غسل نکردن بخاطر خجالت

در دوران نامزدی ممکن است دو نفر با دیدن و یا با دست زدن به هم تحریک شوند؛ و نیاز به غسل باشد. بخاطر شک خانواده هم نمی شود به حمام رفت و غسل به جا آورد. اگر ما نتوانیم در هر صورت غسل به جا آوریم و وقت نمازمان هم در حال گذشتن باشد و واقعا ما نتوانیم به حمام برویم، مثلا در میهمانی یا در خانه خودمان باشیم و شرایط طوری باشد که نشود. آن موقع تکلیف مان چیست؟

خجالت عذر شرعی نیست وانسان نمی تواند بخاطر خجالت غسل نکند، ولی به هر حال اگر بخاطر خجالت غسل نکرد در آخر وقت(یعنی وقتی که اگر غسل بکند وقت می گذرد و نماز قضا می شود مثلا در نماز صبح آفتاب می زند ) باید بجای غسل تیمم کند و نماز بخواند تا نمازش قضا نشود و اگر با این شرایط با تیمم نماز خواند نمازش صحیح است وقضا ندارد.[۱]

لازم بذکر است، انسان با دو چیز جنب می شود:

۱. جماع( آمیزش جنسی )

۲. بیرون آمدن منی چه در خواب باشد یا بیدار ی[۲]

تا وقتى كه انسان یقین پیدا نكرده كه آنچه خارج شده منى است، غسل واجب نمى ‏شود و خروج منى در مردان سه علامت دارد:

الف) از روى شهوت و ارضاء غریزه باشد.

ب) با فشار و جستن بیرون آید.

ج) هنگام بیرون آمدن، بدن سست شود.

به طور كلى آبهایى كه از انسان خارج مى ‏شود به غیر از بول و منی عبارتند از: مذى، ودى، وذى.

اما مذى؛ آبى است كه كمى لزج و چسبنده است و نوعا بعد از شوخى و تحریکات جنسی  و بازى با همسر و مانند آن خارج مى ‏شود و معمولاً قبل از خروج منى خارج مى‏شود و پاك است و غسل و وضو را باطل نمى ‏كند.

ودى؛ آبى است كه كمى سفید رنگ است و گاهى بعد از بول خارج مى ‏شود و در صورتى كه انسان یقین نداشته باشد كه با بول برخورد كرده، پاك است و غسل هم ندارد.

وذى؛ آبى است كه گاهى بعد از منى خارج مى ‏شود كه در صورت یقین به این كه با منى یا بول برخورد كرده فقط محل خروج را باید تطهیر كرد و اگر بعد از استبراء یكى از این رطوبت‏ها خارج شود و انسان شك كند آیا بول است یا رطوبت‏هاى دیگر پاك است.[۳]

 

[۱]. امام خمینی توضیح المسائل مسئله۶۷۹.
[۲]. توضیح المسائل مراجع ج۱ ص۲۲۱ مسئله ۳۴۵.
[۳]. توضیح المسائل آیت الله بهجت، ص ۲۱، مسأله ۷۸ - جامع المسائل، ص ۱۲۳.

facenama

دیدگاه‌ها

سلام.ببحشید من جای مناسبی

سلام.ببحشید من جای مناسبی برای سوالم پیدانکردم وهمینجا گفتم.خوشبختانه بنده انقد سفره ی رحمت جداوند بزرگ بوده که هرگزالوده به این مسعله های جنسیو اینا نشدم.من چندروزی است که معذرت میخاهم جنب میشوم اولا هیج تصویری در خواب نمیددم اما بعدا که در یکی از سایتا همینطورعکس یه نامحرم رادیدم فودا نگاهم را برگرداندم وبعداز این مسعه بنده در هواب عکس ناکحرم دیده و جنب میشوم واصلا هم تمایلی به دیدن چنین خواب هایی ندارم میخواستم بدانم ایا من کار گناهی مرتکب شده ام ایا این هواب من گناه است جنب شدن من گناه است.درضم مشکل دیگری که دارم من روی زمین سفت میحابم تا شاید کمی کمک کند به جنب نشدنم اما جنب که میشوم واقا نمدانم زمین زیرم الوده شده اسن یا نه من نمیتوانم اقدام به شستشوکنم زیرا تمام عمرم با حیا و عزت خودم پیش خوانواده م هستمونمیتوانم به فدض به مادرم بگویم که چنین شده واو اقدام به شستن نماید.من ششب دیگر موقع خواب روی همان زمین میخابم اما بیدارکه میشوم ان لباس را عوض کرده وبه سراغ زندگیم میرم میخاستم بدانم ایا من نجس هستم لباس هایم نجس است یعنی کلا من نمازو و.......هابم اشکال دارد.این راهم بگم من این نجسی را بدمبنای این میگذارم که اگر ابی چیزی یا مایعی به ان برحوردکند مانند سایر نخسات نجس میشود به خاطرهمین من موقع خواب کاملا خشک روی همان جا میخابم.لطفا به این سوال بنده پاسح بدهید که بزرگترین مشکل زندگیم شده .یا علی

تصویر سید پاسخگو

با سلام

با سلام
۱- اینکه انسان در خواب جنب می شود مرتکب گناهی نمی شود و امری است عادی که در سنین بعد از بلوغ اتفاق می افتد. لذا برای این امر خود را سرزنش نکنید که امری غیر ارادی است ولی برای اینکه در خواب جنب نشوید دستورالعملهایی وجود دارد که می توانید به آنها عمل کنید.
۲- اگر یقین به نجس شدن زمین جایی که در آن جنب شده اید ندارید آن مکان پاک است و نیازی به تطهیر آن نمی باشد.
۳- اینکه شما جنب شده اید امری طبیعی است و از غسل کردن یا تطهیر مکانی که در آن خواب بوده اید، چنانچه نجس شده باشد نباید شرم کنید و گفتن این مطلب به خانواده چیزی از حیاء و عزت شما کم نمی کند.
۴- اگر یقین پیدا کردید که زمین مذکور نجس است، در صورتی که بدن یا لباس شما یا زمین رطوبت سرایت کننده داشته باشد، آن مکان باعث نجس شدن بدن یا لباس شما می گردد و در غیر اینصورت بدن و لباس شما پاک است و نیازی به تعویض یا تطهیر آن نمی باشد.
موفق باشید.

نظرات