبِعُونَ إِلاَّ الظَّنَّ وَ ما تَهْوَى الْأَنْفُسُ وَ لَقَدْ جاءَهُمْ مِنْ رَبِّهِمُ الْهُدى‏؛[نجم/۲۳] هرگز خداوند دلیل و حجتى بر آن نازل نكرده آنان فقط از گمانهاى بى ‏اساس و هواى نفس پیروى مى‏كنند در حالى كه هدایت از سوى پروردگارشان براى آنها آمده است!»

آیا بدن سگ نجس است یا نجاست فقط مربوط به آب دهان حیوان و ترشحاتش می باشد؟

آب دهان حیوان

شهر سوال ـ سگ و خوكى كه در خشكى زندگى مى ‏كنند، حتى مو و استخوان و پنجه و ناخن و رطوبت‏هاى آنها نجس است، ولى سگ و خوك دريايى پاك است.[۱] از اینرو چنانچه بدن سگ یا چیزی كه با آن برخورد می كند خیس باشد، آن چیز نجس می شود.

مایعی که بعد از دیدن بعضی فیلم ها و یا هنگام صحبت کردن با نامحرم از انسان خارج می شود پاک است؟

نامحرم

شهر سوال ـ نوعا بعد از شوخى و تحریکات جنسی و بازى با همسر و یا دیدن فیلمهای محرک و مانند آن، مایعی كه كمى لزج و چسبنده است و به آن مذی می گویند، خارج مى شود و معمولاً قبل از خروج منى است این مایع پاك است و غسل واجب نمی شود.

عرق انسان در هنگام جنب بودن نجس است؟ اگر جنب به خاطر احتلام یا خود ارضایی باشد چطور عرق آن حرام است؟

شهر سوال ـ عرق جنب (چه از راه حرام وچه از طریق حلال) پاك بوده و نجس نیست. ولى احتياط واجب آن است كه با بدن يا لباسى كه به آن آلوده شده، نماز نخوانند.

عرق انسان در هنگام جنب بودن، نجس است؟

شهر سوال ـ عرق جنب (چه از راه حرام و چه از طریق حلال) پاك است. با این تفاوت كه بنا بر احتیاط واجب با عرق جنب از حرام مانند خود ارضایی، نباید نماز خوانده شود.[۱]