لطفاً در مورد براء بن مالک توضیحاتی بفرمایید؟

نسب کامل براء بن مالک به صورت «براء بن مالک بن النّضر بن ضَمْضَم بن زید بن حرام بن جُنْدَب بن عامر بن غَنْم بن عَدّی بن النجّار» ذکر شده است. [۱]  
او برادر اَنَس بن مالک (متوفی ۹۳) صحابی و خادم رسول اکرم صلّی اللّه علیه وآله وسلّم است. [۲]
وی از جمله صحابه ای بود که در سال ششم هجرت در بیعت شجره (بیعت رضوان) با پیامبر پیمان بست.
براء بن مالک در ایام ردّه و جنگ‌های پس از وفات پیامبر، شرکت فعّال داشت و در سنه۱۲، در جنگ یمامه (جبیله)، به فرماندهی خالد بن ولید بن مُغیره مخزومی، که به دفع مُسَیْلِمه کذّاب انجامید، از پیشاهنگان سپاه اسلام بود و در پیروزی مسلمانان نقش اساسی ایفا کرد.
در فتح شوشتر در عصر خلافت عمر شرکت داشت و در کنار دروازه شرقی آن شهر در سال بیستم هجری به شهادت رسید و در همان مکان دفن شد. [۳] .

علامه شیخ شوشتری (ره) در ( کتاب قاموس الرجال جلد ۲ صفحه ۲۶۶ و ۲۶۷) می نویسد: پیامبر فرمودند چه بسیار مستضعفانی که چیزی ندارند و مورد توجه نیستند اما اگر خدا را سوگند دهند خدا مطلب آنان را بر آورده می کند و براءبن مالک از جمله آنان است.

مرحوم کَشی در کتاب (رجال صفحه ۳۸) و علامه حلی در کتاب (الخلاصه صفحه ۲۷) می نویسد: براءبن مالک انصاری به عنوان یک شیعه اثنی عشری (امامی) و صحیح المذهب و از سابقین در رجوع به امام علی (ع) بعد از شهادت پیامبر (ص) معرفی شده است و از اولین کسانی بود که به امامت حضرت علی (ع) ایمان آورده است.

 

پی نوشتها:

۱. ابن سعد، الطبقات‌الکبری، ج۷، ص۱۶.

۲. ابن حبان، مشاهیر علماء‌الامصار، ص۱۳.

۳. ذهبی،سیر اعلام النبلاء، ج ۳، ص ۱۲۳.

کلمات کلیدی: 

facenama

نظرات