آيا اميرالمومنين سلام الله عليه در مورد شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها) احتجاجاتي داشتند؟ لطفا منابع تاريخي معتبر را ذکر بفرماييد.

حضرت علی(علیه السلام) در مناسبت های مختلف به ماجرای ستمی که بر دختر رسول خدا حضرت زهرا(سلام الله علیها) وارد شده بود و مصیبت از دست دادن آن حضرت اشاره می کردند. از جمله:
هنگامی که کار دفن را به پایان برد و خاک از دست افشاند اندوهی جانکاه بر آن گرامی مستولی شد و اشک بر چهره اش دوید و گریان رو به جانب قبر پیامبر صلی الله علیه و آله کرد و گفت:

«سلام بر تو ای رسول خدا! از من و دخترت که اینک در جوار تو فرود آمده و شتابان به تو ملحق شده است. ای رسول خدا! شکیبایی من در مصیبت دختر برگزیده تو کم شد، و طاقت و توانایی من در فقدان او از دست رفت، جز آنکه مرا پس از مصیبت عظیم و مفارقت و فقدان تو در هر مصیبت دیگری جای تسلیت هست (مصیبت تو به قدری بزرگ است که هر مصیبت دیگری را تحت الشعاع قرار می دهد). چرا که تو را به دست خود در آرامگاهت مدفون ساختم و در آغوش من جان دادی، «اِنَّا لِلَّهِ وَ اِنَّا اِلَیْهِ راجِعُونَ».

اینک امانت تو؛ زهرا علیها السلام بازگشت، و گروگان دریافت شد، و از این پس اندوه من جاودانی است و شبم به بیداری خواهد گذشت تا آنگاه که خداوند مرا به سرائی که تو در آن اقامت داری ببرد. و به زودی دخترت به تو خبر می دهد که چگونه امتت برای ستم بر او هم گروه شدند، پس همه چیز را از او بپرس و حال ما را از او جویا شو، و این چنین کردند در حالی که از رحلت تو چیزی نگذشته و یاد تو از میان نرفته است.

و سلام بر هر دوی شما، سلام وداع کننده ای که نه از شما خشمگین است و نه رنجیده خاطر. اگر بروم از روی ملالت و بی علاقگی نیست، و اگر بمانم به جهت بدگمانی به آنچه خداوند به شکیبایان وعده داده است نمی باشد.» (۱) .

 یا  در حین دفن فاطمه علیها السلام طی جمله هایی کوتاه در حالی که می گریست چنین فرمود:

خداوندا! از دختر پیامبر تو راضیم، خصم او را به تنهایی و وحشت انداخت تو او را انس بده، مردم از او بریدند تو او را پیوند ده، به او ستم کردند تو ای احکم الحاکمین درباره او داوری کن. (۲)


پی نوشتها:
(۱) نهج البلاغه، کلام ۲۰۲؛ کشف الغمه، ج ۲، ص ۶۸- ۶۹- ۷۰؛ مجالس مفید، ص ۱۶۴- ۱۶۵؛ امالی شیخ طوسی، ج ۱، ص ۱۰۷- ۱۰۸؛ اصول کافی، ج ۱، ص ۴۵۹- ۴۵۸.
(۲). بحارالانوار، ج ۴۳، ص ۱۵۶.

facenama

نظرات