آیا یهودیان هیچگاه برای ترور پیامبر (ص) اقدامی کرده بودند؟

يهوديان در طول تاريخ اسلام از هيچ توطئه و خيانتي بر عليه اسلام و مسلمين دريغ نکرده اند.يکي از مواردي که يهوديان تصميم به ترور پيامبر(صلی الله علیه و آله) گرفته بودند،مربوط به يهوديان بني نضير است.

ماجرا اينگونه است که:
نزديک به ظهور اسلام و پيش از جنگ احد، قبيله بني نضير ظاهراً با ابوسفيان ارتباط داشتند.پس از هجرت پيامبر به مدينه، بني نضير در شمار ديگر يهوديان با مسلمانان، پيمان مصالحه بستند و عهد کردند که در صورت حمله دشمنان به مدينه در کنار مسلمانان به دفاع بپردازند و از تأمين مالي و جاني کفار قريش و برقراري روابط تجاري با آنان خودداري کنند.
 اما از آنجا که بني نضير پيمان خود را زير پا گذاشتند، در ربيع الاول چهارم هجري، غزوه بني نضير به وقوع پيوست.

در اين سال، عمرو بن اميه که از سريه بئر مَعونَه باز مي‌گشت دو تن از افراد قبيله بني عامر را، که از پيامبر امان داشتند، کشت. عامر بن طُفَيل از پيامبر ديه طلب کرد و پيامبر(صلی الله علیه و آله) براي پرداخت ديه از بني نضير که هم پيمان بني عامر بودند کمک خواست.

 بني نضير کمک به پيامبر را پذيرفتند، اما در توطئه‌اي براي قتل ايشان، عمرو بن جِحاش را مأمور کردند که آن حضرت را در پاي ديوار قلعه با سنگي از پاي درآورد. پيامبر اکرم از طريق وحي از نيرنگ آنان آگاه شد و به ايشان ده روز مهلت داد تا با اموال منقول خود، جز اسلحه، از مدينه خارج شوند و سالانه براي برداشت محصول خرما بازگردند.(۱)

اين يکي از نمونه هاي تصميم يهوديان براي ترور پيامبر(ص) بوده است.

 

پی نوشت:

۱. ابن هشام، السیرة النبویة، چاپ مصطفی سقّا، ابراهیم ابیاری، و عبدالحفیظ شلبی، مصر ۱۹۳۶م. ج۲، ص۱۹۰.

کلمات کلیدی: 

facenama

نظرات